Jump to content
black_hawk

ΤΟ.."ΧΟΡΤΟ"και η θεωρια της..."κλιμακωσης"!!...

Recommended Posts

Ανοησιες ειναι τα περι εξελιξης αρλουμπολογιες

αμπελοφιλοσοφιες του κ@λου

Απο την μια πετας τις επιστημονικες π@π@ρες περι ουσιων και απο την αλλη πετας τα περι εξελιξης

αυτα πιανουν μονο σε κρετινους και δεν χωρανε σε σοβαρη συζητηση οπως λες οτι κανεις

ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ :smoke:

OK... Εχεις δικιο.. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ξερεις, η ALCO, AGB κλπ, ειχαν καποιο προβλημα, τοοτε!!.. :D (Μην υπεκφευγουμε, με βαση τετοιες ανοησιες..)

Εσυ, τι κρινεις, με βαση τα αποτελεσματα??? (Ασε που δεν βλεπω απαντηση ΣΑΦΗ! (ουτε καν ασαφη!) περι των θεσεων, επι του θεματος, ΚΚΣΕ και ΚΚΕ.. ) :rolleyes:

Ξέρεις πολύ καλά τι κρίνω.

Ότι στις 12 Δεκέμβρη (πανελλαδική απεργία ΓΣΕΕ) κάποιοι θα φάνε την μαστούρα που τους προσφέρει η εξουσία και θα στρογγυλοκαθίσουν στον καναπέ τους, με το τηλεκοντρόλ στο χέρι.

Ενώ κάποιοι άλλοι θα την πετάξουν στα μούτρα της εξουσίας και θα βγουν στο δρόμο να διεκδικήσουν τη διασφάλιση των ασφαλιστικών τους δικαιωμάτων.

Μαστούρα=παραμύθα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ξέρεις πολύ καλά τι κρίνω.

Ότι στις 12 Δεκέμβρη (πανελλαδική απεργία ΓΣΕΕ) κάποιοι θα φάνε την μαστούρα που τους προσφέρει η εξουσία και θα στρογγυλοκαθίσουν στον καναπέ τους, με το τηλεκοντρόλ στο χέρι

Το τελευταιο που σκεφτονται οι.. "μαστουρωμενοι" ειναι το τηλεκοντρολ... ξερεις... ;)

Ενώ κάποιοι άλλοι θα την πετάξουν στα μούτρα της εξουσίας και θα βγουν στο δρόμο να διεκδικήσουν τη διασφάλιση των ασφαλιστικών τους δικαιωμάτων.

Θα βγουν στο δρομο, και με το δικιο τους, χωρις να ξερουν οτι ειναι υποχειρια της "ΑΛΛΗΣ"! εξουσιας, αφου, καλες οι κοντρες και τα παραμυθια, το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΑΒΑΣ! ειναι το θεμα!!! :winking:

Μαστούρα=παραμύθα. ΓΕΝΙΚΩΣ! (Απο τις προσφερομενες "επιλογες" ενννοω...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Θα βγουν στο δρομο, και με το δικιο τους, χωρις να ξερουν οτι ειναι υποχειρια της "ΑΛΛΗΣ"! εξουσιας, αφου, καλες οι κοντρες και τα παραμυθια, το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΑΒΑΣ! ειναι το θεμα!!! :winking:

καλο το παραμυθι αλλα κοιματε και ο Drakos τετοια ωρα ...

αντε ρε καλο αγωνα απο τον καναπε :_rock-on::_rock-on::_rock-on: ...... "αδεσμευτε"

μπουχαχαχαχαχαχα

αδεσμευτος :rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

:smoke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ανοησιες ειναι τα περι εξελιξης αρλουμπολογιες

αμπελοφιλοσοφιες του κ@λου

Απο την μια πετας τις επιστημονικες π@π@ρες περι ουσιων και απο την αλλη πετας τα περι εξελιξης

αυτα πιανουν μονο σε κρετινους και δεν χωρανε σε σοβαρη συζητηση οπως λες οτι κανεις

ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ :smoke:

λες ε??? :music: :music: :music::fool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αν την κάνναβη την αγόραζες στο περίπτερο, και την ηρωίνη στο φαρμακείο, πιστεύετε ότι θα αυξάνονταν ο αριθμός των χρηστών;

Σκεφτήτε το λίγο σοβαρά, χωρίς πάθος.

Και ακόμα καλύτερα, αν αύριο απαγόρευαν το κάπνισμα γιατί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ''βλάπτει σοβαρά την υγεία'' και προκαλεί εξάρτηση,

οι καπνιστές θα μειώνονταν;

Εγω παντως δε θα αγοραζα χορτο απο τριτο, αν ειχα την επιλογη του κρατικου χορτου που θα ειχε πιστοποιηση CE και θα ηταν καθαρο χωρις επικινδυνα χημικα και με εγγυηση ποιοτητας.

Εγώ δεν θα αγόραζα καθόλου (ακριβώς για τον ίδιο λόγο που έκοψα το τσιγάρο)

Θα το καλιεργούσα ο ίδιος :rolleyes: B) B) B) B) B)

Οπως φαινεται εχω κομμουνιστικες βλεψεις και ειμαι καλοπερασακιας. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Και ακόμα καλύτερα, αν αύριο απαγόρευαν το κάπνισμα γιατί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ''βλάπτει σοβαρά την υγεία'' και προκαλεί εξάρτηση,

οι καπνιστές θα μειώνονταν;

Απλα, θα ανεβαινε κατακορυφα, η τιμη του πακετου! :D

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
: κανένας διαχωρισμός, καταστολή και όχι "καταστολή", διαχωρισμός χρήστη-εμπόρου, επαρκή χρηματοδότηση στεγνών προγραμμάτων, μα πάνω από όλα εξάλειψη των αιτίων που γεννούν το φαινόμενο (εδώ προφανώς πάμε αλλού)

πολύ αλλου. Αν και ευγενης σκεψη, η εικονα και μονο φρουδιζουσης γενγραμ με πουρο να σε ρωταει τι ονειρο είδες χτες μέσα απο σύννεφο καπνου παραπεμπει σε κομικ. :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
:lol: Ωραίο!

Τα προηγούμενα τουλάχιστον σου κάνουν;

σαφως και μου κανουν. Οπως και όσο μου κανει μια οποιαδηποτε δηλωση καλής θελησης επι του θεματος (για να μη πω δημιουργία εντυπωσεων) απο οποιοδηποτε κομμα.

Οπως αρεσκεται ο πολυς λαος να λεει "είναι πολλά τα λεφτα αρη"

Και τεραστιος ο πειρασμος συμπληρωνων εγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλά πέσανε στο τραπέζι και μπερδεύουν το τοπίο. Δεν πειράζει, θα τα βρούμε ή τουλάχιστον μπορούμε να προσπαθήσουμε.

'Ενα -ένα:

1. Η απαγόρευση - δίωξη έκανε ζημιά; Απάντηση όπως έγραψα και προηγουμένως: ΝΑΙ. Παρέλαβε σποραδικές συμπεριφορές και τις μετέτρεψε σε πρόβλημα. Η άρση της μπορεί να λύσει μέρος του προβλήματος, όπως έγραψα προηγουμένως, ώστε να ασχοληθούμε απερίσπαστοι με τον χρήστη, με την προϋπόθεση ότι αυτός ΘΕΛΕΙ να του λυθεί το πρόβλημα.

2. Διαφέρουν οι ουσίες; ΝΑΙ. Τόσο από πλευράς οργανικών επιδράσεων όσο και από πλευράς κοινωνικής συμπεριφοράς. Υπάρχει οργανική εξάρτηση (οπιούχα κλπ), ψυχολογική -δηλ. αναβίωση του ευχάριστου βιώματος (χασίς κλπ) και πάντα είναι παρόν το στοιχείο της κοινωνικής μηχανικής (ομάδα, μίμηση, αποδοχή και τα ρέστα). Υπάρχει επίσης μεγάλη διαφορά στο συμπεριφορικό και κοινωνικό αποτέλεσμα. Η ηρωίνη για παράδειγμα οδηγεί σε εξαθλίωση τους (φτωχότερους βέβαια) χρήστες.

3. Υπήρχαν παρόμοιες συμπεριφορές στο παρελθόν; Παραμύθες; Εννοείται: θρησκείες, αλκόολ, φυτά και σκευάσματα, ιδεοληψίες (εθνικές ή άλλες), κατανάλωση (σήμερα), οπαδιλίκι, εμβατήρια για εμψύχωση. Οτιδήποτε αλλοιώνει τη συμπεριφορά και επιβάλλεται είτε από την ομάδα στο άτομο, είτε αποτελεί επιλογή του ατόμου για να ξεφύγει από τα δεσμά του ορθολογισμού και της μετριότητας ή από την επίμονη παρουσία των προβλημάτων του, είναι παραμύθα. Το ίδιο ισχύει για τα ατελείωτα επίσημα ψυχοφάρμακα που χρησιμοποιούνται νόμιμα σήμερα. Και όχι μόνο αυτά.

4. Η χρήση είναι διαταξική. Εκπρόσωποι όλων των στρωμάτων, τόσο στο παρελθόν όσο και σήμερα εμπλέκονται στη χρήση. Ωστόσο, η δίωξη δεν απειλεί την κοινωνική υπόσταση των προνομιούχων, αφού αυτοί δεν ανακατεύονται στα σκατά για να έχουν τη δόση τους. Κανείς δεν τους ξεχωρίζει και δεν τους τοποθετεί στο περιθώριο και στη ναρκοκουλτούρα. Δεν υπάρχουν αναπτυγμένες βιομηχανικές, μεταβιομηχανικές καπιταλιστικές ή σοσιαλιστικές κοινωνίες χωρίς πρόβλημα ναρκωτικών.

5. Δε νομίζω ότι τα αίτια της χρήσης είναι μόνο ο ατομικισμός, η απομόνωση. Θα έλεγε κανείς ʽοτι το σκεπτόμενο άτομο με τις συνειδητές επιλογές, άρα από τη φύση του εναλλακτικό, είναι ο μοναδικός γνήσιος αντίπαλος της κοινωνικής μηχανικής.. Και πολύ περισσότερο δε νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε να εκριζωθούν τα όποια αίτια για να ξεπεράσουμε το πρόβλημα. Εξάλλου, σε μια θεραπεία –εδώ ας μιλήσουν οι γιατροί- και η άμβλυνση, έστω, των συμπτωμάτων είναι ωφέλιμη. Έτσι, η υπαγωγή της χορήγησης ναρκωτικών υπό ιατρική επίβλεψη, η πλήρης αποποινικοποίηση της χρήσης και άλλα τέτοια μέτρα μειώνουν την κοινωνική οξύτητα του προβλήματος. Βλέπε apostat και προηγούμενο ποστ. Τώρα, αν έχω εμπιστοσύνη στην κρατική μηχανή για να αναλάβει το πρόβλημα. Η τρανταχτή αποτυχία της απεξάρτησης σε κοινότητες είναι μια καλή ένδειξη.

6. Νομίζω ότι η εξουσία δεν έχει (ακόμη κι αν είχε στο παρελθόν ) κάποιο όφελος από τη διάδοση των ναρκωτικών. Της αρκεί απολύτως –και εδώ θα επιμείνω- η τηλεόραση, το παραδοσιακό πολιτικό σύστημα με τις συνιστώσες του, ο συνδικαλισμός, τα διάφορα πακτωμένα- κατεστημένα, η πλαστική πραγματικότητα, η κατανάλωση – υπερχρέωση, το οπαδιλίκι κάθε είδους και όλα αυτά που καίνε το μυαλό ηπιότερα μεν, αποτελεσματικότερα δε από τις ουσίες.

Τροποποιήθηκε από τον thunderosaurus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και έχουνε ειπωθεί τα πιο πολλά που θα ήθελα να αναφέρω, το μόνο πράγμα που θα πω είναι ΝΑΙ στην νομιμοποίηση ως ΧΡΗΣΗ πάντοτε ...

Γιατι δεν είναι δυνατον να μεταχειρίζοντε εναν πιτσιρικά που τον πιάσανε με 5 γραμ. χόρτο (δλδ με σχεδόν 5 τσιγάρα) ίσα και όμοια με κάποιον που κατείχε 50 γραμ ηρωίνης .... και οι δύο θα δικαστούνε κακουργηματικά διότι και για τους 2 θεωρείτε εμπόριο βάσει νομοθεσίας !!!!!!

Το καλοκαίρι στην Ανάφη , σκάσανε με φουσκωτά απο την ΝΑΞΟ οι ΟΠΚΕ(!!!!!!), και μπάτσοι ως undercover κατασκηνώνανε στην παραλία ... το αποτέλεσμα της ΕΦΟΔΟΥ , ήτανε να συλλάβουνε 8 άτομα με μικρότερη κατοχη 0,5 γραμ. και περισότερη 6,5 .... δικαστίκανε όλοι μετα απο ταλαιπωρία 4 ημερών απο νησι σε νησι .....

Το θέμα έφτασε στις εφημερίδες με θριαμβολογίες για το έργο των μπάτσων .. στο ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΙΚΟ και ΑΝΔΡΟ των πανταχού χασικλήδων και εμπόρων νησάκι της ΑΝΑΦΗ!!!!

Για επέμβαση τους όμως σε Μύκονο κλπ ... ούτε λόγος....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To παράδειγμα είναι χιλιοειπωμένο σε αυτές τις συζητήσεις αλλά θα το επαναλάβω.

Οι γονείς πιάνουν το καμάρι τους να καπνίζει χόρτο. Αφού του τα ψάλουν και πέσουν και οι ανάλογες τιμωρίες, ο πατέρας πίνει 2-3 ποτήρια ουίσκι για να καλμάρει και η μάνα κατεβάζει 2-3 ηρεμιστικά.

Μιας και ήμουν χρήστης κάνναβης επί σειρά ετών ως φοιτητής επιτρέψτε μου να σας πω τι συμπεράσματα εχω βγάλει από την υπόθεση. Το εξής ένα:

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ. ΤΕΛΟΣ

Τα παράνομα.

Αγοράζεις για την πάρτη σου 5 - 10 gr χόρτο (ανάλογα με την πηγή σου) με 15 ?.

Βλέπεις ότι και μερικοί γνωστοί ψάχνωνται οπότε αγοράζεις και για αυτούς και τους δίνεις κάτι λιγότερο μιας και θα τραβηχτείς εσύ για πάρτη τους. Ο προμηθευτής σου μιας και είσαι καλός πελάτης σου λέει αν του κάνεις καλές μπάζες θα έχεις ειδική μεταχείριση. Και από αυτό το σημείο και μετά έχει μόνο κατηφόρα. Το κόλπο γνωστό ρε παιδιά, βάζω και άλλους στο παιχνίδι για να καβατζωθώ εγώ. Αυτά στα χαμηλά επίπεδα των ψιλικατζήδων. Ανάλογη ιεραρχία υπάρχει και στα παραπάνω επίπεδα μόνο που πέφτουν και χρήματα για να κάνουν τα στραβά μάτια κάποιοι.

Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση αν είσαι ζωηρό αγοράκι να αρχίσουν και τα μα-μου τύπου, δεν έχω τώρα χόρτο αλλά έχω σκάνκ. Δεν έχω τωρα σκάνκ αλλά έχω μπίου. Δεν έχω μπίου αλλά κοκό. Δεν έχω κοκό έχω τρύπα. Δεν έχω τρύπα έχω ζουζου. Μετά γουστάρεις εσύ και βάζεις και αλλους στο παιχνίδι και πάει λέγοντας.

Τα νόμιμα.

Σχεδόν το 1/3 των υποθέσεων στα δικαστήρια είναι για υπόθεση κατοχής ναρκωτικών και κυρίως χόρτου. Δεν ξέρω πόσο πάει το μαλλί σήμερα αλλά πριν 5-6 χρόνια που είχαν πιάσει έναν φίλο με 1 τσιγάρο, του έφυγαν 200.00 δρχ για παράσταση δικηγόρου κλπ.

Βγαίνει έξω ο Ελληνας και για να γουστάρει να κάνει χαβαλέ πίνει 2-3 ποτηράκια ουίσκι (μπόμπα κατά πάσα πιθανότητα). αντί να κολλήσει ένα πριν και να πάρει μία μπυρίτσα εκεί που θα πάει.

Υποστηριζω θερμά την αποποινικοποίηση της χρήσης κάναβης, παρόλου που έχω 3 χρόνια να την βάλω στο μέσα μου, για να σπάσουν τα κανάλια διανομής των απαγορευμένων ουσιών. Όποιος θέλει βαρύτερα μπορεί να τα βρει εύκολα. Το θέμα είναι να μην μπλέξεις με αυτά τα κανάλια ειδικά αν είσαι πιτσιρικάς.

Η μόνη ένσταση που έχω αφορά το θέμα χρήσης κάνναβης και οδήγησης. Για να ανιχνευτεί η κάνναβη (είτε με σάλιο είτε με αίμα είτε με την τρίχα είτε και εγώ δεν ξέρω τι άλλο) απαιτείται να δωθεί στις αρχές δείγμα από το οποίο μπορεί να καταγραφεί το DNA και από όσο ξέρω υπάρχουν διάφορα νομικά και ηθικά κολλήματα με αυτό.

Κατά τα άλλα ο ώριμος σκεπτόμενος άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής και είναι υπέυθυνος για τις επιλογές του.

Τα παιδιά και τα πιτσιρίκια, αφού κάνουν που κάνουν γιατί είναι παιδιά και σε τελευταία ανάλυση καλά κάνουν και αμφισβητούν τους κανόνες των μεγάλων, τουλάχιστον ας τα απομακρύνουμε από τα κανάλια διανομής των σκληρών ναρκωτικών.

Τροποποιήθηκε από τον kostas k

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορεις να φανταστεις, ποσο συμφωνουμε!!! :thumbsup1::thumbsup1::thumbsup1:

(Και κυριως με τη "μαγκια" σου, να τα λες απο τη "μεσα μερια"!) :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
τουλάχιστον ας τα απομακρύνουμε από τα κανάλια διανομής των σκληρών ναρκωτικών.

!!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το χορταρακι ειναι ψυχολογικη εξαρτηση και ΜΟΝΟ."Ε ρε φιλοι, να ειχαμε κανα τσιγαριλικι ολοι μαζι σαν παρεα να γελουσαμε λιγακι" ομως και που δεν εχουν τα παιδια δεν τρεχει τιποτε...η κοκαινη οταν τελειωνει ερχεται η καταστροφη...απεγνωσμενες προσπαθειες να βρουν καμια τελευταια γραμμη...μπας και φτιαχτουν...καλα δεν μιλαμε για ηρωινη (κοινως πρεζα), εκει και αν ερχεται η καταστροφη...παιδια δεν ειμαι κανα πρεζακι...προς αποφυγη παρεξηγησης, απλα τυχαινει και εχω ενα ξαδερφο που εχει μεγαλο προβλημα...δυστυχως γαμωτο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Το χορταρακι ειναι ψυχολογικη εξαρτηση και ΜΟΝΟ."Ε ρε φιλοι, να ειχαμε κανα τσιγαριλικι ολοι μαζι σαν παρεα να γελουσαμε λιγακι" ομως και που δεν εχουν τα παιδια δεν τρεχει τιποτε...η κοκαινη οταν τελειωνει ερχεται η καταστροφη...απεγνωσμενες προσπαθειες να βρουν καμια τελευταια γραμμη...μπας και φτιαχτουν...καλα δεν μιλαμε για ηρωινη (κοινως πρεζα), εκει και αν ερχεται η καταστροφη...παιδια δεν ειμαι κανα πρεζακι...προς αποφυγη παρεξηγησης, απλα τυχαινει και εχω ενα ξαδερφο που εχει μεγαλο προβλημα...δυστυχως γαμωτο..

Πες του ότι ο δικός μου ξάδερφος με τέτοιες μ@λ@κίες έφτασε στα πρόθυρα σχιζοφρένιας, και θα πέρνει ψυχοφάρμακα σε όλη του την ζωή πλέον για να είναι καλά.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με τον φίλο Kostask,στο ότι το χόρτο έχει ψυχολογική εξάρτηση πρωτίστως,αλλά είναι και θέμα ουσιών που διαταράσσουν τα κύταρρα και την λειτουργία τους,με αποτέλεσμα να οδηγεί και σε σωματικό εθισμό έμμεσα. (περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το πολύ καλό άρθρο , http://www.ixek.gr/magazine/issue7/index.htm ).Σαν πρώην χρήστης και γώ για χρόνια,το έκοψα γιατί στην οδήγηση με κρατούσε πίσω,όχι μόνο με το αυτοκίνητο,που εντάξει με "weed speed" θα φτάσεις καααααποιααα στιγμή,αλλά με την μηχανή που δεν παίζει να έχεις πιεί 2-3 τσιγάρα παραπάνω και να οδηγήσεις..Και πέραν αυτού,αν γουστάρεις να βελτιώνεσαι σε ότι κάνεις,δεν βοηθάει και πολύ..

Για την αποποινικοποίηση τώρα που διάβασα κάποια posts,δεν συμφέρει ακόμα να γίνει,κοστίζει πιο ακριβά,αλλά όταν κάποια στιγμή αλλάξει η ισορροπία κερδών,να είστε σίγουροι ότι θα με αυτόματες διαδικασίες θα υπάρξει αντίστοιχος νόμος με την Ολλανδία.Παράδειγμα χαρακτηριστικό το κάπνισμα και το αλκόολ,όπου άλλαξε αυτή η ισορροπία για τα καρτέλ των παραγωγών-εισαγωγών,οπότε και έγινε η νομιμοποιήση ,αφού σήμαινε εξωφρενικά κέρδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το χόρτο είναι σαν το ποτό.Τα ίδια με ένα ποτήρι βότκα προκαλεί ένα τσιγάρο.Τα προβλήματα τώρα είναι 2.Το ένα το έχει το κράτος και γι αυτό δεν το νομοιμοποιει.Δεν μπορεί να το φορολογήσει όπως θα ήθελε.πχ άν το χόρτο ήταν νόμιμο ο καθένας θα είχε μια γλάστρα σπίτι του και άντε άν τον έπιαναν με χόρτο έξω απ το σπίτι να αποδείξουν ότι αυτό δεν το έχει αγοράσει νόμιμα!Το ευρωπαίκό μονοπώλιο σε φούντα το έχει το Αμστερνταμ και δεν θα είχε σημαντική αύξηση τουρισμού λόγω αυτού,όποτε για το κράτος δεν θα είχε σημαντική αύξηση εσόδων.Σε αντίθετη περίπτωση θα το πουλούσαν ήδη στα περίπτερα!

Το δεύτερο το έχουμε εμείς.Και δεν μιλάω για τις φωνές υστερίας απο διάφορους που διαφωνούν για να διαφωνούν αλλά-και το λέω εγώ που πίνω που και που-επειδή το χόρτο προκαλεί και εξάρτηση και διάθεση να πας στα πιο σκληρά το να κάνεις χρήση προυποθέτει δυνατό χαρακτήρα και μυαλό.Δεν θα ήθελα σε καμια περίπτωση να νομιμοποιηθεί και να το δώ να πουλιέται έξω απο τα σχολεία ή να βρωμάνε οι πλατείες απο αυτό!Επίσης δεν έχω διάθεση να παραιτηθώ απο κανένα συνταγματικό μου δικαίωμα κάτι που θα πρέπει να κάνω άν νομοιμοποιηθεί.Γιατί ?Το ανέφεραν κάποιοι πιο πρίν.2 -3 τσιγάρα σε κάνουν ανίκανο να οδηγήσεις.και ο μόνος τρόπος να ανιχνευτεί είναι το αίμα.Η τρίχα που αναφέρθηκε δείχνει άν είσαι χρήστης αλλά δεν δείχνει πότε κάπνισες?Αν δηλαδή έχεις κάνει 3 τσιγάρα τρίτη,την τετάρτη μπορείς να οδηγήσεις .Αλλά η τρίχα κάποιου που ήπιε τρίτη και κάποιου που ήπιε πρίν 20 λεπτά και τώρα οδηγάει δείχνει το ίδιο νούμερο.Η μόνη λύση είναι το αίμα.Και άν κάποιος προσπαθήσει να μου πάρει αίμα ,το πρώτο αίμα που θα δεί θα είναι το δικό του στο πάτωμα!

Νομίζω ότι ΔΕΝ πρέπει να γίνει άρση του νόμου που το απαγορεύει.το μόνο ποιυ θα ήθελα να αλλάξει-όπως συμβαίνει στο εξωτερικό-είναι η αντμετώπιση στους χρήστες.Δεν μπορεί ένα παιδί με 2 τσιγάρα να τραβιέται στα δικαστήρια και κρατητήρια και να γλυτώνει με 1000 ευρώ (αφού στιγματιστεί το μητρώο του)!και σίγουρα δεν μπορεί η ποινή του χρήστη με τα 2 γρ να είναι η ίδια με αυτού που κατέχει 100γρ(που σίγουρα μόνο χρήστης δεν είναι)όπως είναι ο νόμος σήμερα.Στο εξωτερικό αυτό που συμβαίνει είναι να κατάσχει η αστυνομία ποσότητες μέχρι 5 γρ και να μην προχωρά σε άλλες ενέργείες(εκτός από ερωτήσεις τύπου "που το βρήκες" κλπ)...και να προσάγει στο τμήμα τους έχοντες 5γρ και άνω...οι οποίοι ακόμα και άν τα έχουν για πρ χρήση, λόγω της ποσότητας μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για την δημόσια ασφάλεια!Μεγάλο θέμα μάγκες...μείνετε στην μπύρα και βότκα ...δεν θα μας λείψει καθόλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα ρε φιλοι, ας μιλησουμε λιγο πιο ανοιχτα...χρειαζεται 2 ή 3 τσιγαρα για να την ακουσεις ? Ενα και καλο!Με τρια (το ενα πισω απο το αλλο) το μονο που μπορεις να κανεις μετα ειναι να κοιμηθεις...οχι να οδηγησεις και ειδικα μηχανη...ελεος δλδ...λιγο να ξεχαστεις την πατησες και δεν ειναι δυσκολο...ολοι το ξερουμε.Παν μετρον αριστον που λεγαν και οι ενδοξοι αρχαιοι μας...απο αυτο το ρητο η ηρωινη τρωει ενα μεγαλο Χ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Το χόρτο είναι σαν το ποτό.Τα ίδια με ένα ποτήρι βότκα προκαλεί ένα τσιγάρο.

βάλε μου ένα διπλό...χωρίς πάγο!!!

Βασικα ρε φιλοι, ας μιλησουμε λιγο πιο ανοιχτα...χρειαζεται 2 ή 3 τσιγαρα για να την ακουσεις ? Ενα και καλο!Με τρια (το ενα πισω απο το αλλο) το μονο που μπορεις να κανεις μετα ειναι να κοιμηθεις...οχι να οδηγησεις και ειδικα μηχανη...ελεος δλδ...λιγο να ξεχαστεις την πατησες και δεν ειναι δυσκολο...ολοι το ξερουμε.Παν μετρον αριστον που λεγαν και οι ενδοξοι αρχαιοι μας...απο αυτο το ρητο η ηρωινη τρωει ενα μεγαλο Χ.

Ναι ένα καλό

post-2176-1197102919.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πώ κι εγώ την γνώμη μου.

Κατ αρχάς θα πρέπει να διαχωρίσουμε τα ναρκωτικά, αλλά όχι σε σκληρά και μαλακά αλλά σε βλαβερά-θανατηφόρα και σε μη βλαβερά-θανατηφόρα.

Όποιος έχει ψάξει λίγο το θέμα ή όποιος έχει τις ανάλογες εμπειρίες θα ξέρει ότι το χασίς δεν μπορεί να ειναι ούτε βλαβερό ούτε θανατηφόρο. Και μην πει κανείς ότι η μακροχρόνια χρήση καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα γιατί αυτό αφορά στην υπερχρήση και στην υπερβολή κάτι που μπορεί να συμβεί και με δεκάδες άλλες ουσίες που μπορείς να τις προμηθευτείς νομιμότατα πχ το αλκοόλ, χάπια και σκευάσματα που μπορείς να τα πάρεις απο το φαρμακείο κτλ.

Επίσης θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ του χρήστη χασίς και του χρήστη οποιασήποτε άλλης ουσίας κυρίως δε ηρωίνης και κοκαίνης. Προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω καμία ομοιότητα μεταξύ ενός χασικλή και ενός πρεζάκια. Σε καμία περίπτωση ο χρήστης κάναβης δεν είναι σωματικά-οργανικά εθισμένος στην ουσία. Ο εθισμός είναι καθαρά ψυχολογικός και είναι εντελώς όμοιος με τον εθισμό στο φαγητό, στο σέξ και σε τόσα άλλα καθημερνά πράγματα. Ακόμα και το τσιγάρο σου προκαλει οργανικό εθισμό, όχι όμως και η κάναβη.

Προσωπικά γνωρίζω άτομα συστηματικούς χρήστες κάναβης τα οποία ειναι παραγωγικότατοι πολίτες, μακριά από το πρώτυπο που έχει καθιερωθεί για τον χρήστη κάναβης. Ανθρωποι που δουλεύουν, έχουν οικογένειες, βρίσκονται μακρυά από κάθε είδους εγκληματική ή παραβατική συμπεριφορά. Ο μόνος λόγος που προβαίνουν σε παραβατική συμπεριφορά είναι γιατί λόγω της απαγόρευσης αναγκάζονται να έχονται σε επαφή με το λαθρεμπόριο ώστε να προμηθευτούν την ποσότητα που επιθυμούν.

Δεν ισχύει το ίδιο βέβαια με τους χρήστες ήρωίνης οι οποίοι σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να έχουν μια φυσιολογική ζωή.

Είναι εντελώς υποκριτικό να απαγορεύουμε την χρήση και το εμπόριο κάναβης και να επιτρέπουμε τα αντίστοιχα για το αλκοόλ. Το αλκοόλ ειναι συντριπτικά πιο βλαβερό για τον ανθρωπινο οργανισμο, αιτία πολλών ασθενιών αλλά και κοινωνικών φαινομένων. Επιπρόσθετα είναι όπως γνωρίζουμε όλοι η νούμερο 1 αιτία για τα τροχαία ατυχήματα.

Δεν θεωρώ ότι η ελληνική κοινωνία και βεβαίως το ελληνικό κρατος είναι έτοιμα για μια τέτοια αποποινικοποιήση. Όμως το παράδειγμα της Ολλανδίας, είναι φανερό ότι μας δείχνει πως μια τέτοια αποποινικοποιήση είναι εφικτή, με οφέλη για όλους, πολίτες και κράτος.

Αντί να βρίζετε λοιπόν σε κάθε άυξηση του ΦΠΑ που επιχειρει η εκάστοτε κυβέρνηση καλό θα ήταν να σκεφτείτε πόσα έσοδα χάνονται για το κράτος από την λαθρεμπόριο χασίς. Επίσης σκεφτείτε ότι οι πολίτες που επιθυμούν την χρήση της κάναβης είναι υποχρεωμένοι να συναναστρέφονται με υπόκοσμο και να κινδυνεύουν να μπλέξουν σε μια ιστορία που δεν θα ήταν ποτέ ο αυτοσκοπός τους μόνο και μόνο επειδή υφίσταται η απαγόρευση.

Και κάτι τελευταίο. Όποιος έχει πάει στην Ολλανδιά ας μας πεί: Που νιώθεις περισσότερο φόβο και αηδία, έξω από οποιδήοποτε coffee shop στο Αμστερνταμ ή στην Πλατεία Ομονοίας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Και κάτι τελευταίο. Όποιος έχει πάει στην Ολλανδιά ας μας πεί: Που νιώθεις περισσότερο φόβο και αηδία, έξω από οποιδήοποτε coffee shop στο Αμστερνταμ ή στην Πλατεία Ομονοίας?

'Εχεις συνοψίσει απλά και καθαρά όλο το σκεπτικό της αντιαπαγόρευσης (όχι απλά αποποινικοποίησης)! Για να μείνω μόνο σ αυτό το τελευταίο, εμένα μου έκανε εντύπωση το ότι όχι μόνο ελάχιστοι δοκίμαζαν να ανάψουν τσιγαρλίκι στο δρόμο, αλλά πολίτες και μεταξύ τους παππούδες-γιαγιάδες τους έκαναν θαρρετά παρατήρηση για την...απρέπεια. Φαίνεται ότι έχουν δει το ζήτημα με μια καθαρή και απροκατάληπτη ματιά, ώστε να θεωρούν πρόβλημα την έλλειψη διακριτικότητας και να θεωρουν ότι δεν αποτελεί απειλή ο απλός καπνιστής χόρτου. Μεγάλη υπόθεση για μια μεγαλούπολη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επίσης θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ του χρήστη χασίς και του χρήστη οποιασήποτε άλλης ουσίας κυρίως δε ηρωίνης και κοκαίνης. Προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω καμία ομοιότητα μεταξύ ενός χασικλή και ενός πρεζάκια. Σε καμία περίπτωση ο χρήστης κάναβης δεν είναι σωματικά-οργανικά εθισμένος στην ουσία. Ο εθισμός είναι καθαρά ψυχολογικός και είναι εντελώς όμοιος με τον εθισμό στο φαγητό, στο σέξ και σε τόσα άλλα καθημερνά πράγματα. Ακόμα και το τσιγάρο σου προκαλει οργανικό εθισμό, όχι όμως και η κάναβη.

Σε αυτό θα διαφωνήσω φίλε zero.Και δεν είμαι εγώ που διαφωνώ,αλλά οι γιατροί.Είχα ακριβώς την ίδια ,λογική άποψη με σένα,όσο ήμουν χρήστης,αλλά μετά από μια σειρά γεγονότων που με ώθησαν στο να διακόψω,το έψαξα καλύτερα το θέμα.Κάποια post πιο πάνω έχω ένα link ,το παραθέτω άλλη μια φορά εδώ,για να διαβάσουν όσοι ενδιαφέρονται.Πρόκειται για γεγονότα και όχι απόψεις,που διαφωτίζουν την κατάσταση περαιτέρω για το χόρτο και τις άμεσες,μη εμφανείς επιπτώσεις,αλλά και για τις έμμεσες.. http://www.ixek.gr/magazine/issue7/index.htm

Κεφάλαιο "ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Οπιοειδών υποδοχείς

κανναβιοειδών «αποδοχείς»"

Είναι λίγο μεγάλο το άρθρο,αλλά αξίζει.. φιλικά

Τροποποιήθηκε από τον gardelis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα