kdami4

Αγορά Scooter 300cc

8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

shogun

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στο forum.. Είμαι χρήστης εδώ και 20 χρόνια ενός παπιού Suzuki Shogun 110cc και το τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω την αγορά ενός σκούτερ για να "ανέβω κατηγορία"...!! Η βασική χρήση που κάνω τώρα με το παπί είναι να πηγαινοέρχομαι καθημερινά για δουλειά στο κέντρο (15 χιλιόμετρα πηγαινέλα) και για καμία μετακίνηση για μικρή απόσταση, για το σκούτερ η βασική χρήση θα είναι η ίδια αλλά θα είχα τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω και σε κάποιες μετακινήσεις που με το παπί τις αποκλείω.

Σκέφτομαι να διαθέσω ένα μπάτζετ περί τα €4.500 και είμαι ανάμεσα σε κάποια καινούρια και σε κάποια μεταχειρισμένα μοντέλα.. Και εξηγώ.. Από καινούρια μου αρέσουν το Sym CRUISYM 300 F4 και λόγο μπάτζετ το Kymco X-TOWN 300I ABS E4, ενώ ενδιαφέρον φαίνεται να έχει και το άρτι αφιχθέν Sym Joymax Z μόλις βγει το 300άρι... Από ελαφρώς μεταχειρισμένο σε αυτό το μπάτζετ μου αρέσει το Yamaha X Max 300, ίσως κάποιο μοντέλο του '17 σε τιμή ευκαιρίας..

Αρχικά τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα μοντέλα...; Ξέρω ότι από ποιότητα κατασκευής, πλαστικά κτλ. θα μου πείτε το X Max και δε διαφωνώ.. Εσείς σε σχέση με ένα καινούριο Sym ή Kymco και ένα μεταχειρισμένο Yamaha που θα πηγαίνατε; Ανάμεσα σε SYM και Kymco ξεχωρίζεται μια από τις δύο ή βράζουν στο ίδιο καζάνι αυτές οι δύο; Έχει κάποια από αυτά τα μοντέλα παρουσιάσει κάποιο σοβαρό-σημαντικό πρόβλημα που πρέπει να έχω στο νου μου...; Το καινούριο Joymax Z πως σας φαίνεται, αν και είναι νωρίς ακόμα και δε το έχουμε δει σε δοκιμές κτλ..; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Ελπίζω να μη σας κούρασα, γενικά έχω χρόνο και θα περιμένω πριν προχωρήσω στην αγορά, αλλά θέλω τη βοήθειά σας για να ξέρω που να στοχεύσω και που να επικεντρωθώ γιατί έχω λίγο μπερδευτεί.. Σας ευχαριστώ..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα, ισως να σε βοηθησει το θεμα του @HLIAS με την σχετικα προσφατη ερευνα και αγορα που εκανε, απλα δεν μπορω να το βρω τωρα, λογικα θα μπορει να σου βαλει λινκ ο ιδιος.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tiger & Ninja HJC RPHA-10+ Waiting 4 it...

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά θα πήγαινα σε καινούργιο. Κυκλοφορούν άπειρα Sym και δεν ακούω αρνητικά λόγια ή ζημιές. Πολλά μάλιστα έχουν φορτώσει και πολλά χιλιόμετρα απροβλημάτιστα. Μεταξύ Sym και Kymco, τα Kymco φαίνονται ποιοτικότερα αλλά το X-Town είναι ασθενικότερο από τον 300άρι κινητήρα της Sym (που φοράνε HD300, Cruisym και Citycom). Οπότε θα διάλεγα βάση ποιο μου άρεσε αισθητικά περισσότερο. Σε Xmax εγώ δεν θα πήγαινα (ούτε σε καινούργιο) γιατί από το 250 που είχα παλιά και είχα αγοράσει καινούργιο μου είχε βγάλει την πίστη στα προβλήματα με θερμοκρασίες, διαρροές, κλπ και το έδιωξα στα 15000χλμ. Άρα είμαι προδιαθετημένος αρνητικά. Το Joymax έχει πολύ καλή τιμή και φαίνεται καλή πρόταση. Δες επίσης και το Citycom (μεγαλύτεροι τροχοί, πιο άνετο στους καρόδρομους και πιο ασφαλές).

(Υ.Γ. Το παπί μην το πουλήσεις! Κράτησέ το γιατί θα το μετανιώσεις) :smile:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
shogun

Δημοσιεύτηκε

Την 25/9/2019 at 10:10 ΜΜ, το μέλος blueninja έγραψε:

Προσωπικά θα πήγαινα σε καινούργιο. Κυκλοφορούν άπειρα Sym και δεν ακούω αρνητικά λόγια ή ζημιές. Πολλά μάλιστα έχουν φορτώσει και πολλά χιλιόμετρα απροβλημάτιστα. Μεταξύ Sym και Kymco, τα Kymco φαίνονται ποιοτικότερα αλλά το X-Town είναι ασθενικότερο από τον 300άρι κινητήρα της Sym (που φοράνε HD300, Cruisym και Citycom). Οπότε θα διάλεγα βάση ποιο μου άρεσε αισθητικά περισσότερο. Σε Xmax εγώ δεν θα πήγαινα (ούτε σε καινούργιο) γιατί από το 250 που είχα παλιά και είχα αγοράσει καινούργιο μου είχε βγάλει την πίστη στα προβλήματα με θερμοκρασίες, διαρροές, κλπ και το έδιωξα στα 15000χλμ. Άρα είμαι προδιαθετημένος αρνητικά. Το Joymax έχει πολύ καλή τιμή και φαίνεται καλή πρόταση. Δες επίσης και το Citycom (μεγαλύτεροι τροχοί, πιο άνετο στους καρόδρομους και πιο ασφαλές).

(Υ.Γ. Το παπί μην το πουλήσεις! Κράτησέ το γιατί θα το μετανιώσεις) :smile:

Αισθητικά μου αρέσει περισσότερο το Cruisym, το X-Town είναι πιο αδύναμο, αλλά το Downtown για το οποίο έχω διαβάσει αρκετά καλά λόγια ξεπερνάει το μπάτζετ.. Το Citycom το βλέπω πάρα πολύ στο δρόμο και για να το έχει πάρει τόσος κόσμος σε συνδυασμό με τη καλή τιμή του, δε μπορεί καλό θα είναι, αλλά εμένα δε μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά, το βρίσκω ξεπερασμένο... Τόσα χάλια εντύπωση για το X max; Ήσουν από τους άτυχους θεωρείς ή εμφανίζουν τέτοια προβλήματα.. Το θέμα είναι να αφήσω το παπί μετά από 20 χρόνια συμβίωσης και εσύ μου λες να το κρατήσω...?!!! Χαχα!! Τόσο χάλια είναι ρε παιδιά από θέμα άνεσης τα σκούτερ; Εγώ πάω σε σκούτερ γιατί νιώθω ότι έχω σκευρώσει τόσα χρόνια πάνω σε παπί, είμαι και 1,85 ύψος με κατά καιρούς κάποιες ψιλοενοχήσεις στη μέση λόγω κοίλης και θεωρώ ότι θα είμαι πιο "άνετος" σε σκούτερ επάνω... Λάθος κάνω;

Την 25/9/2019 at 10:33 ΜΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ωραίο το review σου φίλε για το συγκεκριμένο μοντέλο.. Υπάρχει κάποια συζήτηση στο φόρουμ που προηγήθηκε της αγοράς αυτής για να διαβάσω γνώμες συμφορουμητών..?! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος kdami4 έγραψε:

σε παπί, είμαι και 1,85 ύψος με κατά καιρούς κάποιες ψιλοενοχήσεις στη μέση λόγω κοίλης και θεωρώ ότι θα είμαι πιο "άνετος" σε σκούτερ επάνω... Λάθος κάνω;

Ωραίο το review σου φίλε για το συγκεκριμένο μοντέλο.. Υπάρχει κάποια συζήτηση στο φόρουμ που προηγήθηκε της αγοράς αυ

Εφόσον εχει θεμα με την μεση ειναι ψιλορισκο η φαση με τα σκουτερ.

Συζητησεις υπάρχουν διαφορες στην φορουμ αλλα δεν λένε και πολλα να σε βοηθησουν.

Εμενα παντως με βοηθησε αρκετα το scooter club hellas  οπου εκει υπαρχει πολυ υλικο.

Εγω παντως ημουν αναμεσα σε beverly,x max και cruisym  και προφανως καταλαβες που κατεληξα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
shogun

Δημοσιεύτηκε

Εμφανισιακά είμαι ανάμεσα σε Cruisym και Xmax να πω την αλήθεια.. Από τα 3 που με ενδιαφέρουν έχω κάνει βόλτα με ένα παλαιότερο Xmax και μου φάνηκε που πιο άνετο από το παπί σίγουρα.. Μου φαίνεται ότι στο xmax κάθεσαι λίγο ψηλότερα από το Cruisym, ότι είναι λίγο πιο κάθετη η θέση οδήγησης, ενώ στο sym είναι πιο χαμηλή και πιο "μπανιέρα" φάση.. Ωστόσο δεν έχω ανέβει σε Cruisym για να έχω άποψη.. Εσύ που έχεις, πώς σου φαίνεται η θέση οδήγησης; Έχουν επαφή με τη πραγματικότητα αυτά που βλέπω με το μάτι ή δε καταλαβαίνεις σημαντική διάφορα όταν είσαι επάνω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 27 λεπτά, το μέλος kdami4 έγραψε:

Εμφανισιακά είμαι ανάμεσα σε Cruisym και Xmax να πω την αλήθεια.. Από τα 3 που με ενδιαφέρουν έχω κάνει βόλτα με ένα παλαιότερο Xmax και μου φάνηκε που πιο άνετο από το παπί σίγουρα.. Μου φαίνεται ότι στο xmax κάθεσαι λίγο ψηλότερα από το Cruisym, ότι είναι λίγο πιο κάθετη η θέση οδήγησης, ενώ στο sym είναι πιο χαμηλή και πιο "μπανιέρα" φάση.. Ωστόσο δεν έχω ανέβει σε Cruisym για να έχω άποψη.. Εσύ που έχεις, πώς σου φαίνεται η θέση οδήγησης; Έχουν επαφή με τη πραγματικότητα αυτά που βλέπω με το μάτι ή δε καταλαβαίνεις σημαντική διάφορα όταν είσαι επάνω;

Νομίζω θα συμφωνήσω μαζί σου, καθώς μην ξεχνάς πως τώρα μπαίνει και ο παράγοντας της συνήθειας , που έχω μάθει το cruisym και έχω βολευτεί.

Τον πρ'ωτο καιρό είχα θέμα με την μέση μου γιατί καθόμουν σαν να κάθομαι στο αυτοκίνητο... απλωμένος προς τα πίσω. Έτσι είχα ενοχλήσεις.

Όταν άλλαξα θέση οδήγησης και κάθομαι πιο όρθιος και με ''τάση μπροστά'' ( δεν ξέρω αν με πιάνεις) έχω βολευτεί.

Πάντως ναι, νομίζω πως το χ μαξ έχει πιο όρθια θέση οδήγησης.

Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου το δούλεμα του κινητήρα 400cc .Μέχρι και μηχανικός της γιαμάχα μου πρότεινε να κοιτάξω το 300 χ μαξ και όχι το 400.

Γενικότερα πάντως δεν το συζητάμε. Το σκούτερ είναι πιο άνετο απο το παπί. Είχα και εγώ παπί και ξέρω.

Το x max το θεωρω ακριβο και υπερτιμημένο. 

Κοίταξα και το μπεβερλυ που τότε τουλάχιστον έπαιζε στα ίδια χρήματα με το cruisym, αλλά γα κάποιο λόγο το φοβήθηκα. Συν ότι τα μπεβερλι τα σηκώνουν για πλάκα.

Και τα 4500 που έδωσα εγώ τα θεωρώ πολλά για σκούτερ να παραδεχτώ αλλά οκ. Ήθελα και κούτα 

Παντως αν για κάποιο λόγο έπρεπε να δώσω 5000€ τότε πίστεψε με θα πήγαινα σε μοτοσυκλέτα μεταχείρο.

Πήγαινε 2-3 φορές και κάνε τεστ ραιντ αυτά που θες και αποφάσισε με ηρεμία. 

Και βασικό. πάρε αυτό που σου αρέσει εμφανησιακά και άσε τα υπόλοιπα 

Επιπλέον να πω πως προσωπικά θεωρώ τα SYM καλύτερα απο τα KYMCO χωρίς όμως να θέλω να τα υποτιμήσω.

Είναι προσωπική άποψη, μην την λάβεις υπόψη γιατί αντικειμενικά είναι μια χαρα αξιόλογη εταιρία .

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα