Jump to content
ALX™

Αντίβαρα τιμονιού

Recommended Posts

Και να προσθέσω και εγώ οτι πουθενά δεν τους ενδιαφέρει το βάρος ή το μέγεθος (μήκος) παρά μόνο η διάμετρος του τιμονιού.

Άν πρόκειται λοιπόν μόνο για ασφάλεια, τα μαμά πούναι τεράστια θα κάνουν γ@μώ τις δουλειές ενώ τα aftermarket είναι μόνο μούρη με επενδύσεις carbon, άλλα χρώματα και διάφορα τέτοια παπατζηλίκια για να πετάς 50άρικα.

Διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου μέχρι να κάνω τις δοκιμές μιας και τάχω και να σας πώ όλες τις λεπτομέρειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Jog R δεν έχει καθόλου αντίβαρα...έχει κάτι πλαστικά διακοσμητικά...όταν κάποτε έχασα το ένα ένας φίλος μου έδωσε κανονικά αντίβαρα τιμονιού

Η διαφορά στην σταθερότητα και στην αδράνεια του τιμονιού ήταν τεράστια...άρα είναι κάτι που δεν σηκώνει ελάφρυνση ίσως το αντίθετο

Όντως στα μικρά μέχρι 125 κυβικά κανένα δεν έχει αντίβαρα (και στα 150 δύσκολο ) αλλά σε ευχαριστώ φίλε μου γιατί μούδωσες μια ιδέα σε περίπτωση που αποτύχει το πείραμα στο 300άρι. Άν η διάμετρος τιμονιού είναι η ίδια, θα κόψω λίγο τα μαμά γκρίπ και θα τα βάλω στο YAMAHA CYGNUS X της κόρης, μην πάνε και χαμένα.

Έγραψες, ευχαριστώ. :_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απ ότι έχω ακούσει όταν βάζεις μεγάλη μπαγκαζιέρα (σε on-off μηχανές) σου λένε να βάλεις και πιο βαριά αντίβαρα, για καλύτερο "ζύγισμα"

δεν ξέρω αν ισχύει η αν είναι μύθος

τώρα τα after market αλουμινένια τιμόνια που έτσι και αλλιώς λόγω υλικού έχουν λιγότερους κραδασμούς από τα μαμά σιδερένια

μπορεί και να μην θέλουν απαραίτητα αντίβαρα, ή τουλάχιστον όχι τόσο βαριά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω περάσει από 125 δίχρονο - 200 δίχρονο, 100 4χρονο και 2 χιλιάρες μηχανές.

Ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη του αντίβαρου.

Το αντίβαρο που στα αγγλικά το λένε bar slider υπάρχει ΚΥΡΙΩΣ για να προστατεύσει τα χέρια κατά την πτώση.

:blink: :blink: :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο κατασκευαστης τα βαζει για καποιον λογο! εχουν σιγουρα περισσοτερες γνωσεις απο εμας, οποτε σιγουρα θα εχουν τον ρολο τους στην σταθεροτιτα του τιμονιου μεχρι ενα σημειο!

Εγω βεβαια δεν ειμαι φαν της αλλαγης (πεταμενα χρηματα) στα αντιβαρα, γιατι μια αλλαγη ειναι μονο για ομορφια καθαρα και τιποτα αλλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα αντίβαρα είναι για να μειώνουν τους κραδασμούς και συντονισμούς που φτάνουν στα χέρια μας, για αυτό και το μεγάλο σχετικά βάρος τους (σε σύγκριση με τα άφτερ μάρκετ).

Οι μοτοσυκλέτες έχουν ένα φάσμα στροφών που συντονίζουν και ο κατασκευαστής για να τους μειώσει βάζει αντίβαρα, εσωτερικά ή εξωτερικά, αν η μοτοσυκλέτα έχει καβαλέτα τιμονιού (enduro, on-off) τότε βάζει σινεμπλόκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μια μικροδιόρθωση, αναφέρονται συνήθως ως <<bar ends>> συνήθως αλλά και <<balancers>>.

Οπότε η δοκιμή θα γίνει ως εξής (όποτε βρώ χρόνο ε?):

-Μία χωρίς καθόλου αντίβαρα

-Μία με τα after market

-Τα μαμά είναι γνωστά οπότε......

και έτσι θα βγούν τα ασφαλή συμπεράσματα. Μία κάτω, μία πάνω την Συγγρού θα κάνω με διάφορες ταχύτητες.

Έτσι θα δούμε την αλήθεια.

Μείνετε συντονισμένοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπότε η δοκιμή θα γίνει ως εξής (όποτε βρώ χρόνο ε?):...........

..............

...Μείνετε συντονισμένοι.

2 χρονια περιμενω ρε φιλε τι θα γινει??????? ....ειμαι συντονισμενος και περιμενω!! :crazy:

υ.γ ηρθαν σημερα στα χερια μου κατι αφτερ μαρκετ αντιβαρα και επαθα την πλακα μου με το ποσο ελαφρια ειναι!!

Θα τα πουλησω κανενα 10ευρω να τα βαλει κανενας πανω σε κανενα παπι γιατι εγω στο κτηνος πανω αυτα δεν τα βαζω :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 χρονια περιμενω ρε φιλε τι θα γινει??????? ....ειμαι συντονισμενος και περιμενω!! :crazy:

υ.γ ηρθαν σημερα στα χερια μου κατι αφτερ μαρκετ αντιβαρα και επαθα την πλακα μου με το ποσο ελαφρια ειναι!!

Θα τα πουλησω κανενα 10ευρω να τα βαλει κανενας πανω σε κανενα παπι γιατι εγω στο κτηνος πανω αυτα δεν τα βαζω :peep:

2 χρονια συντονισμενοι ειμαστε πλακα πλακα αχαχαχαχα :P

Ώχ παιδιά...............συμπαθάτε με τόχα ξεχάσει το θέμα εντελώς.

Έβαλα τα ελαφρύτερα και τα δοκίμασα.

Παραμύθια της Χαλιμάς, καμιά διαφορά δεν είχε και ξανάβαλα τα μανίσια και τέλος.

Το δοκίμασα και χωρίς αντίβαρα καθόλου και δεν μούκανε τίποτα απολύτως.

Είχα κάνει και μια παρουσίαση με φωτό κ.λ.π. κάπου αλλά άντε βρές τη τώρα, άμα τη βρώ θα τη βάλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

up κ παλι λοιπον...

το hyper λογω γρηγορης γεωμετριας στα πολλα δεν εχει σταθεροτητα ,με ανοιχτο γκαζι κ αναλογα την ποιοτητα του οδοστρωματος αρχιζει το παλατζο στο τιμονι ,διορθωνεται αν εισαι με εντελως χαλαρα χερια ,αλλα αν θες να κανεις καμια σφηνα κ να αλλαξεις πορεια αναγκαστικα σφιγγεις λιγο το τιμονι οποτε αρχιζει ο χορος.

κ εδω ερχεται η απορια μου ,να βαλω η να μην βαλω?εχει κανει κανεις το ιδιο ?εχει αφαιρεσει κανεις τα αντιβαρα του και να βγει μια (πολυ) γρηγορη στην εθνικη να δει διαφορες?

το σταμπιλιζατερ ειναι κ αυτο στα πλανα σαν πιο σιγουρη / αποτελεσματικη λυση κυριως σε ακραιες καταστασεις αλλα τα λεφτα ειναι πολλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Up μετά απο 7 χρονια ?

Ο πιο απλος τροπος να καταλαβει καποιος τον ρολο του αντιβαρου, ειναι να βαλει στην μια μερια πχ στην αριστερη, αντιβαρο και στην αλλη να μην εχει καθολου. Με προσοχη, βγαινει να κανει πορεια με 100 - 140 και θα καταλαβει τον ρολο του αντιβαρου. Μονο προσοχη γιατι υπο συνθηκες ειναι επικυνδινο. Μεχρι και tank slapping μπορει να γινει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα