V46

Ποιες μάρκες μου προτείνετε

45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Tracer (900cc) Nolan Ducati Streetfighter (1103cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα στην ομάδα... Χρειάζομαι την βοήθεια σας θέλω να αγοράσω ένα scooter Για να κάνω την δουλειά μου μεχρι 300 κυβικά παραπάνω δεν μου χρειάζεται είμαι ανάμεσα σε sym... honda.... Yamaha... Piaggio... Αν υπάρχει κάποιο καλό μοντελο σε αυτές τις μάρκες και να είναι αξιόπιστο 

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Διόρθωση τίτλου: προτείνεται --> προτείνετε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Budget?

Καινουριο ή μεταχειρισμενο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεταχειρισμενο μέχρι 3000 ευρώ φίλε μου αλλιώς αν υπάρχει με τόσα λεφτά που ψάχνω κάτι καινούργιο ακόμα καλύτερο 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Budget?

Καινουριο ή μεταχειρισμενο?

Μεταχειρισμενο μέχρι 3000 ευρώ αλλιώς αν υπάρχει κάτι καινούργιο με αυτά τα λεφτά ακόμα καλύτερο 

Τροποποιήθηκε από τον V46

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

sym απο εμενα με κλειστα ματια. 12 χρονια το πρωτο μου σκουτερ , του εχουν πιει το αιμα 2 αγοραστες , και ακομα περιφερεται χωρις θεματα.

με 3000 βρισκεις οτι θες .

της κολλας

https://www.sym.gr/model/joyride-200i-s-abs-euro-4/

https://www.sym.gr/model/jet14-200/

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

sym απο εμενα με κλειστα ματια. 12 χρονια το πρωτο μου σκουτερ , του εχουν πιει το αιμα 2 αγοραστες , και ακομα περιφερεται χωρις θεματα.

με 3000 βρισκεις οτι θες .

της κολλας

https://www.sym.gr/model/joyride-200i-s-abs-euro-4/

https://www.sym.gr/model/jet14-200/

Ναι από πολλούς έχω ακούσει για τα sym ότι είναι καλά και οικονομικά απλά κάποιοι λένε για ζημιές ότι βγάζουν αλλά αυτοί μάλλον δεν θα τα προσέχουν όπως πρέπει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι εγω SYM θα προτεινω. Ειχα κανει μια ερευνα αγορας πριν λιγο καιρο για τον κουμπαρο μου και εκει καταληξαμε. Σαν πρωτο του ειχε παρει ενα Agility 200 μεταχειρισμενο και μετα το εδωσε οσο το πηρε και πηγε σε καινουριο 300. Θα ελεγα να μην κοιταξεις τα 200 (που δεν ειναι 200 στην πραγματικοτητα), αλλα να πας κατευθειαν μια κατηγορια πανω. Με τα 300 θα βγαινεις και αυτοκινητοδρομο με ασφαλεια. Αυτος κατεληξε στο Sym Citycom 300 στα 3700€. Το βρισκεις ελαχιστα μεταχειρισμενο εντος εγγυησης στα λεφτα σου. Τυχαιο παραδειγμα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Όλες οι εταιρείες βγάζουν θέματα. Για να απαντηθεί η ερώτησή σου με μια άλφα ρεαλιστική προσέγγιση θα πρέπει να ξέρουμε συνολικές πωλήσεις , εμφάνιση βλαβών και κόστος αυτών. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Γνώμη μου, ξεκινάς λάθος την έρευνά σου. Πρώτα ξεκαθαρίζεις τι θες. Άλλο σκούτερ το SH κι άλλο το Xmax. Αφού καταλήξεις στο μοντέλο που σου αρέσει και βρίσκεσαι μέσα στο μπάτζετ σου , ψάχνεις πιο εξειδικευμένες σελίδες / φόρα για να δεις τι προβλήματα έβγαζαν συγκεκριμένες χρονολογίες του μοντέλου που σε ενδιαφέρει. 

ΥΓ: Κακώς αφήνεις έξω την Kymco. Επίσης, ρώτα και μάθε για τα σέρβις και την επάρκεια σε ανταλλακτικά από το σκούτερ που θα καταλήξεις. Πχ με Χόντα να ξέρεις πως ό,τι σου συμβεί θα πρέπει να περιμένεις. Πολύ. Με Piaggio όχι κτλπ.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Κι εγω SYM θα προτεινω. Ειχα κανει μια ερευνα αγορας πριν λιγο καιρο για τον κουμπαρο μου και εκει καταληξαμε. Σαν πρωτο του ειχε παρει ενα Agility 200 μεταχειρισμενο και μετα το εδωσε οσο το πηρε και πηγε σε καινουριο 300. Θα ελεγα να μην κοιταξεις τα 200 (που δεν ειναι 200 στην πραγματικοτητα), αλλα να πας κατευθειαν μια κατηγορια πανω. Με τα 300 θα βγαινεις και αυτοκινητοδρομο με ασφαλεια. Αυτος κατεληξε στο Sym Citycom 300 στα 3700€. Το βρισκεις ελαχιστα μεταχειρισμενο εντος εγγυησης στα λεφτα σου. Τυχαιο παραδειγμα.

Ναι κατάλαβα ωραια θα ψάξω 300σαρια τότε συμφωνώ σε αυτό 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Όλες οι εταιρείες βγάζουν θέματα. Για να απαντηθεί η ερώτησή σου με μια άλφα ρεαλιστική προσέγγιση θα πρέπει να ξέρουμε συνολικές πωλήσεις , εμφάνιση βλαβών και κόστος αυτών. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Γνώμη μου, ξεκινάς λάθος την έρευνά σου. Πρώτα ξεκαθαρίζεις τι θες. Άλλο σκούτερ το SH κι άλλο το Xmax. Αφού καταλήξεις στο μοντέλο που σου αρέσει και βρίσκεσαι μέσα στο μπάτζετ σου , ψάχνεις πιο εξειδικευμένες σελίδες / φόρα για να δεις τι προβλήματα έβγαζαν συγκεκριμένες χρονολογίες του μοντέλου που σε ενδιαφέρει. 

ΥΓ: Κακώς αφήνεις έξω την Kymco. Επίσης, ρώτα και μάθε για τα σέρβις και την επάρκεια σε ανταλλακτικά από το σκούτερ που θα καταλήξεις. Πχ με Χόντα να ξέρεις πως ό,τι σου συμβεί θα πρέπει να περιμένεις. Πολύ. Με Piaggio όχι κτλπ.

Ωραια θα το ψάξω φίλε μου ευχαριστώ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι 90's Flipper gel custom Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Honda φιλε , δεν σπαει δεν χαλαει , θα το εχεις μια ζωή χωρις να γνωριζεις τι μαρκα λαδιου φοράει. Και τα ανταλακτικά χώμα οι τιμές σε σχέση με τις λαδιερες τα Ιταλικά. :smile:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (650cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

^

νομίζω οτι τρολάρει λίγο ο φίλος , γράφει " ανταλακτικά "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X. CB.1300 (CB1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Για kymco δεν θα σου συνιστουσα να πας, ειχα παρει το 200i   4 λιτρα στα 100χιλ.  και πολυ σκληρο, την καθε λακουβιτσα την ενιωθες, με δευτερο ατομο εβρισκε. τα SYM τα θεωρω ποιο προσεγμενα, αν καταληξεις σε SYM. Μετα το HONDA ειναι ααααλλο μηχανακι, αλλα πας και σε αλλο μπατζετ.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι 90's Flipper gel custom Ducati Streetfighter S (1098cc)

πριν 17 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

^

νομίζω οτι τρολάρει λίγο ο φίλος , γράφει " ανταλακτικά "

Καθόλου , ισα ισα αν πληρωσεις μια φορά ενα ανταλακτικό και δεν ξαναβγάλει ζημια ολα οκ, ενώ αμα χαλάει καθε βδομάδα σα κατι ιταλοφερτα σιγουρα σου βγαινει πιο ακριβο.

Ηοnda earth dreams.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος pitapola έγραψε:

Τωρα το προσεξα, εκανα λαθος. Το Symphony προφανως εννοουσα και οχι το Agility.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ειχα το symphony 150.

ok, ηταν αδυναμο για τα κυβικα του, οκ εκαιγε λιγο παραπανω σε σχεση με αλλα, αλλα με 1800 ευρω τοτε (2008) τι επαιρνες καινουριο? 

ακομα κυκλοφορει μια χαρα και δεν ξερω και γω ποσα χλμ εχει γραψει. πριν κανα 3αρι χρονια το ειχα δει στο δρομο και ειχα καπου στα 50.000χλμ. 

αν ειχα λεφτα πολλα και ελεγα θελω απλα ενα σκουτερ θα επερνα κανα 500αρι xmax.

καποιος ομως που εχει να διαθεσει μεχρι 3000 ευρω, γιατι να τα δωσει να παρει ενα μεταχερισμενο και μην παρει καινουριο οταν μαλιστα προκειται για κατι αξιολογο 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος getsim andreas έγραψε:

Για kymco δεν θα σου συνιστουσα να πας, ειχα παρει το 200i   4 λιτρα στα 100χιλ.  και πολυ σκληρο, την καθε λακουβιτσα την ενιωθες, με δευτερο ατομο εβρισκε. τα SYM τα θεωρω ποιο προσεγμενα, αν καταληξεις σε SYM. Μετα το HONDA ειναι ααααλλο μηχανακι, αλλα πας και σε αλλο μπατζετ.

Ποιο kymco είχες; Ποιας χρονολογίας και γιατί σου φαίνεται τόσο εξωφρενική η κατανάλωσή του; Το Forza 300 ΜΥ 2019 που έχω , καίει 4,5 /100 . Επίσης, ποιο σκούτερ αυτών των κυβικών δεν κοπανάει; Και τελικά, που είναι αλλού αυτά τα Χόντα; Το Forza τσιμπάει λάδι , οι καθρέπτες σε λίγο θα πέσουν κάτω από το παίξιμο , το ντουλαπάκι μια κλείνει και μια δεν κλείνει, η ζελατίνα τρίζει στο ανέβα-κατέβα κι όλα αυτά σε σκούτερ που αγοράστηκε κούτα και έχει 8,5κ χλμ αυτή τη στιγμή. Forza γνωστού με 28κ χλμ έχει αλλάξει δύο φορές καμπάνα και είναι για να το διώχνει. Προφανώς και δεν εννοώ πως τα Χόντα είναι μπουρδέλα ( που είναι ) απλά θέλω να πω πως δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο. Το sh150 που είχα δεν είχε κάνει κιχ πχ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

καποιος ομως που εχει να διαθεσει μεχρι 3000 ευρω, γιατι να τα δωσει να παρει ενα μεταχερισμενο και μην παρει καινουριο οταν μαλιστα προκειται για κατι αξιολογο 

Απλα μετεφερα την εμπειρια του κουμπαρου μου. Πηρε το 200 (170 κυβικα ηταν, κατι τετοιο) και μετα απο ενα χρονο το εδωσε για να παρει το 300 γιατι τον φοβιζε το μικρο στον αυτοκινητοδρομο. Τελικη 110 κοντερισια μου ειχε πει. Αν ηξερε δηλαδη απο την αρχη θα ειχε παρει το μεγαλο. Αν θες να του ζητησεις το λογο γιατι δεν κρατησε το 200 πες μου να σου στειλω σε πμ το τηλεφωνο του.  :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Απλα μετεφερα την εμπειρια του κουμπαρου μου. Πηρε το 200 (170 κυβικα ηταν, κατι τετοιο) και μετα απο ενα χρονο το εδωσε για να παρει το 300 γιατι τον φοβιζε το μικρο στον αυτοκινητοδρομο. Τελικη 110 κοντερισια μου ειχε πει. Αν ηξερε δηλαδη απο την αρχη θα ειχε παρει το μεγαλο. Αν θες να του ζητησεις το λογο γιατι δεν κρατησε το 200 πες μου να σου στειλω σε πμ το τηλεφωνο του.  :laugh:

πως ειδες ειπα οτι ηταν αδυναμο. το 150 που ειχα εγω με το ζορι επιανε τα 100.

αν ο φιλος θελει και ταξιδακι τοτε πρεπει να δει απο 300 και πανω. αρα εκει θα παει σε μεταχειρισμενο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι θέμα τελικής ταχύτητας αποκλειστικά αλλά συνολικής αίσθησης. Χθες έπαιξε βολτάκι με κάποια παιδιά από εδώ μέσα και λίγο το ότι δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τη μηχανή στη ζέστη , λίγο ότι ήθελα να είμαι κι εγώ πιο άνετος , λίγο ότι υπήρχε η απαγόρευση εξόδου από το Νομό και η διαδρομή δεν ήταν και τόσο fun to drive , επέλεξα να πάω με το Forza. Θέλω να πω πως με ένα 300άρι κάνεις αξιοπρεπέστατα και με ασφάλεια τα πάντα χωρίς να ταλαιπωρείσαι ή να ταλαιπωρείς την υπόλοιπη παρέα. Ο,τι κάτω από 300 είναι λάθος για μένα εκτός αν γίνει πλήρως συνειδητά στο τι αγοράζεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Δεν είναι θέμα τελικής ταχύτητας αποκλειστικά αλλά συνολικής αίσθησης. Χθες έπαιξε βολτάκι με κάποια παιδιά από εδώ μέσα και λίγο το ότι δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τη μηχανή στη ζέστη , λίγο ότι ήθελα να είμαι κι εγώ πιο άνετος , λίγο ότι υπήρχε η απαγόρευση εξόδου από το Νομό και η διαδρομή δεν ήταν και τόσο fun to drive , επέλεξα να πάω με το Forza. Θέλω να πω πως με ένα 300άρι κάνεις αξιοπρεπέστατα και με ασφάλεια τα πάντα χωρίς να ταλαιπωρείσαι ή να ταλαιπωρείς την υπόλοιπη παρέα. Ο,τι κάτω από 300 είναι λάθος για μένα εκτός αν γίνει πλήρως συνειδητά στο τι αγοράζεις. 

Το έβαλες και πίστα? :wub:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Όχι αλλά με ρώτησαν αν το βάζω :laugh::laugh::laugh:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Όχι αλλά με ρώτησαν αν το βάζω :laugh::laugh::laugh:

Με τον κουλό πήγες πάλι βόλτα? :tooth:

@kouler

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Με τον κουλό πήγες πάλι βόλτα? :tooth:

@kouler

Είναι Άργος ο μαλέας. Με Ζώη , Γιώργηδες και κάτι άλλα παιδιά πήγαμε. Ψήστε να σκάσουμε για κανένα κοψίδι τώρα που θα ανοίξουν πάλι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ψήνομαι Τζόνυ!!!!! :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

πριν 22 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ειναι φτιαγμενα για εθνικη αυτα.....τελος :wub:

Σωστα @Gouky7?

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat