Jump to content
Sign in to follow this  
Dare-Devil

Αθήνα-Πόρτο Ράφτη δικάβαλο με 50άρι...

Recommended Posts

Χθές κατα τις 11 το πρωί εγω και ο χρήστης του mybike vagosss συναντηθήκαμε για να πάμε για καφέ δικάβαλο με το 50άρι μου στο Πόρτο Ράφτη (περίπου 40 χιλιόμετρα).

Για κακή μας τύχη έβρεχε.Περιμέναμε σπιτι του μήπως κοπάσει η βροχή αλλά μάταια.Δεν αντέξαμε άλλο και κατα τις 1 ενω ακόμη έβρεχε ξεκινήσαμε για Πόρτο Ράφτη.

Στη διαδρομή είχε πολύ κίνηση και σε συνδυασμο με το βρεγμένο οδόστρωμα και το vago που είχα απο πίσω μου κουραζόμουν.

Καθώς φτάναμε Γλυκά νερά η βροχή δυνάμωσε και αναγκαστήκαμε να βρούμε ενα υπόστεγο να ξεκουραστούμε και να περιμενουμε να κοπάσει.

Παραθέτω φωτογραφίες απο Παλλήνη:

Εγώ ο..πιλότος tongue.gif

post-4776-1206198651_thumb.jpg

Ο vagosss

post-4776-1206198719_thumb.jpg

Όταν η βροχή μειώθηκε ξεκινήσαμε και πάλι για το προορισμό μας. Φτάνοντας Πόρτο Ράφτη η λεωφόρος Πόρτο Ράφτη είχε πολλά λιμνιασμένα νερά τα οποία δυστυχώς δε μπορουσα να τα αποφύγω όλα και έπεφτα μέσα σε αυτα!! tongue.gif Εγω και ο vagoss είχαμε γίνει μούσκεμα.Τα αυτοκίνητα απο το αντίθεο ρεύμα δε μας υπολόγιζαν και μας βρέχανε.

Τελικά φτάσαμε Πόρτο Ράφτη και κάτσαμε να πιούμε το καφεδάκι μας στη Kazbaa.Αν και έβρεχε το τοποίο ήταν μαγευτικό.

Η σερβιτόρα που ήρθε ν αμας πάρει παραγγελία βλεποντάς μας μούσκεμα απορισε και μας ρώτισε γιατι είμαστε τόσο βρεγμένοι.Της είπαμε πως έχιε η κατάσταση και έμεινε κάγκελο.

Υστερα απο 1 ώρα που κάτσαμε στη καφετέρια η βροχή σταμάτησε και αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα παραλια να τσιμπήσουμε κατι και να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής.

Ειλικρινά αυτο το ταξιδάκι που έκανα υπό άθλιες συνθήκες (μιας και δεν είχα αδιάβροχα ρουχα παρα μόνο ένα δερμάτινο μπουφαν γαντια δερματινα τα οποία έπερναν νερό και κράνος) για μένα ήταν πραγματική εμπειρία.

Όσο για τη βενζίνη... 1.50 ευρω για το πηγαινε-έλα μια διαδρομη συνολικά περίπου 80 χιλιόμετρα.

Θα το επιχειρίσω πάλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καλυτερα ταξιδια και μακρυνες βολτες που μενουν ειναι αυτα...Με το 50αρακι και καλη παρεα και διαθεση για οπου μάς βγαλει...Αυτα θα τα θυμασαι μια ζωη φιλε...Αυτα ειναι ωραια πραγματα,εστω και μεσα απο τη δυσκολια και τα ζόρια... Ειστ'ωραιοι(και που'σαι...σφυρα στο Βαγγο για κανα κρανακι ε;... :) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω ρε φίλε τι μου θύμισες...

Είχαμε εξκινήσει κάποτε εμ τον αδερφό μου, να κάνουμε τον γύρω όλης της νοτιοανατολικής Αττικής δικάβαλο με το CB 50 που είχε και μάλιστα παρέα με άλλα 5-6 μηχανάκια (ΧΤ 600, ΧLR 600, Vespa 200, DT 185 κλπ )

Το φουκαριάρικο το CBεδάκι, πανάρχαιο ήδη κόλησε στο δρόμο με εμάς τα δυό γομάρια, με τα πολλά το ξεκολήσαμε, τουλάχιστον αρκετά για να ολοκληρώσουμε την βόλτα μας και μετά παρέδωσε το πνεύμα τελείως, οπότε και χώθηκε στην υπόγα για μιά γενική.

Αλλά αυτό και κάτι άλλα παρόμοια λοκατζίδικα είναι που μου έχεουν μείνει να θυμάμαι τώρα στα γεράματα ο έρμος ο γέρος....

:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε παναγώτη δεν το ήξερα ότι πήρες μηχανάκι άντε καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!!! Μου θύμισες το ταξιδακι που έκανα το καλοκαίρι πατρα-καλογρια με παπάκι δικαβαλος. 40κμ απόσταση 2 ώρες τα κάναμε.... Κλασικά καθε 10 λεπτά σταση οπου να'ναι για τσιγαράκι και σε κάθε διαστάβρωση να παίρνουμε τον λάθος δρομο.... Ωραίες Αναμνήσεις..... Λιγο αργότερα το ίδιο καλοκαίρι ο γύρος τής λευκάδας με νοικιασμένα scooterακια εγώ και αλλοι 2... Ωραιες εποχές... Αμα ανέβω αθήνα τώρα το πάσχα θες να κανονίσουμε κανα ταξιδάκι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Έλα ρε παναγώτη δεν το ήξερα ότι πήρες μηχανάκι άντε καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!!! Μου θύμισες το ταξιδακι που έκανα το καλοκαίρι πατρα-καλογρια με παπάκι δικαβαλος. 40κμ απόσταση 2 ώρες τα κάναμε.... Κλασικά καθε 10 λεπτά σταση οπου να'ναι για τσιγαράκι και σε κάθε διαστάβρωση να παίρνουμε τον λάθος δρομο.... Ωραίες Αναμνήσεις..... Λιγο αργότερα το ίδιο καλοκαίρι ο γύρος τής λευκάδας με νοικιασμένα scooterακια εγώ και αλλοι 2... Ωραιες εποχές... Αμα ανέβω αθήνα τώρα το πάσχα θες να κανονίσουμε κανα ταξιδάκι???

Αμε κανένα πρόβλημα!Πάμε ώπου θες!!Βασικά ποιος είσαι?Απο που με ξέρεις?

ΠΛηροφοριακα ξαναπήγα δικάβαλο Πόρτο Ραφτη και το Σάββατο αλλά και χθες και ειδικά χθες πηγα νυχτα και γύρισα στις 2 μετά τα μεσάνυχτα!!!!Ήταν τέλεια.Οι δρόμοι σχεδόν άδειοι!!!

Τροποποιήθηκε από τον Dare-Devil

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι!Σημασια δεν εχουν τα κυβικα αλλα η καλη διαθεση και η τρελα.Οσο για το κρανακι εχει δικιο ο liz4ard,ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τοσα πολλα χιλιομετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

B) Μπραβο ρε μαγκες.Αν και κουραστικες και επικοινδυνες αυτες οι βολτες,μην ξεχνατε ποτε οτι αυτα ειναι που"ΜΕΝΟΥΝ"στο τελος. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ετσι!Σημασια δεν εχουν τα κυβικα αλλα η καλη διαθεση και η τρελα.Οσο για το κρανακι εχει δικιο ο liz4ard,ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τοσα πολλα χιλιομετρα.

Έχεις δίκιο του το χω πει αλλά...δεν αγοράζει κράνος :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμε κανένα πρόβλημα!Πάμε ώπου θες!!Βασικά ποιος είσαι?Απο που με ξέρεις?

Ειμασταν στο ιδιο σχολιο @ κυψέλη city. Δεσ πμ... Φυσικα εγω ειμαι μεγαλύτερος άρα εχω και μεγαλύτερο μηχανάκι.... :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε σε νιώθω. Έχω χτυπήσει με 80άρι μηχανάκι κάτι 120-150km διαδρομές. Μετά ήμουνα χώμα βέβαια, με μέση κομμάτια, αλλά δε βαριέσαι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

....μπραβο ρε μαγκακια.. τι μου θυμησατε τωρα..

να στε καλα, καλες βολτες και προσοχη τις τρέλες με μέτρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ι(και που'σαι...σφυρα στο Βαγγο για κανα κρανακι ε;... :) )

από κάπου λείπει ένα κράνος ...

;)

Έχεις δίκιο του το χω πει αλλά...δεν αγοράζει κράνος :(

..Τοξερεις οτι ΕΣΥ! πληρωνεις, αν δεν φοραει αυτος?? ... Δες'το και ετσι.... :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ειμασταν στο ιδιο σχολιο @ κυψέλη city. Δεσ πμ... Φυσικα εγω ειμαι μεγαλύτερος άρα εχω και μεγαλύτερο μηχανάκι.... :P :P

Χαχα!!!Τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τα καλυτερα ταξιδια και μακρυνες βολτες που μενουν ειναι αυτα...Με το 50αρακι και καλη παρεα και διαθεση για οπου μάς βγαλει...Αυτα θα τα θυμασαι μια ζωη φιλε...Αυτα ειναι ωραια πραγματα,εστω και μεσα απο τη δυσκολια και τα ζόρια... Ειστ'ωραιοι(και που'σαι...σφυρα στο Βαγγο για κανα κρανακι ε;... :) )

σωστα! ομωρφα πραγματα,photo.

αλλα μου θυμιζουν λιγακι Λιανα Κανελη.....

ολο με ενα τσιγαρο στο χερι ισαστε

:excl: το καπνισμα βλαπτει κ μας παρασερνει! :excl:

ας κανω ενα τσιγαρω... :pimp:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
σωστα! ομωρφα πραγματα,photo.

αλλα μου θυμιζουν λιγακι Λιανα Κανελη.....

ολο με ενα τσιγαρο στο χερι ισαστε

:excl: το καπνισμα βλαπτει κ μας παρασερνει! :excl:

ας κανω ενα τσιγαρω... :pimp:

:P :P :P Δάσκαλε που δίδασκες...... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα αν και το ποστ ειναι αρκετα παλιο τωρα το ειδα και πηρα την αποφαση να γραψω σκεφτομαι να κανω αυτην την διαδρομη αυριο με ενα κριπτον 135 ολοι μου λενε οτι παω ανετα...??? θα δειξει στη πορεια πιστευω αν υπαρχει καποιος να μου απαντησει θα χαρω!φυσικα δεν θα παω απο αττικη οδο αλλα απο λαυριου για οσους ξερουν... :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα