kpapageo

Κουβεντολόι να γίνεται

90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Αν ήμασταν όλοι πιό κοντά, θα πρότεινα εκδρομούλα πολλών χιλιομέτρων με θέμα "Ματρακάδες και Μπαρμπάδες"

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

@Canardo Το καφεδάκι θα στο κεράσω ούτως η άλλως αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Πάμε λοιπόν!

1. Αξιοπιστία

Οκ, όλα λίγο πολύ έχουν τα θεματάκια τους. Τι θεωρώ εγώ αξιόπιστο; Όταν googlάρω "μαρκα/μοντέλο" problems, και αφού μπω σε ελληνικά και ξένα φόρουμς, βλέπω τι προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει οι κάτοχοι. Κάποια από αυτά εμφανίζονται περισσότερες φορές άρα εκεί είναι το "κλασσικό" πρόβλημα του συγκεκριμένου μοντέλου. Φυσικά για να πάρω σωστά συμπεράσματα κοιτάζω μοντέλα που έχουν minimum 5 χρόνια στην αγορά. Με βάση λοιπόν αυτό το ψαχτήρι, καταλήγω σε 2-3 μοντέλα με τις λιγότερες αναφορές σε βλάβες. Για να είμαι πιο σίγουρος ξεψαχνίζω κάθε μοντέλο ξεχωριστά ψάχνοντας για συγκεκριμένες τυπικές βλάβες, πχ Versys stator problem ή Transalp rectifier problem. Αν δω ότι παίζουν πολλές αναφορές τότε πιθανόν υπάρχει ευπάθεια.

Συνοψίζοντας, θα προτιμούσα ένα μηχανάκι του οποίου η αξιοπιστία είναι αποδεδειγμένη σε βάθος χρόνου και ας είναι πιο "πολύπλοκο", παρά κάτι που βγάζει περισσότερες βλάβες αλλά είναι πιο απλό. Το ίδιο και για το δίκτυο ανταλλακτικών, πχ η Kawasaki νορμάλ δίκτυο ανταλλακτικών έχει αλλά τι να το κάνω όταν καρφώνει βαλβίδα στην Φινλανδία..

2. Service

Δεν είμαι μηχανικός, πολύ λίγα πράγματα μπορώ να κάνω αν μου τύχει μια ξαφνική βλάβη. Εκείνα που μπορώ να κάνω περιορίζονται στην βασική συντήρηση, δηλαδή λάδια, φίλτρα, παραφλού, φρένα (υγρά/τακάκια), μπουζί, βαλβίδες (κοκοράκια). Από ξαφνικές βλάβες μπορώ να διαχειριστώ μόνο κομμένες ντίζες, αλλαγή σαμπρέλας και καμμένες λάμπες. Καθαρισμός injection, ρύθμιση καρμπυρατέρ (μόνο injection μοτόρια είχα) και άλλες τέτοιου είδους εργασίες δεν έχω επιχειρήσει ποτέ. 

Το θέμα είναι ότι όταν είσαι στον δρόμο θες η βασική συντήρηση να είναι όσο το δυνατόν ευκολότερη. Πχ για να αλλάξω μπουζί στο Versys έπρεπε να βγάλω όλα τα πλαϊνά πλαστικά, ντεπόζιτο και φιλτροκούτι. Στο Tenere 250, απλά τράβαγες την μπουζόπιπα και ξεβίδωνες.

Στο κομμάτι αυτό θα βάλω και την συχνότητα της βασικής συντήρησης η οποία παίζει ρόλο όταν είσαι κάθε μέρα στον δρόμο. Σκέψου τώρα να κάνεις αλλαγή λαδιών τώρα και να πρέπει να ξανακάνεις μετά από 3000 χλμ, όμως για τα επόμενα 3000 χλμ η μεγαλύτερη πόλη που θα συναντήσεις θα είναι των 10000 κατοίκων. Θα βρεις λάδι εκεί ή θα το αγοράσεις από τώρα και θα το κουβαλάς μαζί; Pain in the ass.

3. Χαμηλό βάρος

Εδώ είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, συνήθως οι αριθμοί λένε την αλήθεια αν και πολλές φορές ένα μηχανάκι το αισθανόμαστε πιο ελαφρύ από ένα άλλο (στατικά, γιατί εν κινήσει λίγο πολύ όλα ελαφριά είναι) λόγω κατασκευής. Μηχανάκια άνω των 220 κιλών γεμάτα απορρίπτονται. Και αυτό βέβαια σχετικό είναι, γιατί άλλο ένα 220κιλο μηχανάκι των 90 αλόγων και άλλο των 40 πχ.

4. Οικονομία κατανάλωσης

Και εδώ πιο ξεκάθαρα. Οκ παίζει ρόλο το πόσο σε τρώει αλλά μιλάμε για μέσους όρους. Δεν είναι τόσο το οικονομικό, όσο το πόσο δύσκολο είναι να βρεις βενζίνη σε μερικές χώρες. Άρα όσο χαμηλότερη κατανάλωση έχεις τόσα περισσότερα χλμ μπορείς να διανύσεις. Θα μου πεις, ένα μηχανάκι μπορεί να βγάζει περισσότερα χλμ σύνολο ακόμα και αν καίει παραπάνω λόγω πολύ μεγαλύτερου ντεπόζιτου. Σε αυτή την περίπτωση όμως γυρνάμε στο 3, οπότε θεωρώ πως είναι προτιμότερος ο συνδυασμός "μικρή κατανάλωση-μικρό ντεπόζιτο" παρά "μεγάλη κατανάλωση-μεγάλο ντεπόζιτο".

Ελπίζω να μπόρεσα να δώσω μια πιο αναλυτική εικόνα του τι γίνεται μέσα στο κεφάλι μου αυτή την στιγμή!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Αν με το ότι σκέφτεσαι Ασία εννοείς τιποτα Ινδία, μου μπαίνουν ιδέες για κανα Duke 390 μιας και κυκλοφορούν άπειρα εκεί...

... Αλλα από την άλλη τι σκατα θα το φορτώσεις; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Αν με το ότι σκέφτεσαι Ασία εννοείς τιποτα Ινδία, μου μπαίνουν ιδέες για κανα Duke 390 μιας και κυκλοφορούν άπειρα εκεί...

... Αλλα από την άλλη τι σκατα θα το φορτώσεις; 

ΚΤΜ Adventure 390. Προσεχώς.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@kpapageo

Πήρα πρωτοβουλία και έκανα το παρακάτω, το οποίο στην ουσία είναι μια οπτικοποίηση των σκέψεων σου.
Πρόσθεσα και κάποιες δικές μου μόνο για να γίνει κατανοητό πως μπορεί να αναπτυχθεί / εμπλουτιστεί, με ιδέες/απόψεις που θα πάρεις από εδώ μέσα και από οπουδήποτε αλλού.

veZXNXS.jpg

Αυτό το δέντρο σκέψεων, είναι πεπερασμένο, κάποια στιγμή σταματάει να αναπτύσσεται ή έχει ελάχιστη σημασία να αναπτυχθεί παραπέρα.

Εκεί ξεκινάει το δεύτερο στάδιο, αυτό της βαθμολόγησης.
Ο κάθε παράγοντας που έχει καταγραφεί παίρνει ένα συντελεστή ("βαθμό") και μπαίνει σε ένα υπολογιστικό φύλλο.
Όλα τα υποψήφια μοντέλα με βάση αυτό το φύλλο θα συγκεντρώσουν μια βαθμολογία και θα ταξινομηθούν.

Δεν ξέρω αν βοηθάω ή αν βρίσκεις κάποιο νόημα σε όλο αυτό...:think:
Το "σύστημα" αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι "bullet proof" (100% αξιόπιστο), αλλά μπορεί κατά την γνώμη μου να δώσει ένα καλό μπούσουλα για το που τελικά θα πρέπει να κινηθείς.

Τροποποιήθηκε από τον Canardo
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

...κι άμα επιλύσει οοοολο αυτο το οργανόγραμμα και το αποτέλεσμα βγεί Zontes???:2funny:

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

...κι άμα επιλύσει οοοολο αυτο το οργανόγραμμα και το αποτέλεσμα βγεί Zontes???:2funny:

Τότε πλησιάζει το τέλος του κόσμου ψηλέ.... :cry:
ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ !!!! :rotfl:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Την 10/21/2019 at 2:11 ΜΜ, το μέλος kpapageo έγραψε:

@Canardo Το καφεδάκι θα στο κεράσω ούτως η άλλως αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Πάμε λοιπόν!

1. Αξιοπιστία

Οκ, όλα λίγο πολύ έχουν τα θεματάκια τους. Τι θεωρώ εγώ αξιόπιστο; Όταν googlάρω "μαρκα/μοντέλο" problems, και αφού μπω σε ελληνικά και ξένα φόρουμς, βλέπω τι προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει οι κάτοχοι. Κάποια από αυτά εμφανίζονται περισσότερες φορές άρα εκεί είναι το "κλασσικό" πρόβλημα του συγκεκριμένου μοντέλου. Φυσικά για να πάρω σωστά συμπεράσματα κοιτάζω μοντέλα που έχουν minimum 5 χρόνια στην αγορά. Με βάση λοιπόν αυτό το ψαχτήρι, καταλήγω σε 2-3 μοντέλα με τις λιγότερες αναφορές σε βλάβες. Για να είμαι πιο σίγουρος ξεψαχνίζω κάθε μοντέλο ξεχωριστά ψάχνοντας για συγκεκριμένες τυπικές βλάβες, πχ Versys stator problem ή Transalp rectifier problem. Αν δω ότι παίζουν πολλές αναφορές τότε πιθανόν υπάρχει ευπάθεια.

Συνοψίζοντας, θα προτιμούσα ένα μηχανάκι του οποίου η αξιοπιστία είναι αποδεδειγμένη σε βάθος χρόνου και ας είναι πιο "πολύπλοκο", παρά κάτι που βγάζει περισσότερες βλάβες αλλά είναι πιο απλό. Το ίδιο και για το δίκτυο ανταλλακτικών, πχ η Kawasaki νορμάλ δίκτυο ανταλλακτικών έχει αλλά τι να το κάνω όταν καρφώνει βαλβίδα στην Φινλανδία..

2. Service

Δεν είμαι μηχανικός, πολύ λίγα πράγματα μπορώ να κάνω αν μου τύχει μια ξαφνική βλάβη. Εκείνα που μπορώ να κάνω περιορίζονται στην βασική συντήρηση, δηλαδή λάδια, φίλτρα, παραφλού, φρένα (υγρά/τακάκια), μπουζί, βαλβίδες (κοκοράκια). Από ξαφνικές βλάβες μπορώ να διαχειριστώ μόνο κομμένες ντίζες, αλλαγή σαμπρέλας και καμμένες λάμπες. Καθαρισμός injection, ρύθμιση καρμπυρατέρ (μόνο injection μοτόρια είχα) και άλλες τέτοιου είδους εργασίες δεν έχω επιχειρήσει ποτέ. 

Το θέμα είναι ότι όταν είσαι στον δρόμο θες η βασική συντήρηση να είναι όσο το δυνατόν ευκολότερη. Πχ για να αλλάξω μπουζί στο Versys έπρεπε να βγάλω όλα τα πλαϊνά πλαστικά, ντεπόζιτο και φιλτροκούτι. Στο Tenere 250, απλά τράβαγες την μπουζόπιπα και ξεβίδωνες.

Στο κομμάτι αυτό θα βάλω και την συχνότητα της βασικής συντήρησης η οποία παίζει ρόλο όταν είσαι κάθε μέρα στον δρόμο. Σκέψου τώρα να κάνεις αλλαγή λαδιών τώρα και να πρέπει να ξανακάνεις μετά από 3000 χλμ, όμως για τα επόμενα 3000 χλμ η μεγαλύτερη πόλη που θα συναντήσεις θα είναι των 10000 κατοίκων. Θα βρεις λάδι εκεί ή θα το αγοράσεις από τώρα και θα το κουβαλάς μαζί; Pain in the ass.

3. Χαμηλό βάρος

Εδώ είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, συνήθως οι αριθμοί λένε την αλήθεια αν και πολλές φορές ένα μηχανάκι το αισθανόμαστε πιο ελαφρύ από ένα άλλο (στατικά, γιατί εν κινήσει λίγο πολύ όλα ελαφριά είναι) λόγω κατασκευής. Μηχανάκια άνω των 220 κιλών γεμάτα απορρίπτονται. Και αυτό βέβαια σχετικό είναι, γιατί άλλο ένα 220κιλο μηχανάκι των 90 αλόγων και άλλο των 40 πχ.

4. Οικονομία κατανάλωσης

Και εδώ πιο ξεκάθαρα. Οκ παίζει ρόλο το πόσο σε τρώει αλλά μιλάμε για μέσους όρους. Δεν είναι τόσο το οικονομικό, όσο το πόσο δύσκολο είναι να βρεις βενζίνη σε μερικές χώρες. Άρα όσο χαμηλότερη κατανάλωση έχεις τόσα περισσότερα χλμ μπορείς να διανύσεις. Θα μου πεις, ένα μηχανάκι μπορεί να βγάζει περισσότερα χλμ σύνολο ακόμα και αν καίει παραπάνω λόγω πολύ μεγαλύτερου ντεπόζιτου. Σε αυτή την περίπτωση όμως γυρνάμε στο 3, οπότε θεωρώ πως είναι προτιμότερος ο συνδυασμός "μικρή κατανάλωση-μικρό ντεπόζιτο" παρά "μεγάλη κατανάλωση-μεγάλο ντεπόζιτο".

Ελπίζω να μπόρεσα να δώσω μια πιο αναλυτική εικόνα του τι γίνεται μέσα στο κεφάλι μου αυτή την στιγμή!

Για όλα αυτά που γράφεις, εκτός του 3 (βάρος) πας για NC. Αν θέλεις και το βάρος ιδανικό τότε CB500X.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Canardo. 

ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Θα πέσει το mybike 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Tiger sport2017 (1050cc) shoei gt 2 Triumph speed triple (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 11/10/2019 at 10:10 ΜΜ, το μέλος getsim andreas έγραψε:

σε πρωτη φαση θελεις κατι που να καιει λιγο   [πολλα τα χιλιομετρα] σε δευτερη φαση ψαξε στα γειτονικα φορουμ να βρεις τον BILLY84 O οποιος εχει κανει τωρα πανω απο αυτα που γραφει εδω,   λαδια και φιλτρο λαδιου καθε 12.000χιλ. μπουζι 48.000χιλ. αερος 24.000χιλ. βαλβιδες 24.οοο αλλα και που το ανοιξα για να ρυθμισω ετσι το εκλεισα. οπως σου εχει γραψει ποιο πανω ο φιλος ειναι με κοκορακια  και αν θελει ρυθμιση θα το ακουσεις, αλλιος δεν ασχολησε.

Σου παραθετο κειμενο του. billy84

Βεβαια για να λέμε την αλήθεια μετα από 250.000 χωρίς ποτέ να καθαριστεί δεν έχει κανένα θέμα φρακαρισματος, μιας και άλλαξα πίσω τακάκι πρόσφατα.,

εχει το NC700 MANUAL.οχι το dct.
εγω εχω το  NC750DCT και σε ταξιδι χαλαρα, εως λιγο γκαζι εχω τα 120-130 και καιει 3,5 στα 100χιλ. αν του τα δωσεις ανεβενουν τα νουμερα.
για τετοιο ταξιδι θα επερνα η   το 700  η 750 και λεω παλι για τα χιλ, που ζητας 120-130 ανετα. αν κατεβεις σε χιλ.καπου στα 80-100 θα σου ελεγα το Himalayan 400.  ροπατο περιπου 4L.στα 100 και ελαφρυ.εχω δει ολα τα video τις κοπελιας, κανε τον κοπο και δες κανενα video τις

ΕΊχα το nc700x από καινούριο για 40000χλμ ,(όχι όμως απόλυτα αξιόπιστο) , φανταστικό μηχανάκι  που και  μέσα στην πόλη λόγω κέντρου βάρους-κατανάλωσης, σου λύνει τα χέρια.Εμένα μού'βγαλε αντλία βενζίνης-πανάκριβη (ενώ έβαζα premium συνήθως καύσιμα), η μαμά αλυσίδα ήταν σκουπίδι και το αμορτισέρ πίσω παρέδωσε πνεύμα στα 28κ (90 κιλά, χωρίς χρήση off).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 21/10/2019 at 2:11 ΜΜ, το μέλος kpapageo έγραψε:

1. Αξιοπιστία

2. Service

3. Χαμηλό βάρος

4. Οικονομία κατανάλωσης

(αν εξαιρέσω το PITA φίλτρο αέρα,που αλλάζει όμως ανά 24κ)

Τροποποιήθηκε από τον thanosgp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

@thanosgp Για την ιστορία, το (πρώην) NC σου το έκανα μια βόλτα :tongue:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

πριν 2 ώρες, το μέλος thanosgp έγραψε:

ΕΊχα το nc700x από καινούριο για 40000χλμ ,(όχι όμως απόλυτα αξιόπιστο) , φανταστικό μηχανάκι  που και  μέσα στην πόλη λόγω κέντρου βάρους-κατανάλωσης, σου λύνει τα χέρια.Εμένα μού'βγαλε αντλία βενζίνης-πανάκριβη (ενώ έβαζα premium συνήθως καύσιμα), η μαμά αλυσίδα ήταν σκουπίδι και το αμορτισέρ πίσω παρέδωσε πνεύμα στα 28κ (90 κιλά, χωρίς χρήση off).

κατι εχει παιξει με το δικο σου nc700. το εχει  ο billy84  με 250.000 χιλ. και δεν ειχε προβληματα οπως αυτα που αναφερεις. εχω το nc750dct με 29.500 χιλ. και δεν εχω το παραμικρο προβλημα, με αλυσιδα μαμα που εχει να κανει τουλαχιστον αλλες 10-15000 χιλ.       λαδια καθε 12000χιλ. φιλτρο αερος 24000χιλ. φιλτρο λαδιου 12000χιλ. φιλτρο dct καθε 24000χιλ. μπουζι 48000χιλ.

δυο ταξιδια φετος εξωτερικο δεν εκανε κιχ με σερι 1300χιλ. και 10 ωρες οδηγηση με τα 400χιλ.υπο βροχη.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 8 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

@thanosgp Για την ιστορία, το (πρώην) NC σου το έκανα μια βόλτα :tongue:

Ναι το άφησα στον Νίκο της triumph για να παρω τον τιγρη 1050. Το είχα σε φοβερή κατάσταση όμως!

Τροποποιήθηκε από τον thanosgp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα