KirosYMH

310new VS 650used

69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 1 ώρα, το μέλος TKM έγραψε:

Έχοντας βρεθεί στο ίδιο δίλημμα (μεγάλο μεταχειρισμένο ή μικρότερο καινούριο) έδωσα... και τις δυο απαντήσεις, δηλαδή πρώτα πήρα το μεγάλο μεταχειρισμένο (Transalp 600) και όταν αυτό... μου έβγαλε την ψυχή με διάφορα μικροπράγματα (αλλά σπαστικά) που έβγαζε, με ανάγκασε να του ρίξω αρκετά χρήματα για βελτιώσεις (τοπικά βαψίματα, λάστιχα, δισκόπλακα εμπρός κλπ.) και διαπίστωσα ότι έκαιγε σαν αυτοκίνητο 1.400 κυβικών, το πούλησα και πήρα... το μικρότερο καινούριο (Benelli BN 251), από το οποίο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ως τώρα!

Και να σκεφτεί κανείς ότι η Transalp που είχα πάρει ήταν η καλύτερη από δεκάδες μοτοσυκλέτες που είχα δει και ότι δεν έχω να καταλογίσω κάτι στον προηγούμενο ιδιοκτήτη!

Δεν ξέρω βέβαια τι έκανε στο μεταξύ ο φίλος που άνοιξε το θέμα.

Εχεις δικιο απ'τη μερια σου, απλα να πουμε πως με 4000€ που διαθετει για μτχ δεν παιρνεις αντικα transalp (που 99% θα σου βγαλει την ψυχη). Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν μεταχειρισμενα μηχανακια με πολυ λιγα χιλιομετρα ή ακομα και εντος εγγυησης. Στα λεφτα αυτα παιρνεις πχ Ζ300 ή ΜΤ3 διετιας (οπως αυτα που ποσταρα πιο πανω). Σε αυτην την περιπτωση λοιπον δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο ποια θα βγει πιο ξεγνοιαστη αγορα αναμεσα στο καινουριο κινεζικο ή το ελαφρως μτχ ιαπωνα. (για μενα ειναι δηλαδη αλλα δε θελω να σε στεναχωρησω).

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Εχεις δικιο απ'τη μερια σου, απλα να πουμε πως με 4000€ που διαθετει για μτχ δεν παιρνεις αντικα transalp (που 99% θα σου βγαλει την ψυχη). Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν μεταχειρισμενα μηχανακια με πολυ λιγα χιλιομετρα ή ακομα και εντος εγγυησης. Στα λεφτα αυτα παιρνεις πχ Ζ300 ή ΜΤ3 διετιας (οπως αυτα που ποσταρα πιο πανω). Σε αυτην την περιπτωση λοιπον δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο ποια θα βγει πιο ξεγνοιαστη αγορα αναμεσα στο καινουριο κινεζικο ή το ελαφρως μτχ ιαπωνα. (για μενα ειναι δηλαδη αλλα δε θελω να σε στεναχωρησω).

Εμένα δεν με στεναχωρείς καθόλου... - αν κι εγώ είχα μπάτζετ 4.000 θα περνούσε από το μυαλό μου αυτό που μου γράφεις, χωρίς βέβαια να ξέρω τι θα έκανα τελικά. Πάντως σε ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα με το μπάτζετ των 3.000 που είχα όταν πήρα τη Benelli, είδα κάτι σούργελα που τα παρουσίαζαν για "ευκαιρίες" (μια Aprilia Mana κι ένα Honda Hornet 600) και είπα ότι δεν ξαναμπαίνω σε αυτή τη διαδικασία! Και ως τώρα δεν έχω μετανοιώσει, όλα καλά με τη Benelli.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 650 (650cc) Nivea Styling Gel Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

Με σχεδόν καθόλου ψάξιμο, με 3 χιλιάρικα παίρνεις πολύ τίμια μηχανάκια με πολύ μεγάλο εύρος δυνατοτήτων και με κάποια μεταπωλητική αξία!
https://www.car.gr/24219741-bmw-f-800-s-abs-givi-ohlins
https://www.car.gr/25243191-suzuki-gsf-650-s-bandit
https://www.car.gr/24085327-kawasaki-er-6-n
https://www.car.gr/24362800-suzuki-gsr-600-gsr600-abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να σας πω; με επηρέασαν όλα αυτά που σας έγραψα και κατέληξα στη Benelli. Το θέμα είναι και τι ανάγκες έχει κανείς τη συγκεκριμένη στιγμή - έπαιξε λοιπόν ρόλο και το γεγονός ότι ΓΙΑ ΤΩΡΑ (για το μέλλον θα δούμε) τα 250 κυβικά μου έφταναν και η μικρή κατανάλωση είχε σημασία! Δεν τη λέω ασφαλώς σε κανέναν που θα επιλέξει μεταχειρισμένο, μακάρι να του βγει! Επίσης, καλές γενικά φαίνονται αυτές οι μοτοσυκλέτες που είναι στις αγγελίες, όλες όμως είναι 10ετίας και βάλε - δεν ήθελα τόσο παλιά.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος TKM έγραψε:

Τι να σας πω; με επηρέασαν όλα αυτά που σας έγραψα και κατέληξα στη Benelli. Το θέμα είναι και τι ανάγκες έχει κανείς τη συγκεκριμένη στιγμή - έπαιξε λοιπόν ρόλο και το γεγονός ότι ΓΙΑ ΤΩΡΑ (για το μέλλον θα δούμε) τα 250 κυβικά μου έφταναν και η μικρή κατανάλωση είχε σημασία! Δεν τη λέω ασφαλώς σε κανέναν που θα επιλέξει μεταχειρισμένο, μακάρι να του βγει!

Όταν αγοράζουμε ορθολογικά και παίρνουμε μηχανάκι για τις ανάγκες μας, όλα καλά. Απλά για μεγάλο μηχανάκι δυστυχώς οι τιμές είναι απλησίαστες, το πιο φθηνό ασφάλτινο 600άρι κάνει 8 χιλιαρικά; 9;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Με 6.400 παίρνεις ένα ω-ραι-ό-τα-το και ολοκαίνουργιο SV650. Το θεωρώ πολύ καλή τιμή για αυτό που είναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστή απάντηση ρε σεις. 

Άλλος έχει θέλει προτεραιότητα αξιοπιστία και κατανάλωση-κόστος χρήσης και επενδύει εκει. Προτιμάει να μην έχει γρήγορο όχημα αλλά να έχει κάτι που το συντηρεί ευκολα και δε θέλει να πατάει στα συνεργεία γιατί έχει βαρεθεί να πηγαίνει. 

Άλλος διαθέτει το ίδιο ποσό, αλλά το μηχανάκι το θέλει για διασκέδαση και μόνο γιατί έχει τις υπόλοιπες ανάγκες καλυμμένες. Έχει και παπι και αμάξι πχ. 

Ε με τα 3κ πχ παίρνει ένα τουονο... 

Ανάλογα τις ανάγκες του καθένα. 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να μην παρεξηγηθω, συμφωνω απολυτα με το Γαβριηλ, δεν υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση. Different strokes for different folks.

Αυτο που βρηκα λαθος και απαντησα στον ΤΚΜ ειναι η συγκριση ενος μεταχειρισμενου των 1500€ (τρανσαλπ εικοσιπεντε χρονων ) με ενα καινουριο μηχανακι των 3000€ (3600 πλεον που εχει τελειωσει η προσφορα), για να βγει το συμπερασμα υπερ του καινουριου. Κανοντας τη συγκριση λοιπον με μεταχειρισμενες μηχανες αντιστοιχης αξιας θα δουμε οτι δεν ειναι τοσο ξεκαθαρη η απαντηση.

ΥΓ: Επισης προσωπικα θα ημουν μαλλον λιγο πιο συγκρατημενος στο να προτεινω ως καλη αγορα σε διαφορα φορουμ μια μηχανη την οποια την εχω για λιγους μηνες και εχω κανει προς το παρον ελαχιστα χιλιομετρα μαζι της. But that's just me.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 30 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Με 6.400 παίρνεις ένα ω-ραι-ό-τα-το και ολοκαίνουργιο SV650. Το θεωρώ πολύ καλή τιμή για αυτό που είναι.

Σωστό. Απλά υπάρχει ένας αστικός μύθος (που με βρίσκει αντίθετο) ότι με το γυμνό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERSYS 300X (300cc) agv Kawasaki H2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα δικυκλα που παραθεσε ο φιλος που ανοιξε το νημα..θα πω για καινουριο και το versys 300x εαν του αρεσει...αθαραυστος κινητηρας απο το anhelo 24+ χρονια δεν σπαει δεν χαλαει --οικονομικο---δικυλινδρο.

Το zontes ομορφο...ακομη δεν εχει δειξει την αξια του...και στο φορουμ που παρακολουθω...εχει καποια θεματακια τα οποια δεν θεωρουνται αξιολογα ομως καθως λυνονται!

Το bmw δεν δικαιολογει την τιμη του για ποιοτητα βαυαριας......

επισης εχει θεμα στην πολυωρη χρηση στο πισω αμορτισερ ζεσταινεται το λαδι απο την αναποδη εξατμιση με αποτελεσμα να χανεις προσφυση και να τερματιζει και να γινεται επικινδυνο..ποσο μαλλον πιο γρηγορα στο ελληνικο καλοκαιρι.

Το θεμα το ειχαμε δει σε μια εκδηλωση του μοτο οπου τεσταραμε διαφορα δικυκλα και ηταν αποτελεσμα ολων οσων το οδηγησαμε μετα απο καποιους  γυρους στα μεγαρα !

Τελος για το pegaso δεν ξερω εαν αναφερθηκε αλλα το μοτερ ειναι το ιδιο με το ΧΤΧ...με καλυτερα περιφερειακα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος νεκταριος έγραψε:

Ποια Βαυαρία, τη Βαυαρία της Ινδίας λες μάλλον. Είναι μια μοτο των 3000 + 1000 ευρώ ανά προπελάκι πάνω στο ντεπόζιτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 39 λεπτά, το μέλος νεκταριος έγραψε:

επισης εχει θεμα στην πολυωρη χρηση στο πισω αμορτισερ ζεσταινεται το λαδι απο την αναποδη εξατμιση με αποτελεσμα να χανεις προσφυση και να τερματιζει και να γινεται επικινδυνο..ποσο μαλλον πιο γρηγορα στο ελληνικο καλοκαιρι.

Το θεμα το ειχαμε δει σε μια εκδηλωση του μοτο οπου τεσταραμε διαφορα δικυκλα και ηταν αποτελεσμα ολων οσων το οδηγησαμε μετα απο καποιους  γυρους στα μεγαρα !

Υπάρχει κάποιο link  από οποιοδήποτε ξένο site, forum ή δοκιμαστικό μακράς διαρκείας που να έχει καταγραφεί αυτό ως πρόβλημα ή αφορά μόνο τα Μέγαρα και το Ελληνικό καλοκαίρι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERSYS 300X (300cc) agv Kawasaki H2 (1000cc)

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Υπάρχει κάποιο link  από οποιοδήποτε ξένο site, forum ή δοκιμαστικό μακράς διαρκείας που να έχει καταγραφεί αυτό ως πρόβλημα ή αφορά μόνο τα Μέγαρα και το Ελληνικό καλοκαίρι;

δεν υπαρχει αναφερω ενα αποτελεσμα που διαπιστωθηκε τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω γιατι να το ψαξω για την επιβεβαιωση ?.........σιγα μην γραψει κανεις.

δες στην φωτο και θα καταλαβεις τι εννοω

bmw_g310gs_13.jpg

μιας και το ανεφερες εριξα μια ματια...και αναφερει για το αμορτισερ

https://motorbike.gr/dokimes/bmw-g-310-gs-super-test-στoχεύοντας-στους-νέους/

Τροποποιήθηκε από τον νεκταριος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος νεκταριος έγραψε:

δεν υπαρχει αναφερω ενα αποτελεσμα που διαπιστωθηκε τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω γιατι να το ψαξω για την επιβεβαιωση ?.........σιγα μην γραψει κανεις.

Εντάξει, επειδή αναφέρεις πως είναι επικίνδυνη η συγκεκριμένη διάταξη για τους αναβάτες, είπα μήπως ήταν κάτι που έχει διαπιστωθεί σε ευρύτερο φάσμα και όχι ανάμεσα σε γνωστούς και φίλους. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Ποια Βαυαρία, τη Βαυαρία της Ινδίας λες μάλλον. Είναι μια μοτο των 3000 + 1000 ευρώ ανά προπελάκι πάνω στο ντεπόζιτο.

Υπερβολή. Αν ισχύει αυτό τότε το ζοντες είναι μοτο των 1000 ευρώ +3000 για την ηλεκτρική ζελατίνα. 

Το ζοντες κάνει 4000 μη ξεχνιόμαστε ε; 

Άλλο χώρα κατασκευής άλλο προδιαγραφές μη λέμε τα ίδια 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ε ναι, γιατί κοιτώντας το zontes , οι προδιαγραφές σου έρχονται στο μυαλό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Υπερβολή. Αν ισχύει αυτό τότε το ζοντες είναι μοτο των 1000 ευρώ +3000 για την ηλεκτρική ζελατίνα. 

Το ζοντες κάνει 4000 μη ξεχνιόμαστε ε; 

Άλλο χώρα κατασκευής άλλο προδιαγραφές μη λέμε τα ίδια 

Παράδειγμα δια της υπερβολής.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεμ αντιστοιχει η ποιότητα των 310 κυβικώ BMW με το αυξημένο , σε σχέση με άλλα παρόμοια σε προδιαγραφές και προέλευση οχήματα, επειδή η BMW επιλέγει να κοστολογήσει το κύρος του ονόματός της ακριβά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτά της τα μοντέλα έχουν σχεδιαστεί και απευθύνονται στις αγορές τηε ΝΑ Ασίας και Ινδίας, που άλλωστε είναι είναι και οι σημαντικότερες, αλλά έχουν προσανατολισμό σε μικρής κατηγορίας δίκυκλα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Προφανώς - αλλά με το ποσό αυτό παπάδες κάνεις, είτε με το SV είτε με κάποιο άλλο καινούριο είτε με κάποιο πραγματικά καλό μεταχειρισμένο!

Το θέμα είναι πώς τη βολεύεις όταν έχεις κάτω από το μισό από το παραπάνω ποσό!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος TKM έγραψε:

Προφανώς - αλλά με το ποσό αυτό παπάδες κάνεις, είτε με το SV είτε με κάποιο άλλο καινούριο είτε με κάποιο πραγματικά καλό μεταχειρισμένο!

Το θέμα είναι πώς τη βολεύεις όταν έχεις κάτω από το μισό από το παραπάνω ποσό!

+1000

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα