masterone

Μποτακια ή μποτα για καλοκαίρι

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Honda cb500x (500cc) Mt mugello Kawasaki Versys (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Γεια σας παιδια ειμαι σχετικα νεος αναβατης με μοτοσυκλετα πανω απο 125 κυβικα( οδηγουσα πολλα χρονια παπια και μοτοσυκλετακι) εχοντας παρει ενα honda cbx 500 το οποίο θα το χρησιμοποιω απριλιο με οκτωβρη κατά 99%. Τόσα χρονια δεν είχα παρει καθόλου μποτάκια ή μπότες και κυκλοφορουσα με καθημερινά παπουτσια και για καλη μ τυχη δεν ειχα κανενα ατύχημα, ομως τωρα που αποφάσισα να ανεβω σε κυβικα και να ξεκινησω να ταξιδευω με μοτοσυκλετα ηρθε η ώρα για αγορά σωστού εξοπλισμού και πλήρες. Ειμαι αναμεσα σε 2 μποτάκια και μια μπότα της Dainese τα οποια θα αναφερω απο κάτω αναλυτικά καθως χρησιμοποιω μοτοσυκλέτα μονο τους ζεστους μηνες.

1)Dainese Street Biker Air Carbone/Roso : Αυτα ειναι η πρωτη μου επιλογη και μ αρεσουν πολυ καθως ειναι καλοκαιρινά ωραια και καθημερινά και πιστεύω οτι θα μπορω να τα φοραω ακομα και οταν θα βγαινω για ενα καφε στην πόλη μου.

2)Dainese Vera Cruz D1 Black : Η 2η επιλογη μου ειναι αυτή η οποια μ αρεσει και αυτη αλλα οχι οσο τα πρωτα για καθημερινά αλλα και αυτα θα τα φορουσα για να βγω εξω για ενα καφεδάκι

3) https://www.skroutz.gr/s/10002259/Dainese-Nighthawk-D1-Gore-Tex-Low.html: Η 3η επιλογη μου ειναι αυτή η οποια ξερω οτι ειναι η καλύτερη απο θεμα ασφάλεια αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ ζεστες και ότι δεν θα μπορω να τις φορέσω σε κοντινες αποστασεις παρα μονο οταν θα ειναι να παω καποιο μακρινο ταξίδι. Η μονη λύση για να τις φοραω παντα εφοσον τις αντεχω απο θεμα ζεστης θα ειναι να εχω στην μπαγκαζιερα ενα ζευγαρι καθημερινα παπουτσια και να τις βγαζω και να φοραω αυτα μολις φτανω στον προορισμό μ αλλά θα φαίνεται πολυ κουλό να το κανω αυτο καθε φορα ασε π κάποιες φορες υπαρχει πιθανοτητα να βαρεθω να το κάνω.

Ξερω οτι το ιδανικότερο θα ηταν να παρω ένα καθημερινο μποτάκι και μια μπότα καλη για τις μακρινές μ διαδρομες αλλα δυστυχως δεν υπαρχει οικονομική δυνατότητα και ουτε θα υπαρξει μεχρι το καλοκαιρι και πρέπει να αρκεστο σε ενα απο τα 2. Εσεις τι λετε να κανω και επισης εχετε να προτεινεται καποια μποτα πχ με μεγαλυτερη ασφαλεια απο μποτάκι αλλα να μην ειναι ζεστη για το καλοκαιρι και να μπορει κ να φορεθει κ για ενα καλοκαιρινο καφέ μέχρι 200€?

Τροποποιήθηκε από τον masterone

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Η διαφορά σε ζέστη μεταξύ μπότας και μποτακίου είναι αμελητέα.

Είμαι απόλυτος στη χρήση ψηλής μπότας,μερικά μποτάκια μπορεί να μισο-καλύπτουν τον αστράγαλο αλλά δεν φαντάζεσαι τι τραυματισμούς μπορείς να γλυτώσεις από κει και πάνω με μια full μπότα.

Βρες μια κομψή ώστε να την φοράς και casual.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Όταν θα βάλεις μποτα που πιάνει πάνω από τον αστράγαλο, θα νοιώσεις τόση ασφαλεια στο πόδι σου που θα θες αυτή! Εγώ έτσι νοιώθω τουλάχιστον. 

Είναι σαν να φοράς μπουφάν πολιτικο με μπουφάν μοτο με προστασίες η διαφορά στην αίσθηση 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ με όσα σου έγραψαν τα παιδιά...τα δύο πρώτα μοντέλα που παραθέτεις, δε θα τα κοιτούσα. Οι Nighthawk είναι καλές, αν δε θέλεις με τίποτα να αγοράσεις κάποιες ψηλότερες.

Καλώς ή κακώς, πρώτο μέλημά μας πρέπει να είναι η προστασία και δευτερευόντως όλα τα υπόλοιπα, ακόμα και η άνεση...το βάρος και η δυσκαμψία του (ποιοτικού) υποδήματος είναι κάτι που συνηθίζεται...και αυτό στο γράφω με βεβαιότητα έχοντας την εμπειρία αρκετών ετών κατά τη διάρκεια των οποίων φοράω καθημερινά/χειμώνα-καλοκαίρι τέτοιου τύπου μπότες και μποτάκια :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Μια πρόταση από εμένα.

https://www.motoraid.eu/stylmartin-rocket-brown

Είναι το μοναδικό μότο αξεσουάρ που το φοράω ακόμη και σε περιπτώσεις που δεν καβαλάω. Πολύ ωραίο παπούτσι εκτός από καλό προστατευτικό.

Τα χαμηλά μποτάκια είναι για μένα σαν να φοράς κράνος τζετ. Μισή δουλειά.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Μια πρόταση από εμένα.

https://www.motoraid.eu/stylmartin-rocket-brown

Είναι το μοναδικό μότο αξεσουάρ που το φοράω ακόμη και σε περιπτώσεις που δεν καβαλάω. Πολύ ωραίο παπούτσι εκτός από καλό προστατευτικό.

Τα χαμηλά μποτάκια είναι για μένα σαν να φοράς κράνος τζετ. Μισή δουλειά.

Τις είχα βάλει στο μάτι αυτές κάποτε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://www.skroutz.gr/s/15179565/Dainese-R-Fulcrum-C2-Gore-Tex.html. Απο ψηλες μ αρεσε αυτη και αυτη https://www.skroutz.gr/s/8238066/Dainese-Tempest-D-WP-Black-Carbon.html που ειναι ποιο οικονομική. Απλά να εξηγησω κάτι ακομα οταν λεω για την πολη μ(επαρχιακη) μιλάω για αποσταση 3 λεπτων μεχρι να παω εκει  π θελω για να κανω μια δουλιτσα η να παω για ένα καφέ. Και με κατι σε στυλ μποτας πολυ δυσκολα θα το φορεσω για 1 χιολιομετρο απόσταση. Ποιο πιθανο είναι να πηγαινω με τα ποδια ή να μην το φοράω καθόλου. Αν ημουν Αθήνα πχ θα έπαιρνα χωρις 2η σκεψη μποτα γτ εκεί υπαρχουν σοβαρες αποστάσεις. Θα μ πειτε στις κοντινες αποστάσεις γινονται τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχηματα αλλά κ με τα πόδια να παω ή με το ποδήλατο (παιζει να παρω) παλι μπορει να τυχει κατι

Για τα μποτακια και τις μποτες της forma τι γνωμη εχετε καθως βλεπω οτι με 200 ευρω θα μπορουσα να εξοπλιστω με ενα μποτακι για την πολη και μπότες για τις ποιο μακρινες αποστάσεις. Ειναι καθολου ποιοτικές ή θα χαλασουν στον 1ο χρονο?

Τροποποιήθηκε από τον masterone

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Με πρόλαβες, ήθελα να σου πω για τις Forma. Έχω τις Forma Freccia Dry εδώ και 4+ χρόνια, τις είχα βρει σε προσφορά στα 100€. Έχουν κάνει 80.000 χλμ σε 37 χώρες, σε θερμοκρασίες από -5 έως +47, σε στεγνό, βρεγμένο και χώμα. Εντυπώσεις:

Ασφάλεια: Εξαιρετικές, έχουν δυνατές προστασίες παντού. Έχουν τεσταριστεί (δυστυχώς) σε 6 πτώσεις σε άσφαλτο και χώμα. Δεν τραυματίστηκα ποτέ. 

Άνεση: Ξεχνάς το περπάτημα με αυτές, δεν είναι για καθημερινές. Επίσης αν ταξιδεύεις και θέλεις να δεις κάτι που απαιτεί πάνω από 300μ περπάτημα, καλό είναι να έχεις εύκαιρα άλλα παπούτσια. Έτσι κάνω και εγώ. Στο κρύο με ένα ζευγάρι ισοθερμικές κάλτσες του σκι δεν θα καταλάβεις τίποτα. Στην πολλή ζέστη θα ιδρώσει λίγο το ποδαράκι σου.

Αδιαβροχοποίηση: Στην αρχή ήταν άψογες, δεν περνούσε νερό ούτε σε δυνατή μπόρα. Πλέον έχουν χάσει κομμάτι της αδιαβροχοποίησης αλλά με ένα σπρέι μια φορά τον χρόνο ανάλογα την χρήση που κάνεις είναι εντάξει. 

Αντοχή: Και εκεί παίρνουν καλό βαθμό, στο τελευταίο μου ταξίδι ψιλοάνοιξε από κάτω η σόλα μπροστά και αριστερά αλλά με μια απλή κόλλα στιγμής είναι ακόμα οκ τα τελευταία 10.000 χλμ.

Overall, στα λεφτά που τις πήρα τις θεωρώ την πιο value for money αγορά σε μοτο εξοπλισμό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 30 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Με πρόλαβες, ήθελα να σου πω για τις Forma. Έχω τις Forma Freccia Dry εδώ και 4+ χρόνια, τις είχα βρει σε προσφορά στα 100€. Έχουν κάνει 80.000 χλμ σε 37 χώρες, σε θερμοκρασίες από -5 έως +47, σε στεγνό, βρεγμένο και χώμα. Εντυπώσεις:

Ασφάλεια: Εξαιρετικές, έχουν δυνατές προστασίες παντού. Έχουν τεσταριστεί (δυστυχώς) σε 6 πτώσεις σε άσφαλτο και χώμα. Δεν τραυματίστηκα ποτέ. 

Άνεση: Ξεχνάς το περπάτημα με αυτές, δεν είναι για καθημερινές. Επίσης αν ταξιδεύεις και θέλεις να δεις κάτι που απαιτεί πάνω από 300μ περπάτημα, καλό είναι να έχεις εύκαιρα άλλα παπούτσια. Έτσι κάνω και εγώ. Στο κρύο με ένα ζευγάρι ισοθερμικές κάλτσες του σκι δεν θα καταλάβεις τίποτα. Στην πολλή ζέστη θα ιδρώσει λίγο το ποδαράκι σου.

Αδιαβροχοποίηση: Στην αρχή ήταν άψογες, δεν περνούσε νερό ούτε σε δυνατή μπόρα. Πλέον έχουν χάσει κομμάτι της αδιαβροχοποίησης αλλά με ένα σπρέι μια φορά τον χρόνο ανάλογα την χρήση που κάνεις είναι εντάξει. 

Αντοχή: Και εκεί παίρνουν καλό βαθμό, στο τελευταίο μου ταξίδι ψιλοάνοιξε από κάτω η σόλα μπροστά και αριστερά αλλά με μια απλή κόλλα στιγμής είναι ακόμα οκ τα τελευταία 10.000 χλμ.

Overall, στα λεφτά που τις πήρα τις θεωρώ την πιο value for money αγορά σε μοτο εξοπλισμό.

Τις εψαξα τις συγκεκριμενες αλλα δυστυχως πλεον παιζουν στα 175 ευρω οποτε τρωνε ακυρο. Στα 100 ευρω θα ηταν σιγουρα πολυ καλο vfm

https://www.skroutz.gr/s/13646152/Dainese-Solarys-Air-Boots.html Βρηκα και αυτες που φαινεται να ειναι καλοκαιρινες αλλα δεν ξερω αν αξιζουν γιατι δεν ειναι πληρως δερμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν πειράζει,έχουν δέρμα εκεί που πρέπει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 09/DR-Z (1250cc) Arai Chaser-X Hayden Ducati MTS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος masterone έγραψε:

Άψογη μπότα, πολύ ποιοτική, καλές προστασίες και πάάάρα πολύ μαλακή. Φοριέται καθημερινά και περπατιέται άνετα. Την έχω πάρει για τη γυναίκα πριν χρόνια..... εξαιρετική και vfm!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ με τις απαντησεις με βοηθατε αρκετά. Επισης να πω κατι ακόμη π ξεχασα. Λογω δουλειάς φοραω στρατιωτικες αρβύλες τουλαχιστον 8 ωρες την μερα και μπορεί να τύχει και όλη μέρα με αποτέλεσμα να εχει συνηθισει καπως το ποδι μ σε δυσκολα υποδηματα. Οι μποτες της μοτοσυκλετας είναι χειροτερες σε θέμα άνεσης από αρβύλες στρατού ή καλύτερες γτ αν ειναι καλυτερες τοτε σιγουρα δεν θα εχω κανένα προβλημα και παω ξεκαθαρα για μπότες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος masterone έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ με τις απαντησεις με βοηθατε αρκετά. Επισης να πω κατι ακόμη π ξεχασα. Λογω δουλειάς φοραω στρατιωτικες αρβύλες τουλαχιστον 8 ωρες την μερα και μπορεί να τύχει και όλη μέρα με αποτέλεσμα να εχει συνηθισει καπως το ποδι μ σε δυσκολα υποδηματα. Οι μποτες της μοτοσυκλετας είναι χειροτερες σε θέμα άνεσης από αρβύλες στρατού ή καλύτερες γτ αν ειναι καλυτερες τοτε σιγουρα δεν θα εχω κανένα προβλημα και παω ξεκαθαρα για μπότες

αν και δε ξέρω τι άρβυλα φοράτε τώρα, γιατί νομίζω οι επαγγελματίες φοράνε άλλα,  αυτά που φορούσαμε ως έφεδροι απο τον ε.σ. ήταν ξύλα κανονικά, είτε σανίδια ένα και το αυτό. 

Τα καλύτερα review έχει αυτή ώς αναφορά άνεση για να περπατάς κιόλας https://www.skroutz.gr/s/15179565/Dainese-R-Fulcrum-C2-Gore-Tex.html γιατί είναι δερμάτινες με μαλακό δέρμα 

οι άλλες που βάλατε είναι απο σκληρή δερματίνη, είναι πιο άκαμπτες, παρέχουν περισσότερη ασφάλεια, αλλά απο μεριάς περπατήματος θα θέλεις ενα ζευγάρι αθλητικά μαζί σου    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Αλλος

Για κανένα λόγο δεν θα έδινα λεφτά για urban/touring μπότα μοτοσυκλέτας...

Ειδικά το Goretex στο παπούτσι πάει άκλαφτο πολύ πιο σύντομα από ότι στον υπόλοιπο ρουχισμό, και αυτό διότι οι επιφάνειες τσακίζουν πιο συχνά από τον υπόλοιπο ρουχισμό...

Προσωπικά πήγα κατευθείαν σε εναλλακτικό άρβυλο για γεωργική/κυνηγετική φάση...διακριτικό...όμορφο...συμμαζεμένο και ουσιαστικά πλήρες αδιάβροχο αφού έχει εξωτερικό κέλυφος από τεφλόν/καοτσούκ μέχρι και πάνω από τον αστράγαλο και από εκεί και πάνω ύφασμα cordura με καλή αντίσταση στην βροχή το οποίο μπαίνει κάτω από το παντελόνι ούτως ή αλλιώς και πολύ καλή επένδυση από μέσα...τσίμπησα και 1 ζευγάρι κάλτσες goretex και τελείωσε η μπουγάδα...

Τώρα, αν είσαι ιδρωτίλας στην καλή βροχή θα παπαριάσεις ούτως ή αλλιώς ότι και να φοράς...στην μέτρια βροχή απλά θα είσαι εντάξει...

Αν δεν είσαι ιδρωτίλας σαν και μένα θα είσαι πένα...

TRAZERAS

NEOMED

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση