kpapageo

Κουβεντολόι να γίνεται

90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πέρα από TPS, φίλου του έπεσε το XTX στατικά πάνω σε άλλο μηχανάκι και χτύπησε στον κεντρικό διακόπτη με αποτέλεσμα να σπάσει και να κοπεί η κεραία του Immobiliser. Έμεινε στον τόπο και μετά από ψάξιμο 3-4 ημέρες το έφτιαξε σε έναν στην Αθήνα. Αν γίνεται, εγώ θα το καταργούσα να μην παίζει τέτοιο σενάριο.

Να πω και XT600E; Κρατάει 120-130, αλλά είναι για άντρες because κραδασμοί, όρθια θέση, εντός budget(παίρνεις 2-3 να βρίσκονται). Για αξιοπιστία δεν χρειάζεται να πω κάτι, XT είναι. Για diy, με 5 γερμανοπολύγωνα και 2-3 άλλεν το έχεις κάνει βίδες όλο σε χρόνο dt. Το βάρος ίσως είναι ένα θέμα, κατανάλωση 5-6lt/100km. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Να προτείνω κάτι, ίσως "περίεργο".... σε συνέχεια του προηγούμενου ...
Αν έπαιρνες ένα από τα γνωστά-εγγυημένα "παλιά" on-off και του έκανες ένα καλό rebuild στα σημεία που πονάει;;;

Θα έδινες 1500€-2000€, θα έριχνες άλλα τόσα και θα είχες ένα μηχανάκι, "παλιάς κοπής" μεν, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά θα ήξερες ότι είναι "σωστό" και δεν θα σε αφήσει.
Αν είσαι τυχερός και το ψάξεις μπορεί να σου βγει και σχετικά πιο φθηνά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Ε αφού καταληξαμε σε Μιναρελλι, ας παει στο καλό. Μέσα κι ο πηγασος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

To Tenere 660 είναι αρκετά ψηλά στην λίστα, μόνο το TPS του με προβληματίζει. Αν θυμάμαι καλά είχε βγει κάποια ανάκληση για τα ψεκαστά ΧΤ; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

@telephoner Το ΧΤ600Ε θα εξεταστεί :_thumbsup:

@Canardo Με ενδιαφέρει αυτή η προοπτική, σε ποια γνωστά-εγγυημένα "παλιά" on-off αναφέρεσαι; Αυτό το DR650 πχ που πόσταρε ο @kalimera8764 στην 1η σελίδα πολύ με άρεσε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Να προτείνω κάτι, ίσως "περίεργο".... σε συνέχεια του προηγούμενου ...
Αν έπαιρνες ένα από τα γνωστά-εγγυημένα "παλιά" on-off και του έκανες ένα καλό rebuild στα σημεία που πονάει;;;

Θα έδινες 1500€-2000€, θα έριχνες άλλα τόσα και θα είχες ένα μηχανάκι, "παλιάς κοπής" μεν, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά θα ήξερες ότι είναι "σωστό" και δεν θα σε αφήσει.
Αν είσαι τυχερός και το ψάξεις μπορεί να σου βγει και σχετικά πιο φθηνά.

Το μεγαλο μειονεκτημα με αυτο το πλανο ειναι πως ο,τι χρημα πεσει στη μηχανη δε θα το παρει ποτε πισω σε ενδεχομενη μεταπωληση. Ενα DR650 πιανει στην αγορα ας πουμε 1500€; Ενα DR650 με rebuild των 1500€ πιανει παλι 1500€. Αντε 1700 στο τσακιρ κεφι.

BTW μονοκυλινδρο μηχανακι για δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οντως θεωρειται καλη λυση; Εγω στο Domie πανω απο 45' δεν την παλευα, μουδιαζαν ολα. Αλλα οκ εγω ειμαι και τερμα φλωρος σε θεματα ταξιδιου. Ο Κωστης παει Nordcap και με ποδηλατο χωρις σελα. :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Να βαλουμε και τον Πηγασο τοτε?

Κοιτα να δεις που με αξιοπιστια σαν πρωτο κριτηριο, θα καταληξουμε σε ευρωπαικο.. :P

Ε το τενερε είναι ωραία κ@βλα ρε, περισσεύει ο Πήγασος!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου πρότεινα το Yamaha Mt -07.

Είναι παναλαφρα, δεν καίνε τίποτα, δεν χαλάνε . Στην πόλη είναι κορυφαίο παπί, πίστα μπαίνει άνετα και με αξιώσεις.

Χώμα τώρα που θες, λόγο βάρους και ροπής δεν θα σε βλέπουν τα ψευδο ον οφ με τα λαστιχένια πλαίσια και το μεγάλο βάρος...δύο λάστιχα θέλει...

Yamaha-MT-07-5.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@kpapageo Δεν θα ήθελα να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, άλλωστε έχουν πέσει ήδη πολλά μηχανάκια στο τραπέζι και δεν σε ξέρω σχεδόν καθόλου, οπότε ότι και να προτείνω θα είναι έωλο.

Αυτό που θα μπορούσα να σου προτείνω όμως, είναι ένας τρόπος να γίνει μια πιο σαφής χαρτογράφηση των αναγκών σου σε πρώτη φάση, σε συνδυασμό με ένα αξιολογικό σύστημα κομμένο και ραμμένο αποκλειστικά στα δικά σου μέτρα  σε δεύτερο στάδιο.
Κάτι τέτοιο πιστεύω πως θα οδηγούσε σε ένα φάσμα 2-3 μοντέλων βαριά-βαριά...
....τα υπόλοιπα είναι "κουβέντα να γίνεται".(Pun intended) :tongue:

Αν ψήνεσαι το συνεχίζουμε... :think:

@pitapola  Ένα δίκιο το έχεις, αλλά από ότι είδα σε όλη τη "μήκος" του νήματος δεν τέθηκε πουθενά η μεταπωλητική αξία ως ζητούμενο, όπως ούτε και ή άνεση (βλ. μονοκύλινδρο).
Παρ' όλα αυτά αν ήμουν εγώ δεν θα τα απέκλεια ως παράγοντες, απλά στην εξίσωση σου μου θα είχαν μάλλον χαμηλό συντελεστή.

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Το μεγαλο μειονεκτημα με αυτο το πλανο ειναι πως ο,τι χρημα πεσει στη μηχανη δε θα το παρει ποτε πισω σε ενδεχομενη μεταπωληση. Ενα DR650 πιανει στην αγορα ας πουμε 1500€; Ενα DR650 με rebuild των 1500€ πιανει παλι 1500€. Αντε 1700 στο τσακιρ κεφι.

BTW μονοκυλινδρο μηχανακι για δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οντως θεωρειται καλη λυση; Εγω στο Domie πανω απο 45' δεν την παλευα, μουδιαζαν ολα. Αλλα οκ εγω ειμαι και τερμα φλωρος σε θεματα ταξιδιου. Ο Κωστης παει Nordcap και με ποδηλατο χωρις σελα. :shades:

Δομινατορ 1 ωρα στη σελα  max. Μετά θέλεις και εσύ και το μηχανάκι στάση. Θυμάμαι που τους είχα πει στο συνεργείον ότι πήγα Αθηνα-Τρίπολη με 2 ατομα χωρίς στάση και γούρλωσαν. Οχι για μένα, για το μηχανάκι. Από την άλλη πάλη εκείνη η Ολλανδέζα γυρίζει τον κόσμο με Ενφιλντ. Μάλλον λόγω χαμηλής απόδοσης είναι πιο κουλ; Δε φαίνεται να χει πάθει τίποτα, μπορεί και να εχω χάσει επεισόδιο.

πριν 16 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

@telephoner Το ΧΤ600Ε θα εξεταστεί :_thumbsup:

@Canardo Με ενδιαφέρει αυτή η προοπτική, σε ποια γνωστά-εγγυημένα "παλιά" on-off αναφέρεσαι; Αυτό το DR650 πχ που πόσταρε ο @kalimera8764 στην 1η σελίδα πολύ με άρεσε.

Εσύ δεν είπες πως θέλεις αραιά σέρβις; Πού κολλάνε τα ΧΤ και DR των προγόνων μας;

πριν 15 ώρες, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Εγώ θα σου πρότεινα το Yamaha Mt -07.

Είναι παναλαφρα, δεν καίνε τίποτα, δεν χαλάνε . Στην πόλη είναι κορυφαίο παπί, πίστα μπαίνει άνετα και με αξιώσεις.

Χώμα τώρα που θες, λόγο βάρους και ροπής δεν θα σε βλέπουν τα ψευδο ον οφ με τα λαστιχένια πλαίσια και το μεγάλο βάρος...δύο λάστιχα θέλει...

Yamaha-MT-07-5.jpg

ducati-1199-panigale-terracorsa-off-road

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Από την άλλη πάλη (κατς ή ελληνορωμαική; :mB_kalo_e:) εκείνη η Ολλανδέζα γυρίζει τον κόσμο με Ενφιλντ. Μάλλον λόγω χαμηλής απόδοσης είναι πιο κουλ; Δε φαίνεται να χει πάθει τίποτα, μπορεί και να εχω χάσει επεισόδιο.

Μην ξεχνάς ότι στις γυναίκες οι κραδασμοί έχουν άλλη επίδραση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Δομινατορ 1 ωρα στη σελα  max. Μετά θέλεις και εσύ και το μηχανάκι στάση. Θυμάμαι που τους είχα πει στο συνεργείον ότι πήγα Αθηνα-Τρίπολη με 2 ατομα χωρίς στάση και γούρλωσαν. Οχι για μένα, για το μηχανάκι.

Το μηχανάκι γιατί; Εδώ την παλεύουν καλοκαίρι στην πόλη με θερμοκρασίες στο θεό, σε εθνικές τι να πάθουν; Ο κώλος την ακούει περισσότερο, μετά την 1:30 ώρα πιο πολύ όλα πάω όρθιος παρά καθιστός :laugh:.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 32 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μην ξεχνάς ότι στις γυναίκες οι κραδασμοί έχουν άλλη επίδραση.

ΜΜΑ σε ζελέ.

Τώρα για τους κραδασμούς τα δεδομένα που έχω συλλέξει μέσω συνεντεύξεων και πειραμάτων διίστανται. Καθοριστικός παράγοντας φαίνεται να είναι το σχήμα της σέλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Δομινατορ 1 ωρα στη σελα  max. Μετά θέλεις και εσύ και το μηχανάκι στάση. Θυμάμαι που τους είχα πει στο συνεργείον ότι πήγα Αθηνα-Τρίπολη με 2 ατομα χωρίς στάση και γούρλωσαν. Οχι για μένα, για το μηχανάκι. Από την άλλη πάλη εκείνη η Ολλανδέζα γυρίζει τον κόσμο με Ενφιλντ. Μάλλον λόγω χαμηλής απόδοσης είναι πιο κουλ; Δε φαίνεται να χει πάθει τίποτα, μπορεί και να εχω χάσει επεισόδιο.

Εσύ δεν είπες πως θέλεις αραιά σέρβις; Πού κολλάνε τα ΧΤ και DR των προγόνων μας;

ducati-1199-panigale-terracorsa-off-road

Το έβαλα γιατί είπε 4500 μτχ. Αλλιώς θα έβαζα το xt της Ducati.

desert-sled-red.jpg

Το σίγουρο είναι ότι ούτε η γιαμαχα διαφωνεί μαζί μου xsr xt tribute... Και το δίνει 9000   χιλιάρικα για δύο λάστιχα...

86d29f3783686164e071afae20a5d20c.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος telephoner έγραψε:

Το μηχανάκι γιατί; Εδώ την παλεύουν καλοκαίρι στην πόλη με θερμοκρασίες στο θεό, σε εθνικές τι να πάθουν; Ο κώλος την ακούει περισσότερο, μετά την 1:30 ώρα πιο πολύ όλα πάω όρθιος παρά καθιστός :laugh:.

Δε διαφωνώ, και δεν είχε παθει τιποτα τοσα χρονια μεσα στην Αθηνα. Απλα στα 40ρια πηγαινα σεμνά. ΜΙΑ φορα το ζορισα πραγματικα σε μικρες ταχυτητες 30-60 και αμεσως εσκασε φλαντζα κεφαλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 ώρες, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Το έβαλα γιατί είπε 4500 μτχ. Αλλιώς θα έβαζα το xt της Ducati.

desert-sled-red.jpg

Το σίγουρο είναι ότι ούτε η γιαμαχα διαφωνεί μαζί μου xsr xt tribute... Και το δίνει 9000   χιλιάρικα για δύο λάστιχα

Mt07+ανεμοθωρακας+καρατιμόνα+σελα τζελ+λαστιχα+saddle bags. Χμμμ.... Καλό θαναι. Σχεδον σαν το καινουργιο tenere.

Τροποποιήθηκε από τον costikos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Ετσι για την ιστορια, να πω και εγω τη δικη μου μερια.

Με λαστιχο mx μαλιστα, σε xr250r, χωρις σταση πηγα Θεσσαλονικη - Λαρισα απο Ελασσονα (γυρω στα 200km με αρκετα "ανοιχτα" κομματια και εθνικη). Ημερησιες: ονοφαδα στη λιμνη Πολυφυτου και περιξ, Σκρα, λιμνη Κερκινη, Καβαλα. Εκδρομικο εντουρο με διανυκτερευσεις κτλ., γυρος λιμνης Πλαστηρα - Ελατη - Περτουλι. Προφανως οι ταχυτητες στα ανοιχτα περιοριζονταν στα 80-100 περιπου και χωρις πιεση χρονου.

Οποτε μου κανει λιγο εντυπωση που το Ντομι σε περιοριζει στη 1 ωρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 13 λεπτά, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Λογικά το 600 έχει περισσότερους κραδασμους +έξτρα αέρα λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας.

Γενικά δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις παίζουν άπειροι παράγοντες.

Πχ. αν τύχει να έχεις κόντρα άνεμο για πολύ ώρα είσαι τελειωμένος. 

Επίσης το μεγαλύτερο δε σημαίνει πιο άνετο. Υπάρχει λόγος που κάποιοι κάνουν τέτοιες καφριλες με παπια και είναι οκ.

Εγώ με το lc4 μια Κατερίνη πήγα και τελείως οριακά επιβίωνα μέχρι την επόμενη στάση για βενζίνη και έχω δει τρομερά σκληροτράχηλα άτομα να μην αντέχουν το συνδυασμο αερα-κραδαδμων.

Στην Εθνική αυτο. Αντιθέτως παρόμοια χιλιόμετρα από παλιά εθνική και περιφερειακους ήταν απόλαυση.

Στο θέμα μας πάντως νομίζω το Tenere 660 είναι τρομερή επιλογή. Αλλιώς δικυλινδρο ακόμα και σχετικά ψηλό naked οπως το mt. Κανά vstrom όπως τα φτιάχνουν με κάγκελα - προβολείς κτλπ. επίσης θα μετραγε full.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που είπε ο Καπταιν. Ειναι σαν να κανεις γουιντσερφ και να κρατιέσαι απ το τιμόνι. Μερκιές φορες στην απελπισία μου έκανα slipstream 3 μετρα πίσω απο πούλμαν. Συν τους κραδασμούς, συν την άβολη σέλα αστα να πάνε. Μπορεις να πας όση ωρα θες, αλλά για 2 ωρες διαδρομή θελω 1 ωρα για νε επανέλθω κανονικά.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω, σας βλεπω και τους 2 υπερβολικους...Οδηγησα και fmx και ccm και διχρονα και γυμνα.

Ακομα και με το cbr (το F!) τωρα, και με 130 να παω ταξιδι συνεχομενα, θα κανω κεφαλι καζανι απο τον αερα. Αμα ειναι εθνικη, θα πιαστω απο την ακινησια, η σε καποιες στροφες συντονιζει και μουδιαζουν τα χερια για κανα 2 μερες. Μηχανακι που θεωρειται ψιλοτουριστικο, ετσι;

Απλα πρεπει να το βρεις με το οτιδηποτε. Θα κοψεις λιγο ταχυτητα, θα πας απο ενα δρομο που εχει καποιο λιγο πιο στριφτερο ενδιαφερον, αμα εισαι τυχερος και εχεις και επιπεδη σελα, αλλαζεις και λιγο πιο δραστικα τη σταση σου.

Αλλιως, με αυτη τη λογικη, παμε μονο με αμαξι. Να εχουμε τη ζεστουλα μας, δε μας αγγιζει τιποτα, κουβαλαμε ο,τι θελουμε, ησυχια, μουσικουλα... Αντε στο τσακιρ κεφι καποιο μαστοδοντο (φαση goldwing)

Εννοειται ο καθενας εχει τα θελω και τα μπορω, τι να πω...

Μονο με EXC 250, 5 ταχυτο πραγματικα δε την παλεψα σε πορεια λογο κραδασμων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάπου έχει μπλεχτεί η κουβέντα. Δε μιλάμε για δίωρη διαδρομή αλλά για διηπειρωτικό ταξίδι. 

Και πάλι βέβαια, όλα γίνονται. Άλλος κάνει το γύρο του κόσμου με ποδήλατο. Αλλά αυτό δεν κάνει το ποδήλατο ιδανικό όχημα για αυτό το σκοπό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστά όλα αυτά, εγώ λεω σε πορεια με 120 συνέχεια σε εθνική. Αλλα ξεφυγαμε απ το θέμα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Είναι όπως μάθει κανείς, τώρα για διηπειρωτικό ταξίδι δεν ξέρω τι να πω, εγώ μόνο γυμνά είχα. Έχω κάνει βόλτα ένα τίγρη και ένα xr και στα 10 λεπτά κουραστικά από την θόρυβο του αέρα στο κράνος και την ίσια θέση της μέσης, δεν είχα τον αέρα να με σηκώσει και με σπρώχνει ώστε να ακουμπάω πάνω του και να ξεκουράζομαι ούτε την ησυχία στα αφτιά με το κράνος μου στον καθαρό αέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι παιδιά, ξέχασα να αναφέρω ότι δεν με απασχολεί η μεταπωλητική αξία.

Την 16/10/2019 at 9:02 ΜΜ, το μέλος pitapola έγραψε:

Ο Κωστης παει Nordcap και με ποδηλατο χωρις σελα. :shades:

Κρύβε λόγια :tooth:

@elprimerozen Στο ΜΤ07 θα χρειαστεί σίγουρα να βγει και η εξάτμιση παραπάνω γιατί ούτε ρυάκι δεν περνάει έτσι όπως είναι.

@Canardo Ναι ρε εννοείται. Ας ξεκινήσει η ψυχανάλυση! Και άντε φτιάξε το KLR να με το δώκεις βόλτα να δω πως είναι τα παλιά μεγάλα μονοκύλινδρα :tongue:

Απαπα, εγώ με γυμνό δεν θα μπορούσα να ταξιδεύω, όταν μου έσπασε η ζελατίνα στην Σκωτία με το Versys και ήμουν κανα 10ήμερο χωρίς, βλαστήμησα, όχι τόσο για τον αέρα αλλά για την βροχή που την έτρωγα όλη στον κορμό.

Μέχρι τώρα πάντως επικρατέστερα είναι τα NC700X, CB500X, Tenere 660 με την σειρά αυτή.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 3 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Για πορεια σε εθνικη μιλαμε.

Καθολου υπερβολικος. Οκ πες εγω ειμαι φλωρος. Εχω φιλο αλεξιπτωτιστη απο τους πιο μαχιμους ανθρωπους που ξερω και του γ@μηθηκε το συμπαν οταν τον ειχα πισω σε μεγαλη πορεια εθνικη. Μιλαω για κινηση με κοντρα ανεμο που ειναι θεμα τυχης το να σου κατσει.
Αν αλλαξεις διαδρομη ή δεν εχει αερα κτλπ. ειπα ηδη οτι εισαι κομπλε.

Τα μικρα κυβικα οκ δε σου δινουν καλη ταχυτητα κινησης αλλα περα απο αυτο απλα υπομονη θελει. Αραζεις, βλεπεις τη θεα και περιμενεις να φτασεις.

Αλλα οταν κουνιεται το κεφαλι σου σα λουτρινο απο τον αερα για ωρα(χωρις καμια υπερβολη), εχουν μουδιασει τα χερια σου και δεν τα νιωθεις καν περα απο μια συνεχομενη δονηση που τα διαπερναει και δε μπορεις να σηκωθεις καν ορθιος επειδη ο κ@λος σου ειναι λες και καθοταν σε βραχο και η μεση σου εχει εγκαταληψει επειδη προσπαθει να σε κρατησει κοντρα στον αερα+εισαι φορτωμενος με καμια τσαντα βαριδι, εκει καταλαβαινεις οτι τα πραγματα δεν ειναι οσο απλα οσο φαινονται.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

@kpapageo

Δεν έχει σχέση αυτό που προτείνω με ψυχανάλυση αλλά με τεχνικές ανάλυσης και αξιολόγησης. (Θα το ονόμαζα μάλλον κάτι σε creative analysis).
Δεν γνωρίζω αν είσαι εξοικειωμένος με τεχνικές mind mapping αλλά η πρώτη φάση είναι κάτι τέτοιο.

Δεν θα μπω στον κόπο να το εξηγήσω σε βάθος γιατί θα χρειάζονταν να γράφω σελίδες, αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω μια "εικόνα" στα γρήγορα.

Έχεις θέσει 4 βασικούς παράγοντες, για μένα στην πορεία πιθανότατα θα χρειαστεί να προστεθούν και άλλοι αλλά το αφήνω στην άκρη προς το παρόν.
Ο κάθε ένας από αυτούς τους παράγοντες θα πρέπει να αναλυθεί στα βασικά συνθετικά του στοιχεία, φιλτραρισμένα μέσα από μια προσωπική ματιά.
Αυτό το τελευταίο είναι σημαντικό!

Ακολουθούν παραδείγματα που θα το κάνουν πιο κατανοητό.

Μιλάς για diy servcing.
Αν μπορείς να λύσεις και να δέσεις ένα καρμπυρατέρ για να το καθαρίσεις αλλά δεν έχεις ίδια πως να φτάσεις, να λύσεις να καθαρίσεις τα μπεκάκια ενός ψεκαστού τότε έχεις ένα παράγοντα με μια "x" σημασία, στο αξιολογικό σύστημα που θα στήσουμε στο επόμενο στάδιο.
Άσε τι λέει ο "Κώστας", ο "Γιάννης", ο "Θανάσης" και τη γνώμη τους!
Μακριά από γενικότητες και αφηρημένες έννοιες!
ΕΣΥ με τι είσαι εξοικοιωμενος και με τι είσαι άνετος να κάνεις, δεδομένου και του περιβάλλοντος, αλλά και των ειδικών συνθηκών του συγκεκριμένου ταξιδιού.
Μιλάμε για ένα πολύ συγκεκριμένο στόχο, με πολύ εδικές συνθήκες τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι.

Μπορεί ο "αραχτοκαναπεδοτσιπουροταβερνόπουλος" να αντέχει 45 λεπτά, μια ώρα, 2 ώρες και συ να κάνεις 15 χρόνια functional training (να τσαπίζεις χωράφια δηλαδή) ή να είσαι "σιδερόκωλος" και να αντέχεις 6 ώρες.
Καταλαβαίνεις που το πάω!:winking:

Λες μετά για Αξιοπιστία
Τι είναι αξιοπιστία για ένα μηχανάκι;
Να μην βγάζει καθόλου βλάβες (για βρες μου ένα), ένα μηχανάκι που έχει γνωστές και εύκολα αντιμετωπίσιμες βλάβες, ένα μηχανάκι στο οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί προληπτικά ή "αχίλλειος" πτέρνα του, ένα μηχανάκι με εύκολο δίκτυο ανταλλακτικών, ένα μηχανάκι που ακόμα και ο "Φατίχ" σε ένα τοπικό συνεργείο στο "Τζατζικιστάν" έχει τα μέσα να διαχειριστεί;;;

Είναι προτιμότερο ένα μηχανάκι που θέλει ρύθμισα βαλβίδων κάθε 3000km αλλά είναι με κοκκοράκια ή ένα που θέλει κάθε 6000km αλλά φοράει καπελώτα;

Νομίζω ότι μάλλον είναι κατανοητός ο τρόπος σκέψης που προσπαθώ να εισάγω.
Αν όχι κερνάς ένα εσπρεσάκι και στο κάνω "bits and bytes".
Άσε που αν μ' αρέσει η φάτσα σου... κάνεις και βολτίτσα το "κουλούρι"! :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον Canardo
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση