kpapageo

Κουβεντολόι να γίνεται

90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος kpapageo έγραψε:

Για αυτό έχω βάλει top priority την αξιοπιστία, για να μην χρειαστεί να με απασχολεί το δίκτυο :winking:

Πες μου τώρα εσύ και εγγυήσου οτι δε θα σπάσει τίποτα από φυσικά αίτια στη μέση της στέπας επειδή στατιστικά κάποιο μοντέλο θεωρείται αξιόπιστο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Κανα gs 1100? Με σχετικά λίγα χλμ; 

Δεν έψαξα για τυχόν προβλήματα αλλά πολύ βαρύ ρε συ. Επίσης δεν πολυεμπιστεύομαι το telelever και το διαφορικό στα bmw.

πριν 17 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Πες μου τώρα εσύ και εγγυήσου οτι δε θα σπάσει τίποτα από φυσικά αίτια στη μέση της στέπας επειδή στατιστικά κάποιο μοντέλο θεωρείται αξιόπιστο.

Με αυτά που έχω πάθει δεν εγγυώμαι για τίποτα, αλλά δεν θα πάω και στο άλλο άκρο του να πάρω κάτι με όχι και τόσο καλή φήμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Τότε κανα klr, gs 650 και σια; 

250ρια και 300ρια δεν νομίζω ότι θα είναι ακριβώς άνετα στα 120 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

tiger 955i του 2005-2006.

Τερας αξιοπιστιας,παταει καλα στο χωμα αλλα δεν το λες χωματινο,τα 120-130 αλλα και τα 180 τα εχει χαλαρα,πανευκολο στα service,βαρος περιπου στα 200 κιλα και καταναλωση 5 στα 100.

Και το χιλιαρικακι που περισευει για βενζινες.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

tiger 800 1ης γενιας...https://www.car.gr/24165012-triumph-tiger-800 *

εχει θεματακι με την μιζα, το οποιο λυνεται πανευκολα...αλλα ειναι αξιοπιστο και πραγματικo all around...βραβευτηκε κιολας 2-3 χρονιες οταν ειχε πρωτοβγει...

* προς απουφυγη παρεξηγησεων, δεν τον ξερω αυτον που το δινει,...απλα μπηκα car και ειδα το πρωτο φτηνο, αξιολογο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

V strom 650

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

tiger 955i του 2005-2006.

Τερας αξιοπιστιας,παταει καλα στο χωμα αλλα δεν το λες χωματινο,τα 120-130 αλλα και τα 180 τα εχει χαλαρα,πανευκολο στα service,βαρος περιπου στα 200 κιλα και καταναλωση 5 στα 100.

Και το χιλιαρικακι που περισευει για βενζινες.

Χμμ, στα specs που βρήκα γιατί το δίνει 215 στεγνό?

πριν 5 ώρες, το μέλος devil's animal έγραψε:

tiger 800 1ης γενιας...https://www.car.gr/24165012-triumph-tiger-800 *

εχει θεματακι με την μιζα, το οποιο λυνεται πανευκολα...αλλα ειναι αξιοπιστο και πραγματικo all around...βραβευτηκε κιολας 2-3 χρονιες οταν ειχε πρωτοβγει...

* προς απουφυγη παρεξηγησεων, δεν τον ξερω αυτον που το δινει,...απλα μπηκα car και ειδα το πρωτο φτηνο, αξιολογο....

Έχω ακούσει για τα θέματα με την μίζα αλλά όχι το πώς λύνονται. Για πες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλλάζεις μίζα αλλα δεν ισχύει για όλα, είναι θέμα τύχης. Στα 70000 χλμ. δεν έχω δεί ακόμα το παραμικρό. Ελπίζω να μην δώ κι ολας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Έχω ακούσει για τα θέματα με την μίζα αλλά όχι το πώς λύνονται. Για πες!

πας intermoto (Μιχαλακοπουλου 92) και σου βαζει μια "αμερικανικη"...

ειναι καπως τσιμπημενη...μην με ρωτησεις τι και πως...απλως δεν ξαναασχολεισαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Χμμ, στα specs που βρήκα γιατί το δίνει 215 στεγνό?

Γιατι ετσι ειναι.Δεν ειμαι ανθρωπος του ακριβως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) Suomy SR Sport Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος devil's animal έγραψε:

πας intermoto (Μιχαλακοπουλου 92) και σου βαζει μια "αμερικανικη"...

ειναι καπως τσιμπημενη...μην με ρωτησεις τι και πως...απλως δεν ξαναασχολεισαι...

Οντως Αμερικανική είναι..

Rick'sperformance λέγονται έτσι ενημερωτικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξανασκέψου το Himalayan πάντως. Μπορεί να είναι παπόρι, αλλά τη διαδρομή θα την κάνει. Αααν θες, βελτιώνεις τις αναρτήσεις. Ειναι μια στο γιουτούμπ που αυτή τη στιγμή κανει γυρο κόσμου με τετοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

σε πρωτη φαση θελεις κατι που να καιει λιγο   [πολλα τα χιλιομετρα] σε δευτερη φαση ψαξε στα γειτονικα φορουμ να βρεις τον BILLY84 O οποιος εχει κανει τωρα πανω απο αυτα που γραφει εδω,   λαδια και φιλτρο λαδιου καθε 12.000χιλ. μπουζι 48.000χιλ. αερος 24.000χιλ. βαλβιδες 24.οοο αλλα και που το ανοιξα για να ρυθμισω ετσι το εκλεισα. οπως σου εχει γραψει ποιο πανω ο φιλος ειναι με κοκορακια  και αν θελει ρυθμιση θα το ακουσεις, αλλιος δεν ασχολησε.

Σου παραθετο κειμενο του. billy84

Βεβαια για να λέμε την αλήθεια μετα από 250.000 χωρίς ποτέ να καθαριστεί δεν έχει κανένα θέμα φρακαρισματος, μιας και άλλαξα πίσω τακάκι πρόσφατα.,

εχει το NC700 MANUAL.οχι το dct.
εγω εχω το  NC750DCT και σε ταξιδι χαλαρα, εως λιγο γκαζι εχω τα 120-130 και καιει 3,5 στα 100χιλ. αν του τα δωσεις ανεβενουν τα νουμερα.
για τετοιο ταξιδι θα επερνα η   το 700  η 750 και λεω παλι για τα χιλ, που ζητας 120-130 ανετα. αν κατεβεις σε χιλ.καπου στα 80-100 θα σου ελεγα το Himalayan 400.  ροπατο περιπου 4L.στα 100 και ελαφρυ.εχω δει ολα τα video τις κοπελιας, κανε τον κοπο και δες κανενα video τις

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

@kpapageo τα ταξιδέψατε όσο δεν πάει,οπότε ξέρεις καλύτερα από τον καθένα και θέλω να σε ρωτήσω: Τι σε χάλασε περισσότερο στα 250αρια που είχατε;  Θα υπέθετα οτι το ιδανικό μηχανάκι στα -stan θα ήταν κάτι σε μονοκύλινδρο αερόψυκτο καρμπιρατεράτο ικανό να κάψει την βενζίνη χαμηλών οκτανίων που (δύσκολα) βρίσκεις και που δεν έχει πολλά πράγματα να χαλάσουν πάνω του. Αλλά δεν έχω την παραμικρή εμπειρία, υποθέσεις κάνω, εσείς το ζήσατε. 

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει το κείμενο του Maggelanos που πήγε προς τα εκει με F650GS, αν θυμάμαι καλά μιας και το διάβασα πριν χρόνια δεν τον δυσκόλεψε στο ταξίδι του.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

@kpapageo τα ταξιδέψατε όσο δεν πάει,οπότε ξέρεις καλύτερα από τον καθένα και θέλω να σε ρωτήσω: Τι σε χάλασε περισσότερο στα 250αρια που είχατε;  Θα υπέθετα οτι το ιδανικό μηχανάκι στα -stan θα ήταν κάτι σε μονοκύλινδρο αερόψυκτο καρμπιρατεράτο ικανό να κάψει την βενζίνη χαμηλών οκτανίων που (δύσκολα) βρίσκεις και που δεν έχει πολλά πράγματα να χαλάσουν πάνω του. Αλλά δεν έχω την παραμικρή εμπειρία, υποθέσεις κάνω, εσείς το ζήσατε. 

Φαντάζομαι έχεις διαβάσει το κείμενο του Maggelanos που πήγε προς τα εκει με F650GS, αν θυμάμαι καλά μιας και το διάβασα πριν χρόνια δεν τον δυσκόλεψε στο ταξίδι του.

Και γω την ίδια απορια έχω 

πριν 2 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

σε πρωτη φαση θελεις κατι που να καιει λιγο   [πολλα τα χιλιομετρα] σε δευτερη φαση ψαξε στα γειτονικα φορουμ να βρεις τον BILLY84 O οποιος εχει κανει τωρα πανω απο αυτα που γραφει εδω,   λαδια και φιλτρο λαδιου καθε 12.000χιλ. μπουζι 48.000χιλ. αερος 24.000χιλ. βαλβιδες 24.οοο αλλα και που το ανοιξα για να ρυθμισω ετσι το εκλεισα. οπως σου εχει γραψει ποιο πανω ο φιλος ειναι με κοκορακια  και αν θελει ρυθμιση θα το ακουσεις, αλλιος δεν ασχολησε.

Σου παραθετο κειμενο του. billy84

Βεβαια για να λέμε την αλήθεια μετα από 250.000 χωρίς ποτέ να καθαριστεί δεν έχει κανένα θέμα φρακαρισματος, μιας και άλλαξα πίσω τακάκι πρόσφατα.,

εχει το NC700 MANUAL.οχι το dct.
εγω εχω το  NC750DCT και σε ταξιδι χαλαρα, εως λιγο γκαζι εχω τα 120-130 και καιει 3,5 στα 100χιλ. αν του τα δωσεις ανεβενουν τα νουμερα.
για τετοιο ταξιδι θα επερνα η   το 700  η 750 και λεω παλι για τα χιλ, που ζητας 120-130 ανετα. αν κατεβεις σε χιλ.καπου στα 80-100 θα σου ελεγα το Himalayan 400.  ροπατο περιπου 4L.στα 100 και ελαφρυ.εχω δει ολα τα video τις κοπελιας, κανε τον κοπο και δες κανενα video τις

Ναι αλλά βρίσκεις NC με 4.5k? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 10 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Και γω την ίδια απορια έχω 

Ναι αλλά βρίσκεις NC με 4.5k? 

πριν 10 μερες ειδα στο καρ.με λιγο ψαξιμο και υπομονη θα βρεις.

https://www.car.gr/24038990-honda-nc700x#largePhotos-modal

τα χιλ. μη σε φοβιζουν.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 10/11/2019 at 11:56 ΠΜ, το μέλος costikos έγραψε:

Ξανασκέψου το Himalayan πάντως. Μπορεί να είναι παπόρι, αλλά τη διαδρομή θα την κάνει. Αααν θες, βελτιώνεις τις αναρτήσεις. Ειναι μια στο γιουτούμπ που αυτή τη στιγμή κανει γυρο κόσμου με τετοιο.

Ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο να πάω σε αυτό. Μιλάμε για 24 άλογα, 194 kg, για μια μάρκα αμφιβόλου ποιότητας (σε ταξιδιωτικά που διαβάζω, όσοι πήγαν Ινδία και αγόρασαν Enfield είχαν προβλήματα-θετικό το ότι το κόστος ανταλλακτικών είναι αστείο) και το φτηνότερο στο car είναι στα 4000€. Αν ήταν να ξαναπάω σε τόση λίγη ιπποδύναμη θα πήγαινα σε CRF250L με 1 άλογο αλλά και 50kg λιγότερα, ρέστα 1000€ και με την αξιοπιστία της Honda και του συγκεκριμένου μοντέλου.

@getsim andreas Τον Βασίλη τον ξέρω και προσωπικά και είναι από τους κύριους λόγους που έχω το NC στην λίστα.

@estebahn @GavriilVet Να σας πω. Το 250άρι που είχα εκεί ήταν 20 άλογα με τελική περίπου στα 130 (κοντερίσια, έκλεβε και 10%). Πάνω από τα 95 το ένιωθες ότι ζοριζόταν και επειδή δεν ήθελα να μου μείνει στα χέρια κρατούσα αυτή ως μέγιστη. Άρα πραγματική ταχύτητα 86. Φαντάσου τώρα να έχεις να κάνεις όλη την Ruta 3 στην Αργεντινή στην έρημο μέχρι την Ushuaia (καμιά 3000χλμ), ατελείωτη ευθεία μέχρι εκεί που σβήνει ο ορίζοντας, με 86 σταθερά. Όταν δε ο άνεμος γυρνούσε κόντρα (γιατί Παταγονία είσαι) δεν μπορούσε να ξεπεράσει τα 65. Σε τέτοιες περιπτώσεις που έπρεπε να καλυφθούν χλμ ευθείας ήθελα 20-25 άλογα παραπάνω.

Και επειδή η Ρωσία έχει και εκείνη ατελείωτες ευθείες, δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια.

Βέβαια, σαφώς είχε και τα θετικά του. Το μηχανάκι όπου και αν το πήγα εκτός δρόμου δεν κώλωσε πουθενά και μιλάμε και για περιπτώσεις μονοπατιών σε κατσάβραχα. Τα 155 κιλά του δε, ήταν απόλαυση, ένιωθα πως είχα ένα μεγάλο ποδήλατο. Από ζημιές, ζωή να χει, με το τσουβάλι.

Ένα ακόμα που με κούρασε ήταν ότι κάθε 3000χλμ ήθελε λάδια και κάθε 5000χλμ βαλβίδες. Δεν ξέρω αν είναι όλα τα μονοκύλινδρα 250άρια παρόμοια.

Από καρμπυρατέρ δεν έχω ντιπ γνώσεις, στα μεγάλα υψόμετρα τι κάνεις, πρέπει να μάθεις να το ρυθμίζεις μόνος σου?

Το ταξιδιωτικό του Maggelanos δεν το έχω διαβάσει, έχεις link?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 43 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Ένα ακόμα που με κούρασε ήταν ότι κάθε 3000χλμ ήθελε λάδια και κάθε 5000χλμ βαλβίδες. Δεν ξέρω αν είναι όλα τα μονοκύλινδρα 250άρια παρόμοια.

Από καρμπυρατέρ δεν έχω ντιπ γνώσεις, στα μεγάλα υψόμετρα τι κάνεις, πρέπει να μάθεις να το ρυθμίζεις μόνος σου?

α. Ναι, παρόμοια είναι γιατί στα αερόψυκτα το λάδι ταλαιπωρείται περισσότερο λόγω θερμοκρασίας,βαλβίδες συχνά γιατί με συστολές-διαστολές βγαίνουν ανοχές κλπ

β. Ναι. Βασικά ρυθμίζεις μόνο τη βίδα μίγματος αέρα/βενζίνης, αν είναι σωστά ζιγκλερωμένο. 

Ξανασκέψου το Χ300. Είναι το μόνο στη φτηνή κατηγορία με ακτίνες... Και ταξιδιάρικο. Τις βαλβίδες δεν τις καρφώνουν όλα τα μοντέλα της εταιρίας.:winking:

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα ίδια ισχύουν και για τα μεγαλύτερα παλιά μονοκύλινδρα (600-650);

Kawasaki δεν παίρνω όχι επειδή μου έσπασε ένα και φοβάμαι μην σπάσει και το επόμενο, αλλά λόγω απαράδεκτης (κατ'εμε) συμπεριφοράς από την εταιρεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Τα ίδια ισχύουν και για τα μεγαλύτερα παλιά μονοκύλινδρα (600-650);

Kawasaki δεν παίρνω όχι επειδή μου έσπασε ένα και φοβάμαι μην σπάσει και το επόμενο, αλλά λόγω απαράδεκτης (κατ'εμε) συμπεριφοράς από την εταιρεία.

Ε ναι. ΝΧ650: Λάδια 3000 χιλιόμετρα, βαλβίδες 6000 χιλιόμετρα.

α και γράψε λάθος για το καρμπ, κανονικά και ζιγκλέρ θέλει ανα 500-600 μέτρα υψομετρική διαφορά.

Ξαφνικά τα μοντέρνα μηχανάκια αρχίζουν να φαίνονται όλο και πιο ελκυστικά, ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Ξαφνικά τα μοντέρνα μηχανάκια αρχίζουν να φαίνονται όλο και πιο ελκυστικά, ε;

:tongue: Μοντέρνο σε αυτά τα λεφτά με καμιά 40αρια άλογα και βάρος μέχρι 170kg υπάρχει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 37 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

:tongue: Μοντέρνο σε αυτά τα λεφτά με καμιά 40αρια άλογα και βάρος μέχρι 170kg υπάρχει;

Έλα μου ντε!
Και γω ένα τέτοιο θέλω, ίσως και λίγο πιο ελαφρύ να ήταν, δεν θα με χαλούσε.
Να ήταν και ψιλόφτερο και να μπορούσε να πάει αξιοπρεπώς στο χώμα, σε κάτι παραπάνω από δασικό και χωραφόδρομο.
Όσο το ψάχνω τόσο πιο πίσω πάω στο χρόνο...:rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

xt660r?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

xt660r?

Ναι, η καλύτερα το Tenere

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 38 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Ναι, η καλύτερα το Tenere

Να βαλουμε και τον Πηγασο τοτε?

Κοιτα να δεις που με αξιοπιστια σαν πρωτο κριτηριο, θα καταληξουμε σε ευρωπαικο.. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα