seatcowl

Τελωνειακές χρεώσεις εκτος ΕΕ, απο μηδενική αξία

53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Θεωρώ πως ενδιαφέρει άπαντες στο φόρουμ...ζούμε μεγάλες στιγμές..
Απο 3/2 τα ΕΛΤΑ χρεώνουν τελωνειακούς δασμούς για δέματα που έρχονται εκτός ΕΕ, ξεκινώντας απο ΜΗΔΕΝΙΚΗ αξία.
Πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με τον πίνακα που έχει αναρτηθεί (link παρακάτω):

Για πακέτα αξίας 0-22€ θα υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€
Για πακέτα αξίας 22-150€ υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€ + ΦΠΑ 24%
Για πακέτα αξίας άνω των 150€ υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€-50€ ανάλογα το κόστος του πακέτου, + ΦΠΑ 24% + Τελωνειακούς δασμούς.

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020.pdf

fml

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν χρεώνουν τελωνειακούς δασμούς, χρεώνουν τον εκτελωνισμό, τέλη εκτελωνισμού δλδ. Αυτό πληρώνεις εκεί που λέει 15 ευρώ.

Η αλλαγή που βλέπουμε είναι ότι, μέχρι τώρα δεν χρέωναν εκτελωνισμό ούτε ΦΠΑ για δέματα κάτω των 22 ευρώ, από τώρα και στο εξής όμως σύμφωνα με τα παραπάνω και 1 ευρώ παραγγελία να έχεις κάνει, τρώς το 15ρι.

Ο τελωνειακός δασμός, είναι επιπλέον χρέωση, για δέματα άνω των 150 ευρώ κόστος, άλλο πράγμα από το τέλος εκτελωνισμού, μην τα μπερδεύουμε από μόνοι μας.

.....

Ε τόσο καιρό, γκρινιάζατε για την παγκοσμοιοποίηση, ορίστε, έγινε το θέλημά σας.Κόστος εισαγωγής σε όλα. Ευκαιρία να αρχίσει να φτιάχνει και τίποτα ο Έλληνας και να μην εισάγει μέχρι και τα βρακιά του.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

I stand corrected για τον ορισμό, ευχαριστώ Flying.
Η παράνοια ισχύει παρ'όλα αυτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάνε μια φορά εκτελωνισμό μόνος σου, σε κάτι που έφερες εκτός ΕΕ, να δεις τι θα πει παράνοια. Διαδικασίες ατελείωτες.

Το πιο φοβερό που είχα δει, ο ένας υπάλληλος με ρώταγε κάποια πράγματα για κάτι που είχα φέρει, έγραφε σε ένα χαρτί στοιχεία και νούμερα χειρόγραφα, και μετά περίμενα σε μια ουρά, ώστε ΑΛΛΟΣ υπάλληλος, να χτυπήσει αυτά τα στοιχεία σε υπολογιστή, ώστε να πάρεις το ΙΔΙΟ σε νόημα χαρτί με το χειρόγραφο, αλλά εκτυπωμένο από μηχανή, πριν συνεχίσεις την διαδικασία σε κάποιο άλλο υπάλληλο κ.ο.κ.

Αυτό και οι πολεοδομίες, είναι σε άλλο πλανήτη από δημόσιες υπηρεσίες. Που είναι η νέα κυβέρνηση που έταζε μεταρυθμίσεις και κατάργηση της γραφειοκρατίας, οεο;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευκαιρία για αποτοξίνωση από το Ali express....

Γελοίο μέτρο. Να δω που θα βρούνε υπαλλήλους να εκτελωνιζουν όλα αυτά τα δέματα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην αγορά 100%

ο τρόπος είναι φασιστικός, παντού στην δύση όταν πρέπει να εφαρμόσουν μια καινούργια διαδικασία που έχει επιβάρυνση προς όλους τους φορείς λειτουργούν ενημερωτικά και πιλοτικά για ένα 'χ' διάστημα πριν την οριστική εφαρμογή του.. 

Μονο σε αυτή την χώρα είναι τόσο άκομψα όλα, χωρίς ίχνος συνείδησης και στοιχειώδους οργάνωσης   

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το topic πρέπει να πάει στην ενότητα "εορτολόγιο". 

Έδωσα πολλές ευχές σήμερα, με χριστιανική ευλάβεια... 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δηλαδή εγώ που περιμένω καμιά 10αρια ψιλολοιδια από το Γεναρη θα μου ζητήσουν κανά 150αρι? Απίστευτο..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

https://www.pttl.gr/elta-announcement-about-15-euros-on-orders-from-outside-eu/?fbclid=IwAR2fJTwi_pxHnvJvjo7onzCioIZ1gSwrF-lqWxMIw76XxiC4jGlJqxS1A8k

Τι καταλαβαίνω εγώ με το φτωχό μου μυαλό. 

Αν η τελωνειακή αρχή προωθήσει το δέμα για έλεγχο, την τρώμε ανεξάρτητα από την αξία. Αν όχι, βάλει το πράσινο αυτοκόλλητο και το διώξει τότε την γλιτώνουμε.

Λογικά ότι έρχεται σε φάκελο, πχ καλώδια ανταπτορες κλπ δεν θα χρεώνονται. 

Ίσως δούνε ότι δεν πρόκειται να λειτουργήσει και το αλλάξουν. ΚΥΑ του 16 εφαρμόζεται τώρα. Ρυθμοί νεκρής χελώνας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Λογικά ότι έρχεται σε φάκελο, πχ καλώδια ανταπτορες κλπ δεν θα χρεώνονται. 

Αν παραγγείλουμε κάτι με 2-3 ευρώ και μας πούνε να δώσουμε άλλα 15 τότε ας το κρατήσουν εκεί, σαν ένα τεστ μπορούμε να το κάνουμε και να δούμε τα αποτελέσματα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν παραγγείλουμε κάτι με 2-3 ευρώ και μας πούνε να δώσουμε άλλα 15 τότε ας το κρατήσουν εκεί, σαν ένα τεστ μπορούμε να το κάνουμε και να δούμε τα αποτελέσματα.

ναι όμως είναι άδικο για τον καημένο τον πωλητή απο κίνα που έστειλε το δέμα τσάμπα και εσύ τελικά δεν θα το παραλαβεις(λογικό εαν σου ζητήσουν 15ε) χωρίς να γνωρίζετε εκ τον προτέρων (αγοραστής/πωλητής) ποιος μαμημένος θεσμός/άνθρωπος θα χαρακτηρίσει το δέμα ελεύθερο ή όχι

αυτοί είμαστε αυτά μας αξιζουν    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος doctoras9 έγραψε:

ναι όμως είναι άδικο για τον καημένο τον πωλητή απο κίνα που έστειλε το δέμα τσάμπα  

Τί τσάμπα, αυτά προπληρώνονται. Μαλλον δεν έχεις φέρει από Κίνα.

Το μόνο που θα χάσει ο κινέζος είναι το review.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Τί τσάμπα, αυτά προπληρώνονται. Μαλλον δεν έχεις φέρει από Κίνα.

Το μόνο που θα χάσει ο κινέζος είναι το review.

Λάθος συμπεράσματα βγάζεις φίλε...

Υποθετικά, πας στον γκισε του ελτα να παραλάβεις το αντικείμενο(κατοπιν ειδοποιητηρίου του ταχυδρόμου) και σου λέει +15 ευρώ. Και εσύ αρνηθείς την παραλαβή. Θα γυρίσεις μετά στο pc σου και θα κάνεις αίτηση στο paypal (μέσω ebay) για refund(ενα κλασσικο λογο δεν ήρθε το δεμα στο καθορισμένο χρόνικο).

O κινεζούλης σου επιστρέφει τα χρήματα άμεσα μέσα σε μια εργάσιμη, το αντικείμενο μένει στο ελτα γιατί αμφιβάλω οτι υποχρεούνται να το στείλουν πίσω (ποιος θα χρεωνόταν τα έξοδα για κίνα σε ενα ελέυθερο δέμα).

Ζημιογόνος μένει ο αγοραστής που περίμενε και τελικά έμεινε ξεκρέμαστος...  Αλλά αυτός που ζημιωνεται περισσότερο είναι ο κινέζος που έστειλε ένα εμπόρευμα κάπου στην ελλάδα και τελικά δεν θα πληρωθεί γιαυτό.        

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Α οκ. Εσυ λες απο ebay, εγω λεω αλη εξπρες και τους υπολοιπους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Υποθετικά, πας στον γκισε του ελτα να παραλάβεις το αντικείμενο(κατοπιν ειδοποιητηρίου του ταχυδρόμου) και σου λέει +15 ευρώ. Και εσύ αρνηθείς την παραλαβή. Θα γυρίσεις μετά στο pc σου και θα κάνεις αίτηση στο paypal (μέσω ebay) για refund(ενα κλασσικο λογο δεν ήρθε το δεμα στο καθορισμένο χρόνικο).

O κινεζούλης σου επιστρέφει τα χρήματα άμεσα μέσα σε μια εργάσιμη, το αντικείμενο μένει στο ελτα γιατί αμφιβάλω οτι υποχρεούνται να το στείλουν πίσω (ποιος θα χρεωνόταν τα έξοδα για κίνα σε ενα ελέυθερο δέμα).

Ζημιογόνος μένει ο αγοραστής που περίμενε και τελικά έμεινε ξεκρέμαστος...  Αλλά αυτός που ζημιωνεται περισσότερο είναι ο κινέζος που έστειλε ένα εμπόρευμα κάπου στην ελλάδα και τελικά δεν θα πληρωθεί γιαυτό.        

Όπως έγραψε και ένας φίλος στο FB για το ίδιο θέμα, αυτές τις ΓΥΦΤΙΕΣ κάνουμε ως λαός, και μας έχουν κατατάξει ως ειδική περιοχή αποστολών οι έμποροι, παρέα με την Ουγκάντα και την Μποτσουάνα.

Χώρια που το Paypal δεν επιστρέφει λεφτά επειδή δεν παρέλαβε ΕΠΙΤΗΔΕΣ ο παραλήπτης, αλλά χέσε τις τεχνικότητες, ο ΓΥΦΤΟΣ είναι ΓΫΦΤΟΣ στο μυαλό πάνω από όλα.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Λάθος συμπεράσματα βγάζεις φίλε...

πριν 6 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

ναι όμως είναι άδικο για τον καημένο τον πωλητή απο κίνα που έστειλε το δέμα τσάμπα και εσύ τελικά δεν θα το παραλαβεις(λογικό εαν σου ζητήσουν 15ε) χωρίς να γνωρίζετε εκ τον προτέρων (αγοραστής/πωλητής) ποιος μαμημένος θεσμός/άνθρωπος θα χαρακτηρίσει το δέμα ελεύθερο ή όχι

Εγραψα πουθενα οτι θα μπω στο paypal  και θα ζητησω τα λεφτα μου πισω? εγραψα κατι πολυ συγκεκριμενο και μαλλον ΕΣΥ δεν το καταλαβες. Αυτο που εγραψες με προσβαλει, επισης καλο ειναι να μην κρινετε εξ ιδιων τα αλλοτρια.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

τάσο, αν ξαναδιαβάσεις δεν έγραψα κάτι για να προσβάλω κανέναν.

Σου απάντησα μονο για το παρακάτω σχόλιο

πριν 9 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Στον κοστίκο απάντησα με υποθετικό υπαρκτό σενάριο που πολύ πιθανό να συμβεί εάν δεν γίνουν πιο συγκεκριμένοι σε αυτό που ζητούν.

Και ξαναλέω το προβλημα είναι οτι αυτή την στιγμή αγοραστής και εκτός ε.ε. πωλητής δεν γνωρίζουν πως θα ξυπνήσει αυτός που ελέγχει το δέμα εάν είναι μεγαλύτερης αντικειμενικής αξίας(απο αυτή που κοστολογεί ο κινέζος το προιόν του) και άρα πρέπει αν φέρει τελωνειακό "καπέλο" ή όχι..Επίσης είπα οτι αυτό οφείλεται σε συγκεκριμένους "φωστήρες" που κινούν νήματα.    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

πριν 8 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Θες να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Όπως το είπε ο Τάσος το προϊόν έχει πληρωθεί στον πωλητή και αυτός απλά δε θα δώσει τα 15€ που του επιβλήθηκαν αναδρομικά από τα ΕΛΤΑ. Ποιός είναι ακριβώς και τι του αξίζει;

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 25 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Θες να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Όπως το είπε ο Τάσος το προϊόν έχει πληρωθεί στον πωλητή και αυτός απλά δε θα δώσει τα 15€ που του επιβλήθηκαν αναδρομικά από τα ΕΛΤΑ. Ποιός είναι ακριβώς και τι του αξίζει;

Τωρα καταλαβα γιατι παρεξηγήθηκε ..Το αναθεμα μου "αυτοι ειμαστε αυτα μας αξιζουν" δεν πήγαινε στο τι προτίθεται να κανει ο τασος... αλλα στο δευτερο σκέλος οτι αγοραστής και πωλητης δεν γνωριζουν εκ τον πρότερον την τυχη της συναλαγης τους στο ελληνικό θεσμικό πλαισιο.. 

Αυτους τους πολιτικαντιδες εχουμε, αναθρεφονται απο την αθανατη νεοελληνική κοινωνία, αυτα μας αξιζουν.

πριν 8 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Το ξεκαθάρισα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Forza 300 (300cc) Honda Integra (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Επισυνάπτω ανάρτηση από άλλο site.

" Η παραπομπή "Νέα Ειδικά τέλη εκτελωνισμού " αφαιρέθηκε από την σελίδα των ΕΛΤΑ 

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/τιμοκατάλογοι.aspx  "

Eχει γίνει χαμός με ποικίλα σχόλια σε πολλά ειδησεογραφικά sites, και μάλλον το "κατέβασαν" μέχρι νεοτέρας 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Η αδικία προς τον πωλητή ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι αλλά οκ, ας πούμε ότι κάτι ήθελες να πεις και δεν το κατάφερες και τόσο καλά. Πο κινέζος πούλησε ένα είδος και το πληρώθηκε. Τι τον νοιάζει από εκεί και πέρα τι έγινε και γιατί είναι καημένος αυτός κι όχι ο Τάσος που έχασε τα λεφτά του;

Τώρα τα περί γυφτιας και οι υπόλοιπες υποθέσεις σχετικά με επιστροφή της πληρωμής μέσω PayPal δεν ξέρω από που προέκυψαν. Και δε βλέπω το λόγο να κατηγορείς κάποιον στηριζόμενος σε δικές σου εικασίες.

Αν δεν παραλάβεις το προϊόν είναι επιλογή σου και δε θα ζητήσεις επιστροφή. Κι εγώ περιμένω μια θήκη που έχει παραγγείλει η γυναίκα μου. Αξία 2,5€ και εδώ τη βρίσκω 7. Αν μου πουν να πληρώσω 15€ θα αφήσω τη θήκη στα ΕΛΤΑ και θα πάρω την εδώ (2,5+7<15).  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάλι κατάλαβα αυτό που λέει ο Τάσος είναι κάτι σαν real-life DDoS. Δηλαδή, να παραγγείλουμε όλοι από κάτι των 2 ευρώ, συμβολικό, να φορτώσουμε τα ΕΛΤΑ και μετά να τους πούμε "πάρε τα τέτοια μας". Δεν ξέρω, το μυαλό μου εκεί πήγε, ίσως να το κοιτάξω. Εννοείται με το αντικείμενο πληρωμένο κλπ και χωρίς μαμουνιές στον πωλητή.

Αυτό περί γυφτιάς προκύπτει λόγω untracked αποστολών νομίζω. Έχει τύχει αρκετές φορές να παραγγείλω κάτι και απλά να το αφήσουν τα ΕΛΤΑ χύμα έξω από την πόρτα μου. Αν θέλω λοιπόν να είμαι γύφτος, πάω και λέω στον πωλητή "σόρρυ αλλά δε μου έχει έρθει κάτι", ενώ εγώ το έχω παραλάβει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Εγώ πάλι κατάλαβα αυτό που λέει ο Τάσος είναι κάτι σαν real-life DDoS. Δηλαδή, να παραγγείλουμε όλοι από κάτι των 2 ευρώ, συμβολικό, να φορτώσουμε τα ΕΛΤΑ και μετά να τους πούμε "πάρε τα τέτοια μας". Δεν ξέρω, το μυαλό μου εκεί πήγε, ίσως να το κοιτάξω. Εννοείται με το αντικείμενο πληρωμένο κλπ και χωρίς μαμουνιές στον πωλητή.

Δεν εννοούσα να το κάνουμε όλοι ταυτόχρονα για να τιμωρήσουμε τα ΕΛΤΑ, απλά μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει-κάψει 2-3 ευρώ για να δούμε συνολικά τι θα γίνει.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δεν εννοούσα να το κάνουμε όλοι ταυτόχρονα για να τιμωρήσουμε τα ΕΛΤΑ, απλά μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει-κάψει 2-3 ευρώ για να δούμε συνολικά τι θα γίνει.

Το δοκίμασα ηδη εγω,θα σου πω σε 2-3 μηνες οταν έρθει το ειδοποιητηριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα