Jump to content
Sign in to follow this  
fosmaniak

Μια φορά και έναν καιρό παρατήρησα τα εξής

Recommended Posts

πρόλογος

Όταν ήμουν 14 περίπου και μου δόθηκε το πρώτο παπάκι ,τον απίστευτο ταφαρο (town mate 80) ο φανατικός αντί-δικυκλιστης πατέρας μου με έβαλε να υποσχεθώ πως θα φοράω πάντα κράνος. Από τότε πραγματικά εκτός ελάχιστων περιπτώσεων το φοράω πάντα(Μπράβο μου :vv: . Ευχαριστώ –ευχαριστώ :_innocent: )

Από τότε περάσανε πολλά χρονιά.:_stinker:

Παρόλο που οδηγώ ακόμα παπί, όχι το ίδιο :_whistling: , έχω γίνει φαν του εξοπλισμού. έχω τα πάντα σχεδόν σε διπλό αριθμό. Λέτε να είμαι άρρωστος? :wacko:

(μέχρι και κάλτσες ισοθερμικές πήρα.)(το χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι!!!)

Όταν κυκλοφορώ με φουλ εξάρτηση όλοι με κοιτάνε με ένα βλέμμα που λέει <σιγά ρε μεγάλε παπί έχεις> :burn:

το θέμα είναι πως αυτό το βλέμμα το βλέπω και από άλλους μοτοσικλετιστές

Προσωπικα δεν με πειραζει αλλα το θεμα είναι το βλέμμα.

δηλαδή για να το δω το βλέμμα αυτό πρέπει να δω το πρόσωπο τους. που σημαινει πως δεν φορανε κρανος!!!

Κυριως θεμα

Τα τελευταια χρόνια παρατήρησα μια νέα τάση. επειδή τα μπουφάν μηχανής λόγω τον προστατευτικών και των ενισχύσεων σε κάνουν πιο γομάρι η επειδή μερικά φωνάζουν <κοιτάτε έχω μηχανή> πολλοί τα φοράνε χωρίς να φοράνε κράνος

Και αναρωτιέμαι εγώ. τι να το κάνεις το άθικτο σώμα χωρίς το κεφάλι? :giljotiini:

Μια άλλη παρατήρηση που έκανα είναι πως οι οδηγοί κυρίως καγκουρικων παπιών και οι οδηγοί super sports και spots έχουν την τάση να μην φοράν κράνος

Η μονή σκέψη μου είναι πως θέλουν να φαίνονται όταν θα περνάν από δίπλα σου παίρνοντας σου τα αυτιά, οι μεν για να δεις πως κάποιος μπορεί να μετατρέψει ένα εργαλείο καθημερινής χρήσης σε ʽκάτιʼ που πλέον δεν στρίβει, δεν σταματάει, δεν μπορείς να καταλάβεις τι ήταν πριν του πετάξεις τα μάτια έξω και το μόνο που κάνει καθώς ανοίγεις το γκάζι δυναμώνει ο θόρυβος που κάνει.

Οι δε sportakies για να δεις ποιος οδηγεί αυτό το ʽεργαλείοʼ

Μήπως είμαι άρρωστος και βλέπω ότι θέλω? :fool:

Τελευταία παρατήρηση (για να αφήσω και καναν άλλον να προσθέσει κάτι που δεν παρατήρησα)

Νομίζω πως δεν έχει να κάνει με την ηλικία του αναβατή (αν και το βλέπεις πιο συχνά στους 18-25)αλλά με την οδική παιδεία.

Όλοι κατηγορούμε τους νέους αλλά πόσες φορές δεν είδατε 35+ ριδες να μην φοράν κράνος πάνω στις varadero τους, λες και επειδή τα on-off είναι ψηλά δεν πέφτουν :yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω μονο στην γειτονια μου δεν φοραω αμα κανω κανα βολτα το τετράγωνο πριν την βαλω μεσα στο γκαραζ, κατα τα αλλα φοραω κρανος γιατι ξερω οτι αμα με κλεισει καποιος και πεσω μπορει να σπασει το κεφαλι μου και να με κλαιει η μανα μου,οποτε προτιμω να το φοραω ωστε να σπασει το κρανος και οχι το κεφαλι μου σε περιπτωση πτωσης.

Το μπουφαν το πηρα γιατι θα μου κοστισει πολυ περισσοτερα απο 300 ευρω μια νοσηλεια μου σε νοκομειο αν πεσω χωρις το Bering μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα θεμα που το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, δυστιχως ετσι ειναι τα πραγματα, καποιοι περνουν μια μηχανη

απλα για τυπο, ας ειναι τυχεροι να μην τους κλαινε οι δικοι τους ανθρωποι που δεν φταινε σε τπτ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου το αν οι αλλοι σε κοιτανε ή οχι ειναι δικο τους προβλημα (ισως και κομπλεξ). Σκεφτονται 'κοιτα αυτος εχει παπι και ο εξοπλισμος του ειναι σουπερ και εγω που κυκλοφορω με τετοι κτηνος ειμαι 'ξεβρακωτος'. Το θεμα ειναι παντα η σφαλεια σου και το να κανεις αυτο που γουσταρεις χωρις να ενοχλεις τον διπλα σου.

Στο θεμα τον καγκουροπαπων και γενικως των ποζεραδων (βολτακιδες με μηχανες 10,000 και 12,000 ευρω που περνανε ξερογκαζονοντας απο την πλατεια Ελευθεριας, την Φωκιονως, μπροστα απο το Village και γενικα απο μερη που μαζευεται κοσμος, φοροντας ενα κοντομανικο (και ας χιονιζει, δεν πειραζει, κοιτα δικεφαλους που εχω....) και χωρις κρανος (μη χαλασει το μαλι. εκανα 50 λεπτα για να το στρωσω και εδωσα 100ευρω για να κανω ισιωτικη), ειναι ιδια ρατσα με αυτους που εχουν κινητο η pda 600 και 1000 ευρω (και ας μην ξερουν γιατι το πηραν), ιδιοι με αυτους που εχωσαν 5000 ευρω για ηζοσυστημα στο αμαξι τους με σκοπο οχι την δικια τους ευχαριστηση αλλα την ποζερια. Τι καταφερνουν? Οποτε περνανε να λεω κοιτα ενα μ@λ@κ@. Μην σε απασχολουν αυτοι λοιπον. Κοιτα να κανεις την δουλεια σου και να ευχαριστιεσαι την βολτα σου αλλα και να προστατευεσαι πανω απ ολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγαινα την κόρη μου στο σχολείο τις προάλλες, και περνώντας από τα φανταστικά αθηναϊκά πεζοδρόμια έφαγα ένα κλωνάρι στο κεφάλι, που είδα αστέρια! :angry:

Από τότε, σκέφτομαι να φοράω κράνος και πεζός. :huh: (Έστω, ένα εντουράδικο ελαφρύ :D )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νιώθω και εγώ αυτά τα περίεργα βλέματα τα οποία ανάφερες αλλά δεν τρέχει τίποταγιατί ξέρω ότι είμαι στο σωστό δρόμο.

Φοράω και εγώ πάντα κράνος σε σημείο που μία φορά δεν φόρεσα για 500μ η αίσθηση ήταν περίεργη.

Όσο για τους κάγκουρες ουδέν σχόλιον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα παπί φτάνει τα 80 klm.

Mε 80 klm άμα πέσεις δε θα τραυματιστείς....?

Ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος σε όποιον αφήνει το σώμα του εκτεθειμένο πάνω σε ένα όχημα το οποίο αποκτάει ταχύτητα άρα κ πιθανότητα πτώσης.

Πιστεύω ότι αυτοί που σε κοιτάνε...περίεργα απλα δεν έχουν εκ βάθους σωστή μηχανόβια αντίληψη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
αλλά πόσες φορές δεν είδατε 35+ ριδες να μην φοράν κράνος πάνω στις varadero τους, λες και επειδή τα on-off είναι ψηλά δεν πέφτουν :yeahright:

Αυτό είναι γεγονός.... Ούτε και εγώ φοράω. Τί στο καλό! Φαραντέρο έχω, βλέπω ψηλά και μακρυά.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Φιλε μου το αν οι αλλοι σε κοιτανε ή οχι ειναι δικο τους προβλημα (ισως και κομπλεξ). Σκεφτονται 'κοιτα αυτος εχει παπι και ο εξοπλισμος του ειναι σουπερ και εγω που κυκλοφορω με τετοι κτηνος ειμαι 'ξεβρακωτος'. Το θεμα ειναι παντα η σφαλεια σου και το να κανεις αυτο που γουσταρεις χωρις να ενοχλεις τον διπλα σου.

Στο θεμα τον καγκουροπαπων και γενικως των ποζεραδων (βολτακιδες με μηχανες 10,000 και 12,000 ευρω που περνανε ξερογκαζονοντας απο την πλατεια Ελευθεριας, την Φωκιονως, μπροστα απο το Village και γενικα απο μερη που μαζευεται κοσμος, φοροντας ενα κοντομανικο (και ας χιονιζει, δεν πειραζει, κοιτα δικεφαλους που εχω....) και χωρις κρανος (μη χαλασει το μαλι. εκανα 50 λεπτα για να το στρωσω και εδωσα 100ευρω για να κανω ισιωτικη), ειναι ιδια ρατσα με αυτους που εχουν κινητο η pda 600 και 1000 ευρω Ωπα ρε παλουκαρι εγω εχω 2 PDA και γνωριζω τι κανουν ακριβως,μην μας βαζεις ολους σε ενα σακι,,,Εγω φοραω παντα κρανουμπα!! :P (και ας μην ξερουν γιατι το πηραν), ιδιοι με αυτους που εχωσαν 5000 ευρω για ηζοσυστημα στο αμαξι τους με σκοπο οχι την δικια τους ευχαριστηση αλλα την ποζερια. Τι καταφερνουν? Οποτε περνανε να λεω κοιτα ενα μ@λ@κ@. Μην σε απασχολουν αυτοι λοιπον. Κοιτα να κανεις την δουλεια σου και να ευχαριστιεσαι την βολτα σου αλλα και να προστατευεσαι πανω απ ολα

Τροποποιήθηκε από τον Vezouvios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλλον με παρεξηγησες. Μιλαω για αυτους που τα αγοραζουν επειδη π.χ. ειδαν εσενα που ξερεις τι ειναι το pda και τι κανει να εχεις δυο και λενε, 'Ωπ, πρεπει να παρω και εγω ενα τετοιο' οπως επισης για τους τυπαδες που εχουν Nokia Sciroco και δεν ξερουν γιατι εδωσαν ενα σκασμο λεφτα. ή μαλλον ξερουν αλλα δεν το παραδεχονται. Για την ποζερια. Ενας ανθρωπος που χωνει καπου τα λεφτα του για να γουσταρει εχει πολλες διαφορες απο εναν αλλο που χωνει τα λεφτα του για να δειχτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πήγαινα την κόρη μου στο σχολείο τις προάλλες, και περνώντας από τα φανταστικά αθηναϊκά πεζοδρόμια έφαγα ένα κλωνάρι στο κεφάλι, που είδα αστέρια! :angry:

Από τότε, σκέφτομαι να φοράω κράνος και πεζός. :huh: (Έστω, ένα εντουράδικο ελαφρύ :D )

Έχω φάει και εγώ ένα...με κουκουνάρια μάλιστα.Είδα τον χριστό ζαχαροπλάστη! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πιστεύω ότι αυτοί που σε κοιτάνε...περίεργα απλα δεν έχουν εκ βάθους σωστή μηχανόβια αντίληψη

Ετσι ειναι,καθενας που σε κοιταζει κρινει με το δικο του μυαλο, αν εχει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραιος φιλε

εγω παντως αν σε δω σε κανα φαναρι μονο με τετοιο βλεμα δε θα σε κοιταξω (του στυλ , ''σιγα ρε μαγκα παπι εχεις'')

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μια άλλη παρατήρηση που έκανα είναι πως οι οδηγοί κυρίως καγκουρικων παπιών και οι οδηγοί super sports και spots έχουν την τάση να μην φοράν κράνος

Η μονή σκέψη μου είναι πως θέλουν να φαίνονται όταν θα περνάν από δίπλα σου παίρνοντας σου τα αυτιά, οι μεν για να δεις πως κάποιος μπορεί να μετατρέψει ένα εργαλείο καθημερινής χρήσης σε ʽκάτιʼ που πλέον δεν στρίβει, δεν σταματάει, δεν μπορείς να καταλάβεις τι ήταν πριν του πετάξεις τα μάτια έξω και το μόνο που κάνει καθώς ανοίγεις το γκάζι δυναμώνει ο θόρυβος που κάνει.

Οι δε sportakies για να δεις ποιος οδηγεί αυτό το ʽεργαλείοʼ

Μήπως είμαι άρρωστος και βλέπω ότι θέλω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα