Kiovrekisk

Νόμιμη μηχανή για Α2

9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM Duke 690 R (690cccc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας παιδιά και συγνώμη που θα ακούσετε παλι για δίπλωμα Α2. Λοιπον έχω μόλις βγάλει το δίπλωμα μου και ψάχνω να δω τι να πάρω. Θέλω supermoto γιατί μαρεσουν πολυ σαν νοοτροπία και σαν εμφάνιση αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου μιας και το δίπλωμα από μόνο του σε περιορίζει πολύ.. Αρχικά να πω ότι δεν θα ήθελα XT600 ούτε και XTX600, το xt λόγω παλαιότητας και το xtx λόγω εμφάνισης αν και το έχω σαν τελευταία επιλογή. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 3000 και η χρήση που θέλω θα είναι καμιά βολτίτσα το βραδυ για ξεκαυλωμα αντε και καμιά διαδρομή με στροφές το πολύ 25 χιλιόμετρα(μένω σε νησί) 

Έτσι λοιπόν εζω κατάληξη να είμαι περισσότερο προς το ccm 404 και το drz αλλά ξέρω ότι πολλά μηχανάκια έρχονταν με μειωμένη δύναμη είτε στα χαρτιά είτε κανόνικα από περιοριστη για να είναι κατάλληλο για Α2 και τώρα έχω αρχίσει και γλυκοκοιτάζω το husqvarna sm 570r, πείτε μου την γνώμη σας για την χρήση που το θέλω και αν είναι αξιόπιστο μην θέλω όλη την ώρα συνεργείο αλλά και άλλες προτάσεις. Επίσης επειδή ο πατέρας μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων πιάνουν τα χέρια μου πολύ και αρκετά πράγματα μπορώ να τα κάνω και μόνος μου στην μηχανή αλλά και να βρω ανταλλακτικά σε τιμές συνεργειου

Περιμένω τις απαντήσεις σας.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το 570 ειναι αγωνιστικο μηχανακι με μεγαλο κοστος συντηρησης και διαφορες ιδιομορφιες οποτε καλυτερα αστο και αυτο και ολα τα αγωνιστικα.
Αν αρχισεις το αθλημα και το κατεχεις, κοιτας πιο μετα για κατι τετοιο.

Απο τη στιγμη που δε θες xtx 660, οι μονες σου επιλογες που να αξιζουν ειναι drz και ccm.

Υπαρχει και ενας αστερισκος, αν θελεις να ασχοληθεις, που ειναι το KTM 625 SMC που ερχοταν περιορισμενο στα χαρτια ( 28.2 HP (20.6 kW)) ) για να καλυπτεται απο το παλιο διπλωμα.

Αν βρεις καποιο καλο που να γραφει την περιορισμενη ιπποδυναμη στην αδεια ή στην εγκριση τυπου, εισαι κομπλε.
Εγω αυτο θα κυνηγουσα, αλλα εσυ μπορει να μη θες να μπλεξεις.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα πήγα σε μαγαζί με ανταλλακτικά και κάποιος δίπλα ζητούσε λάμπα led για το supermoto του. Τον ρώτησε ο πωλητής ποιο μηχανάκι έχει και είπε Honda FMX. Εγώ δάκρυσα λίγο, αλλά ΟΚ live your myth in Greece. Το FMX είναι κανονικά Α2 όμως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke 690 R (690cccc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος costikos έγραψε:

Σήμερα πήγα σε μαγαζί με ανταλλακτικά και κάποιος δίπλα ζητούσε λάμπα led για το supermoto του. Τον ρώτησε ο πωλητής ποιο μηχανάκι έχει και είπε Honda FMX. Εγώ δάκρυσα λίγο, αλλά ΟΚ live your myth in Greece. Το FMX είναι κανονικά Α2 όμως.

Χαχαχαχ κλαίω πραγματικά

πριν 6 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Το 570 ειναι αγωνιστικο μηχανακι με μεγαλο κοστος συντηρησης και διαφορες ιδιομορφιες οποτε καλυτερα αστο και αυτο και ολα τα αγωνιστικα.
Αν αρχισεις το αθλημα και το κατεχεις, κοιτας πιο μετα για κατι τετοιο.

Απο τη στιγμη που δε θες xtx 660, οι μονες σου επιλογες που να αξιζουν ειναι drz και ccm.

Υπαρχει και ενας αστερισκος, αν θελεις να ασχοληθεις, που ειναι το KTM 625 SMC που ερχοταν περιορισμενο στα χαρτια ( 28.2 HP (20.6 kW)) ) για να καλυπτεται απο το παλιο διπλωμα.

Αν βρεις καποιο καλο που να γραφει την περιορισμενη ιπποδυναμη στην αδεια ή στην εγκριση τυπου, εισαι κομπλε.
Εγω αυτο θα κυνηγουσα, αλλα εσυ μπορει να μη θες να μπλεξεις.

Ccm μου αρέσει πολύ αλλά δύσκολο να πουληθεί μετά και υπάρχουν ελάχιστα για πώληση δυστυχώς 

Ξέρω ότι το 570 είναι αγωνιστικό άρα πολύ απαιτητικό σε συντήρηση αλλά τόσο πολύ ρε παιδιά; δεν είμαι τόσο γνώστης γι αυτό μου φαίνεται περίεργο. Τώρα για το 625 smc που λες μαρεσει πάρα πολύ αλλά νομίζω ήταν το 625 sxc που ερχόταν με περιοσμενα kw και ήταν εντούρο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με φυσικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχε γινει μια συζητηση καποτε. Και τα 2 στο ιντερνετ τα δινει περιορισμενα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειχε αναφερθει και για ελληνικα smc περιορισμενα.
Θελει ψαξιμο με τηλεφωνα σε ιδιοκτητες μηπως λεεϊ πανω η αδεια, αλλιως στην ΚΤΜ με τον αριθμο πλαισιου(ή με ερωτηση για διαφορες χρονολογιες).

Υπαρχουν αγωνιστικα οπως τα wrf 426/450 και exc 525 που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και καθημερινα υπο συνθηκες, αλλα δεν εινα καλη ιδεα να μπλεξεις τοσο για πρωτο μηχανακι. Παρε κατι νορμαλ να μαθεις τη φαση και αμα θες μετα ασχολεισαι για πιο εξειδικευμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke 690 R (690cccc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Ειχε γινει μια συζητηση καποτε. Και τα 2 στο ιντερνετ τα δινει περιορισμενα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειχε αναφερθει και για ελληνικα smc περιορισμενα.
Θελει ψαξιμο με τηλεφωνα σε ιδιοκτητες μηπως λεεϊ πανω η αδεια, αλλιως στην ΚΤΜ με τον αριθμο πλαισιου(ή με ερωτηση για διαφορες χρονολογιες).

Υπαρχουν αγωνιστικα οπως τα wrf 426/450 και exc 525 που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και καθημερινα υπο συνθηκες, αλλα δεν εινα καλη ιδεα να μπλεξεις τοσο για πρωτο μηχανακι. Παρε κατι νορμαλ να μαθεις τη φαση και αμα θες μετα ασχολεισαι για πιο εξειδικευμενα.

Για wrf και 525 δεν μπορώ έτσι κι αλλιώς λόγο διπλώματος. Τώρα για το ktm όπως λες θέλει ψάξιμο αλλά αξίζει πιστεύω 

Με το ccm 404 τι παίζει; καλύπτεται σίγουρα από Α2 γιατί πολλοί λένε οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι ενω για το 570 που βγαζει 60 αλογα κοντα καλυπτεσαι μια χαρα :tooth::crazy:
Γενικα λεω να ξερεις τι παιζει.

Το ccm 40 αλογα βγαζει καπου δε βλεπω λογο να μην καλυπτεται.
Ας μην αρχισουμε τα περι αναλογιας κιλων ιππων κτλπ., ειναι παντελως ανουσια συζητηση στην πραγματικη ζωη.
Ποσο μαλλον για ccm που θα αναρωτιουνται οι ασφαλιστικες αν ειναι κινεζικο ή τυπογραφικο λαθος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke 690 R (690cccc)

Δημοσιεύτηκε

Το ccm φοράει μοτέρ του drz αλλά το E για αυτό δεν ξέρω τι παίζει και πως το δηλωμε η εταιρία.. 

Επίσης για το 625 που είπες είχα ρωτήσει την ktm  για το 690 που και αυτό ερχόταν με περιορίστη και μου είπαν ότι κάποιο που ήρθε για απεριόριστο δίπλωμα δεν μπορεί να γίνει α2 γιατί δεν αλλάζει η έγκριση τύπου. Είναι αλήθεια αυτό η μου είπαν μαλακιες στην αντιπροσωπεία; γίνεται δηλαδή να κάνεις κάτι ώστε κάποιο μηχανάκι που είναι για απεριόριστο δίπλωμα να σου βάλουν στην άδεια μειωμένα kw; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Το ccm βγαζει 40 αλογα σε καθε περιπτωση οποτε καλυπτεται.

Δε ξερω τι σχεση εχει το 625 με το 690 αλλα καλα σου ειπε η αντιπροσωπεια και δεν αξιζει καν να μπλεξεις με περιοριστες κτλπ.

Αν λεεϊ η αδεια ή η εγκριση τυπου την περιορισμενη ιπποδυναμη κομπλε. Αλλιως βρισκεις κατι αλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα