fasarias

Καρβουνάκια Μίζας

5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα ρε ομορφοπαιδα, καιρο ειχα να ανοιξω νεο θεμα.

Λοιπον το ζητημα ειναι το εξης, η μιζα στο σκουτερακι μου καπουτ, ευτυχως εχει μεριμνησει ο σχιστοματης που το κατασκευασε και εχει βαλει και μανιβελα και γλυτωσα το σπρωξιμο.

Αφου λοιπον το σκουτερακι πηγε στον ηλεκτρολογο και γινανε οι απαραιτητες μετρησεις, καταληξαμε οτι ρευμα παει παντου και το μπουτον μαζι με την καλωδιωση ειναι κομπλε, αρα μειναμε απο καρβουνακια.

Fuck λοιπον γιατι για να βγει η μιζα πρεπει να λυθει το μισο μηχανακι (σκουτερογ@μησι@ μην χεσω).

Παω σε ενα αντιπροσωπο της sym και ζηταω καρβουνακια ανταλλακτικα, ναι καλα θα ηθελα.

Η εταιρεια λεει δεν τα πουλαει ξεχωριστα πλεον, παλια τα πουλαγε αλλα τωρα πουλαει ολοκληρη την μιζα (τωρα τι κανουμε ρε παικτη?)

Κραταμε αυτο ως πρωτο σκελος για να κανω την ερωτηση παρακατω και συνεχιζω.

Κυριακη σημερα και η μοναδικη μερα που μενει λιγος χρονος ελευθερος για να μπορεσω να ασχοληθω με το λυσιμο και να παρω την μιζα στα χερια.

Μετα απο πολυ ξεβιδωμα, βουαλα!!!

smhshBFl.jpg

GH4vD81l.jpg

EQXUQJ7l.jpg

AntsgZ3l.jpg

3FzDB90l.jpg

CSIHF9ul.jpg

Bj7tSyKl.jpg

iLsekRVl.jpg

OTOGOagl.jpg

Βγαζοντας λοιπον την μιζα και ανοιγοντας την βλεπω οτι τα καρβουνακια δεν ειναι αποσπωμενα αλλα εφαπτονται πανω στο καπακι σε κατι λαμακια,γινεται αυτο?

Και αν ναι πως αλλαζονται μονο αυτα?

Εν τω μεταξυ μαλλον στην προσπαθεια μου να βγαλω το πανω απο μεσα απο το βαρελακι αυτο κοπηκε (φαινεται στις φωτο).

Καρβουνακια που να ταιριαζουν στην μιζα την δικια μου που βρισκω?

Επισης μια τελευταια αλλα σημαντικη ερωτηση, το μηχανακι μπορω να το οδηγησω χωρις την μιζα επανω?

Εκει που ειναι ο αξονας και εχει αυτο το o-ring πηγαιινε και κουμπωνε σε μια τρυπα που εχει ενα γραναζι και μαλλον δινει την κινηση στον αξονα, σε αυτη την τρουπα λοιπον ειχε μεσα λαδι, προφανως γι`αυτο και εχει o-ring για την στεγανοποιηση, το μηχανακι το εβαλα στατικα μπροστα απο μανιβελα αλλα ακουγεται σαν τρακτερ απο εκει μεσ που εχει το γραναζι και υπαρχει και μια πιθανοτητα να ξερασε λαδι εξω (δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι`αυτο ομως).

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις, και για προλαβω καταστασεις την μιζα θα την παω αυριο στον ηλεκτρολογο να την κοιταξει, απλα εμενα με καιει του οτι το μηχανακι ειναι εργαλειο δουλειας και μου κοβει τα χερια στο να μεινει ακινητοποιημενο, οποτε αν εχω λιγακι αβαντα χρονου και μπορω να παρατεινω καπως τον χρονο της επισκευης και του ξαναλυσε-δεσε απο την αρχη, θα μου ηταν πολυ πιο ευχαριστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Μαικ αμα χρεειάζεσαι μεκανάκι έλα να πάρει το δικό μου μέχρι να το φτιάξεις ρε συ.

Αρκεί να μην κουβαλάς θερμοσίφονες.. :_devil:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

απ' τα πολλά κάρβουνα του καλοκαιριου, έφαες και τα καρβουνακια της μίζας. :laugh:

Τραβα παρε μια ιμιτασιον, αντεχουν μια χαρα = https://www.motolouis.gr/miza-sym-combiz-125-orbit-ii-125

Τα καρβουνακια = https://makinaparts.com/sym/6385-31201m92001a-brush-set-for-e-starter-engine-sym-combiz-125-vs-125-150-karboynakia.html

δεν αξιζει καν. Εχει φαει τον χαλκο, και θελει ολη λυσιμο-καθαρισμα, κρατα την να την εχεις 2η.

Μη το δεσεις, βαλε ενα υφασμα στη τρυπα να μην μπαινει σκονη και ασε το ακινητο το σκουτερ.

Θα πας με αμαξι 1-2 μερες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Αυτο εκανα θαναση, εβαλα ενα πανακι στην τρυπα αλλα το ξαναεδεσα ολο το μηχανακι γιατι πιστευα οτι θα μπορουσα να το μετακινησω.

Ενδιαφερον αυτη η ιμιτασιον ωραιος.

Ρε η sym εχει τρελαθει μου ζητανε 80-90 ευρω για καινουργια μιζα, δεν πανε καλα αυτοι, μου φαινεται καβαλησε το καλαμι ο γκοργκολης απο τις αυξημενες πωλησεις που κανει τα τελευταια χρονια.

Ηλια ελα μην φοβασαι δωσε μου το σκουτερακι σου για καμμια βδομαδα  :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γενικά, αν πάρεις την μίζα  σου δείγμα, και ξαμοληθείς στα καταστήματα ανταλλακτικών π.χ.  Τογελος, Stelpet, Καμπράνης, Πατμανίδης κ.ο.κ. (google) θα βρεις ίδια μίζα με ποσά σαν το λινκ παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα