236 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Στεφανε εχω παθει πλακα με το ταξιδι σου, ευγε φιλε, δυστυχως δεν εχει αλλο να διαβασω τωρα, οποτε θα πρεπει να περιμενω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ Τζόρτζ! :biggrin::biggrin::biggrin:

Θέλει ρε γαμώτο πάρα πολύ χρόνο το γράψε-ανέβασε, ξέρω ότι είναι σπαστικό το 'περίμενε', σορι. Ετοίμασα μπόλικα μες στο ΣΚ, θα το προχωρήσω αρκετά αυτές τις μέρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

DSC01338.jpg

Απουσία κλιματιστικών, απουσία τεντών.

Το 1ο οκ το κατανοώ, αλλά ο ήλιος δεν τους πελεκά ? Υποψιάζομαι, ότι οι αέρηδες εκει θα τα ξηλωνουν όλα. Πιο πάνω ειναι η θάλασσα Μπάρεντς

Επίσης, ολα τα σπιτια, εχουν καμινάδα στο κέντρο και μάλιστα στον κορφιά όπου ενώνονται οι κλίσεις (γενικά, ειναι δύσκολο κατασκευαστικά) ! Ξυλόσομπα λογικα.

αν γκουγκλάρετε, θα δειτε οτι το χωριό έχει μέτωπο σχεδον στον Βορρά. Το βουνο πίσω, ειναι Νότος ! Αλλά, το φιόρδ βλέπω ότι εχει κι αλλα βουνα απέναντι στον Βορρά, και απορώ  γιατι δεν το χτίσαν απέναντι ωστε να κοιτάνε τα σπίτια Νότο?

κατι πρέπει να ''παίζει'' με την ηλιοφάνεια μάλλον σε αυτα τα μερη.

Monopoly, το χωριό έπρεπε να λέγεται

ο τυπος με τον κηπο στη θαλασσα, παιζει να'ναι κανας Αντιδημαρχος.. :laugh:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

πριν 56 λεπτά, το μέλος estebahn έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Τζόρτζ! :biggrin::biggrin::biggrin:

Θέλει ρε γαμώτο πάρα πολύ χρόνο το γράψε-ανέβασε, ξέρω ότι είναι σπαστικό το 'περίμενε', σορι. Ετοίμασα μπόλικα μες στο ΣΚ, θα το προχωρήσω αρκετά αυτές τις μέρες.

Ρε Στεφανε πλακα μας κανεις; το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες, δεν υπαρχει ουτε ενας λογος να απολογεισαι.

Παρτο με την ησυχια σου για να γραφεις και πιο ανετα και ομορφα να γουσταρουμε παραπανω κ εμεις.

:thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Απουσία κλιματιστικών, απουσία τεντών.

Το 1ο οκ το κατανοώ, αλλά ο ήλιος δεν τους πελεκά ? Υποψιάζομαι, ότι οι αέρηδες εκει θα τα ξηλωνουν όλα. Πιο πάνω ειναι η θάλασσα Μπάρεντς

Επίσης, ολα τα σπιτια, εχουν καμινάδα στο κέντρο και μάλιστα στον κορφιά όπου ενώνονται οι κλίσεις (γενικά, ειναι δύσκολο κατασκευαστικά) ! Ξυλόσομπα λογικα.

αν γκουγκλάρετε, θα δειτε οτι το χωριό έχει μέτωπο σχεδον στον Βορρά. Το βουνο πίσω, ειναι Νότος ! Αλλά, το φιόρδ βλέπω ότι εχει κι αλλα βουνα απέναντι στον Βορρά, και απορώ  γιατι δεν το χτίσαν απέναντι ωστε να κοιτάνε τα σπίτια Νότο?

κατι πρέπει να ''παίζει'' με την ηλιοφάνεια μάλλον σε αυτα τα μερη.

Monopoly, το χωριό έπρεπε να λέγεται

ο τυπος με τον κηπο στη θαλασσα, παιζει να'ναι κανας Αντιδημαρχος.. :laugh:

Χαχαχα πολύ μου άρεσαν τα σχόλια Θανάση και ότι το έψαξες.
Γενικά πάντως, βορειότερα των Μεσογειακών χωρών τέντες δεν συναντάς συχνά. Ίσως να τους λείπει τόσο ο ήλιος που να τον αποζητούν όσο λάμπει. Από την άλλη τα πολύ θερμά για τα δεδομένα τους καλοκαίρια μάλλον είναι κάτι σχετικά φρέσκο και εκεί, οπότε ίσως τα σπίτι να μην έχουν προλάβει να προσαρμοστούν.

Σχετικά με την κατασκευή των σκεπών, οι Ελβετοί με έχουν κουφάνει, δεν δικαιολογείται η επιφάνεια η πολυπλοκότητα και το κόστος των σκεπών εδώ, δεν πέφτει δα και τόσο χιόνι.Δες όλη την ξυλοκατασκευή. Και αυτή είναι σχετικά απλοϊκό λάμδα που βρήκα στο google, συνέχεια πετυχαίνω πολύ πιο περίπλοκες γεωμετρίες. 

traditional-swiss-country-house-stock-ph

Μερικές αποθήκες σε φάρμες  δε, είναι 80% σκεπή.

bauernhaus_slider_2.jpg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βοηθάω τον Νορβηγό να κοτσάρει το τρέιλερ, με βοηθάει και αυτός να κάνουμε όπισθεν το VFR που με ανάγκασαν να παρκάρω με τη μούρη, έτοιμοι για έξοδο. Δυστυχώς, η Ελβετίδα μπλέκει τον τροχό της σε αυτά τα τεράστια μπουλόνια στο δάπεδο των πλοίων και πέφτει στατικά το Virago πάνω της. Ευτυχώς ούτε η ίδια, ούτε το μηχανάκι έπαθαν κάτι, ωστόσο αποφασίζουν να πάρουν δυο ανάσες στο λιμάνι.

Το ζεύγος της Goldwing με ενημερώνει ότι θα πηγαίνει χαλαρά, ωστόσο κάθε άλλο παρά βιάζομαι, οπότε συνταξιδεύουμε, ίδιο προορισμό έχουμε έξαλλου. Στην πρώτη διασταύρωση οι απόψεις διίστανται, το GPS μου και του συζύγου λέει αριστερά, η υπερ-γιαγιά με τον χάρτη στο χέρι επιμένει πως δεξιά είναι η σωστή πορεία. Ποιόν θα ακούγαμε; Φυσικά αυτήν. Κάναμε λάθος και γυρίσαμε πίσω ξανά; Φυσικά!

Ο δρόμος δεν έχει σχέση με τις άψογες οδούς της υπόλοιπης χώρας, είναι παρατημένος με μπόλικες λακκούβες. Το τρέιλερ μπροστά μου χορεύει καρσιλαμά, σπάνια πατάνε και οι δύο τροχοί του κάτω. Σταματάω μόνο πριν κατηφορίσουμε για μια φωτό του παρατηρητηρίου.

DSC01339.jpg

DSC01340.jpg

Με κόπο προσπερνάω στο σπασμένο δρόμο τα αυτοκίνητα που ξεφόρτωσε μαζεμένα το καράβι, με λίγη… μεσογειακή διάθεση ξαναφτάνω την παρέα. Σε όλη την διαδρομή, καθισμένη στον θρόνο της πίσω σέλας η γιαγιά βγάζει σέλφι και μου κάνει και νόημα να χαμογελάσω σε μερικές.

Το εξακύλινδρο έχει σχεδόν μείνει από βενζίνη, ευτυχώς βρίσκουμε στο Botnhamn. Δεν βρίσκουμε ωστόσο το παραμικρό σε φαγάδικο και θέλουμε και καμιά ώρα μέχρι να έρθει το καράβι μας. Θυμάμαι τα ροδάκινα και τα digestive που έχω στo tankbag μέέέρες τώρα, από το μακρινό Aurland και τα μοιράζομαι μαζί τους, εκτίμησαν περισσότερο απ’ ότι περίμενα την χειρονομία.

Μου λένε για τα ταξίδια τους, έχουν γυρίσει την Ευρώπη όλη με τη μηχανή. Παλιότερα είχαν ένα Bandit 1200, αλλά ‘too fast, he was travelling at above 150 aaaaalll the time’, με το GL έχουν κατέβει ως την Ιταλία. Στο τρέιλερ κουβαλάνε σκηνή, αλλά δεν την έχουν χρησιμοποιήσει, μένουν σε δωμάτια. Κλείνοντας μου το μάτι μου εξομολογείται πώς κουβαλάει και δυο πεντόλιτρα βαρελάκια μπύρας σε ψυγειάκι για τα βράδια.

Ο σύζυγος ήταν μηχανικός σε εξέδρες άντλησης πετρελαίου, έχει φάει τα νιάτα του στον Περσικό και τώρα απολαμβάνει την σύνταξη ταξιδεύοντας. Θαύμασα την ενέργεια τους, το κέφι τους, συχνά στην Ελλάδα βλέπω πώς το τρίπτυχο πρέφα – καφενείο – Αυτιάς είναι το χόμπι του συνταξιούχου συχνά, αυτό το ζευγάρι απέχει αισθητά.

Με ρωτούν για το δικό μου ταξίδι, όταν τους αφηγούμαι το πλάνο η γιαγιά μου λέει ‘you are keeping the flame alive young man’, από τα μεγαλύτερα κομπλιμέντα που μου έχουν κάνει. Μου δίνει και μια συμβουλή για ένα μέρος στη Φινλανδία όπου σου δίνουν κόσκινο και μπορείς να ψάξεις για ψήγματα χρυσού στο ποτάμι, μάλιστα αν βρεις, τα μπαρ έχουν ζυγαριά ακριβείας για να πληρώσεις την μπύρα σου με… χρυσό!

Με την κουβέντα και τις ιστορίες η ώρα περνά και το καράβι μας φτάνει. Επιμένω στα ανεμοδαρμένα καταστρώματα.

DSC01341.jpg

DSC01343.jpg

Ανεμογεννήτριες λοιπόν και εδώ.

DSC01342.jpg

Και η πιο λεία, λεπτή λωρίδα χιονιού που έχω δει.

DSC01347.jpg

Άλλος ένας instafamous in the making.

DSC01344.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω κλείσει ακόμη την διανυκτέρευση, έτσι βρίσκω ένα δωμάτιο στο AirBnB. Η απάντηση είναι ‘Geia sas, you are welcome’. Υποθέτοντας ότι πρόκειται για άλλη μια ντόπια που ξεκαλοκαίριασε στα πάτρια δεν δίνω σημασία, στην πορεία όμως την συνομιλίας μαθαίνω ότι η ιδιοκτήτρια του σπιτιού είναι Ρουμάνα, παντρεμένη με Έλληνα και μιλάει άψογα ελληνικά! Κοίτα να δεις, τόσες μέρες δεν έχω πετύχει έναν περαστικό έλληνα και από απίστευτη σύμπτωση, μέσα απ’ όλα τα πιθανά δωμάτια έπεσα τώρα σε Έλληνες!

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, προσεγγίζουμε την ακτή, βλέπω ήδη ένα σπιτάκι…δημοτικού συμβούλου.

DSC01349.jpg

Από την άλλη, ένας απογευματινός ουρανός με τον ήλιο χαμένο μες στα σύννεφα.

DSC01348.jpg

Οι συνταξιδιώτες μου ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν από άλλη διαδρομή, οι δρόμοι μας εδώ χωρίζουν. Here I go again on my own που έλεγαν και οι Whitenake.

Τα μαγευτικά Lofoten είναι πια παρελθόν, αξίζουν με το παραπάνω επίσκεψη. Ο δρόμος ανοίγεται ξανά μπροστά μου.

DSC01350-2.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυο τσιγάρα είναι το Tromso, βρίσκω το γουστόζικο σπίτι, αλλά οι ιδιοκτήτες θα δουλεύουν ως αργά.

DSC01351.jpg

Βόλτα στην πόλη λοιπόν! Υπάρχουν όμορφες λεπτομέρειες διάσπαρτες.

DSC01353.jpg

Στο βάθος διακρίνω και τον ναό της πόλης που είναι φημισμένος για το ιδιαίτερο σχήμα του.

DSC01355.jpg

Πράσινο παντού.

DSC01356.jpg

Φλερτ και χαριτωμενιές στην πλατειούλα.

DSC01357.jpg

Υπάρχουνε ένας – δυο  δρόμοι που πάνε να σου δώσουν εικόνα μεγάλης πόλης.

DSC01359.jpg

Αυτό που ξεχωρίζει ωστόσο είναι η παραθαλάσσια ζώνη.

DSC01360.jpg

Απ’ ότι έμαθα αργότερα, η γέφυρα είναι τόσο ψηλή καθώς συχνά έρχονται κρουαζιερόπλοια εδώ, ειδικά για να δουν το Βόρειο Σέλας τον Χειμώνα. Στην απέναντι όχθη ο ναός που προανέφερα.

DSC01361.jpg

Πόσο να με κρατήσουν τα digestive που μοιράστηκα με τους Νορβηγούς, πεινασμένος ψάχνω κάπου να τσιμπήσω. Ωπ, πώς το είπατε αυτό; Δεν ήξερα καν ότι σερβίρεται νόμιμα: Το μενού έχει φιλέτο φάλαινας! Εννοείται πως το παραγγέλνω. Αν δεν το ανέφερε κανείς, δεν σου περνούσε από το μυαλό ότι αυτό δεν είναι μοσχάρι!

DSC01363.jpg

Χορτάτος συνεχίζω τον περίπατο, καμία βιασύνη, έτσι κι αλλιώς ξέρω προκαταβολικά ότι δεν πρόκειται να νυχτώσει ούτε απόψε.

DSC01364.jpg

DSC01366.jpg

Αυτό είναι σε βιτρίνα ανθοπωλείου.

DSC01368.jpg

Τελικά είναι… τάση τα περίτεχνα καπάκια υπονόμων. Και το ΔΑ (Δήμος Αγρινίου) το είχα για μεγάλη customια!

DSC01367.jpg

(και μια γόπα κάτω από τον τάρανδο, έτσι για να μην πιστεύουμε ότι οτιδήποτε εκτός συνόρων είναι αγγελικά πλασμένο!)

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λαμβάνω μήνυμα ότι οι σπιτονοικοκύρηδες είναι σπίτι, οπότε ανηφορίζω για να τους συναντήσω. Καθόμαστε στο ξύλινο μπαλκόνι, απ’ ότι μου λένε όλο αυτό είναι θαμμένο στο χιόνι τον χειμώνα.

DSC01352.jpg

Περιχαρής που μιλάω μετά από τόσες μέρες ελληνικά, ακούω την ιστορία τους. Ροδίτης αυτός, σεζόν στην Ρόδο η κυρία, γνωρίστηκαν, ξεκίνησαν να είναι μαζί μέχρι που αποφάσισαν να αφήσουν την Ελλάδα και να έρθουν εδώ. Απ’ ότι μαθαίνω υπάρχει μεγάλη κοινότητα Ελλήνων εδώ, τριψήφιος αριθμός, οι περισσότεροι δουλεύουν σε φαγάδικα. Μου λένε ιστορίες για τους Νορβηγούς, το πρόβλημα του αλκοολισμού, τους μήνες με το σκοτάδι τον Χειμώνα. Κάποια στιγμή εμφανίζεται και ένα παλικάρι που μένει στο σπίτι, μάγειρας και αυτός από Κρήτη. Μου κάνει μάλιστα ένα σχόλιο που δεν περίμενα, ότι φαίνεται πως μένω χρόνια εκτός Ελλάδας γιατί είναι περίεργη η προφορά μου. Κουζουλέ, δεν είναι σπαστά, είναι Αγρινιώτικα!

Θες το σκοτάδι που δεν έπεφτε, θες η όρεξη όλων για κουβέντα, όσο και να μην πολυταιριάζαμε μας πήρε δύο με το πίτσι- πίτσι. Ώρα για ύπνο όμως, αυτοί δουλεύουν το πρωί και εγώ έχω δρόμο. Πολύ συγκεκριμένο δρόμο.

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημέρα 10η, 21/07/’19
Tromsø (NO) – Svensby (NO) – Nordkapp (NO) – Honningsvåg (NO), 567km

map.jpg

OK, κομμένα τα ψέματα. Ολόκληρο ταξίδι έχω αποφύγει να μιλήσω για τα πλάνα μου και την διαδρομή μου. Αλλά ως εδώ που έφτασα δεν θέλει πια ιδιαίτερη φαντασία. Βόρειο Ακρωτήρι. Nordkapp.

Αυτό το μέρος έχει αποκτήσει τεράστια φήμη τα τελευταία χρόνια, σε βαθμό που έχω διαβάσει να έχουν φτάσει να το αποκαλούν ‘το προσκύνημα του ευρωπαίου μοτοσυκλετιστή’ και άλλα κλισέ. Έχω διαβάσει για πολλούς που πήγαν ως εκεί μόνο και μόνο για την φωτό, για το τικ στην bucket list. Όλα αυτά τα ‘must’  αρκούν για να τσιγκλήσουν την ξεροκεφαλιά μου και να πω ότι δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου ποτέ. Και πράγματι, μέχρι μερικούς μήνες αυτή την γνώμη είχα. Διάφοροι παράγοντες με έκαναν το τελευταίο διάστημα να μην με χωράει ο τόπος. Και η ιδέα του να φτάσω στο Άκρο, στο Τέρμα του δρόμου άρχισε να γίνεται δελεαστική. Πολλά είπα όμως για τώρα, πίσω στην αφήγηση.

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είμαι μόνος όταν ξυπνάω στο σπίτι της Κατερίνα. Κατά τα γνωστά πλέον, λάδωμα αλυσίδας και φόρτωμα, η αγαπημένη μου ρουτίνα. Καβάλα λοιπόν, σε πέντε λεπτά διασχίζω την έντονα ανηφορική γέφυρα για τα κρουαζιερόπλοια που φωτογράφιζα χθες. Η απλούστερη διαδρομή θα ήταν να ακολουθήσω τον Ε8 πριν πέσω στον Ε6. Αλλά μπαααα ο επαρχιακός πάντα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

DSC01369.jpg

Ο ‘91’ κινείται σε μια μικρή κοιλάδα μεταξύ βουνών πρoτού καταλήξει στο λιμανάκι του Breivikeidet.Φτάνοντας εδώ, μου κάνει εντύπωση πόσο χαμηλά είναι το νερό, από την πλευρά που έχω ορατότητα έστω. Τι στο καλό, πού θα περάσει καράβι από εδώ;

DSC01370.jpg

Ο έρωτας δεν κρύβεται βέβαια ούτε στην άμπωτη.

DSC01371.jpg

Παρατηρώ από τις πινακίδες ότι το βανάκι μπροστά μου είναι από το διπλανό καντόνι στην Ελβετία, είκοσι λεπτά μακριά μου. Χαρούμενα χαιρετώ τους γείτονες, αλλά εισπράττω πολύ χλιαρή απόκριση, μάλλον ενόχλησα, οπότε τους αφήνω και πάω να δω το λιμάνι. Από την αντίθετη μεριά του κυματοθραύστη, όντως υπάρχει επαρκές βάθος νερό, νταξ’ δεν θα προσαράξουμε.

DSC01373.jpg

DSC01372.jpg

DSC01376.jpg

Εν πλω χαζεύω την καγκούρικη χρυσοτάμπελη εξάτμα του πλοίου, δεν έχω ξαναπετύχει τόσο γυαλιστερή.

DSC01377.jpg

Τα γλαροπούλια για κάποιο λόγο έχουν meeting στη μέση του τίποτα.

DSC01380.jpg

Βλέπω ότι άπαξ και φτάσουμε απέναντι έχουμε σύμφωνα με τα νορβηγικά όρια ταχύτητας ελάχιστο χρόνο για να προλάβουμε το επόμενο καράβι. Το να το χάσουμε σημαίνει αναμονή 2 ώρες ή οδήγηση ελάχιστα λιγότερο για τον γύρο του φιορδ. Μάλιστα.

Μας και μας έχουν βάλει μπροστά, τα μηχανάκια ξεκινάμε πριν τα αυτοκίνητα. Μπροστά δυο Φιλανδοί με Fazer και κάτι άλλο, πίσω δυο Ιταλικά GS, ένας Νορβηγός με B-King και τελευταίος εγώ.

Οι πρώτοι του γκρουπ πάνε σαν κότες και φρενάρουν και υπερβολικά πολύ στις στροφές. Είναι ίσως κάπως αγενές, αλλά δεν έχω όρεξη να περιμένω άνευ λόγου ένα δίωρο στο λιμάνι. Κατεβάζω δυο, προσπερνάω όλο το γκρουπ και εξαφανίζομαι.

Ακολουθώ το κόλπο που έμαθα την πρώτη ημέρα στην χώρα από τους ντόπιους κόβοντας μόνο εντός κατοικημένων περιοχών. Σέρνομαι λοιπόν με 50 σ’ ένα χωριό όταν το ένα εκ των δύο ιταλικών GS με περνάει με διπλάσια χιλιόμετρα. Una fatsa, una ratsa, μέχρι το λιμάνι παίζουμε κυνηγητό. Φτάνοντας, του ζητάω συγγνώμη που τον πέρασα καθώς δεν ήθελα να χάσουμε το πλοίο. Είναι εκεί γύρω στα 50, θυμίζει ελαφρώς back to the future και δεν καταλαβαίνει γρυ αγγλικά. Ο φίλος του, δικάβαλος με το αερόψυκτο είναι στην ηλικία μου και ευτυχώς το έχει με τις γλώσσες.

Επιβιβαζόμαστε και πιάνουμε κουβέντα. Έρχονται από την Ρώμη, μάλιστα ο τρελός επιστήμονας είχε ξαναέρθει Νορβηγία, αλλά έβρεχε καθημερινά, οπότε ξανακάνει το ταξίδι για να χαρεί τα μέρη. Μα πόσο τυχερός ήμουν πια με τον καιρό!

DSC01381.jpg

Τους αφήνω για να ανέβω πιο ψηλά να δω την θέα, εξάλλου είναι το τελευταίο από τα δεκάδες φέρι αυτών των ημερών.

Το ιταλικό τιμ δεξιά στην πλώρη.

DSC01379.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξεκινώντας, πιάνουμε ρυθμό πολύ πάνω από τα όρια ταχύτητας, τα δυο GS, εγώ και το B-King. Από την σύντομη κουβέντα μας ο Suzukαίος της παρέας είναι από την περιοχή, οπότε ξέρει που μπορούμε να τρέξουμε χωρίς φόβο αστυνομίας. Δεν προσπερνάει βέβαια… μεσογειακά, όπως οι Ιταλοί, με αποτέλεσμα να τρέχουμε να τους προλάβουμε. Πρώτη φορά στις μέχρι τώρα ημέρες είδα 180 στο κοντέρ.

Η διαδρομή δίπλα στη θάλασσα είναι υπέροχη, αλλά δεν θέλω να χάσω την παρέα και έτσι αποφασίζω να κάψω μερικά καρέ σταματώντας μόνο όπου σταματάμε οι τέσσερις μοτοσυκλέτες.

DSC01383.jpg

DSC01384.jpg

Και η θέα αξίζει, ω αξίζει πολύ!

DSC01385.jpg

DSC01388.jpg

Ακόμη και τα σύννεφα έχουν έναν δυναμισμό σ’ αυτό το κάδρο.

DSC01386.jpg

Άλλο ένα παρεάκι που θα ‘θελα να του δώσω την φωτογραφία!

DSC01387.jpg

Το B-King χαιρετά στην Alta, λίγα χιλιόμετρα μετά τα GS χρειάζονται βενζίνη. Τους περιμένω στον ανεφοδιασμό, αποφασίζουν να μείνουν και φαγητό, οπότε αποχαιρετώ.

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε τον μπ0ύστη :beee:

Μας το κόβει πάνω στο καλύτερο...

Σα τις διαφημίσεις τη στιγμή που ανοίγει η πόρτα και περιμένεις να δεις το δολοφόνο!!!!

Ρε ουσττττττττ :tooth::wub:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συνέρχομαι, παίρνω την φωτογραφική και περπατάω το πάρκιγκ. Το πρώτο FI που πετυχαίνω αυτές τις ημέρες, ασήμαντο γεγονός.

DSC01395.jpg

Εκτυφλωτικός ήλιος λάμπει, μου έκανε το χατίρι.

DSC01403.jpg

Πρώτο μνημείο, του 1873 παρακαλώ, ο βασιλιάς Όσκαρ ο δεύτερος το ανήγειρε για να συμβολίσει το που φτάνει το βασίλειο της Νορβηγίας.

DSC01398.jpg

DSC01399.jpg

Και εκεί στο βάθος στέκει ο βράχος. Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι είμαι εδώ. Στο τέλος του δρόμου.

DSC01400.jpg

Απέραντο γαλάζιο, από εδώ δεν πάει πιο πάνω. Δεν ξέρω αν στο δικό μου μυαλό είναι αυτό τόσο μεγάλο, δεν θέλω να πω ‘πρέπει να πας για να το καταλάβεις’, αλλά το γεγονός ότι στον πλανήτη (με αστερίσκους έστω) αυτό είναι το όριο το βρίσκω σχεδόν συγκλονιστικό.

DSC01406.jpg

Sense of achievement’σου λέει μετά, αυτό δυστυχώς πρέπει να το νιώσεις στο πετσί σου για να το καταλάβεις, για να αποκτήσει ένα νόημα. Ξεκούραστα έρχεσαι με αεροπλάνο  εδώ με τις Χαβαγιάνας σου. Αλλά είναι μισή και βγάλε εμπειρία σε σχέση με το να πιάσεις μια σέλα και  όλες τις σκέψεις σου και να έρθεις εδώ. Ή μάλλον ΩΣ εδώ, αυτά τα δυο γράμματα κάνουν την διαφορά.

Επίτηδες άφησα την σκιά μου στο κάδρο. Από εκεί που δείχνει το βέλος υπάρχει μόνο θάλασσα. Ο βόρειος πόλος είναι μόλις 3.000 χιλιόμετρα από εδώ. Κάπου εκεί στον υγρό ορίζοντα.

DSC01405.jpg

Την δεδομένη στιγμή, η ‘σιδεριά’ καθ’ αυτή έχει έναν κάποιο κόσμο.

DSC01413.jpg

Είναι απλό μνημείο και όμως τόσο συμβολικό. 71ο 10’ 21”, η εσχατιά.

DSC01415.jpg

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με το που μπαίνω μέσα βλέπω να περιφέρεται στο βάθος ο Γερανός με το GS που είχα πετύχει την πρώτη μέρα στο καράβι από Δανία και τις προάλλες στο καράβι για Lofoten. Σκασμένος στα γέλια περιμένω να με δει. Αντιδρά με τον ίδιο τρόπο. Του σφίγγω το χέρι. ’Τόσες μέρες δεν συστηθήκαμε, Στέφανος. Κάτσε να σε κεράσω μια μπύρα να τα πούμε’.

Προτιμάει κόκα κολα, τον κερνάω και πιάνουμε την κουβέντα για ώρα πολλή. Τον λένε Russel, είναι Γερμανός μεγαλωμένος στη Σκωτία και είναι μεγαλοστέλεχος σε εταιρεία ΙΤ. Ενδιαφέρων άνθρωπος στην κουβέντα, λέμε ιστορίες για αυτό και τα περασμένα ταξίδια μας για ώρα.

Μου εξηγεί πώς  βιώνοντας (κατά τα λεγόμενα του) κρίση μέσης ηλικίας αποφάσισε να αγοράσει το GS και να κάνει αυτό το ταξίδι. Βλέποντας πόσες Χαρλει κυκλοφορούν μετανιώνει για το ότι δεν το έκανε με το Χαρχαρ του. Αλλά ίσως του χρόνου έρθουν με την γυναίκα με το αυτοκινούμενο. Ως εικόνα προφιλ στο whatsapp έχει ένα quad, απ’ ότι φαίνεται έχει ένα τουλάχιστον όχημα από κάθε κατηγορία.

Και δεν περιορίζεται στα επίγεια, έχει και ένα drone Mavic Pro μαζί του. Μάλιστα μου λέει ότι δεν το έχει πετάξει ακόμη εδώ γύρω, οπότε επ’ ευκαιρίας προτείνει να του κάνω παρέα σε μια πτήση. Δεν είχα ξαναδεί κάποιο ακριβό drone, είναι εντυπωσιακό το πόσα πράγματα μπορούν να κάνουν τα εξελιγμένα μοντέλα. Χάρη σ’ αυτό έχω και μερικές αεροφωτογραφίες από τον βράχο. Μάλιστα όσο είμαστε έξω φτάνουν και οι Ιταλοί με τα GS, ποιος το περίμενε ότι θα έβρισκα γνωστούς στο Nordkapp!

Η μπαταρία τελειώνει μετά από δέκα λεπτά και επιστρέφουμε στο καφέ. Μια νταρντανογυναίκα στέκεται δίπλα μας. Έχοντας την ευκαιρία να την γνωρίσει το πρωί, ο Russel μου εξηγεί ότι είναι η χειρίστρια της μπουλντόζας του παρκινγκ, αυτή έχει βάλει την επιγραφή ότι όποια μοτοσυκλέτα περνάει την κορδέλα θα κάνει βουτιά στο νερό. Προσπαθώντας να είναι χαριτωμένη μου λέει πώς μετά τη μια το πρωί που κλείνει το μέρος δεν την πειράζει να περνάει κανείς την κορδέλα. Μπίνγκο! Πάω να αλλάξω κουβέντα ρωτώντας πώς είναι να οδηγείς μια τέτοια μπουλντόζα. Δεν της κάνει  αίσθηση το παιχνιδάκι λέει, μέχρι πρόσφατα δούλευε σε ανθρακωρυχεία και χειριζόταν το αντίστοιχο του μετροπόντικα για την διάνοιξη των στοών. Αφροδίιιιιιτη μου!

DSC01427.jpg

(Η απεικόνιση των troll είναι αυτή, δεν είναι σέλφι με το κοράσιο)

Ο Russel θέλει να γυρίζει στην σκηνή του που είναι καμια 150αρια χιλιόμετρα μακριά, οπότε χαιρετιόμαστε έχοντας ανταλλάξει αριθμούς με σκοπό να συναντηθούμε το επόμενο απόγευμα στην Φινλανδία.

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

...ειμαι πεπεισμένος οτι δεν αποφάσισες να πας στο Nordkapp.

Σε περίμενε, και δεν το'ξερες, Στέφανε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικά το Nordkapp είναι το μέρος τον απρόσμενων συναντήσεων.. 

2 χρόνια πριν, φτάνω και παρκάρω τυχαία δίπλα σε 3 GS 1200. Το μάτι μου πέφτει πάνω στις Ελληνικές πινακίδες τους. Δεν εντυπωσιάζομαι ιδιαίτερα, όπως είπες η περιοχή είναι η Μέκκα του Ευρωπαϊκού (και όχι μόνο) μοτοσυκλετισμού. Αφού έχω κάνει τις γύρες μου και έχω βγάλει τις φωτό μου, μπαίνω μέσα να χαζέψω τα σουβενίρ. Στο βάθος πιάνει το αυτί μου Ελληνικά, είναι 3 μεσήλικες Έλληνες με τις γυναίκες τους. Τους πλησιάζω.

"Εσείς είστε οι Έλληνες με τα BMW?"

"Ωωω ρε πατρίδα (αγκαλιές φιλιά), τι κάνεις εδώ, κλπ κλπ"

Ο ένας από αυτούς μου φαίνεται οικεία φάτσα. Αφού συζητάμε στο πόδι, μου λένε "Έλα να κάτσουμε να κεράσουμε καφέ", απαντώ "παιδιά δεν έχω πολύ χρόνο, έχω άλλα 250 χλμ να κάνω, αλλά θα σας κάνω παρέα για 10 λεπτάκια".

Καθόμαστε και πλέον είμαι σίγουρος ότι τον ένα τον ξέρω. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ από που. Μετά από πολλές κουβέντες μου έρχεται!

"Ρε συ, Κώστα (συνονόματος), μήπως μένεις στα Τρίκαλα;"

Απορημένος, "Ναι".

"Ρε συ, ο (insert επώνυμο here) δεν είσαι;"

Με το που το λέω, απαντάει "Ρε συ, ο Παπαγεωργίου!"

Ξανάμανα αγκαλιές, φιλιά κλπ. Ο λεγάμενος λοιπόν ήταν συγχωριανός μου από το χωριό στα Τζουμέρκα, το οποίο μετράει δεν μετράει 100 μόνιμους κατοίκους. What are the odds!

(Στεφ sorry που καταχράστηκα ξανά το θέμα :wub: )

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@innova 04, Θανάση τι να πω, όντως μπορεί να μην το ήξερα:laugh: Ευτυχώς άφησα στην άκρη το κομμάτι της ξεροκεφαλιάς μου, εν τέλει είναι δυνατή εμπειρία!

@kpapageo χαχαχα εντάξει εσύ έφτασες τις απρόσμενες συναντήσεις πολλά επίπεδα παραπάνω! :ohmy: Και δεν καταχράζεσαι καθόλου, ίσα - ίσα δεν θέλω να είναι ένας μονόλογος το ταξιδιωτικό:victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περνάω μπόλικη ώρα διαβάζοντας τα διάφορα ιστορικά στοιχεία, το μέρος με μαγνητίζει. Παίρνω κάποια στιγμή απρόθυμα την απόφαση να ξαναβγώ στην επιφάνεια, ακόμη επηρεασμένος από το ιδιαίτερο αυτό μέρος. Καβάλα στην Βέφα, έχω κλείσει ένα hostel στο Honningsvag, καμιά τριανταριά χιλιόμετρα από εδώ.

Δεν είμαι μεγάλος φαν αυτών των χώρων, το δωμάτιο μου είναι ένα δίκλινο με δυο κρεβάτια, σκεπάσματα τυλιγμένα σε σελοφάν και έναν νιπτήρα (!). Με τόσες πόρτες αραδιασμένες στον φαρδύ διάδρομο μάλλον με κυριλέ κελιά μοιάζουν οι χώροι. Τα κοινόχρηστα ντουζ είναι σχεδόν της ίδιας λογικής με τον στρατό, μισές πόρτες η μια δίπλα στην άλλη. Πλένομαι και πιέζω τον εαυτό μου να κοιμηθεί πριν τις έντεκα. Το Honningsveg λουσμένο στον … νυχτερινό ήλιο με καλεί από το παράθυρο μου για βόλτα, αλλά έχω τα δικά μου πλάνα.

DSC01430.jpg

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημέρα 11η, 22/07/’19
Honningsvåg (NO) – Norkapp (NO) – Rovaniemi (FI), 741km

map.jpg

Το ξυπνητήρι χτυπά στις τρείς το πρωί. Που φυσικά είναι ντάλα ήλιος, αλλά το ερώτημα είναι ‘γιατί’. Το πλάνο μου είναι απλό: Η Ρόζα η Μπουλντόζα χθες είπε πώς μετά τη μια το πρωί ο χώρος στο Ακρωτήρι κλείνει και είναι εφικτό να πλησιάσεις με την μοτοσυκλέτα σου. Έτσι θα μπορέσω να χαρώ τον χώρο με την ησυχία μου και ταυτόχρονα μπορώ να εκμεταλλευτώ το ότι εδώ δεν βραδιάζει ποτέ και οδηγώντας μες στη ‘νύχτα’ να καταπιώ βαρετά Φινλανδικά χιλιόμετρα.

Σύντομα βρίσκομαι στην διασταύρωση που οδηγεί στο Ακρωτήρι, δεκατρία χιλιόμετρα για το τέρμα.

DSC01489.jpg

Προφανώς και δεν συναντάω κανέναν, βλέπω σκηνές εδώ και εκεί, αυτοκινούμενα παρκαρισμένα σε μερικά σημεία, άνθρωπος ουδείς. Ευτυχώς φυσάει λιγότερο παλαβά σε σχέση με χθες αναγκάζοντας με λιγότερα ζογκλερικά στη μοτοσυκλέτα. Φτάνοντας στο πάρκινγκ πρέπει κανείς να κάνει λιγάκι endurο για να ξεπεράσει τα εμπόδια, πιστεύω ότι είναι πιθανό το επόμενο καλοκαίρι να μην είναι εφικτή καμία ώρα η πρόσβαση.

Το να είσαι στο Ακρωτήρι είναι εμπειρία από μόνο του, προσπάθησα να το εξηγήσω στα της προηγούμενης ημέρας. Αλλά το να είσαι στο Ακρωτήρι μόνος σου, εσύ και ο εαυτός σου είναι άλλο πράγμα. Ξημέρωμα, καθισμένος στο τσιμέντο με την πλάτη γερμένη στην υδρόγειο.  Με γυαλιά ηλίου γιατί ο ήλιος που στέκει εκεί πάνω από τον Πόλο στον ορίζοντα είναι εκτυφλωτικός. Με μόνο ήχο τα τσικ τσικ της εξάτμισης που κρυώνει, όσο αυτά ακούγονται μες στο σφύριγμα του αέρα που σου ανακατεύει τα μαλλιά. Μονάχος. Πολύ προσωπική στιγμή. Δεν ξέρω αν την αποδίδω με λέξεις αρκετά έντονα, αν δεν νιώσεις εκεί μικρός δεν θα νιώσεις πουθενά.

DSC01484.jpg

Στήνω το VFR για μερικές φωτογραφίες. Του Αγίου Δημητρίου, πριν εννέα μήνες το πρωτοαντίκρισα σ’ ένα πεζοδρόμιο στο Γαλάτσι. Και τώρα είμαστε εδώ.

DSC01450.jpg

Μία και μοναδική φωτογραφία θα βάλω τον εαυτό μου από αυτό το ταξίδι, ένα σουβενίρ.
Nordkapp, 22 Ιούλιου 2019, ώρα 4:37 το πρωί.

LRM-EXPORT-92030413354312-20191016-21401

Απλά μετακινήθηκε λίγο πιο δεξιά σε σχέση με το που τον άφησα χθες το βράδυ.

DSC01486.jpg

DSC01482.jpg

Τελευταίες εικόνες, έχω μείνει κοντά μια ώρα εδώ να σκέφτομαι, ώρα για δρόμο όσο και αν δεν το θέλω.

DSC01485.jpg

Τι τόπος. Εδώ στο άκρο του πλανήτη  φαίνονται (ή μου φαίνονται) όλα διαφορετικά.

DSC01487.jpg

DSC01502.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση