Jump to content
babis5570

Χαιρετω σας.!! Καινουργιος και διχασμενος!!(vstrom-transalp)

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Εμαι 38 ετων οικογενειαρχης και μετα απο μια παυση 3-4 ετων απο μηχανες(παιδια γαρ) το ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ!!.!!ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ (μουρμουρα η γυναικα περιτο να εξηγησω :angry: ). Μονο που το διλλημα τεραστιο :( .Transalp η v strom??. Τα λεφτα που θα διαθεσω ειναι περιπου 5000.Εχω βρει μια ΤΑ 650 με 4800 και 15000 χιλ του 2005 και μια v strom με 5300 με 15000 χιλ του 06.Και η δυο μπιμπελο με extras ( η v strom εχει και μια πανεμορφη καρινα αλλα οχι σχαρα + βαλιτσα που χρειαζομαι).

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? Χωμα θα πηγαινω καλοκαιρακι στην παραλια (κατοικω Ροδο) σχεδον καθε μερα αλλα μια αποσταση 300 -500 μετρα.!! Κατα 80% πολη :blink: και μικρες εξορμησεις 30-50 χιλιομετρων 2-3 φορες το μηνα.Ξερω το v strom εχει injection αλλα μηπως ειναι λιγο ΒΑΡΥ για την πολη και περιξ?? Καταναλωση εχουν ιδια?

PLS HELP ME :wacko: (Δεν με παιρνει να κανω λαθος γιατι λογω γυναικας δεν βλεπω να αλλαζω μηχανη για 8 - 10 χρονια - δηλαδη την παντρευομαι και αυτην!!!)

Sorry για το μεγαλο μυνημα αλλα εχω μονο μια εβδομαδα καιρο να αποφασισω. :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλωσήλθες φίλε στην παρέα μας!!!! Πάρε το dreamBike σου και θα είσαι μιά χαρά είναι η προσωπική μου άποψη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Γεια σε ολους.Εμαι 38 ετων οικογενειαρχης και μετα απο μια παυση 3-4 ετων απο μηχανες(παιδια γαρ) το ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ!!.!!ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ (μουρμουρα η γυναικα περιτο να εξηγησω :angry: ). Μονο που το διλλημα τεραστιο :( .Transalp η v strom??. Τα λεφτα που θα διαθεσω ειναι περιπου 5000.Εχω βρει μια ΤΑ 650 με 4800 και 15000 χιλ του 2005 και μια v strom με 5300 με 15000 χιλ του 06.Και η δυο μπιμπελο με extras ( η v strom εχει και μια πανεμορφη καρινα αλλα οχι σχαρα + βαλιτσα που χρειαζομαι).

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? Χωμα θα πηγαινω καλοκαιρακι στην παραλια (κατοικω Ροδο) σχεδον καθε μερα αλλα μια αποσταση 300 -500 μετρα.!! Κατα 80% πολη :blink: και μικρες εξορμησεις 30-50 χιλιομετρων 2-3 φορες το μηνα.Ξερω το v strom εχει injection αλλα μηπως ειναι λιγο ΒΑΡΥ για την πολη και περιξ?? Καταναλωση εχουν ιδια?

PLS HELP ME :wacko: (Δεν με παιρνει να κανω λαθος γιατι λογω γυναικας δεν βλεπω να αλλαζω μηχανη για 8 - 10 χρονια - δηλαδη την παντρευομαι και αυτην!!!)

Sorry για το μεγαλο μυνημα αλλα εχω μονο μια εβδομαδα καιρο να αποφασισω. :think:

Τυχερέ θνητέ δες το λινκ:

http://www.mybike.gr/index.php?s=&show...st&p=279882

Για το νησί σου το καλύτερο είναι ένα ελαφρύ μονοκύλινδρο, θα πρότεινα ένα DR 400 από καινούρια, ή ένα αερόψυκτο 250.Εχει τόσα φανταστικά μέρη στα πόδια σου που με το ΤΑ ή με το VSTROM δε θα έχεις την ευκαιρία να γυρίσεις...

Τροποποιήθηκε από τον DOMINATOR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε το vstrom, ;)

ψιτ μιστερ οταν θα εισαι μονος σου και η γυναικα δεν σε κοιταει απο καμια γωνια το ριχνεις και στα παντιλικια,,μην ξεχνας 70 αλογακια εχει το 650!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ψιτ μιστερ οταν θα εισαι μονος σου και η γυναικα δεν σε κοιταει απο καμια γωνια το ριχνεις και στα παντιλικια,,μην ξεχνας 70 αλογακια εχει το 650!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τις συνθήκες που το θέλεις ,καλύτερα να πάρεις το TransAlp!

Πιο ελαφρύ και πιο ευκολοχρηστο(οχι πολύ αλλα είναι),μέσα σε κίνηση!

Για χώμα επίσης λίγο καλύτερο το TransAlp!

To Strom είναι για ταξιδάκια και γρηγορότερη οδήγηση σε εθνικά δίκτυα!Το TransAlp δεν είναι για μεγάλες αποστάσεις τόσο καλό!Είναι και αδύναμο!

Για 30-50 χιλιόμετρα όμως που το θέλεις εσυ είναι μια χαρα!

Κατανάλωση και τα 2 έχουν πολύ χαμηλή οπότε δεν έχεις πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα!

Συνοψίζοντας ,με βάση τα θέλω σου ,πιστεύω πως καλύτερη απόσβεση των χρημάτων σου θα κάνεις με το Honda!

Αν ήθελες μια μηχανή για ταξίδια,πιο δυνατή,πιο σύγχρονη, να την φορτώνεις και δρόμο τότε θα ήταν καλύτερη επιλογή το Strom!

Τροποποιήθηκε από τον snatch

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώς μας ήρθες!

:_hi: :_hi:

Θα σου πρότεινα κι εγώ το V-Strom! Αφού αυτό λαχταράς ...(βλέπε dreambike)

...άσε που σε σύγκριση αυτών των δύο, το V-Strom υπερτερεί σε όλου τους τομείς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καλώς μας ήρθες!

:_hi: :_hi:

Θα σου πρότεινα κι εγώ το V-Strom! Αφού αυτό λαχταράς ...(βλέπε dreambike)

...άσε που σε σύγκριση αυτών των δύο, το V-Strom υπερτερεί σε όλου τους τομείς!

Καλως σας βρηκα ολους....

Μαλλον στο Vstrom θα καταληξω ετσι οπως φαινετε αν και το ΤΑ650 δεν με χαλαει καθολου και ας εχω γραψει dreambike to vstrom.Ενα επιπλεον μειον που ειναι σημαντικο δυστηχος ειναι οτι το ΤΑ650 καει αρκετα παραπανω??!!

Αληθεια η περιπτωση που βρηκα στο vstrom πως σας φαινετε απο αποψη τιμης?Ειναι καλη ευκαιρια? Γιατι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο τιμες μετα απο τοσο καιρο αποχης :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καλως σας βρηκα ολους....

Μαλλον στο Vstrom θα καταληξω ετσι οπως φαινετε αν και το ΤΑ650 δεν με χαλαει καθολου και ας εχω γραψει dreambike to vstrom.Ενα επιπλεον μειον που ειναι σημαντικο δυστηχος ειναι οτι το ΤΑ650 καει αρκετα παραπανω??!!

Αληθεια η περιπτωση που βρηκα στο vstrom πως σας φαινετε απο αποψη τιμης?Ειναι καλη ευκαιρια? Γιατι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο τιμες μετα απο τοσο καιρο αποχης :huh:

Eννοειτε οτι το transalp καιε πολυ παραπανω,,(καρμπυρατερ)εκτος και εαν μιλας για το καινουργιο..

Οσο αφορα τις τιμες να εχεις υποψην οτι καινουργιο το vstrom K8 ME ABS ΕΧΕΙ 7000 ΕΟΥΡΟ!!!!

Βαλτα κατω και ψαξε καλα!!!

Πριν κανα 2 μηνο πουλησα το δικο μου 650 2004 μοντελο με 52000χλμ στα 5500 εουρο!!(Ναι θα μου πεις τωρα ,εαν ειχαν πεσει οι τιμες τοτε ποσο θα το εδινα?αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!!! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλως ηρθες

Γερασμενο σασι,γερασμενος κινητηρας,γερασμενα ολα στο Trans

Vstrom............και θα εχεις οτι ζητας ;) ;) ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ιδιο διλημμα ειχα και εγω πριν ενα χρονο,τα οδηγησα και τα 2 και καταλαβα τη μεγαλη ανωτεροτητα του V-strom.

Το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τροποποιήθηκε από τον andrewts

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

B) Καλως ηρθες B)

Αγορασε,οτι σου αρεσει περισσοτερο,γιατι αν δεν το κανεις μετα εσυ θα μετανοιωσεις και θα σκεφτεσε,αν το ειχα παρει τοτε........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Οσο αφορα τις τιμες να εχεις υποψην οτι καινουργιο το vstrom K8 ME ABS ΕΧΕΙ 7000 ΕΟΥΡΟ!!!!

7.200 έχει ρε αντιπρόεδρε!

Μην δίνεις λάθος πληροφορίες στον κόσμο!!! :D :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με συγχωρείς ρε φίλε, αλλά ψάχνεις μεταξύ δύο 650 για να κάνεις αποστάσεις πόλης Ρόδου, δλδ 10 χιλιόμετρα από άκρη σε άκρη??Και εξορμήσεις 30-50 χλμ, δηλαδή μέχρι Μονόλιθο ή Λίνδο το πολύ δύο τρεις φορές το μήνα!!Μου φαίνεσαι υπερβολικός.Ψάχνεις σε λάθος κατηγορία και χάνεις τα καλύτερα.Πάρε κατι πιο ελαφρύ και χωματερο.Θα γλυτώσεις λεφτά που θα πετάξεις στις δυο μπουρούχες (ναι ρε, μην εκνευρίζεστε οι υπόλοιποι,για τη Ρόδο μπουρούχες είναι.Εχει ζήσει κανείς σας εκεί?) οι οποίες πάνε αποκλειστικά σε άσφαλτο και με το ζόρι πατημένο χώμα.Εχει τόσα απιθανα μερη που μοιραία σε μερικους μήνες θα ζητάς κατι πιο χωματερό.Και τότε όπως είπες θα έχεις πρόβλημα...οικογενειακό αν ζητήσεις κάτι άλλο.

Για τη δουλιά που το θες το DR 400 είναι το καλύτερο.Μακράν.Μανιτζέβελο, με γκάζι, πας όσο χώμα θες,(να δεις και το νησί σου)γερό και όμορφο.Θέλεις να περνάς τους χωματόδρομους και να φασκελώνεσαι που πήρες τον ελέφαντα??Σε αυτές τις αποστάσεις και πιο γρήγορος θα είσαι και πιο οικονομικός!Πάρε κατι τέτοιο μετά τα 50! :huh:

(Προμηνύεται βροχή ποστ..) :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πάλι είναι θέμα κυβικών και γοήτρου, παρε ένα μονοκύλινδρο,στα ίδια κυβικά.

Τέλος, αν καταλήγεις σε αυτά τα δύο γιατί απλά σου αρέσουν, πράγμα απόλυτα σεβαστό (παρόλο που δε συμφωνώ για τους χωματερούς΄λόγους που ανέφερα παραπάνω)πάρε εκείνο που σου αρέσει περισσότερο.Το Strom είναι καλύτερο ΜΟΝΟ στην εθνική (όχι άσφαλτο, εθνική) οπότε στο νησί τα όποια ΄πλεονεκτήματά του εξανεμίζονται.Με το άλλο θα πατήσεις χώμα καλύτερα, άρα ίσως μπορέσεις να το αξιοποιήσεις περισσότερο στο νησί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Με συγχωρείς ρε φίλε, αλλά ψάχνεις μεταξύ δύο 650 για να κάνεις αποστάσεις πόλης Ρόδου, δλδ 10 χιλιόμετρα από άκρη σε άκρη??Και εξορμήσεις 30-50 χλμ,

.. Βρε, ασε τον ανθρωπο να παρει αυτο που θελει αυτος! :P

Εξ'αλλου, η απεναντι ανατολικη ακτη ειναι πολυ κοντα, για καμμια βολτιτσα με παραπανω χιλιομετρα! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και πως θα σκασει στη γυναικα του με το DR re? Καμια βόλτα η κυρα δεν θα παει?

Ε τι θα παρεις. Τη κουκλα με την ποδια θα παρεις . Ασε που αν παρεις ΤΑ δεν ξερω αν θα βρεις να το πουλήσεις πια :P

Ολοι τα εχουμε πουλήσει πήραμε στρώματα και δεν ξαναγυρνάμε πισω λεμεεεεεεε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα θέλει βόλτα η κυρά , να πάρει και ένα δεύτερο!(πονηρός, εκεί το πήγαινα).Η μηχανή δεν είναι οικογενειακή υπόθεση.

Ανευ πλάκας τώρα, το νησί έχει τόσο φανταστικά μέρη που είναι πραγματικά κρίμα να πάρεις κατι τέτοιο και να τα στερηθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε συ Ντομινέιτορ εχεις ζησει σε νησι.Κι αλλοι απο δω μεσα το ιδιο.Δηλαδη αν καποιος ζει σε νησι δεν δικαιουται να παρει κατι που να γουσταρει;Εστω και ας ειναι υπερβολικο για κινηση στο νησι...:)Με καταλαβαινεις πως το λεω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
).Η μηχανή δεν είναι οικογενειακή υπόθεση.

Οταν είσαι 38 με κυρα τότε η μηχανή είναι οικογενειακή υπόθεση :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Οταν είσαι 38 με κυρα τότε η μηχανή είναι οικογενειακή υπόθεση :2funny:

Αλλωστε υπαρχουν και οικογενειακες για παντρεμενους "με ψυχη" :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαι 42 και δεν είναι.Μερικα πράγματα δε σηκώνουν συμβιβασμούς, είναι ιδεολογικο άβατο.

Ρε συ Ντομινέιτορ εχεις ζησει σε νησι.Κι αλλοι απο δω μεσα το ιδιο.Δηλαδη αν καποιος ζει σε νησι δεν δικαιουται να παρει κατι που να γουσταρει;Εστω και ας ειναι υπερβολικο για κινηση στο νησι...Με καταλαβαινεις πως το λεω...

Κώστα σαφώς και δικαιούται, δεν το συζητώ!Και δεν διεκδικώ τίποτε δάφνες σοφίας και εμπειρίας.Απλώς επειδή το έχω δει το έργο προσπαθώ να πείσω τους υπόλοιπους να μην κάνουν τα λάθη που έκανα εγω!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ρε συ Ντομινέιτορ εχεις ζησει σε νησι.Κι αλλοι απο δω μεσα το ιδιο.Δηλαδη αν καποιος ζει σε νησι δεν δικαιουται να παρει κατι που να γουσταρει;Εστω και ας ειναι υπερβολικο για κινηση στο νησι...Με καταλαβαινεις πως το λεω...

Κώστα σαφώς και δικαιούται, δεν το συζητώ!Και δεν διεκδικώ τίποτε δάφνες σοφίας και εμπειρίας.Απλώς επειδή το έχω δει το έργο προσπαθώ να πείσω τους υπόλοιπους να μην κάνουν τα λάθη που έκανα εγω!!!!

Ισως μεσα απο μια μοτοσυκλετα που γουσταρουμε πολυ,ξεφευγουμε και προσπερναμε πολλα που μάς κανουν να νοιωθουμε στριμωγμενοι...Οπως για την αγορα της μοτοσυκλετας δεν υπαρχει λογικη,για τον καθενα αυτη που θα του κατσει θα ειναι και η επιλογη του,οσο κι αν δεν αρεσει στον διπλανο του...Πολλες φορες δεν στελνουμε το αγχος και τη μιζέρια της καθημερινης τρελλας απλα και μονο βαζοντας μπροστα και κανοντας μια βολτα;... :_thumbsup:

Γιαυτο λεω.Ισως πιο λογικες επιλογες για το νησι και για τον φιλο μας να υπαρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ.Αν ομως αλλη του κανει κεφι,τοτε ειμαι υπερ...Παρτην και μην χαλιεσαι για τιποτα... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα