Jump to content
ALX™

Tελικά τα aprilia είναι όντως χρέπια.

Recommended Posts

Ούτε ένα ρελέ δεν είναι σε θέση να κατασκευάσουν οι άχρηστοι οι ιταλοί! Τσ τσ τσ. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ούτε ένα ρελέ δεν είναι σε θέση να κατασκευάσουν οι άχρηστοι οι ιταλοί! Τσ τσ τσ. :D

Kατασκευάζουν όμως ωραία καλσόν για όλες τις ανάγκες των αναβατών τους :D Για να έχουν να σκίζουν αβέρτα :2funny:

post-46-1199960700_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Xαχαχαχα...αν μπεις στο φόρουμ της aprilia οι 7 πρώτες σελίδες για τα pegaso (τουλάχιστον) δεν μοιάζουν με φόρουμ.Με κατάλογο παρεχόμενων εργασιών συνεργείου είναι....

Προβληματικός διακόπτης....βοήθεια!!!

Σκουριές στις εξατμίσεις...help!!!

Δεν παίρνει μπροστά....help...

Ρουλεμάν πισινού τροχού...Βοηθήστε!!!

Ο εγκέφαλος και τα εγκεφαλικά του...σώστε με!!

:D :D :D

Μωρέ και στη BMW έτσι είναι αλλά επικρατεί ο Μπεμβεδικός πατριωτισμός και τα σουτάρουν στη Μπεμβεδοχωματερή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Άσε ρε :P

Άσε που δεν έχουν και χωματερή :D

'Εχουν έχουν! Αλλά τη λένε πιο ευγενικά. Κάτι σαν

Raumansammlung BMWspasen Vergeudungen savuromechanaken

για ξεκάρφωμα! :lol: :lol: :lol:

Τροποποιήθηκε από τον thunderosaurus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μωρέ και στη BMW έτσι είναι αλλά επικρατεί ο Μπεμβεδικός πατριωτισμός και τα σουτάρουν στη Μπεμβεδοχωματερή.

νομιζω μολις απεδειξε ο Στελιος οτι τα μπεμβε ειναι ΧΩΜΑΤΕΡΑ :P :P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΝΙΟΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΑΛΛΟΣ

:whistling:

To μηχανακι αυτο ηταν μια τιμια αγορα για μενα.Παρολα που ακουγοντουσαν για τα aprilia (ραδιο αρβυλα) εγω εμεινα γενικα ευχαριστημενος και πραγματικα το αγαπησα το μηχανακι.

Η ζωη του τωρα.

dscn01462bp.jpg

Το αγορασα με 4000χιλ στο κοντερ σχεδον ολοκαινουριο.

Στα 20000χιλ αλλαξα τσιμουχες καλαμιων (ειχε σκασει η δεξια αλλα τις αλλαξα και τις δυο) Γυρω στις 20000δρχ ειχε στοιχισει η αλλαγη τους.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Καπου εκει στα ιδια χιλιομετρα αλλαξα και τα ρουλεμαν του τιμονιου μετα απο μια πτωση που ειχα με λιγα χιλιομετρα μεσα στην Αθηνα.Δεν ξερω αν ηταν για αλλαγη και επιδεινωσε την κατασταση τους η πτωση,ή αν εγινε η ζημια κατευθειαν απο την πτωση.Η αλλαγη κοστισε γυρω στις 25000δρχ.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα 25000χιλ το πηγασακι εκαψε την φλατζα καυσεως (κεφαλης) Σ αυτο ισως συνηγορησε το γεγονος οτι στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο (διακοπες στην Ζακυνθο) χρησιμοποιουσα ενα booster οκτανιων στην βενζινη και περασα μια εβδομαδα στην Ζακυνθο με καυσωνα και με μικρες ταχυτητες που αναγκαζαν την μοτοσυκλετα να ειναι μονιμως με το βεντιλατερ αναμμενο.Οταν γυρισα απο τις διακοπες διαπιστωθηκε η ζημια.Επισκευαστηκε και στοιχησε γυρω στις 70000-80000 δρχ εκεινον τον καιρο.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα 45000χιλ περιπου,αλλαχθηκε το πισινο αμορτισερ του οποιου χαλασε η τσιμουχα και εχανε το λαδι του.Αντικατασταθηκε με ενα "μαμα" αλλα με υδραυλικη προφορτιση πια.Κοστος πραγματικα γελοιο για αμορτισερ 650αρας μοτοσυκλετας με υδραυλικη προφορτιση.Μολις 89000δρχ.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα ιδια χιλιομετρα και για καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα αλλαχθηκαν και τα ελατηρια των καλαμιων με ενα ζευγαρι της HyperPro (45000δρχ μαζι με τα λαδια) και η μοτοσυκλετα μεταμορφωθηκε προς το καλυτερο.

Στα 50000χιλ περιπου ειχα και μια κομμενη ντιζα κοντερ.

Γυρω στα 60000χιλ αλλαχθηκε το κομπλερ της μιζας.Κοστος 70000δρχ ως ανταλλακτικο.

Ειχα μονιμα σχεδον (καθε 1,5χρονο περιπου προβλημα με τον θερμοδιακοπτη του βεντιλατερ.(Κολλαγε)

Το κοστος του ομως ηταν μικρο (ευτυχως) Μολις 3500δρχ και η αντικατασταση πανευκολη.

Tα ανταλλακτικα του αλλα και τα αναλωσημα πιστευω ηταν σε μετρια επιπεδα τιμης.Μονο τα ανταλλακτικο του κινητηρα ειχα μαθει πως ηταν ακριβα (λογω Rotax μαλλον).Οπως το κομπλερ που αλλαξα.

Στα 70000χιλ αποχωριστηκα το πηγασακι.

Γενικως το μηχανακι με αφησε ικανοποιημενο.Οι ζημιες που ειχε,καποιες τις απεδωσα σε μενα (οπως το καψιμο της φλατζας της κεφαλης)

Δεν ειχα ποτε ηλεκτρολογικα προβληματα οπως μου ελεγαν οτι θα εχω πριν το αγορασω. :angry:

Τα χιλιομετρα που καναμε μαζι δεν ηταν και λιγα.Κι ηταν δυσκολα χιλιομετρα γιατι του επινα το αιμα :whistling:

Αν δεν ειχα αναγκη τα χρηματα για να παρω κατι αλλο ΔΕΝ θα την πουλουσα (κι αυτο τα λεει ολα νομιζω)

:whistling::whistling::whistling:

Τροποποιήθηκε από τον GFiotakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

AAAAA.... this?.......LAST YEAR :lol:

Οχι μωρε...απλα τα συνηθισε και του φαινονται λιγα :D

Ετσι παθαινεις οταν προερχεσαι απο υποδεεστερο μηχανακι.Κι εγω οταν ηρθα απο το πηγασο στο BMW νομιζα οτι καθε φορα που πατουσα δυνατα τα φρενα ηταν σαν να σταματουσα πανω σε τοιχο :shock:

....και συνεχιζω να εχω ακομα αυτη την αισθηση μετα τα 3 χρονια μαζι του :grin::devil:

Όταν δεν έχεις δει το καλύτερο δεν μπορείς να εκτιμήσεις το χειρότερο. :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To μηχανακι αυτο ηταν μια τιμια αγορα για μενα.Παρολα που ακουγοντουσαν για τα aprilia (ραδιο αρβυλα) εγω εμεινα γενικα ευχαριστημενος και πραγματικα το αγαπησα το μηχανακι.

Η ζωη του τωρα.

dscn01462bp.jpg

Το αγορασα με 4000χιλ στο κοντερ σχεδον ολοκαινουριο.

Στα 20000χιλ αλλαξα τσιμουχες καλαμιων (ειχε σκασει η δεξια αλλα τις αλλαξα και τις δυο) Γυρω στις 20000δρχ ειχε στοιχισει η αλλαγη τους.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Καπου εκει στα ιδια χιλιομετρα αλλαξα και τα ρουλεμαν του τιμονιου μετα απο μια πτωση που ειχα με λιγα χιλιομετρα μεσα στην Αθηνα.Δεν ξερω αν ηταν για αλλαγη και επιδεινωσε την κατασταση τους η πτωση,ή αν εγινε η ζημια κατευθειαν απο την πτωση.Η αλλαγη κοστισε γυρω στις 25000δρχ.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα 25000χιλ το πηγασακι εκαψε την φλατζα καυσεως (κεφαλης) Σ αυτο ισως συνηγορησε το γεγονος οτι στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο (διακοπες στην Ζακυνθο) χρησιμοποιουσα ενα booster οκτανιων στην βενζινη και περασα μια εβδομαδα στην Ζακυνθο με καυσωνα και με μικρες ταχυτητες που αναγκαζαν την μοτοσυκλετα να ειναι μονιμως με το βεντιλατερ αναμμενο.Οταν γυρισα απο τις διακοπες διαπιστωθηκε η ζημια.Επισκευαστηκε και στοιχησε γυρω στις 70000-80000 δρχ εκεινον τον καιρο.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα 45000χιλ περιπου,αλλαχθηκε το πισινο αμορτισερ του οποιου χαλασε η τσιμουχα και εχανε το λαδι του.Αντικατασταθηκε με ενα "μαμα" αλλα με υδραυλικη προφορτιση πια.Κοστος πραγματικα γελοιο για αμορτισερ 650αρας μοτοσυκλετας με υδραυλικη προφορτιση.Μολις 89000δρχ.Μεχρι που πουληθηκε η μοτοσυκλετα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

Στα ιδια χιλιομετρα και για καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα αλλαχθηκαν και τα ελατηρια των καλαμιων με ενα ζευγαρι της HyperPro (45000δρχ μαζι με τα λαδια) και η μοτοσυκλετα μεταμορφωθηκε προς το καλυτερο.

Στα 50000χιλ περιπου ειχα και μια κομμενη ντιζα κοντερ.

Γυρω στα 60000χιλ αλλαχθηκε το κομπλερ της μιζας.Κοστος 70000δρχ ως ανταλλακτικο.

Ειχα μονιμα σχεδον (καθε 1,5χρονο περιπου προβλημα με τον θερμοδιακοπτη του βεντιλατερ.(Κολλαγε)

Το κοστος του ομως ηταν μικρο (ευτυχως) Μολις 3500δρχ και η αντικατασταση πανευκολη.

Tα ανταλλακτικα του αλλα και τα αναλωσημα πιστευω ηταν σε μετρια επιπεδα τιμης.Μονο τα ανταλλακτικο του κινητηρα ειχα μαθει πως ηταν ακριβα (λογω Rotax μαλλον).Οπως το κομπλερ που αλλαξα.

Στα 70000χιλ αποχωριστηκα το πηγασακι.

Γενικως το μηχανακι με αφησε ικανοποιημενο.Οι ζημιες που ειχε,καποιες τις απεδωσα σε μενα (οπως το καψιμο της φλατζας της κεφαλης)

Δεν ειχα ποτε ηλεκτρολογικα προβληματα οπως μου ελεγαν οτι θα εχω πριν το αγορασω. :angry:

Τα χιλιομετρα που καναμε μαζι δεν ηταν και λιγα.Κι ηταν δυσκολα χιλιομετρα γιατι του επινα το αιμα :whistling:

Αν δεν ειχα αναγκη τα χρηματα για να παρω κατι αλλο ΔΕΝ θα την πουλουσα (κι αυτο τα λεει ολα νομιζω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Όταν δεν έχεις δει το καλύτερο δεν μπορείς να εκτιμήσεις το χειρότερο.

...και που να καβαλήσεις δηλαδή κανένα πραγματικό μηχανάκι... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι μωρε...απλα τα συνηθισε και του φαινονται λιγα :D

Ετσι παθαινεις οταν προερχεσαι απο υποδεεστερο μηχανακι.Κι εγω οταν ηρθα απο το πηγασο στο BMW νομιζα οτι καθε φορα που πατουσα δυνατα τα φρενα ηταν σαν να σταματουσα πανω σε τοιχο :shock:

....και συνεχιζω να εχω ακομα αυτη την αισθηση μετα τα 3 χρονια μαζι του :grin::devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν δεν έχεις δει το καλύτερο δεν μπορείς να εκτιμήσεις το χειρότερο. :devil:

Ρε αθεόφοβε! Το κρίμα στο λαιμό σου! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τότε που αράδιαζες εκείνα τα ατελείωτα υμνολόγια στον Πήγασο, στο Message Board, με ρωτούσαν και μένα φίλοι και γνωστοί για τα Απρίλια και τους έλεγα: "δεν ξέρω, αλλά υπάρχει ένας τύπος που γράφει τα καλύτερα γι αυτό το μηχανάκι, σ' ένα φόρουμ που μπαίνω, και φαίνεται ψαγμένος μηχανόβιος ο άνθρωπος".

Μη μου πεις ότι θα θάβεις στο μέλλον και το BMW; Γιατί έχω δώσει κάτι κείμενα από δω μέσα και σ' ένα συνάδελφο που πήρε ένα μεταχειρισμένο R1100 και βρήκε τον κακό μπελά του (χωρίς πλάκα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
:meeting: ... βρε αδελφε μην μας κοβεις παλι ! .... αν ειναι δυνατον να διαβασες ολο το ποστ και να πιστευεις σοβαρα οτι μιλαμε σοβαρα εδω μεσα!!!

(myBike > Off-Topic > Ανέκδοτα, Links, Games > Posting Games > Tελικά τα aprilia είναι όντως χρέπια.)

... φυσικα και το μηχανακι ειναι αστερι ..ποσο μαλλον για τα λεφτα που αξιζει ....αλλα ασε μας να χωσουμε και μεις λιγο.... 100 σελιδες χωσιμο τρωμε και μεις οι προπελες στο τα "αν σπανε τα BMW"

λοιπον κλεινω off-topic και συνεχιζω...... ;)

.... τα Pegaso ειναι χρεπια λεμεεεε!....και εχουν ψειρες!!!! :yahoo:

............. :P

αααα!!!! ;)

sorry ....τωρα καταλαβα ...

μα και γω γιαυτο εγραψα οτι εινια ωραιο και αξιοπιστο επειδη ειμαστε στα ανεκδοτα ! :D :P :D

Εσωσα τιποτα ? :cry::fool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ρε αθεόφοβε! Το κρίμα στο λαιμό σου! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τότε που αράδιαζες εκείνα τα ατελείωτα υμνολόγια στον Πήγασο, στο Message Board

Die Kritiker der Elche, die waren früher selber welche.*

Σοφή γερμανική παροιμία. :D

*Οι επικριτές των ταράνδων (κερατωμένων) είναι αυτοί που ήταν παλιότερα οι ίδιοι τέτοιοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Die Kritiker der Elche, die waren früher selber welche.*

Σοφή γερμανική παροιμία. :D

*Οι επικριτές των ταράνδων (κερατωμένων) είναι αυτοί που ήταν παλιότερα οι ίδιοι τέτοιοι.

Έ ρε,

Όταν ασπαστείς με το καλό την σοφία των Γερμανών,

Τι έχει να γίνει...

ΘΑ ΣΕ ΒΡΩ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Όταν ασπαστείς με το καλό την σοφία των Γερμανών,

Α ρε Αλέξανδρε, τι μου θύμησες...

Την λέγανε Sophie, και την ασπαζόμουνα παντού και παντού. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
αααα!!!! ;)

sorry ....τωρα καταλαβα ...

μα και γω γιαυτο εγραψα οτι εινια ωραιο και αξιοπιστο επειδη ειμαστε στα ανεκδοτα ! :D :P :D

Εσωσα τιποτα ? :cry::fool:

Πολλα παρα πολλα ............... καλα το πας ............... :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
τώρα ρε φιώκι πες μου

φταιω εγώ αν ρωτήσω ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ;

:P :P :P

Ωχ αμαν ..................... μπαρουτι μου μυριζει ..... ??? .............. η κανω λαθος ....... ????? ............. :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
τώρα ρε φιώκι πες μου

φταιω εγώ αν ρωτήσω ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ;

:P :P :P

ΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:clapping2::clapping2::clapping2::clapping2::clapping2::clapping2::clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ωχ αμαν ..................... μπαρουτι μου μυριζει ..... ??? .............. η κανω λαθος ....... ????? ............. :D :D :D

Μπα όχι, υπάρχει ιστορία από πίσω. Θα σου την πω στο angels, γιατί θα μας την λογοκρίνουν εδώ. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μπα όχι, υπάρχει ιστορία από πίσω. Θα σου την πω στο angels, γιατί θα μας την λογοκρίνουν εδώ. :D
κανονισε να ερθεις με κανα μεικαπ να κρυβεις τη μελανια απο την παντοφλια.

:lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανονισε να ερθεις με κανα μεικαπ να κρυβεις τη μελανια απο την παντοφλια.

:lol:

Ρε δεν νομιζω οτι ειναι ο Σταθης αυτος!! Ελα Χελα, πες μας σε τι κατασταση βρισκεται!!! :P :P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ρε δεν νομιζω οτι ειναι ο Σταθης αυτος!! Ελα Χελα, πες μας σε τι κατασταση βρισκεται!!! :P :P :P :P

καλά ρε πιστεύετε σοβαρά ότι κινδυνεύει; :huh:

Η ΕΡΩΤΗΣΗ αναφέρετε σε μια φάση στο Γύθειο.

δε μπορώ να πω παραπάνω ... θα σβηστεί ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ. :lipssealed:

ο στάθης δεν απάντησε ακόμα γιατί ... ένοιωσε κούραση και ξάπλωσε. :whistling::devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...