Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
steven_04

Προταση για GPS tracker με πανευρωπαϊκη καλυψη

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω παρει την αποφαση στο επομενο μου μηχανακι να εγκαταστησω GPS tracker (παραλληλα με συναγερμο και ασφαλεια κλοπης) και ειμα στην αναζητηση για καποιο που να κανει τη δουλεια.

Μπορω να πω οτι ειμαι λιγο χαμμενος μιας και δεν εχω εμπειρια, εχει καποιος να προτεινει καποια δοκιμασμενη λυση?

Λιγο που το ψαχνω τις τελευταιες μερες εχω καταληξει οτι η συσκευη πρεπει να τηρει τα εξης:

1) Μικρη ωστε να χωθει οπουθηποτε κατω απο τα πλαστικα

2) Να καλωδιωνεται ωστε να φορτιζει η εσωτερικη της μπαταρια αλλα και να προσεχει την καταστταση της μηχανης μεσω της τασης)

3) Δικη του εσωτερικη μπαταρια με minimum 3-5 μερες αυτονομια. The more the better of course

4) Απαραιτητα να υποστηριζει 3G δικτυο γιατι το 2G μας χαιρετα. Πανευρωπαϊκη καλυψη φυσικα

5) Slot για να βαλεις καρτα SIM της αρεσκειας σου

6) Android/iOS App για ευκολη παρακολουθηση

Ξεχναω κατι αλλο? Εχει καποιος συντροχος ψαξει το θεμα προσφατα για να προτεινει ιδεες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν το χω δοκιμάσει σε μηχανή αλλα σε αμάξι ,το ίδιο και ενα φιλαράκι μου.

Pandora.

Για την μηχανή το καλύτερο είναι το dxl 1200 αν είδα καλά. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες ακριβώς ώστε να σου πω αν καλύπτει ολες τις προϋποθέσεις που είπες ακριβώς. Σε μέγεθος πάντως να πω οτι ακόμα και του αυτοκινήτου ήταν υπερβολικά μικρή ο μονάδα (στο μέγεθος του κλειδιού του αυτοκινήτου) με αποτέλεσμα να κρύβεται πανευκολα στα πιο ευφάνταστα μέρη

Υπόψην είναι συναγερμός και gps tracker ολα σε ενα

Τροποποιήθηκε από τον ChrisM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σ'ευχαριστω πολυ για την προταση. Δεν την ηξερα αυτη τη συσκευη, αλλα θα τη ψαξω να δω χαρακτηρηστικα.

Εισαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης? Καποιο προβλημα η ανομαλια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ για pandora ξέρω πως λένε πως γαμεί αλλά δεν σκαμπάζω μία από αυτά. Αν θες, σε φέρνω σε επαφή με ένα τυπάκι που τα ψάχνει αυτά και το έχει εγκαταστήσει σε ένα Tracer gen2 να τον ρωτήσεις λεπτομέρειες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν το χω και πολύ καιρό πάνω. Το σημαντικό είναι να βρείς καλό εγκαταστάτη ωστε να κρυφτεί όσο καλύτερα γίνεται και η καλωδίωση να μην μπορεί να σε οδηγήσει στην κεντρική μονάδα. Εμενα τα καλώδια ηταν κατακρεουργημενα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που είχε βάλει ηχοσύστημα, και τώρα γίνανε σαν εργοστασιακά, τυλιγμένα με πάνινη μαυρη ταινία σαν αυτες που έχουν οι εργοστασιακές πλεξούδες. 

Πολύ βολικό για όσους το χουν με την τεχνολογία εστω και λίγο, το ότι μπορείς να ρυθμίσεις ευαισθησίες του κάθε αισθητήρα (κραδασμού, κλίσεως, κίνησης) να δεις ιστορικό των ενεργειών (ποτέ κλείδωσε, ποτέ χτύπησε συναγερμός, ποτέ χτύπησε προειδοποίηση) και πολλές αλλες παραμέτρους που ρυθμίζεις εσυ μέσω εφαρμογής κινητού.

Πολύ καλο επίσης το ότι πρέπει να εχεις μαζι σου (και χωριστά απο τα κλειδιά κατα προτίμηση και παντα πάνω σου) τα rfid tag που έχει, όπου χωρίς την παρουσία τους ο συναγερμός δεν αφοπλίζει ούτε παίρνει μπρος ο κινητήρας, ακόμα και αν έχει το κλειδί κάποιος (πχ αν σου κλέψουν το κλειδί μέσα απο το σπίτι ή απο καμιά καφετέρια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Τσεκαρε και το monimoto,ειναι μικρο,αυτονομο ωστε να μην υπαρχουν η φαινονται καλωδια που θα κινησουν την υποψια,εχει πολυ μεγαλη διαρκεια μπαταριας και λογω της ασυρματης λειτουργιας του μπορει να μεταφερθει απο οχημα σε οχημα αναλογα την περιπτωση.Σε μεγεθος ειναι οσο περιπου  τα ηλεκτρονικα τσιγαρα.

Οι πρωτοι 2 μηνες ειναι δωρεαν και μετα ανανεωνεις με 43 ευρω (νομιζω) ανα  ετος για την sim,φυσικα μπορεις να βαλεις  οποια θες .

Σε περιπτωση μετακινησης (κ αφου το "κλειδι") ειναι μακρια απο την μοτοσυκλετα σε παιρνει τηλεφωνο και στην συνεχεια σου στελνει τις συντεταγμενες που βρισκεται,εχει τυχει απλα να το ακουμπησουν η να κατσει καποιος πανω και να καλεσει αμεσως ωστε να σε ενημερωσει.

Δεν ειναι συναγερμος ωστε να κανει θορυβο και να αποτρεψει τον κλεφτη αλλα κανει την δουλεια του αθορυβα :winking: ωστε να τον πιασεις στα πρασα :hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. Το ειδα και το Πανδορα, στην αρχη οντως μου φανηκε γαματο αλλα μετα το σκεφτηκα λιγο και αποφασισα να μην παρω 2-σε-1 συσκευη. Ο λογος ειναι οτι αμα χαλασει η αμα σου ξυλωσουν το ενα σου ξυλωνουν τα παντα. Οποτε αποφασισα να παω σε συναγερμο και GPS tracker ξεχωριστα. Και ενω στην αρχη ελεγα να παρω tracker με καλωδιωση πανω στη μπαταρια, μετα επεσα στο Monimoto και ειδα οτι εχει πολυ καλα reviews οποτε και κλεινω στο να παραγγειλω αυτο.

Η λογικη μου λεει να εχει η μηχανη ενα συναγερμο, εστω και μετριο, για να κανει την φασαρια και να τους κοψει λιγο την φορα. Αλλα ακομα και αν αποφασισουν να μου την παρουν, θα ξυλωσουν το συναγερμο που ειναι εμφανες σημειο αμυνας και (λογικα) δεν θα τους παει το μυαλο στο GPS tracker που θα ειναι καλα κρυμμενο.

Θεωριες βεβαια, τι θα γινει στην πραξη κανεις δεν ξερει. Απλα παιζουμε με τις πιθανοτητες και περνουμε τα ρισκα μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή είχα στο προηγούμενο μηχανάκι GPS Tracker/Συναγερμό (Kentall) θα έλεγα να μην πάρεις κάτι που να συνδέεται με την μπαταρία της μοτοσυκλέτας. Την αδειάζει για πλάκα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχύει ότι ενα ασύρματο tracker θα βοηθούσε πολύ στο να μην τρώει μπαταρία και να μην το βρίσκουν εύκολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εν τελει παρηγγειλα το Monimoto MM6 (3G) πριν απο λιγο. 199Ε με μεταφορικα μεσα και 2 μηνες δωρεαν συνδρομη στη SIM card.

Για να δουμε... Ειμαι πολυ περιεργος. Τωρα πρεπει να δω τι συναγερμο θα βαλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος,διαλεξε μια μερια που να μην ειναι προσβασιμη αμεσα (πχ κατω απ τη σελα) καθωςειναι απ τα πρωτα σημεια που ελεγχουν.

Το παινεις με τα tie wrap που εχει μεσα η συσκευασια και απλα το συγχρονιζεις.

Το "κλειδι" λενε οτι ειναι ευαισθητο και σπαει στο σημειο που μπαινει στο μπρελοκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this