Jump to content
apegnas

WD-40 στην αλυσίδα

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω επειδη για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα θα μένω σε νησί (είμαι είδη) και όπως καταλαβαίνετε η υγρασία ειναι υπερβολική, αν είναι καλό να ρίχνω στην αλυσίδα WD 40 και μετα αφου κάνω μια βόλτα να ρήξω το λυπαντικό της αλυσιδας. Είμαι κατοχος FZS 600 FAZER και η αλυσίδα μου αν και ολοκαίνουργια αρχισε να πιάνει σκουριά όπως και κάποιες βίδες από τα fairing και γενικότερα από τη μηχανή. Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λένε πως σε αλυσίδες με o-rings δε κάνει να ρίχνουμε WD-40.

Ψάχ'το λιγάκι μπας και βρείς άκρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου διάβασα ότι το WD40 αρχικά φτιάχτηκε για το καθαρισμό αλάτων από ναυτικό εξοπλισμό. Επίσης είχα διαβάσει ότι σε ένα τεστ που έγινε στην Ολλανδία που έχουν σοβαρό θέμα με την προστασία μοτοσυκλετών τον χειμώνα λόγω όλου του αλατιού που ρίχνουν για τα χιόνια, βγήκε πρώτο στο τεστ μεταξύ άλλων προϊόντων, προσφέροντας την καλύτερη προστασία. Οπότε για καθαρισμό είναι από τα καλύτερα.

Τώρα για το θέμα της λίπανσης της αλυσίδας με WD40, δεν έχει υπάρξει κάποιο τεστ ή κάποια επιστημονικά αποτελέσματα στο κατά πόσο είναι καλό ή όχι. Άλλοι λένε ποτέ WD40 για λίπανση αλυσίδας γιατί καταστρέφει τα Orings και στεγνώνει την αλυσίδα, και άλλοι το χρησιμοποιούν για χιλιάδες χιλιόμετρα για καθαρισμό+λίπανση και ορκίζονται στην αποτελεσματικότητά του.

Προσωπικά ψεκάζω σε ένα πανί WD40 για να καθαρίσω την αλυσίδα από βρωμιές, κλπ. και μετά την ψεκάζω με ένα σπρέυ αλυσίδας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω προσωπικα μετα απο ερευνα που εκανα χρησιμοποιω

το wd40 για καθαρισμα της αλυσιδας και μετα

βαζω σρευ γρασσο για αλυσιδα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά κι εγώ σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να ρίξω WD40 στην αλυσίδα του ανχελο μου που την είδα και λίγο σκουριασμένη, οπότε πήρα ένα πανι τη σκουπισα και μετα ψέξασα WD40 γυρνωντας τη ρόδα.

όλο αυτό το έκανα με το σκεπτικό να καθαρίσει αλλά και για λίπανση αφου ειχα ακουσει οτι μια χαρά κανει το WD40 απλα πρεπει να βαζεις συχνα (κάθε 2 βδομαδες περιπου)

μετά ένας φίλος μου μου είπε πως δεν κάνει και αγχωθηκα, μπηκα εδώ και διάβασα και αυτά που λέτε και πλέον δε ξέρω αν εκανα χοντρη μ...κία ή όχι.

τι ειναι αυτά τα O-rings που λετε?

η δική μου αλυσίδα μπορεί να έχει τέτοια, η θεωρουνται πολύ "καλές" αυτες οι αλυσιδες?

τωρα τι μου προτείνετε να κάνω? να ξανασκουπίσω με ενα πανι και μετά να πάρω ειδικό προιόν για αλυσίδες να βάλω? ποιό? γενικά το WD40 ενδυκλειται για αλυσιδες ή όχι?

ευχαριστώ! :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τις αλυσιδες με o-ring δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/O-ring . Λογικα ετσει ειναι και η αλυσιδα σου.

Με την μια φορα που ερειξες WD40 δεν εκανες κατι τραγικο. Ειναι θεμα αμφιλεγομενο. Αλλοι λενε πως ειναι οκ να βαζεις, αλλοι λενε πως καταστρεφει τα o-ring. Εγω ειμαι απο αυτους που δεν βαζουν :sweatdrop:

Οπως και να εχει. Ο καθενας απο κατω μου θα σου πει τον δικο του τροπο. αλλος με παραφινελαιο, αλλος με κιροζινη, αλλος με σουαζ, αλλος με σκετη βαλβολινη κλπ κλπ. Εγω καθαριζω με κιροζινη (γνωστο σαν κεροσαν) και μετα λυπανση με ενα σπρει αλυσιδας. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αυτό με τους απο πάνω, πλέον.

Μόνο που για να βγάλεις τη σκουριά μάλλον δεν αρκεί η κηροζίνη. Ουτε όμως και το WD, καθώς πρέπει να τη λούσεις με δαύτο.

Πάρε από χρωματοπωλείο μία βούρτσα με χάλκινες (ας τις πούμε) «τρίχες». Είναι σε σχήμα οδοντόβουρτσας, για τρίψιμο σε δύσκολα σημεία. Ξήσε τις σκουριές στην αλυσίδα σου και να την λιπαίνεις πολύ τακτικά, για να την προστατέψεις από την υγρασία.

Προσοχή: τα σύρματα της βούρτσας (οι «τρίχες») να είναι από χαλκό, για να μην χαράξουν το μέταλλο της αλυσίδας.

Τροποποιήθηκε από τον Μενιδιάτης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστώ παιδιά!

λετε μήπως να κατέβω τώρα να σκουπίσω την αλυσίδα με κανένα πανι? θα φύγει ετσι το WD40?

αυριο θα πάω να πάρω ειδικό λιπαντικό μαλλον καμια βαλβολίνη (αυτο δεν αφήνει ασπρο φιλμ πανω στο πλαι της αλυσιδας?) ελπίζω να μη πάθει κάτι.. ήταν που ηταν παλιατσούρα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για την αλυσίδα τα πράγματα όπως βλέπεις είναι αμφιλεγόμενα.

Τώρα, για να προστατέψεις το υπόλοιπο μηχανάκι απο σκουριές, θα σου πρότεινα: Πρώτα καταπολεμάς τις ψιλοοξειδώσεις που έχουν εμφανιστεί με WD 40. Μετά καλό πλύσιμο, πολύ καλό στέγνωμα, και μετά όλη την μηχανή ένα καλό πέρασμα με σπρέυ σιλικόνης, ειδικά βίδες και "πονηρά" σημεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!

μάλλον παρα-αγχωθηκα κι εγώ :D αλλα τι να κανουμε, ειπαμε, ειμαι n00b! :sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To WD40 δεν χαλάει τα 0-rings, ένας τύπος το τσέκαρε καλήτερα από ερευνητικό ίδρυμα:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397

Εγώ το χρησιμοποίησα μέχρι να αδειάσει το μπουκάλι στο fazer μου. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν κάθετε πάνω στην αλυσίδα όπως τα ειδικά σπρέι, αλλά φεύγει γρήγορα. Με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζω κάθε βδομάδα σχεδόν. Με τα ειδικά για αλυσίδες σπρέι βάζω κάθε μήνα. Φυσικά και η αλυσίδα δεν έπαθε τίποτα απολύτος.

Η δική μου συμβουλή είναι να την καθαρίζεις με WD40 ή παρεφιναίλαιο, μετά μια γρήγορη βόλτα για να φύγουν τα μαύρα γράσσα, και τέλος να της βάλεις ενα από τα σπρέι αλυσίδας τα γνωστά (motul, chain lube, ktl) που είναι κατάλληλα για 0-rings.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραφινελαιο για καθαρισμα και αλυσιδα αλλα και ζαντα αν εχει ξερασει το γρασσο πανω της,Μετα βαλε οτι λιπαντικο θες γρασσο ή σπρευ απο αυτα που κυκλοφορουν καλο βεβαια ειναι το γρασσαρισμα να το κανεις με ζεστη αλυσιδα για να περασει μεσα καλυτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω κι εγώ την άποψή μου...

Καθάρισέ την με WD40 (με πανάκι και όχι πάνω στην αλυσίδα κατ'ευθείαν πράττω εγω) και μετά λίπανση με βαλβολίνη (θέλει αρκετή ώρα να στραγγίσει, εγώ το αφήνω μια ολόκληρη βραδυα, αλλιώς στα κάνει χάλια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να πω και εγω την αποψη σε αυτο.ναι σου καθαριζει το WD την αλυσιδα πρεπει να την καθαρισεις παρα πολυ καλα με πανακι.δεν δημιουγει καμια ζημια στην αλυσιδα.αν το αφησεις το WD μετα απο 1-2 μερες θα γινει χαλια η αλυσιδα με σκονες και σαν να εχει μαζεψει πισα.μετα παλι με καθαριστικο αλυσιδας και μετα με συγκεκριμο σπρει για την αλυσιδα περασμα και θα ειναι ενταξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όλο αυτό το έκανα με το σκεπτικό να καθαρίσει αλλά και για λίπανση αφου ειχα ακουσει οτι μια χαρά κανει το WD40 απλα πρεπει να βαζεις συχνα (κάθε 2 βδομαδες περιπου)

μετά ένας φίλος μου μου είπε πως δεν κάνει και αγχωθηκα, μπηκα εδώ και διάβασα και αυτά που λέτε και πλέον δε ξέρω αν εκανα χοντρη μ...κία ή όχι.

τι ειναι αυτά τα O-rings που λετε?

η δική μου αλυσίδα μπορεί να έχει τέτοια, η θεωρουνται πολύ "καλές" αυτες οι αλυσιδες?

τωρα τι μου προτείνετε να κάνω? να ξανασκουπίσω με ενα πανι και μετά να πάρω ειδικό προιόν για αλυσίδες να βάλω? ποιό? γενικά το WD40 ενδυκλειται για αλυσιδες ή όχι?

ευχαριστώ! :think:

Λοιπον παμε αλλη μια φορα..

Το wd40 ειναι ενας πολυ καλος και ''υγειης'' τροπος να καθαρισεις την αλυσιδα σου.

Αλλα ΜΟΝΟ για καθαρισμα οχι για λιπανση..

ΜΕ λιγα λογια. καθαρισε την αλυσιδα σου με το wd40 σκουπισε την καλα και κανε μια ωραια και συντομη βολτιτσα για να φυγουν/εξατμιστουν οσα δεν μπορει να σκουπισεις.

Μετα με το που γυρισεις ριξε το σπρει με το γρασσο και εισαι ετοιμος.

Δεν χρειαζεται πολυ ε;

2 πληρεις περιστροφες ''συντομες'' και εισαι μια χαρα. αστο κανα 3ωρο( αν μπορεις και περισσοτερο) και μετα παλι ετοιμος για βολτα_thumbsup.gif

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα σου πω το αλλο! την αλυσιδα σου να την φροντιζεις οπως και πριν! απλα να σκεπαζεις την μηχανη σου με κουκουλα, αλλα την κουκουλα που ειναι σαν γουνα απο μεσα, φλις δηλαδη (ετσι ειναι η δικια μου κουκουλα) και δεν θα κραταει υγρασια ουτε στο ελαχιστο! δοκιμασμενα πραγματα γιατι μενω Ραφηνα ειμαι διπλα στην θαλασσα και υπαρχει το θεμα υγρασιας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε billy το "οπως και πριν" που λες δεν υπάρχει, μολις πριν απο 1-1.5 μηνα πήρα τη μηχανή οπότε εμπειρία δεν έχω καθόλου απο τακτική συντήρηση κλπ :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτησω κ εγω κατι ομως.. αμα δεν καθαριζεις την αλυσιδα και κανει μακα επανω , εναν αηδιαστικο συνδιασμο απο παλιο γρασσο και μπιχλα , ολη η μουργα δηλαδι , κανει καλο?Η μηπως αυτη η αηδιαστικη σιχλα προστατευει καπως μιας κ δημιουργει ενα στρωμα που δεν αφηνει να δημιουργιθει οξειδωση?

ναι να ξερω οτι ειναι ηλιθιοτητα αυτο που λεω αλλα μπορει κ να υσχιει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτησω κ εγω κατι ομως.. αμα δεν καθαριζεις την αλυσιδα και κανει μακα επανω , εναν αηδιαστικο συνδιασμο απο παλιο γρασσο και μπιχλα , ολη η μουργα δηλαδι , κανει καλο?Η μηπως αυτη η αηδιαστικη σιχλα προστατευει καπως μιας κ δημιουργει ενα στρωμα που δεν αφηνει να δημιουργιθει οξειδωση?

Αυτη η μπιχλα ισως βοηθαει στην διαβρωση... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΛΙΠΑΝΣΗ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου πω την εμπειρια μου για αυτό που λές...

Στην πρωτη αλυσίδα της μηχανής,μια did, την καθαριζα με παραφινέλαιο και βουρτσακι κτλ και έβαζα κάθε 1000χλμ το ειδικό σπρει(το rock oil της yamaha για την ιστορία), και την τέντωνα όποτε χρειαζόταν. Λοιπον η αλυσίδα κράτησε για 24000χλμ και όταν πήγα στο συνεργείο να την αλλάξουν, ο μηχανικός με έκραξε γιατί μου είπε πως αυτή η αλυσιδα είναι για 50.000χλμ και ότι δεν της έκανα καλή συντήρηση κτλ.

Έβαλα πάλι did ο-ring αλυσίδα,όχι την ίδια άλλα εξίσου καλή πιστεύω, μία did vx, αλλά άλλαξα τακτική. Δεν την έχω καθαρίσει ούτε μία φορά από τότε. Βάζω μόνο λάδι κινητηρα φρεσκο για λίπανση κάθε 1000χλμ(στην αρχή motul 15-50 και μετα ένα castrol 5-50 για σκουτερ). Η αλυσίδα αυτή τη στιγμή κοντεύει τα 40.000 χλμ και ακόμα αντέχει και μπορω να πω πως έχει πολύ ζωή ακόμα...έχει τεντωθει 4-5 φορες από καινουργια που ήταν. Εξωτερικά είναι βρωμερή και γενικά όλη η περιοχή γύρω από την αλυσιδα(προστατευτικο αλυσιδας ψαλίδι, τροχός κτλ) μαυρίζει από το λάδι που βάζω. Χρειάζεται να καθαρίζω καθε 6 μήνες την περιοχή εκει γύρω για να φεύγει η πολύ μπιχλα...το καλό είναι ότι το πλαισιο τροχοι κτλ είναι μαύρα από κατασκευής τους οπότε δεν φαίνεται και πολύ η λαδίλα αλλά γενικά δεν τραβάω ζόρι και τόσο πολύ με την εμφάνιση της μηχανής κτλ...

Aν κάποιος είναι πολύ ψύρας με την εμφάνιση της μηχανής του σίγουρα θα χαλαστεί με την εικόνα του λαδιου. Τα σπρέι κρατανε την περιοχή καθαρή αλλά πραγματικα δεν ξέρω κατα πόσο καλό κανουν ή όχι στην αλυσίδα---ακόμα και το παραφινέλαιο δεν ξέρω τελικά απο όλα αυτα που έχω διαβασει κατα καιρους αν κάνει τελικα καλό ή όχι... :closed-topic:

Το βιβλιαρακι της μηχανης απλα λεει να βάζεις λάδι κινητηρα στην αλυσίδα και τπτ άλλο.. ισως και γω να φταίω στην πρωτη αλυσίδα, δλδ να μην έκανα κατι σωστό πχ να την τέντωσα πολύ την αλυσίδα και έτσι να την κατάστρεψα πριν την ώρα της(αν και δεν νομίζω...).

Στην επόμενη αλυσίδα πρωτα ο Θεός θα βάλω ένα γράσσο που μου δώσανε για να δω τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση...

Γενικά έχω την εντύπωση πως τα πολλά χημικά που ρίχνουμε δεν κάνουν καλό αλλά επιφυλάσσομαι... :bye: :bye: :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα