Jump to content
zorz

Καταγγελία για βενζινάδικο

Recommended Posts

Φίλε zorz, μέσα σε όλα αυτά που ανέφερες, είπες μια κουβέντα που για μενα, είναι η κεντρική ιδέα...είναι το θέμα όλο

''γιατί στο κάτω κάτω, αυτοί είναι υπάλληλοι μας''

Όσο πιο γρήγορα το επαναφέρουμε στο συνειδητό μας, τόσο το καλύτερο για όλους μας

Όσων αφορά στους πετρελαιάδες...βρωμιά και δυσοδία...όλοι τους...και μη μου πει κανείς πως βάζω ταμπέλες...ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Συμβουλή: αποφεύγετε no name βενζινάδικα Α.Π Ε.Π, πρατήρια που αλλάζουν κάθε τόσο, trade που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους (σήμερα El Petrol αύριο Fina μεθάυριο Aegean κτλ) και προτιμάτε ΕΤΑΙΡΙΚΑ πρατήρια γνωστών εταιριών. Οι πιθανότητες νοθείας είναι πολυ λιγότερες και σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές είναι καλύτερες.

Σε γενικές γραμμές Τσακίστε τους ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ, κάνουν περιουσίες καταστρέφοντας τις δικές μας και κλέβοντάς μας ανιλεώς

Μπράβο ρε zorz...έθιξες μεγάλο θεμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο,δεν το ήξερα πως να καταγγείλουμε κάποιον.Επειδη την έχω πατήσει την επόμενη φορα θα ξέρω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
. Ελπίζω να μην έχει προλάβει να ξαναγεμίσει τη συγκεκριμένη δεξαμενή ο βενζινάς για να τον πιάσουν. Γι αυτό, αν -χτύπα ξύλο- πάθετε κάτι ανάλογο, κρατήστε δείγμα και καταγγείλετε το γεγονός όσο το δυνατόν ταχύτερα (το 1520 δουλεύει μέχρι τις 10μμ).

Αυτο το τοπικ εξαχνα απο εχθες....

λοιπον βαζω σε shell πρατηριο στην Παπανικολη εχθες 10? v-power και παω μια βολτα...στα 65χλμ ημουν ηδη με λιγα ακομη χλμ στην ρεζερβα...

πανω απο 85χλμ δεν βγαζω πραγμα το οποιο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! αφου επρεπε να βγαλω τουλαχιτον 120χλ, με τα σχεδον 9lt βενζινης που μου εβαλε....

παω λοιπον με το που πιανει εχθες το βραδυ η βροχη απο εκει και ζηταω υπευθυνο καταστηματος...δεν ειναι εκει μου λενε..

αρχιζω λοιπον...ετσι κι ετσι και η βενζινη σας ειναι ΝΕΡΟ! Θελω τα λεφτα μου πισω και θελω και δειγμα! Ο αλλοδαπος, ναι καλα διαβαζετε, ο

ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ με παθος να υποστιριζει το αφεντικο και το αλλο παλικαρι που μου εβαλε και την βενζινη εκει να μην μιλαει καθολου...αφου τελικα

δεν αρπαχτηκα με τον κωλο αλλοδαπο γιατι δεν ηθελε να μου δωσει δειγμα και μου ελεγε πρεπει να παρω το ντεποζιτο ασφαλειας κτλ παω

μεσα και περνω ενα μπουκαλακι νερο,

το αδειαζω και το αλλο το παλικαρι με βοηθαει βαζοντας μισο λιτρο στο αλλο το ντεποζιτο και μετα μου το δινει να το αδειασω εγω στο μπουκαλακι

που πηρα του νερου...

Το ερωτημα μου ειναι...Προλαβαινω να κανω κατι;;;; εχω το δειγμα στο σπιτι μου αλλα δεν καλεσα αστυνομια εχθες εκει για επικυρωση, μηπως αυτος

αρνηθει οτι το δειγμα αυτο ειναι απο το πρατηριο του;;;;;;;; Δεν γουσταρω να του την χαρισω και ας μην εχω χρονο για να ασχοληθω με το θεμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να δώσω και εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια σε όλους όσους δεν χαρίζονται εύκολα.

Σήμερα διαπίστωσα και εγώ ότι μου έβαλαν 30ευρώ νερό με βενζίνη σε πρατήριο της shell στην Πρωτοπαπαδάκη στο Γαλάτσι.Κατάλαβα νωρίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το αυτοκίνητο αλλά νόμιζα ότι υπήρχε μηχανικό πρόβλημα.Σήμερα επισκέφτηκα τον μηχανικό μου και μετά τον διαγνωστικό έλεγχο βγήκε ότι το μείγμα ήταν για τα βρόνταλα.Επειδή είχα αρκετή ποσότητα και δυστυχώς δεν μπορούσα να το αντλήσω με συμβούλεψε να του βάλω βενζίνη 98 ή 100 οκτανίων προκειμένου να λειτουργήσει όσο το δυνατόν καλύτερα ο κινητήρας μέχρι να καεί και το παλιό καύσιμο.Ακολούθησα την συμβουλή του αμέσως και ευτυχώς η συμπεριφορά του κινητήρα ήταν αισθητά διαφορετική.

Όσον αφορά την καταγγελία zorz δεν μπορώ να κάνω ό,τι και εσύ γιατί ανακάτεψα το παλιό καύσιμο,περιμένω όμως να ξημερώσει για να κάνω επώνυμη καταγγελία στους ηλίθιους,και ότι κάτσει.Σε ευχαριστώ που μου έδειξες τον δρόμο.

Καλή δύναμη σε όλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος KOSTAS2021 έγραψε:

Να δώσω και εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια σε όλους όσους δεν χαρίζονται εύκολα.

Σήμερα διαπίστωσα και εγώ ότι μου έβαλαν 30ευρώ νερό με βενζίνη σε πρατήριο της shell στην Πρωτοπαπαδάκη στο Γαλάτσι.Κατάλαβα νωρίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το αυτοκίνητο αλλά νόμιζα ότι υπήρχε μηχανικό πρόβλημα.Σήμερα επισκέφτηκα τον μηχανικό μου και μετά τον διαγνωστικό έλεγχο βγήκε ότι το μείγμα ήταν για τα βρόνταλα.Επειδή είχα αρκετή ποσότητα και δυστυχώς δεν μπορούσα να το αντλήσω με συμβούλεψε να του βάλω βενζίνη 98 ή 100 οκτανίων προκειμένου να λειτουργήσει όσο το δυνατόν καλύτερα ο κινητήρας μέχρι να καεί και το παλιό καύσιμο.Ακολούθησα την συμβουλή του αμέσως και ευτυχώς η συμπεριφορά του κινητήρα ήταν αισθητά διαφορετική.

Όσον αφορά την καταγγελία zorz δεν μπορώ να κάνω ό,τι και εσύ γιατί ανακάτεψα το παλιό καύσιμο,περιμένω όμως να ξημερώσει για να κάνω επώνυμη καταγγελία στους ηλίθιους,και ότι κάτσει.Σε ευχαριστώ που μου έδειξες τον δρόμο.

Καλή δύναμη σε όλους.

ιδιο προβλημα σε εταιρικο μαλιστα, shell σε δυο αυτοκινητα ενα αεριο και ενα βενζινη αλλαξα εταιρια γτ δυσκολευομαι να πιστεψω σε τοσες συμπτωσεις

βαλε ενα καθαριστικο βενζινης αφου τ φουλαρεις και κανε μερικα καλα ανοιγματα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος KOSTAS2021 έγραψε:

Αν το αμαξι σου είναι σχετικά τελευταίας τεχνολογίας και είναι στις προδιαγραφές του να καίει 100αρα, οποιοδήποτε  καύσιμο χαμηλότερο σε οκτάνια και να βάλεις θα το κρατήσει σαν «παρατήρηση» και θα φανεί στο διαγνωστικό, σε golf του 11 που έχω οταν έβαζα 95αρα μου το είχε δείξει ο μηχανικός στο διαγνωστικό, ποτέ όμως δε μου έκανε το παραμικρό, λογικά για να σου μπερδεύει π τύπος θα σου έβαλε πολύ χάλια καύσιμο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο Shell την έχω πατήσει και εγω στον Βόλο αλλά δεν θέλω να πω ποια πρατήρια είναι συγκεκριμένα. Απλά το ένα Shell ήτανε ούτε 1 λεπτό απο το σπίτι μου και πήγαινα εκεί για γέμισμα. Με τον καιρό έκανε ζημιά σιγά σιγά απο οτι φαίνεται.

Ουσιαστικά ο ψεκασμός που είχα αρχικά χάλασε κυρίως απο σάπιες βενζίνες που έβαζα και όταν δούλευα ντελιβεράς. Όσο να ναι τα βράδια, έχει πολύ φόρτο εργασίας και έβαζα απο ένα Shell που ήτανε ανοιχτό μέχρι αργά.

Πριν το πάω για αλλαγή ψεκασμού, άνοιξα το ντεπόζιτο να μυρίσω αν όντως ήτανε βενζίνη...μύριζε κάτι σαν νέφτι κάπως να το πω. Κάτι καθαρά χημικό σαν μυρωδιά αλλά βενζίνη ΔΕΝ ήτανε. Άλλαξα τον ψεκασμό (αφού έσκασα ένα 300αρικο για γνήσιο μαζί με φίλτρο εργατικά κλπ) και ο μάστορας μου είπε απο ποια βενζινάδικα να βάζω συγκεκριμένα.

Εδω και 1 χρόνο βάζω απο Avin (εταιρικό) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Ανά 6000χλμ περίπου ρίχνω και 1-2 καπάκια καθαριστικό injection στο ντεπόζιτο καθαρά και μόνο για λόγο συντήρησης, να παραμένει καθαρό το σύστημα ψεκασμού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα