estebahn

Σήμερα γάμος γίνεται

135 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Και επειδή ίσως πολύ το βάρυνα με τα του Ακρωτηρίου, η καλύτερη καρικατούρα που θα μπορούσε να φτιάξει ο συνήθης ύποπτος! :laugh::laugh::laugh:

d48d330f-6870-4e02-a64a-b3e3d8e021a8.jpg

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για την Φινλανδία δεν έχω ακούσει από πουθενά ότι έχει κάποιο οδηγικό ενδιαφέρον. Απ΄ ότι διάβαζα πρόκειται για έναν τόπο σε μεγάλο ποσοστό επίπεδο με δάση να πλαισιώνουν τον δρόμο εκμηδενίζοντας την θέα. Μπορώ πλέον να επιβεβαιώσω αυτά τα γραφόμενα.

Πριν βρεθώ σ’ αυτή τη θέση, υπολόγιζα να διασχίσω την χώρα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, ει δυνατόν με μία ή δύο διανυκτερεύσεις. Η πολύ πρωινή αναχώρηση από το Ακρωτήρι σημαίνει ότι έχω ώρες μπροστά μου για να πετύχω κάτι τέτοιο, όχι ότι υπάρχει και νύχτα να με πιάσει δηλαδή.

Πριν της εννιά το πρωί έχω ξεκινήσει τη διάσχιση, τι πληκτικός όρος σε σχέση με το δέος του Νόρντκαπ κάποιες ώρες πριν. Από τις πρώτες εμφανείς αλλαγές είναι στα ονόματα των μερών: Δεν είναι μόνο ότι τα περισσότερα δείχνουν να έχουν την κατάληψη –εμι, αλλά είναι εμφανές ότι η γλώσσα ουδεμία σχέση έχει με νορβηγικά. Ή με γερμανικά. Ή με Ρώσικα. Για τα περισσότερα μέρη που συναντώ δεν έχω ιδέα πώς προφέρονται. Ελπίζω για το κάτω – κάτω της πινακίδας να μην πέφτω πολύ έξω!

DSC01508-Copy.jpg

Όταν μίλησα περί ευθειών στο δάσος ίσως να νόμιζε κανείς ότι υπερβάλλω. Ιδού:

DSC01509-Copy.jpg

Τα όρια είναι αστεία χαμηλά και το GPS συνεχώς με προειδοποιεί για κάμερες. Απ΄ ότι βλέπω και οι ντόπιοι δεν ξεφεύγουν των ορίων, οπότε πρέπει να σέρνομαι. Τόσο που μερικές φορές ξεχνιέμαι με πέμπτη, οι στροφές παραμένουν πολύ χαμηλά. Με αυτούς τους ρυθμούς και τα (μη) ανοίγματα του γκαζιού το VFR καίει αέρα κοπανιστό, γεγονός που σε κάνει να αναρωτιέσαι: Αν μια τετρακύλινδρη μοτοσυκλέτα 800 κυβικών και δεκαεπτά ετών (μην πιάσουμε πότε σχεδιάστηκε) μπορεί να κάψει τόσο λίγο, αχρείαστες οι πολυπλοκότητες των μοντέρνων κινητήρων, τελικά στον δεξί καρπό βρίσκεται το μυστικό όσων αποζητούν οικονομία.

Εμμέσως ίσως είναι ορατό από την πάνω φωτογραφία, ένα μεγάλο πρόβλημα που δεν θα περίμενε κανείς στην Λαπωνία είναι η αντηλιά. Από την σχεδόν ραστώνη των χαμηλών ταχυτήτων σε ευθείες που κυνηγάνε τον ορίζοντα μαζί με το… μπαϊλισμα (αν χρειαστεί παρέχω μετάφραση!) αναλαμβάνει να σε γλιτώσει η τοπική πανίδα. Τάρανδοι παντού. Τα τεράστια ζώα συχνά σε παρεάκια πολλές φορές περπατάνε νωχελικά στην άσφαλτο, άλλες αράζουν απλά και δυστυχώς μερικές πετάγονται τρομαγμένα από το δάσος και διασχίζουν κάθετα τον δρόμο. Προφανώς και το χρώμα τους έχει εξελιχθεί ώστε να είναι δυσδιάκριτα στο δάσος, οπότε πρέπει να είσαι σε ακόμη μεγαλύτερη εγρήγορση. Χρειάζονται τρία τέσσερα πολύ δυνατά φρεναρίσματα και δεκάδες άλλα στα οποία τους βλέπεις από μακριά και σταδιακά σχεδόν ακινητοποιείσαι μέχρι να αποφασίσουν τι θα κάνουν. Ω τι διασκέδαση! Αλλά η πραγματική μου ανησυχία είναι άλλη.

Τροποποιήθηκε από τον estebahn
--
Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενός κακού μύρια έπονται λένε. Και εδώ ανοίγει μια παρένθεση. Η μάλλον η παρένθεση ανοίγει τον περασμένο Νοέμβρη: Όσο βρίσκεται στην Αγγλία το CBR μου φοράει τουριστικά bridgestone T30, μάλιστα λόγω μιας ταβανόπροκας που κατέστρεψε το προφίλ του πίσω, το τρέχον Τ30 είναι ολόφρεσκο. Το VFR αγοράζεται με κάτι μαύρα πράγματα που ελαστικά είναι μόνο κατ’ όνομα.

Χριστούγεννα λοιπόν, ολιγοήμερες διακοπές στην Ελλάδα και έχω ήδη παραγγείλει ένα σετ ΒΤ16Pro. Αφού οι δύο μοτοσυκλέτες φοράνε ίδιες διαστάσεις ελαστικών, ευκαιρία για τράμπα: Το F4 να φορέσει κάτι πιο σπορ, ειδικά εφόσον δεν προβλέπονται και πολλά χιλιόμετρα, αφού θα παραμείνει Ελλάδα, και το VFR να κληρονομήσει τα τουριστικά λάστιχα.

Αμ δε. Εκείνο το πρωινό του Δεκέμβρη ένα σωληνάκι βενζίνης στο 600 αποφασίζει πως η στεγανότητα δεν το εμπνέει. Βάζοντας μπρος ανακαλύπτω ότι το μοτέρ καθώς ζεσταίνεται αρχίζει να καίει / εξατμίζει την βενζίνη με την οποία είναι λουσμένο. Το CBR δεν μπορεί να πάει ως το βουλκανιζατέρ να φορέσει τα λάστιχα που έχω αγοράσει, οπότε παίρνω την (ίσως επιπόλαιη) απόφαση να τα βάλω στο 800αρι, αφού ο χρόνος πιέζει.

Ξέρω πώς τα συγκεκριμένα λάστιχα δεν θα βγάλουν όλο το ταξίδι. Και γι’ αυτό από τον Μάιο δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα. Επίσης τα έχω κατά το δυνατόν φυλάξει από παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες ή εθνικές οδούς. Τέλος φλας μπακ, επιστροφή στην Φινλανδία.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε μια από τις εκατοντάδες λίμνες αποφασίζω να κάνω μια στάση να σπάσει η βαρεμάρα, υπάρχει ένα όμορφο camping.

DSC01511.jpg

Ένα δροσερό αναψυκτικό στο λουλουδάτο μπαλκονάκι είναι ότι πρέπει.

DSC01510.jpg

Δυστυχώς προσωπικό γιοκ, οπότε μόνο νερό –κάτουρο που κουβαλάω μαζί μου στο μενού. Οι υψηλές θερμοκρασίες σημαίνουν και μπόλικα έντομα, τα ζουμιά τους σε όλη τη μάσκα κάνουν το VFR να φαίνεται λες και βγήκε από αγώνα paintball.

DSC01512.jpg

Κάτι απροσδιόριστο έχει στάξει στα πλαστικά, ότι και αν είναι, είναι λαχταριστό για τις πιο τροφάτες μύγες που έχω δει, κοντεύουν το μέγεθος του λεβιέ ταχυτήτων!

DSC01513.jpg

(Επίσης φαίνεται και το πλάτος των επίπεδων επιφανειών του fairing πο επιτρέπουν να ακουμπάς γάντια).

Έχω την συνήθεια μετά από στάσεις να κάνω έναν οπτικό έλεγχο στη μοτοσυκλέτα, σε αυτή τη στάση ανακαλύπτω πόσο γρήγορα έχουν φθείρει τα απανωτά χιλιόμετρα το πίσω λάστιχο, η κορώνα  πλέον έχει ένα σαφές επίπεδο σημείο. Καλώς τα μου!

Κατά τα’ άλλα, στο ίδιο έργο θεατής με την φλαταδούρα. Τουλάχιστον τα συννεφάκια είναι όμορφα.

DSC01514.jpg

Μια πινακίδα που δεν βλέπεις κάθε μέρα: Ένα ντεπόζιτο δρόμο βρίσκεται η… Ρωσία! Όχι, αλήθεια, πολύ δύσκολα θα το πίστευα ότι θα τσουλούσαν εδώ οι ρόδες μου.

DSC01515.jpg

(Παρατηρείστε και το πόσο πιο ξένοι είναι οι φθόγγοι των Φινλανδικών)

Το  ότι ο… Βλαδήμηρος δεν είναι πολύ μακριά γίνεται εμφανές στο ξεβαμμένο καλυβάκι. Επιγραφή σε κυριλλικό, να τολμήσω την πρόβλεψη ότι η πρώτη λέξη σε κόκκινα γράμματα σημαίνει μαγαζί;

DSC01516.jpg

Το πιο ενδιαφέρον πράγμα είναι να βλέπω την ένδειξη χιλιομέτρων που απομένουν στο GPS να αλλάζει, 300, 200, 100, 50, κάποια στιγμή φτάνω σ’ ένα μέρος όπου παιδί ίσως ξετρελαινόμουν: Στο χωριό του Αϊ-Βασίλη.

DSC01517-2.jpg

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στέλνω στον Russel, δεν περίμενε ότι θα έφτανα τόσο νωρίς και είναι κανένα δίωρο μακριά, οπότε θα δω τον χώρο μόνος. Βέβαια κατά πόσο ταιριάζει Αι-Βασίλης και χιόνια με τους 27 βαθμούς του θερμομέτρου, είναι μεγάλη κουβέντα!

DSC01518.jpg

Με το πάθημα των Βικινγκ να μου έχει γίνει μάθημα αποφασίζω να αφήσω τις μπότες στη μηχανή και να βολτάρω με αθλητικά, ξεκινώντας από τον χώρο στον οποίο μπορούν τα πιτσιρίκια να βγάλουν φωτο με τον Santa.

DSC01519.jpg

Κόστος όχι μακριά από 50ευρο. Αν είναι δυνατόν. Ο προθάλαμος μάλιστα έχει την πιο τραγική εικόνα Χριστουγέννων που μπορώ να φανταστώ: Κάτι στραβοτοποθετημένες κούκλες που θυμίζουν βιτρίνα καταστήματος ‘νεοτερισμών’ του ’80, αίσχος.

DSC01520.jpg

Είχα ακούσει τα καλύτερα γι’ αυτό το μέρος, δεν θα μπορούσα να έχω πιο εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη. Η εμπορευματοποίηση των Χριστουγέννων από την Coca Cola είναι επιπέδου φιλανθρωπίας μπροστά σ’ αυτό το πάρκο. Wanna-be σαλέ / εστιατόριο.

DSC01521.jpg

Καμια δεκαριά μαγαζιά με ότι σαχλοκινέζικο ασυσχέτιστο μπορεί να φανταστεί κανείς. Από ψεύτικους ‘πολύτιμους’ λίθους μέχρι μαχαίρια (!).

DSC01525.jpg

Είχα πριν μερικά χρόνια βρεθεί σε ένα τριτοκλασάτο mall σε ινδική συνοικία στα Εμιράτα, αυτό μου θυμίζουν τα μαγαζιά που βλέπω.

Το μόνο κάπως αποδεκτό κιόσκι είναι το ταχυδρομείο του Αγίου.

DSC01522.jpg

Εντός του πετυχαίνω και την επιγραφή ‘155 ημέρες ως τα Χριστούγεννα’, σας πρόλαβαν φέτος Jumbo, η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε λίγο μετά του Αι-Λιος εδώ.

DSC01523.jpg

Και μια φιγούρα από τα παιδικά χρόνια των λιγότερο πιτσιρικάδων, θυμάται κανείς τα Μούμινς;

DSC01524.jpg

680 χιλιόμετρα το Βόρειο Ακρωτήρι και 3200 η Αθήνα. Δίνει μια διάσταση του πού είναι η Λαπωνία.

DSC01527.jpg

Την ίδια διάσταση προσπαθεί να δώσει και το γεγονός πώς το πάρκο είναι χτισμένο πάνω στον Αρκτικό. Αλλά καμία σχέση με το συναίσθημα που η ίδια γραμμή εμπνέει στη Νορβηγία.

DSC01528.jpg

Δεν βοηθά και το 32άρι σον υδράργυρο.

DSC01530.jpg

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πλήρως ξενερωμένος σκέφτομαι να φύγω πριν ολοκληρώσω την βόλτα, από την άλλη είναι αρκετός ο χρόνος ως το ραντεβού με τον Γερμανό, οπότε ας τριγυρίσω λιγάκι.

Φαίνεται πως δεν ήμουν στην naughty list φέτος, η ανταμοιβή μου είναι ένα random πεταμένο πισινό λάστιχο που τόσο χρειάζομαι.

DSC01531.jpg

Μπα, Michelin είναι, θα προορίζεται για τον noodles που είναι φαν:laugh:

Περιμένω  κανένα ζόρικο μονοκύλινδρο, εννοούν σκύλους, αλλά ο χώρος είναι κλειστός.

DSC01532.jpg

Όπως και τα περισσότερα εκθέματα. Απογοήτευσης συνέχεια.

DSC01534.jpg

Φτου και ήθελα να το παρκάρω εδώ!

DSC01533.jpg

Κατανοώ ότι αν πας Γενάρη στην Σαντορίνη λίγα πράγματα θα βρεις. Το ίδιο πιθανώς ισχύει και εδώ. Αλλά η εικόνα με το 80% των χώρων κλειστό είναι ξενέρωμα.

DSC01535.jpg

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν και το έχω ξαναγράψει σε άλλο ταξιδιωτικό, αυτό ΔΕΝ είναι το χωριό του Άη Βασίλη. Είναι το χωριό του Άη Νικόλα. Santa Claus το Claus είναι παραφθορά του Nicolaus. Είναι ο άγιος των δυτικών-καθολικών, ο οποίος είναι φανταστικό πρόσωπο (έτσι όπως τον ξέρουμε), και το ''χωριό του'' είναι αυθαίρετο επινόημα. Επειδή τον έχουν συνδέσει με κρύο και χιόνια, άρα είναι στην Φινλανδία. Γενικά όλη η φιλολογία του δυτικού ''ΑηΒασίλη'' σαν χοντρός ευγενικός συμπαθής κύριος με κόκκινη στολή και ζωνάρι, που μένει στα Βόρεια και τα Χριστούγεννα φέρνει δώρα με ταράνδους και ιπτάμενο έλκηθρο, παρόλο που έχει περάσει και στην δική μας pop κουλτούρα, ΔΕΝ είναι κάτι πραγματικό, είναι μια ιστορία φτιαχτή και ψεύτικη, κυρίως για εμπορικούς λόγους, που απλά ξεπατικώνει κάποιες πτυχές του πραγματικού δικού μας Άη Βασίλη.

Ο δικός μας Άη Βασίλης, ήταν ιστορικό πρόσωπο, επίσκοπος Καισαρείας στην Βυζαντική Αυτοκρατορία (το λέει και το κλασσικό πρωτοχρονιάτικο τραγούδι), ο οποίος και αγιοποιήθηκε για την μεγάλη του γενναιοδωρία και αυταπάρνηση των υλικών πραγμάτων. Χαρακτηριστική είναι η ιστορία όταν τον επισκέφτηκε ο Αυτοκράτορας και είδε σε τι φτωχικό κρεββάτι κοιμόταν. Ο Αυτοκράτορας παρήγγειλε ένα νέο κρεββάτι για τον Επίσκοπο, και την επόμενη μέρα πήγε να το δει: Ο Άη Βασίλης το είχε ΗΔΗ δωρίσει σε φτωχούς. Από τα ιστορικά κείμενα, ξέρουμε ότι δεν ήταν φυσικά χοντρός, φόραγε ένα γκρι φτωχικό πανοφώρι, δεμένο με ζώνη στην μέση, και γενικά ήταν ένας πολύ γενναιόδωρος αλλά και αυστηρός-πεθαρχημένος στις αρχές του άνθρωπος.

Δεν πρόκειται για άλλο όνομα του ίδιου ''Αη'' που έχουν άλλες χώρες, όπως μου είχαν γράψει την προηγούμενη φορά, είναι ΑΛΛΟΣ άνθρωπος.

Αυτά, έτσι επικουρικά για το θέμα, και όχι για να χαλάσω το ταξιδιωτικό φυσικά.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εννοείται πως δεν χαλάει καθόλου το θέμα, ίσα ίσα γίνεται πιο ακριβές. Και σε προηγούμενα ή επόμενα κείμενα είναι σίγουρος ότι έχω λάθη και ανακρίβειες, μόνο καλό κάνουν οι διορθώσεις.

Αναφορικά με το δεδομένο "χωριό", πράγματι ειναι ένα εντελώς εμπορευματοποιημενο μέρος και μάλιστα με την χειρότερη έννοια του όρου, πολύ άρπα-κολλα, επ' ουδενί δεν αξίζει επίσκεψη.

(Σημείωση, για καμία εβδομάδα θα είμαι εκτός έδρας με τη δουλειά, οπότε η συνέχεια σε λίγες ημέρες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω για τους άλλους. Εγώ τη νύφη μπήκα να δω κι ακόμα τίποτα...... όλα ψέμα σ' αυτή τη ζωή ρε φίλε. :tooth::tooth:

Πραγματικά ρε συ Στέφανε. Τό 'χεις πολύ με το γράψιμο πιδί μ'...... :respekt: Χαραμίζεσαι συγγραφικά......

Απ' τον ευρηματικό τίτλο μέχρι και την τελευταία πινελιά στο θέμα, σε βρίσκω ά-ψο-γο. :worthy:

Η αφήγησή σου είναι τόσο μεστή και ολοκληρωμένη, ώστε σχεδόν αισθάνομαι ότι δεν έχω ανάγκη να κάνω αυτό το ταξίδι. :_zeppelin: Το έκανα ήδη μαζί σου, μέσα απ' την εκπληκτική (και χωρίς ορθογραφικά λάθη) περιγραφή σου, το πλούσιο λεξιλόγιο, τα πετυχημένα σχόλια για το κάθε τί.

Το διαβάζω αργά για να μη χάσω ούτε οξεία, αλλά και γρήγορα γιατί βιάζομαι να δω τί έχει παρακάτω.

Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να τολμούν πράγματα που σ' εμένα φαίνονται αδιανόητα, όπως το να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι ΜΟΝΟΣ σε μια μοτοσυκλέτα. Όλα μες το μυαλό μας είναι τελικά, και τα κολλήματα και όλα.

Να είσαι πάντα γερός και δυνατός να χαίρεσαι ό,τι γουστάρεις εσύ απ' τη ζωή. Κάνε πράγματα τώρα που είσαι νέος, ελεύθερος κι ωραίος, γιατί κάποτε ίσως να μη μπορείς να πας ούτε στο............ Ακρωτήρι του Σουνίου για καφέ, όπως εγώ. :plaf: :rotfl:

Υ.Γ.

Περιμένω να δω τη νύφη, ε. Μην ξεχνιόμαστε και μη φεύγουμε απ' τον τίτλο του θέματος. :tooth: :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι μου λέει, θα δεις πολλές ''νύφες'' στον γυρισμό από πιο ανατολικές χώρες :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα