Jump to content
ALX™

Πόσο δυσκολεύτηκες να πείσεις τους γονείς ώστε να πάρεις το πρώτο σου μηχανάκι?

Recommended Posts

Αχ....γροθια στο στομαχι το θεμα αυτο....Απο τη μια ζηλευω (οχι,διορθωση....ΜΙΣΩ :kill::katana::2guns::bash::blowup::boxing::frusty: ) οσους εχετε γονεις με μυαλο ταρατσα, γιατι οι δικοι μου ειναι χαραμαδας....

Πατερας ΚΑλαματιανος κ μανα Μακεδονα.

Την κρουση για μηχανη την ειχε κανει ο μεγαλος αδερφος κ ειχαν τρελαθει οι γονεις. τελικα αποδειχθηκε οτι ο μπρο ειναι μεγαλη μαφια,μιας κ το θεμα μηχανης ηταν το δια της ατοπου μεθοδος να του παρουν αμαξι που κ εξαρχης αυτο ηθελε...

Εγω εδω κ χρονια τους λεω οτι δεν μου αρεσει το αμαξι,ουτε να το βλεπω ουτε να το οδηγω κ οτι θελω βρουνβρουμ αντι τουτου. Του κουφου την πορτα βρονταγα ομως...

Κοβω το στορυ,κοντευω να παθω σκαταθλιψη παλι...

Με τα πολλα το καλοκαιρι πιανω θεμα με τον νταντα κ του λεω, πατερουλη(σσσσσσσσσλουρρρρρρρρρρρρπ...σσσσσσσσσσσσσλπουρρρρρρρρρρρρρπ) δεν το μπορω το αμαξι,το τρεμω και δεν κατατοπιζομαι κ στην τελικη,μου αρεσει μηχανη.

Η απαντηση ηταν να φυγω απο το σπιτι κ μετα ας κανω του κεφαλιου μου...

Αντιδραστηρας κ με αναφλεξη το Ευελυνακι, ανοιγω το στομα μου(τι το θελα η μικρη ανοητη παιδουλα; ) κ του λεω, εγω θα το παρω το διπλωμα με δικα μου λεφτα!

Κ με πεταξε εξω απο το σπιτι...Με μαζεψαν η αδερφη κ η μητερα (τι θα πει ο κοσμος βλεπετε...)

Αρχησα μαθηματα μονη μου κρυφα.Εγινε βλακεια ομως απο τη σχολη κ πηραν σπιτι αντι στο κινητο κ λενε στη μανουλα μου:η κορη σας δινει σηματα μηχανης τη Δευτερα.

Γκντουπ,κατω η κυρα Τζενουλα.

Κλαματα χαμοι στο σπιτι που εδινα σηματα.Απο τον πατερα το κραταμε κρυφο. Η μητερα κλαιει απο τοτε,εχει θεματακι με πιεση κλπ ,μιλαμε πολυ κακο, και βεβαια οταν τολμησα να φερω κρυφα το μπουφαν στο σπιτι, ακουσα το απιστευτο: 30 χρονων κοριτσι, τι τατ θες αυτα; που ειναι η θηλυκοτητα σου παιδι μου;

Ημαρτον κ ελεος...Αντι να μου λενε οτι θα σκοτωθω(ηδη βρισκομαι στην εκτη κηδεια μου) μου λεει η μανα μου οτι δεν μου ταιριαζει μια χαρα κοπελα κ βλακειες.

Οταν εκανα νηξη στον πατερα γαι διπλωμα(ουτε καν το να παρω μηχανη) απλα μου εκοψε το χαρτζιλικι (50 ευρω ηταν),πλεον μου τα χωνει κ που αναπνεω, φωνες που δεν παει ο νους σας, χαστουκι και ολα τα καλα....

Αυτα...

Σας ζηλευω και σας χαιρομαι κ πικραινομαι...Εγω απο τοτε που ανεφερα το θεμα διπλωματος, σε σπιτι 5 ατομων ειμαι ολομοναχη πια.σαν σε σπιτι ξενων.

Σας φιλω.Μελαγχολησα. σορρυ.

Τροποποιήθηκε από τον Oblivia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δε τους επεισα ποτε....

απλα,ενα καλοκαιρι που ελειπαν σε διακοπες πηγα το πηρα και οταν γυρισαν το ειδαν σε ολη του τη μεγαλοπρεπεια εξω απο το σπιτι!!! :katana::knife:

μετα το σοκ,και αφου ευτυχως συνεχισα να μενω σπιτι (...) το συνηθισαν...εν καιρω...πολυ καιρο....

Τροποποιήθηκε από τον lord_dimos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα πάλι μου το έχουν μεταθέσει για το έμμεσο μέλλον το θέμα δίκυκλο και μάλιστα με ειλικρινείς απαντήσεις.. Με τον πατέρα μου καμιά φορά που το συζητούσα μου λένε ότι "κοίτα να δεις, εμείς να ξέρεις δε το θέλουμε, έχω δει ατυχήματα στο δρόμο που δε φαντάζεσαι.. Αλλά απ'το να μας το κρατάς κρυφό και να κοροϊδευόμαστε, και αν το αποφασίσεις όντως ότι την θέλεις, το πρώτο που θα κάνεις είναι να βγάλεις το σωστό δίπλωμα και να αγοράσεις ένα κράνος.. Από κει κι έπειτα είναι επιλογή σου."

Σωστός μπορώ να πω, αν και για να καταλήξουμε σ'αυτό έχουν περάσει ώρες και ώρες αποτυχημένου ψηστηριού.. Και παρ'όλο που στα 16 μου εκνευριζόμουνα και έλεγα διάφορα που δε μ'άφηνε να πάρω μηχανάκι, τώρα στα 18 μου, μπορώ να πω ότι δόξα τω Θεό που δεν με άφησε γιατί απ'τις μαλακίες που θα έκανα τότε, ποιος ξέρει τι θα είχε βγει..

Αν και είναι γεγονός ότι αν είχα φράγκα θα έβγαζα δίπλωμα και θα πήγαινα για μεταχειρισμένη μοτο επιτόπου.. Άλλο επιχείρημα κι αυτό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα δυο πρωτα μηχανακια που πηρα ηταν κρυφα απο γονεις και σε μικρη ηλικια συνεταιρικα με εναν φιλο για καθε μηχανακι.

στα 17 μου λοιπον αγοραστηκε ενα RGV-Γ 250 (μπανανα).το κρατησαμε λιγους μηνες και καναμε την πλακα μας κυριως στο εξοχικο.

στα 18-19 αγοραστηκε μια γουρουνα τριροδη (απιστευτα κεφια).και αυτη για λιγους μηνες εμεινε στα χερια μας και μετα πουληθηκε σε εναν φιλο που ειχε ιδια για ανταλλακτικα.τα δυο αυτα χρονια καθε σαββατοκυριακο περιπου ειχε βολτες στα βουνα με κατι καθαροαιμα της παρεας.φυσικα ολα σε ολα αυτα κρανη,διπλωματα κτλ λαμπαν δια της απουσιας τους (δοξα τω θεω δεν ειχαμε απωλειες).οπως καταλαβαινετε ημουν πολυ φιλος του διχρονου γκαζιου.μετα εφυγα αγγλια για σπουδες και μετα απο τοσα χρονια ψησιμο ο πατερας μου συμφωνησε να παρω μηχανακι.πηραμε λοιπον ενα kumco spike για το εξοχικο το καλοκαιρι.σε ενα χρονο το kumco το οποιο αρχισε να διαλυεται μετα απο 3500χλμ διαδεχτηκε ενα innova και το πηρα λαρισα που ηρθα για σπουδες.

μετα απο εναμιση χρονο αφου ειχα εγκαταλειψει τις ελπιδες για μηχανακι αλλο, βρηκα το xr, ανακοινωσα στον πατερα μου οτι αλλαζω μηχανακι και αρχισαν οι γκρινιες και οι μανουρες....

ευτυχως απο τοτε επηξε το μυαλο και πλεον κυκλοφορω προσεκτικος,κρανομενος και με εξοπλισμο αναβατη.ελπιζω σε λιγο το xr να γινει tt-r600.

τωρα πλεον δεν βιαζομαι για τα πολλα γκαζια κτλ.σιγα σιγα θα ερθουν ολα.

το καλο ειναι οτι ο πατερας μου επειδη βλεπει οτι δινω βαση στο τει και οχι στον κοκορα με μια συζητηση που καναμε φανηκε προθυμος για οικονομικη βοηθεια για το tt-r.

αυτα απο μενα.συγνωμη που παρασυρθηκα αλλα για ολους μας φανταζομαι αυτες οι ιστοριες ειναι λιγο συγκινητικες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταπλικτικο θεμα, να η ιστορια μου:

απο 0 χρονων παω καθε καλοκαιρι σπετσες, ενα νησι που τα αμαξια απαγορευοντε το καλοκαιρι και ολοι μικροι μεγαλοι εχουν μηχανακια οποτε στα 11 μου ειδη ειχα οδηγησει ενα solex και ειμουν ερωτευμενος αλλα πολυ μικρος για να το διαπραγματευτω...

η διαπραγματευση ξεκινισε στα 13 περιπου αλλα ενω η μανα ηταν διπλοματουχος μηχανοβια αν και χωρις μηχανη ο πατερας δεν οδιγουσε ουτε ποδηλατο οποτε και ποδηλατο που εκανα περιεργο του φαινοταν. Αρχισα να μαζευω λεφτα απο χαρτζιλικια γιορτες κλπ ενω ταυτοχρονα ετρωγα πορτα στην ιδεα του να παρω μηχανη απο πατερα. Δυσκολη διαπραγματευση αλλα καποιος επρεπε να την κανει! Ειχα τοτε δυο φιλους που ειχαν ενα Jog και ενα lead και μου τα διναν να βολταρω και τι εκανα κι εγω σαν καλο παιδι πηγαινα σπιτι μου στον πατερα και του εκανα επιδειξη οτι το εχω το θεμα κλπ. Αυτος εβλεπα οτι κυκλκοφορουσα με ξενα μηχανακια και χωρις διπλωμα και αρχισε να σπαει (του πηρε 3 χρονια) ειδε και τα λεφτα που ειχα μαζεψει τοτε (98 130.000δρχ) που ηταν οτι πρεπει για ενα Jog η ενα c50 αρχαιο. Τοτε εσπασε τελιος και χρηματοδοτησε για διπλομα και ενα ολοκαινουριο Gilera Runner ωστε να ειμαι νομιμος και το μηχανακι ασφαλες. Και αυτο ηταν απο τοτε ο ερωτας συνεχιζει και με το Runner και της μηχανες γενικοτερα. Πρωτες βολτες καθε πεμπτη τοτε στα λιμανακια παρκινγκ βουτες κλπ που χαζεβαμε τους γληγορους που λεει και ο καραφλοδαιμον που ηταν το αχωριστο δικαβαλο μου και μπορω να συνεχισω μεχρι σημερα αλλα θα ειμαι off topic.

Πολυ χαρηκα που τα εγραψα καπου

thanks for reading :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πω ρε φιλε τι μου θυμησες. :rolleyes:

στα δεκαπεντε μου εχω αρχισει κ τσιτονομαι ασχημα με την ιδεα της μηχανεις.

παω λοιπων ενα πρωι στον πατερα

-μπαμπα θελω μηχανακι :rolleyes:

-τι λες ρε αντε φιγε απο εδω

-καλα εγω θα το παρω.

στην οικογενια υπαρχει μονο ενα τζοκακι που το εχει παρατισει ο αδερθος μου πολυ καιρο πρην.

στην αρχει ωγαζω αντικλειδι κ το περνο κρυφα.μια μερα με πιανουν κ αρχιζει το κακο φωνες ιστοριες αλλα εγω τιποτα εκει κολιμενος με τι μπαλα.

ε στην τελικη με αφινουνε.

μικρος ειναι σκεφτοντε θα του περασει.

ελα ομως που δεν.

μετα αρχιζουν οι αστυνομιες οι τουμπες τα επομενα μηχανακια εχουν απελπιστει οι ανθροποι.

μεχρι που μια μερα παφ πανε δεν μου μενει κανενα οχιμα που να κηνιτε κ μια στην τσεπη.

εκεινη την περιοδο αποφασισα να παρω το xr.

οταν τελικα το πιρα το ποιραν κ αυτοι αποφαση οτι δεν προκιτε να ξεκολισω ποτε.μονο προσεχε μου λενε τορα ποια.

αυτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω τους επεισα σχετικα ευκολα, διοτι το χρειαζομαι πραγματικα, μιας και μενω μακρια και η καθημερινη διαδρομη σχολειο-σπιτι-φροντηστηριο-σπιτι ειναι σκετο βασανο με το λεωφορειο, και ετσι το καλοκαιρι που μας περασε, αρχισα σιγα σιγα να τους πιεζω να παρω ενα, δουλεψα και ολο το καλοκαιρι οποτε ειχα καμποσα λεφτα και ετσι μετα απο λιγη ερευνα με τον πατερα μου πηρα το παπι που εχω σημερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τα 7 μου μεχρι και τα 17 εκανα ποδηλασια και πρωταθλητισμο,ημουν ολη την ημερα στους δρομους...ειτε θα εβλεπες τον Στελιο στο ΣειχΣου με το mountain bike ειτε ποδηλασια δρομου σε οδο ταχειας κυκλοφοριας προς Χαλκιδικη με την ομαδα και συνοδεια ενος αυτοκινητου(του προπονητη) απο πισω μας!!!

Ε οταν ειπα οτι θελω να παρω μηχανακι δεν μου εφεραν καμια αντιρρηση!!!Βεβαια μπορει καποιοι να πειτε και τι σχεση εχει η ποδηλασια με το μηχανακι αλλα αλλο ειναι να βγαινεις στα 16 σου πρωτη φορα με μηχανακι και αλλο να εισαι μαθημενος απο μικρος μεσα στην κυκλοφορια και στους δρομους!!!

Αυτααααααα...και για την ιστορια,τωρα πια δεν κανω ποδηλασια αλλα αμα μου την βαρεσει παιρνω το ποδηλατακι μου και τραβαω στο βουνο!!!

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν τους επεισα.................. ενα μεσημερι γυρισαν σπιτι και ειδαν το ktm στην πυλωτη :_rock-on: μετα τα πρωτα χαπια το πηραν αποφαση σιγα σιγα. επιθεση λεμε τελος.................................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως και ο markous... Δεν τους έπεισα... Πήγα το αγόρασα, έβγαλα δίπλωμα και είπα να τους επισκεφτώ! Φυσικά αυτό δεν λέει και τίποτα. 24 χρονών γομάρι είμαι... αλλά η μάνα μου δεν γούσταρε καθόλου μηχανές κι έτσι... Είναι νοσοκόμα κι έχει δει αρκετά... :vava:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον..!Απο το δημοτικο ηθελα πολυ να παρω ενα chappy!Λογικο να

τους φαινοταν σαν πλακα οταν το ελεγα!Εφτασα πρωτη λυκειου(2001?)....και

ακομα δεν δεχοντουσαν κουβεντα!Ενα φιλαρακι μου ομως ειχε ενα

xt 250 του '92!Ολη μερα βολτες..το επαιρνα και πηγαινα σπιτι..ειχε ακουσει

και ο φαδερ μου απο διαφορους οτι ο φιλος το σηκωνει στη μια....δεν ηθελε πολυ!

Με πηρε μια μερα τηλεφωνο και με ρωτησε για ενα μηχανακι(αν το θελω)!

Η απαντηση ηταν ναι βεβαια!!!!Honda astrea prima 100αρι!!Ο λογος μου ειπαν..

οτι με εμπιστευοντουσαν περισσοτερο εμενα και εξαλου καθε μερα γυρνουσα

με μηχανη!Τουλαχιστον μου ειχε πει ο φαδερ μου να οδηγας εσυ(εγω) που σε εμπιστευομαι!

Και ηταν η αρχη!Μετα..απλως με μια αποφαση να αλλαξω μοτορι..δεν υπηρχε αντιρηση..πηρα

ενα yamaha f1..το επομενο yamaha virago 250..και τωρα στα 23

εχω τον πορτοκαλι μου XTορα(xt660x)!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα παλι ηταν καπως ετσι:

Ντριν τριν (Τηλεφωνο): Μανα , τι κανεις ?

-Μανα: Καλα αγορι μου εσυ ?

-Καλα ! Μανα αγορασα μηχανη !

-Μανα: Τι μηχανη καλε ?

-Του κυμα. Μηχανη που οδηγανε ντε?

-Μανα: και γιατι δεν ειπες τιποτα?

-Ε αφου τωρα την πειρα, τωρα στο ειπα.

-Μανα: Τι μηχανη ειναι ? ειναι σαν του θειου σου αυτες τις γρηγορες που πρεπει να σκηβεις ? (Εδω ερειξα το γελοιο !!!!)

-Ναι μανα, σαν του θειου ειναι περιποθ

-Ααα ρε αγορι μου, τι τα θες εσυ, ο θειος σου ποσες φορες επεσε. Να προσεχεις

-Μανα ολα καλα θα πανε, και οταν κατεβω ροδο θα σε παρω και βολτα . (οπως και εγινε. την εχω κανει αστερι την μαμα, κρανακι, κορντουρα , γαντακι και την παω στο χωριο βολτα χεχε)

Οσο για το ζητημα μηχανων και γονιων.

Ειμαι κατα των γονεων που ειναι. Μην παρεις μηχανη ,ειναι επικυνδινη , παρε αυτοκινητο.

Ειμαι κατα των γονεων που αφηνουν τα παιδια τους να οδηγανε χωρις διπλωμα απο τα 15-16.

Συχαινομαι τους γονεις που οταν ο γιος φευγει απο το σπιτι με το παπακι , καβαλαει το μηχανακι χωρις κρανος και ο πατερας δεν ειναι εκει να του μηλισει , η να του κλειδωσει το μηχανακι μεχρι να βαλει μυαλο.

Ειναι ωραιο πραγμα να παροτρινουμε τα παιδια μας στον μοτοσυκλετισμο , και αμα τους αρεσει να τους μαθουμε και 10 πραγματα παραπανω και να τους βοηθεισουμε παρα να ειμαστε αρνητικοι, αφου θα το παρει που θα το παρει. κατσε στο τραπεζι μαζι του και εξηγα του πως εχουν τα πραγματα. Αν εισαι και εσυ μηχανοβιος , πας και μια βολτα μαζι του και φχαριστιεσε την στιγμη που βολταρεις με το παιδι σου και θα καταλαβει οτι νοιαζεσε για την ασφαλεια του.

1000 φορες να εχω ενα παιδι που γουσταρει να βολταρει (εστω και με το ρισκο που υπαρχει στους δρομους), να γνωρησει παιδια οπως εμας εδω μεσα , να δει ωραια τοπια , παρα να τον βλεπω μπροστα απο μια οθονη να παιζει μερα νυχτα παιχνιδια.

Εν τελει, αν καταλαβαινα οτι ειναι ετοιμος/η για μηχανη, οχι μονο δεν θα του χαλουσα χατηρι αλλα θα του την επερνα και δωρο αν το σικωνε η τσεπη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
 Οσο για το ζητημα μηχανων και γονιων.

Ειμαι κατα των γονεων που ειναι. Μην παρεις μηχανη ,ειναι επικυνδινη , παρε αυτοκινητο.

Ειμαι κατα των γονεων που αφηνουν τα παιδια τους να οδηγανε χωρις διπλωμα απο τα 15-16.

Συχαινομαι τους γονεις που οταν ο γιος φευγει απο το σπιτι με το παπακι , καβαλαει το μηχανακι χωρις κρανος και ο πατερας δεν ειναι εκει να του μηλισει , η να του κλειδωσει το μηχανακι μεχρι να βαλει μυαλο.

Ειναι ωραιο πραγμα να παροτρινουμε τα παιδια μας στον μοτοσυκλετισμο , και αμα τους αρεσει να τους μαθουμε και 10 πραγματα παραπανω και να τους βοηθεισουμε παρα να ειμαστε αρνητικοι, αφου θα το παρει που θα το παρει. κατσε στο τραπεζι μαζι του και εξηγα του πως εχουν τα πραγματα. Αν εισαι και εσυ μηχανοβιος , πας και μια βολτα μαζι του και φχαριστιεσε την στιγμη που βολταρεις με το παιδι σου και θα καταλαβει οτι νοιαζεσε για την ασφαλεια του.

1000 φορες να εχω ενα παιδι που γουσταρει να βολταρει (εστω και με το ρισκο που υπαρχει στους δρομους), να γνωρησει παιδια οπως εμας εδω μεσα , να δει ωραια τοπια , παρα να τον βλεπω μπροστα απο μια οθονη να παιζει μερα νυχτα παιχνιδια.

Εν τελει, αν καταλαβαινα οτι ειναι ετοιμος/η για μηχανη, οχι μονο δεν θα του χαλουσα χατηρι αλλα θα του την επερνα και δωρο αν το σικωνε η τσεπη μου.

+600

Ετσι πιστευω και εγω..πρεπει να ενημερωνεις σωστα και να δινεις παιδεια...Ο αφορισμος και τα στερεοτυπα μονο αντιθετα αποτελεσματα φερνουν..και μετα κλαιμε ολοι...Ετσι κανω και εγω με το μικρο μου το αδερφακι...που πηρε διπλωμα και οδηγα 50αρι..θα του παρω ενα Shoei απο το luis.de και θα ειναι κυριος...Και του εδωσα να καταλαβει οτι ειναι ασφαλεια και να μην ακουει τους ηλιθιους που λενε οτι οποιος φοραει κρανος ειναι μαλακας..τετοια προσεγγιση θελουν και οι γονεις γενικοτερα..να δουν οτι εισαι ωριμος..μετα δεν μπορουν να αρνηθουν ευκολα..ευκολα ειπαμε οχι καθολου :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα απίστευτη τρέλα με τις μηχανές. Μολις πέρναγε καμμιά, (μεγάλωσα σε χωριό με μπόλικους και μερακλήδες μηχανόβιους) το "κεφαλογυριζόμετρο" χτύπαγε κόκκινα. Στραβολέμιαζα πραγματικά. Ν' αναφέρω ενδεικτικά τί εργαλεία κυκλοφορούσαν τότε στη μικρή κοινωνία μας να μου πείτε αν μπορούσα ν' αγιάσω: YAMAHA XT-550 (του ξαδέρφου), YAMAHA RD-350 naked, YAMAHA RD-350 F, HONDA CB-750 Bold'or, HONDA CB-1050 Bold'or, KAWASAKI NINJA 600, KAWASAKI NINJA 900, SUZUKI RG-500. :crazy:

Ξεκίνησα να οδηγάω μηχανές (φίλου και ξαδέρφου) από τα 13μου. :baby: ΧΩΡΙΣ φυσικά την έγκριση των γονέων, οι οποίοι ανησυχούσαν πολύ γι' αυτήν την εξέλιξη. :bop:

Στα 15 οδηγούσα ήδη ΧΤ-550! ανετότατα και πέρναγα μάλιστα μπροστά από την κουζίνα της μάνας μου, η οποία φρικάριζε μόλις μ' έβλεπε. :stunned:

Μετά από αυτά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να τους πείσω να πάρω μηχανή με το επιχείρημα ότι είναι καλύτερα να οδηγάω τη δική μου που θα την ξέρω και θα με ξέρει, παρά τις ξένες που μπορεί να έχουν και κάποιο πρόβλημα-ιδιοτροπία που δεν θα γνώριζα. :victory:

Βέβαια άρχισα το μπιρι-μπιρι αρκετά νωρίς (στα 15) ζητώντας παπί. Οι δικοί μου, σε μια προσπάθεια να το αναβάλουν μήπως "μου περάσει η κάψα", άφησαν το χρόνο να περνάει, πιστεύοντας ότι θα κυλήσει υπέρ τους. Αμ δε! :2funny:

Όταν είδαν ότι δεν υπήρχε γιατριά, μου είπαν (εκεί λίγο πριν τα 18) να πάμε για κείνο το παπάκι. Η δικιά μου απάντηση ήταν: Δεν καταλάβατε, μετά από 3 χρόνια το παπάκι μεγάλωσε πια! Έγινε ψευδοεντούρο 200άρι.! :spiteful: Κόκκαλο οι δικοί μου. Νέα σύσκεψη, νέοι προβληματισμοί για το πώς θα χειριστούν την υπόθεση. Κι εγώ, για να μην έχω καμμιά δυσάρεστη εξέλιξη (πάγωμα διαδικασιών) δήλωσα ότι όσο αργούμε, η μηχανή μεγαλώνει, οπότε ας βιαστούν τώρα που είμαστε ακόμα στα 200cc. (Με είπε κανείς σας εκβιαστή? Κάτι άκουσα). :_scare:

Η πρώτη μου μηχανή λοιπόν, ένα YAMAHA DT200R, αγοράστηκε 5 μόλις μέρες αφότου συμπλήρωσα τα 18. :greece:

Τη συνέχεια μπορείτε να τη διαβάσετε στο προφίλ μου, ή στο πρώτο άρθρο μου (χαιρετισμό).

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγω δεν τους ειπα τιποτα! Απλως την παρκαρα στο γκαραζ του σπιτιου! Η μανα μου που γυρνουσε απο τη λαικη με βλεπει της πεφτει η σακουλα κατω και μου ελεγε οτι ειμαι τρελος και φελλος!

Tρελο Σκηνικο!

FZ6 κοστος : 4.600 ευρω

Εξοπλισμος : 1.000 ευρω

Κοστος Πατατας :5 ευρω

Η Γκριματσα της μανας μου: Priceless(Ανεκτίμητη) :P

ΥΓ(Τωρα της ψιλο-αρεσει)

Τροποποιήθηκε από τον Sennsa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πρωτες βολτες καθε πεμπτη τοτε στα λιμανακια παρκινγκ βουτες κλπ που χαζεβαμε τους γληγορους που λεει και ο καραφλοδαιμον που ηταν το αχωριστο δικαβαλο μου και μπορω να συνεχισω μεχρι σημερα αλλα θα ειμαι off topic.

Ωραίοι καιροί τότε Φίλε Αγγελε!!!

Να προσθέσω οτι ήμασταν οι μοναδικοί ΑΡΧΙΑΝΩΜΑΛΟΙ οι οποίοι εμφανιζόμασταν στο πέταλο στα λιμανάκια με δίτροχο με 0° βαθμούς πετσόκρυο πάνω σε 2τροχο!!!! :lol: :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πέρασα από μηχανόβια φάση στην εφηβεία - μάλλον λόγω πολλών άλλων δυσάρεστων γεγονότων που συνέβαιναν τακτικά στη ζωή μου από τα 5 ... 9 ...12 ..... 21.

Πρωτοσκέφτηκα το 2 τροχο στα ... 36 μου - οι δικοί μου πλέον είχαν πεθάνει προ πολλού.

Η γυναίκα μου ανησυχεί αλλά δεν μου τα σπάει.

Πρώτα ένα beverly 250 (για 2-3 μήνες)

2- TransAlp 650 (εκεί πήρα διπλωμα)

Κι να που κατέληξα τώρα πια ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Βεβαια μπορει καποιοι να πειτε και τι σχεση εχει η ποδηλασια με το μηχανακι αλλα αλλο ειναι να βγαινεις στα 16 σου πρωτη φορα με μηχανακι και αλλο να εισαι μαθημενος απο μικρος μεσα στην κυκλοφορια και στους δρομους!!!

Ετσι και εγω απο το ποδηλατο για 3-4 χρονια μεσα στη Θεσσαλονικη ξεκινησα για σχολειο, φροντιστηρια, αγγλικα, δουλειες κτλ κανοντας καθε μερα κατα μεσο ορο 30-40 χιλιομετρα και τοτε στα 16 ζητησα μηχανακι και δυσκολευτηκα λιγο αλλα το απεκτησα. Yamaha Townmate 50 τετραταχυτο.

Αυτο που γραφει παντως ο Στελλιος ειναι 1000% σωστο!!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:clapping2::clapping2::clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γαμωτο εγω ακομα στο ψησιμο τους εχω...κοντα 4 χρονια το λενε και δεν λενε να το καταλαβουν...

οποτε μια μερα θα με δουν απλα εξω απο το σπιτι με το μηχανημα και θα σταματησουν την γκρινια. μη με ματιασουν κιολας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
:offtopic: Δεν μου λέτε ρε παιδιά... Πολλοί λέτε οτι την αγοράσατε και την είδαν μετά οι γονείς σας κάτω από το σπίτι κτλ. Γίνεται να αγοράσεις μηχανή πριν τα 18 μόνος σου; Αν πάω εγώ τώρα στην Aprilia, τους δόσω 3 χιλιάρικα και τους πώ θέλω μια RS 50 θα μου την φέρουν; :offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
:offtopic: Δεν μου λέτε ρε παιδιά... Πολλοί λέτε οτι την αγοράσατε και την είδαν μετά οι γονείς σας κάτω από το σπίτι κτλ. Γίνεται να αγοράσεις μηχανή πριν τα 18 μόνος σου; Αν πάω εγώ τώρα στην Aprilia, τους δόσω 3 χιλιάρικα και τους πώ θέλω μια RS 50 θα μου την φέρουν; :offtopic:

Mην κανεις "χαζομαρες"!

Για να βγαλεις διπλωμα, θελεις υπογραφη και των ΔΥΟ! γονεων σου..

(Αν κανεις τετοια "χαζομαρα" και τους γονεις σου, θα εχεις "απεναντι", και ρισκαρεις να σου φαει λεφτα ο εμπορος..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιγο-πολυ κι εγω τα ιδια με τους περισσοτερους. Ειχαμε στην κατοχη μας ενα υπεροπλο (ενα μηχανακι που περισσοτερο για μοτοποδηλατο εκανε) galifo ή καπως ετσι, διχρονο 50 κυβικων. Αυτο σε ηλικια 11-12 χρονων, στο εξοχικο που δεν υπηρχε γατα και μονο για το τετραγωνο γυρω απο το σπιτι. Αργοτερα, ηρθε το πραγματικα δυνατο εργαλειο, μια βεσπα επισης 50 κυβικων η οποια αργοτερα εγινε 72!!! :lol: (γκαζια να δειτε...) Αυτο σε ηλικια 15 χρονων, εως τα 17 περιπου οπου επεσα με τα μουτρα στο διαβασμα. Οταν μπηκα στο πολυτεχνειο ειπα να εκμεταλλευτω το ζητημα με στοχο τη μηχανη, αλλα με την καμια, οποτε πηγαμε σε τουτου. Απο δω και απο κει βολταριζα με μηχανακια και φυσικα το μικροβιο ειχε πολλαπλασιαστει σε τετοιο σημειο που ηταν απλα θεμα χρονου να την παρω. Ετσι, πριν κανενα χρονο (24 στα 25) περιπου και ενω οι δικοι ηταν στο εξοχικο, εσκασα μυτη με το καταμαυρο γερακι μου. Μετα το πρωτο σοκ, ηρθαν οι αγιασμοι, τα φυλαχτα κλπ τιμαλφη για την προστασια του αναβατη. :)

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα