ShapeshifterGR98

Λάδια

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ωραία περάσαμε και σήμερα στην δουλειά

XoAL1b7.jpg

Ερχόμουνα στο μαγαζί μετά απο παραγγελίες, τελευταία στιγμή προσέχω τα λάδια στον δρόμο. Ήτανε ήδη αργά όμως, το μηχανάκι έφαγε γλίστρα και εγω μια καλή σαβούρα. Πέρα απο ένα στραμπούλιγμα στο πόδι και 2 σημαδάκια απο το γδάρσιμο (τριβή απο την φόρμα και το φούτερ) είμαι μια χαρά. Το μηχανάκι μερικές γραντζουνιές μόνο κατά κάποιο τρόπο και έφυγε και το δεξικό πλαστικό του μαρσπιέ (δεξιά απο το μηχανάκι). Το αφεντικό προφανώς επειδή έφυγα απο το μαγαζί γιατί το πόδι μου δεν την πάλευε με στόλισε κανονικά με χ*****ιες, και "χάνω λεφτά εξαιτίας σου και δεν θα σηκώσεις μπαϊράκι σε εμένα και αύριο θες δεν θες ή μπορείς δεν μπορείς θα έρθεις κανονικά για δουλειά" και "θα τα πούμε καλά εμείς οι 2 γιατί αλλιώς δεν μαθαίνεις εσυ" και πάει λέγοντας. Εννοείται πως απλά ΔΕΝ θα πάω ξανά εκεί πέρα ας κόψει τον λαιμό του καλύτερα.

Επίσης ανασφάλιστος την ώρα του ατυχήματος

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για αρχή Τάσο είσαι καλά και αυτό μετράει περισσότερο από όλα, ευτυχώς και το μηχανάκι απότι λες δεν έπαθε κάτι τρομερό ( ναι κοστίζει... ).

Από την στιγμή που είναι δικό σου το μηχανάκι δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική σου ? Εφόσον δεν σε είχε ασφαλισμένο ( και δεν υπήρχε σύγκρουση με άλλο όχημα ) και δεν βλέπω έστω κανα κουτί σε επιγραφή, φαίνεται λες και απλά πας βόλτα και έπεσες...

Περαστικά!!

Τροποποιήθηκε από τον BlackDiamond

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Να ξέρεις οτι θεωρείται εργατικό ατύχημα αν την ώρα του ατυχήματος πήγαινες ή ερχόσουν στη δουλειά. Να πας να το δηλώσεις και να τον τηγανίσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και αγύριστα!
Καλή επάνοδο σε εσένα και στο μηχανάκι.

Δυστυχώς ο κλάδος των διανομέων και τα εργασιακά δικαιώματα είναι μια "πονεμένη" ιστορία.
Γίνανε τα τελευταία χρόνια κάποιες προσπάθειες συνδικαλισμού, συλλογικής διεκδίκησης κάποιων αιτημάτων και κάποιες, έστω και "για τα μάτια του κόσμου", νομοθετικές παρεμβάσεις από την προηγούμενη κυβέρνηση, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε ακόμα πολύ μακριά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ούτε απατημένη γκόμενα να ήταν ο αφεντικός ρε συ. Ήμαρτον...

Περαστικά. Αφού δεν έπαθες ούτε εσύ ούτε το μοτό σου κάτι σημαντικό, μην στεναχωριέσαι.

Δεν πας και μια βόλτα από την Επιθεώρηση Εργασίας στα μέρη σου, να τους τα πεις ένα χεράκι, ότι δλδ δούλευες ανασφάλιστος; Να δούμε τι ''μάγκας'' θα είναι ο κύριος μετά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τάσο περαστικά.

Να ξέρεις ότι πηγαίνοντας στην Επιθεώρηση Εργασίας μπορείς αν θέλεις να διεκδικήσεις υπερωρίες, βραδινά, Κυριακάτικα, επιδόματα, δώρα και ότι άλλο ο εν λόγω "κύριος" δεν σου έδινε. Καλό θα κάνεις και σε σένα και στους υπόλοιπους πακετάδες.

Αν θέλεις να επικοινωνήσεις με συναδέλφους σου που τα ξέρουν καλύτερα, εδώ: http://sveod.gr/

Στείλε μου αν θέλεις και σε pm το μαγαζί να ξέρω να μην ξαναφάω από εκεί.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι η φάση με την επιθεώρηση. 

Παίζει να βρεθεί και ο Τάσος μπλεγμένος απο αυτό. Γιατί εις γνώσιν του δούλευε ανασφάλιστος. 

Έχει και αυτός πρόστιμο

Τάσο. Περαστικά και αγύριστα. Γίνε καλά, φτιάξε το πληγωμένο άτι σου και βρες αλλού να δουλέψεις και νόμιμα. 

Δεν μπορω΄να καταλάβω γιατί να δουλέυεις ανασφάλιστος. Είδικά αν είναι η  το μόνο σου εισόδημα και δεν το κάνεις σαν δευτερη δουλειά ( στην πρώτη να είσαι ασφαλισμένος) 

Και ε΄γ ωτο έκανα αυτό στην ηλικία σου όταν έκανα ντελίβερι, αλλα φίλε σόρρυ αλλά τώρα στα 33 δεν θα το διαπραγματευόμουν.

Εκτός αν μιλάμε για τρελά χρήματα που αξίζει το όποιο ρίσκο ( που δεν παίρνεις τρελά φράγκα και το ξέρεις και εσύ και εμείς.)

Αστον να πάει στο διάολο και βρες άλλο μαγαζάκι, ακόμα και εμ λιγότερα φράγκα, αλλά να έχεις την στοιχειώδη κάλυψη

Ο εργοδότης σου απλά ανεκδιήγητος απλά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

βρεθεί και ο Τάσος μπλεγμένος απο αυτό. Γιατί εις γνώσιν του δούλευε ανασφάλιστος. 

Έχει και αυτός πρόστιμο

Είσαι σίγουρος για αυτό; Ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση, η Επιθεώρηση δεν είναι ΙΚΑ, δεν ρίχνει η ίδια πρόστιμα. Απλά είναι μια υπηρεσία "ρύθμισης" και "πίεσης" η οποία ΠΑΝΤΑ παίρνει το μέρος του εργαζόμενου. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ζημιωμένος από εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος kpapageo έγραψε:

Είσαι σίγουρος για αυτό; Ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση, η Επιθεώρηση δεν είναι ΙΚΑ, δεν ρίχνει η ίδια πρόστιμα. Απλά είναι μια υπηρεσία "ρύθμισης" και "πίεσης" η οποία ΠΑΝΤΑ παίρνει το μέρος του εργαζόμενου. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ζημιωμένος από εκεί.

Ομολογώ οτι δεν το ξέρω απο πρώτο χέρι. Το 'εχω ακούσει. Αλλά  νομίζω οτι έχει βάση.

Φυσικά, μακάρι να κάνω λάθος και να μπορεί να βγεί έστω έτσι κερδισμένος.  Απλά καλού κακού ας τ ΄ψαξει πρώτα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Τασο περαστικα ρε φιλε! ειπαμε, να παει να γ@μηθει το @@ιδι το αφεντικο, εσυ να σε καλα...

παιδια, ηταν ανασφαλιστος=δηλωμενος πουθενα, αλλα να ζητησει τα ρεστα απο ποιον και γιατι?

χαμενος χρονος και ταλαιπωρια. να δουλευε πχ 8ωρο με ασφαλεια 4ωρο να το συζηταγαμε, τωρα δεν εχει νοημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 51 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Τασο περαστικα ρε φιλε! ειπαμε, να παει να γ@μηθει το @@ιδι το αφεντικο, εσυ να σε καλα...

παιδια, ηταν ανασφαλιστος=δηλωμενος πουθενα, αλλα να ζητησει τα ρεστα απο ποιον και γιατι?

χαμενος χρονος και ταλαιπωρια. να δουλευε πχ 8ωρο με ασφαλεια 4ωρο να το συζηταγαμε, τωρα δεν εχει νοημα.

"ανασφάλιστος την ώρα του ατυχήματος"

Και ακόμα και εντελώς αδήλωτος να δούλευε,που δεν είναι τόσο σύνηθες,υπάρχει τρόπος να το κυνηγήσεις,δύσκολος μεν,τρόπος δε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Τάσο περαστικά.

Να πω και εγώ την εμπειρία μου από την επιθεώρηση του Βόλου που είχα θέμα παλαιότερα (3 μήνες αδήλωτος/απλήρωτος), πρακτικά αυτό που κάνουν είναι να ασκήσουν πίεση στον εργοδότη.

Πρώτα θα πάει στο ΙΚΑ και αφού φάει το πρόστιμο τότε η ΕΕ θα του κινήσει αγωγή. Αφού εκδικαστεί θα μπορείς να τον μηνύσεις και εσύ για να πάρεις δεδουλευμένα. Αν δεν πληρώσει θα πρέπει να του κάνεις δεύτερη μήνυση για τα λεφτά μου είχαν πει.

Αυτά θυμάμαι, στη δικιά μου περίπτωση και επειδή είχα μπλέξει με μεγάλο :kaaaala: δεν άξιζε τον κόπο να το κυνηγήσω για να πάρω κάποια χρήματα όταν τελειώναμε με όλα τα δικαστικά οπότε δες τι όρεξη έχεις και πόσο σε παίρνει και αποφασίζεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Λεφτά πάντως δεν μου χρωστάει απο μεροκάματα ή το οτιδήποτε. Η επιθεώρηση εργασίας όπως είπε και ο Σπύρος απο πάνω απλά θα πάει και θα τα ψάλει στον εργοδότη, τίποτα παραπάνω. Πάει μια εβδομάδα πλέον απο το ατύχημα, όλα καλά είναι, πάλι καλά.

Πήγα υπέγραψα και παραίτηση στην λογίστρια παράλληλα άλλα έφυγα μια και καλή απο αυτό το μέρος πλέον. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η επιθεώρηση δεν τα "ψάλλει" απλώς. Είναι το πρώτο όργανο άσκησης πίεσης. Αν ο εργοδότης δεν συμφωνήσει με αυτά που του ζητάς, τότε προχωράς με καταγγελία στο ΙΚΑ. Που σημαίνει ότι μπαίνει σε μαύρη λίστα. Αν λοιπόν το ΙΚΑ του κάνει έλεγχο, για κάθε ανασφάλιστο εργαζόμενο θα φάει 10500€, εκτός και αν τον προσλάβει κανονικά με 12μηνη σύμβαση, όπου και το πρόστιμο πέφτει στις 2000€. Και επειδή κάτι μου λέει ότι δεν ήσουν ο μόνος ανασφάλιστος εκεί μέσα, κάνε την σούμα και δες τι θα κληθεί να πληρώσει και γιατί δεν τον συμφέρει να πάει κόντρα στην Επιθεώρηση.

Πέρα από αυτό, σου έστειλα το σωματείο βάσης πακετάδων. Οι άνθρωποι εκεί κάνουν σοβαρή δουλειά διεκδίκησης των αυτονόητων και με άλλους τρόπους, όπως παρεμβάσεις σε μαγαζιά. Θα ήταν ευχάριστο για τον εργοδότη σου να δει μια μέρα έξω από το μαγαζί του 50 άτομα να διαμαρτύρονται για σένα; Τι θα σκεφτούν οι πελάτες του;

Anyway, τρόποι υπάρχουν, τώρα αν εσύ και ο κάθε εσύ βαριέται και λέει "έλα μωρέ τίποτα δεν θα αλλάξει, τζάμπα χρόνος" δικαίωμα του. Απλά μετά να μην μας φταίει ο ιμπεριαλισμός, το σάπιο κατεστημένο και το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Λεφτά πάντως δεν μου χρωστάει απο μεροκάματα ή το οτιδήποτε. Η επιθεώρηση εργασίας όπως είπε και ο Σπύρος απο πάνω απλά θα πάει και θα τα ψάλει στον εργοδότη, τίποτα παραπάνω. Πάει μια εβδομάδα πλέον απο το ατύχημα, όλα καλά είναι, πάλι καλά.

Πήγα υπέγραψα και παραίτηση στην λογίστρια παράλληλα άλλα έφυγα μια και καλή απο αυτό το μέρος πλέον. 

Αφού υπέγραψες παραίτηση είχε γίνει πρόσληψη άρα είχες ένσημα .όπως κ ν χει περαστικα φίλε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

...και αφού ήσουν υπάλληλος, είναι εργατικό ατύχημα, όποως είπα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Όπως είπε και παραπάνω για να υπέγραψες παραίτηση κάπου φαινόσουν ( οπότε ήσουν ασφαλισμένος, έστω και 4ωρο εκ περιτροπής ).

Πήγαινε για αρχή μια βόλτα από το ΙΚΑ και δες πόσα ένσημα έχεις ( μήπως μπορείς να πάρεις ταμείο ανεργείας ) γιατί απότι θυμάμαι έχεις καιρό σε αυτή την δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB SF 400+1300 (1700cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να πάρεις επίδομα από το ταμείο ανεργίας πρέπει να σε έχουν απολύσει και όχι να παραιτηθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Αν έχει όμως τα ένσημα που χρειάζεται μπορεί να κανονίσει με κάποιον να του βάλει μερικά ώστε να του δώσει την παραίτηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα