Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
spiros!!!

ΜΑΣΤΟΡΟΠΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Απο τον ξαφνικο ανεμο που ειχαμε σημερα, ξεκολλησε το πλαινο κομματι τεντας(πατεντας) μπαλκονιου που ειχε στηριχτεί (λαθος κατ εμε) απο τη μετωπη της ταρατσας με 2 ουπα και με αλλα 2 ουπα στα καγκελα με σωληνες 1 ιντσας πανω κατω. Δηλαδη ήταν μια σταθερη κατασκευη δεν ειχε μηχανισμο και προφανως απο το πέρα δωθε τα επαιξε.

Αποτελεσμα ηταν να φυγει μερος (οχι πολυ, επιφανειακο θα ελεγα) της μετωπης της ταρατσας. 

Αυτο για να το φτιαξω τι να χρησιμοποιησω? Απλος στοκος δε μου καθεται καλα σαν ιδεα. 

Ειναι πολυ μικρο κομματι και εχω προσβαση να το κανω μονος μου με ασφαλεια. 

Προφανως θα πεταξω οτι ειναι ετοιμο να φυγει, το εχω τσεκαρει, αλλα δε ξερω με τι να το επισκευασω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Βάλε αν μπορείς φωτογραφία να καταλάβουμε το μέγεθος της επιφάνειας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 37 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Αποτελεσμα ηταν να φυγει μερος (οχι πολυ, επιφανειακο θα ελεγα) της μετωπης της ταρατσας. 

Αυτο για να το φτιαξω τι να χρησιμοποιησω? Απλος στοκος δε μου καθεται καλα σαν ιδεα. 

Ειναι πολυ μικρο κομματι και εχω προσβαση να το κανω μονος μου με ασφαλεια. 

Αν είναι να το μπαλώσεις για αισθητικούς λόγους τότε στόκο που τρίβεται και βάφεται.Για να ξαναβάλεις όμως ούπα εκεί το ξεχνάς.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ΣΚΕΛΟΣ Νο1

Σιγουρα δε ξαναβαζω τιποτα. Απλα να το καλυψω θελω. 

Φωτογραφια αυριο..  

Αλλα μιλαμε για 1 με 1.5 εκατοστα βαθος και αυτο καθετα μετα σε μια γραμμη μηκους 7 με 10 εκατοστων . Προφανως οπως ξηλωθηκε η βιδα εσκαψε τη μετωπη προς τα κατω. 

Απο την απο κατω μερια εφυγε σοβας αλλα αυτο σιγουρα μπαλωνεται με στοκο. 

Οι μαστορες που φτιαχνουν μια λασπη οταν επισκευάζουν μαρκιζες απο τι υλικα ειναι? 

Αν εκανα ενα μινι χαρμανι απο τσιμεντο ασβεστη και αμμο, σε τι αναλογιες θα πρεπει να τα βαλω? 

Μιλαμε για πολυ λιγη ποσοτητα ισως για μισο τετραγωνικο. γινεται τετοιο χαρμανι για τοση λιγη ποσοτητα η πρεπει να φτιαξω πολυ,? 

ΣΚΕΛΟΣ Νο2 κατ επεκταση του 1ου

Επισης θα ηθελα για να μην ανοιγω αλλο θεμα, αν μπορειτε να μου δωσετε ιδεες για να καλυψω καπως τα πλαινα των μπαλκονιων ποιο πολυ για να μην φαινομαι. 

Μιλαμε για 90 εκατοστα πλαινο και υψος 3 μ. Τεντες δε βολευει. 

Περγκολες ξυλινες φοβαμαι οτι απο τα νερα θα γινουν χαλια αμεσως. 

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

1 με 1.5 πόντο ΔΕΝ το καλύπτεις με στόκο (παρετίνα θα τη βρεις στα μαγαζά) γιατί α) είναι αρκετά "νερουλή" άρα θα κρεμάει διαρκώς και β)δεν είναι προιόν αντοχής. 

Η σωστή δουλειά για τον σκιντζή (όχι επαγγελματία μάστορα δηλαδή) είναι με επισκευαστικό σοβά (υπάρχει και ταχύπηκτος)  και, ανάλογα πώς είναι η υπόλοιπη-διπλανή επιφάνεια, αντίστοιχο τελείωμα. 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 2 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

1 με 1.5 πόντο ΔΕΝ το καλύπτεις με στόκο (παρετίνα θα τη βρεις στα μαγαζά) γιατί α) είναι αρκετά "νερουλή" άρα θα κρεμάει διαρκώς και β)δεν είναι προιόν αντοχής. 

Η σωστή δουλειά για τον σκιντζή (όχι επαγγελματία μάστορα δηλαδή) είναι με επισκευαστικό σοβά (υπάρχει και ταχύπηκτος)  και, ανάλογα πώς είναι η υπόλοιπη-διπλανή επιφάνεια, αντίστοιχο τελείωμα. 

Λοιπον φωτογραφιες οσο καλυτερα μπορουσα γιατι δεν εχω τη σκαλα. 

Εδω οπως φαινεται απο κατω. Μη σας τρομαζει ειναι 1με 2 χιλιοστα φαγομενο. Οι μαρκιζες, μετωπες εχουν επισκευαστεί σχετικα προσφατα. Τσεκαρα με χτυπήματα για τυχον κουφια σημεια δε δισπιστωσα κατι ιδιαιτερο

https://imgur.com/cpUVmTp

Εδω οπως μπορεσα απο την ταρατσα. Η σχισμη που φαινεται κατω απο το συρμα ειναι. Ισως τελικα να ειναι λιγοτερο απο οτι νομιζα σε διαστασεις. 

Το γυρω που φαινεται ετσι εχει πεταξει το χρωμα. 

https://imgur.com/9Sg4vXh

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικα πηρα αφροστοκο. 

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ο αφροστοκος δεν ειναι για πολλα πολλα. Εννοω το εβαλες απλωσες τελος. Αν πηγαινεις με τη σπατουλα περαδωθε συνεχεια το μαζευει ολο πισω. 

Ειχα συνηθισει απο τον στόκο σπατουλαρισματος που τον εφτιαχνα μονος μου και μπορουσα να τον δουλευω μεχρι να ισιωσω την επιφανεια οπως θελω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο μαγαζι μου εδωσαν αυτο

https://e-home-monosi.gr/thermomonosi-exoterika/485-191-alchimica-aquasmart-thermo-epichrisma-polyourethanikhs-vaseos-gia-thermomonosi-ygromonosi-epifaneion.html#/8-ποσότητα_lt-4

Το άπλωσα αλλα αυτο ειναι σα τσιχλα δε τριβεται. 

Μηπως αργει να στεγνωσει? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Καλημερα,

αφου λεει ελαστικό ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (υπό του μηδέν)

Αρα δεν τριβεται

https://www.alchimica.com/sites/default/files/media-files/aquasmart-thermo-_v2.1.pdf

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα