Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
tasos polymeneas

Επιλογη σβελτου αυτοκινητου εως 6000

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

now_PCX125 (125cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

Την 14/9/2019 at 3:15 ΠΜ, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

Γεια σας μαγκες. Εδω και λιγες μερες πουλησα το αμαξι( αλτο του 13) και ειμαι σε αναζητηση νεου. Ψαχνω στο νετ γνωμες γιατι ειμαι σε διλημμα.

Η χρηση του θα ειναι πολη και επαρχιακοι δρομοι (ροδος). Το αλτο ηταν εντελως απροβληματιστο περα απο μια λαμπα στα 20.000 που του εκανα. Μου αρεσε οτι οσο και να το παταγα εκαιγε παντα 6 6μιση λιτρα και η ελαφροτητα του σε στροφες χειροφρενακια σε χαλικι κλπ. Θα ηθελα κατι σε λιγο παραπανω γκαζακι ομως. Οχι τρελα πραγματα αλλα να στα σκαει μια 1η 2α.

Σβελτο αυτοκινητο πολης θα το ονομασω με 90 αλογα τουλαχιστον,

κυβικα 1000-1400 κατα προτιμηση 1200, χιλιομετρα εως 100 120χιλ. για ψυχολογικους λογους,

καταναλωση εντος και επαρχια μαξ 7 7μιση λ στα 100.

Χρονολογια ενδεικτικα απο 08 και μετα.

Βαζω σε σειρα προτεραιοτητας swift και τα 2 μοντελα 05-10 και 11-17 (εχουν αραγε ουσιαστικη διαφορα οδηγησης???), fiesta, polo tsi, golf tsi.

Εχω οδηγησει ελαχιστα σουιφτ fiesta και πολο τσι και μου αρεσαν. Για τα 2 vw εχω διαβασει πολλα αρνητικα αλλα 122 αλογα απο 1.4 και 105 απ τον 1.0 ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα. Η καρδια λεει σουιφτ αλλα τα 100 σε 12.3 μηπως ειναι ταφος?. Φιεστα χμμμ αμερικανικο μωρε?

Θα ηθελα γνωμες πιο εμπειρων για τα 4 αυτα μοντελα οσο αναλυτικα τραβαει η ψυχη σας.

Πολλά ζητάς και πρέπει κάπου να κάνεις συμβιβασμό.

Θα κοιτούσα :

Ford Fiesta 1.6 120hp : η καλύτερη δυνατή επιλογή. Αρκετά αξιόπιστο, το κιβώτιο του θέλει λίγο προσοχή- έλεγχο σε μάστορα, αν βγάλει κάτι θα είναι σε αντλία τιμονιού 

το οποίο παλεύεται σε κόστος. Έχει ευπάθεια στις ζάντες του , κοπανάει λίγο. 
                                        Α , η Ford είναι Αμερικανική αλλά το ευρωπαικό τμήμα απλώνεται σε Βέλγιο , Γερμανία και Αγγλία με κατασκευή ακόμη και Ισπανία.

Mazda 2 1.5 : το αδερφάκι του Fiesta , καλό , ενδιαφέρον, ίσως να αξίζει τώρα που ξαναήρθε η Mazda στην Ελλάδα.Ίσως να μην αξίζει επίσης γιατί η Mazda

επέστρεψε με σκοπό να γίνει premium εταιρία , άρα ρώτα και καμιά τιμή για ανταλλακτικά ....

Toyota Yaris 1.8 TS : παίζουν μερικά, έχει ενδιαφέρον , η κατανάλωση δεν είναι τόσο πολύ όσο ακούγεται για 1.8 αλλά δεν είναι και μικρή προφανώς. Αδικαιολόγητη

επιλογή της Toyota για 130+άλογα με 5τάχυτο αλλά τι να πεις. Τα ηλεκτρονικά του (VSC ως ESP) δεν θα σου επιτρέψουν και πολλά απο περίεργα

στο δρόμο. Είναι καλοκατασκευασμένο και έχει νεύρο όμως.

Mazda MX-5 1.6 ή 1.8  : οι συμβιβασμοί που λέγαμε. Κατα τα άλλα, ευχάριστο, αξιόπιστο, παιχνίδι κανονικό. 

Swift 1.3 ή 1.6 Sport : Το 1.3 έχει καλή οδηγική συμπεριφορά αλλά μακριές σχέσεις. Τα Μαγυάρικα βγάζουν λίγα χαζοθεματάκια. Το 1.6 είναι φοβερό παιχνίδι 

αλλά οι χώροι του είναι μικροί, με τις 17άρες κοπανάει αρκετά και στα 120km/h είσαι 4000rpm , άρα καίει.

VW Group : άμα θες αξιοπιστία σοβαρή, ξέχνα τα. Τα 1.2 TSI ήταν θρυλικά για σβήσιμο με 2α στο σταμάτημα και μερικά ακόμη. Αν βρεις κάτι καλό

που να έχει περάσει παιδικές ασθένειες και ανακλήσεις , απλά ετοιμάσου για συντήρηση τουρμπίνας και μερικές χαζοφθορές.

Fiat Panda 1.4 100hp : καλοστημένο , παχνιδιάρικο. Παραπάνω σφιχτό απο όσο πρέπει , θα κάψει λάδι το μοτέρ του, βγάζει χαζοβλάβες.

Κάτι 106 / Saxo κλπα, , πολύ ενδιαφέροντα στο δρόμο , πολλές βλάβες μα το κυριότερο

citro%C3%ABn-saxo_2000_front.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Την 9/15/2019 at 6:19 ΜΜ, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

Εισαι ο μονος που μπορει να με φωτισει.

Ψαχνω χθες ολη μερα στο νετ ολα τα σαιτ και το γιουτουμπ που ειδα βιντεο επιταχυνση κλπ δινουν το πεζο το 106 1.4 κουικσιλβερ του 2002.... 75 αλογα. Και στα βιντεο πιανει τα 100 σε περιπου 10.

Πως γινεται στα βιντεο 75 αλογα 0 100 σε 10" και η 3η να βγαζει 130?

σορυ, επηρεασμένος απο το 206 της γυναίκας μου το οποίο στα 1,4 φορούσε τα παρακάτω μοτέρ 

• 1.4 L (1360 cc) TU3JP 8v I4, 75 PS (55 kW; 74 hp)
  • 1.4 L (1360 cc) ET3J4 16v I4, 88 PS (65 kW; 87 hp)

Όμως βλέπω οτι το 106 φοράει μονο 8v

1.4 TU3JP (KFX) 1997–2001 Magneti Marelli 1AP 75 hp (56 kW) at 5,500 rpm    
1.4 TU3JP/IFI4 (KFX) 1998–2001 Motronic MP7.3 75 hp (56 kW) at 5,500 rpm

κάπου στα 12,5" θα πρέπει να τα πιάνει όπως περιγράφουν και είναι καλο νούμερο σε σχέση με το 206 με το ίδιο μοτερ που τα έπιανε στα 15" 

Μήπως ο "Ξα" το πείραξε το εργαλείο? Καλού κακού δες τα νουμερά του μοτερ και την άδεια  

πριν 13 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Λογικα θα εννοεις το XSI με τα 94 αλογα, το οποιο ειναι παλι 8 βαλβιδο, μοντελο του 91

εχεις δίκιο το παλιότερης γενιάς XSI είχε μοτέρ που στροφάριζε περισσότερο και έβγαζε 94

1.4 TU3FJ2 (KFZ)  1991–1996  Motronic MP3.1  95 hp (71 kW) at 6,600 rpm XSi 1.4
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6N (650cc) Loreal MT09

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

Πολλά ζητάς και πρέπει κάπου να κάνεις συμβιβασμό.

Θα κοιτούσα :

Ford Fiesta 1.6 120hp : η καλύτερη δυνατή επιλογή. Αρκετά αξιόπιστο, το κιβώτιο του θέλει λίγο προσοχή- έλεγχο σε μάστορα, αν βγάλει κάτι θα είναι σε αντλία τιμονιού 

το οποίο παλεύεται σε κόστος. Έχει ευπάθεια στις ζάντες του , κοπανάει λίγο. 
                                        Α , η Ford είναι Αμερικανική αλλά το ευρωπαικό τμήμα απλώνεται σε Βέλγιο , Γερμανία και Αγγλία με κατασκευή ακόμη και Ισπανία.

Mazda 2 1.5 : το αδερφάκι του Fiesta , καλό , ενδιαφέρον, ίσως να αξίζει τώρα που ξαναήρθε η Mazda στην Ελλάδα.Ίσως να μην αξίζει επίσης γιατί η Mazda

επέστρεψε με σκοπό να γίνει premium εταιρία , άρα ρώτα και καμιά τιμή για ανταλλακτικά ....

Toyota Yaris 1.8 TS : παίζουν μερικά, έχει ενδιαφέρον , η κατανάλωση δεν είναι τόσο πολύ όσο ακούγεται για 1.8 αλλά δεν είναι και μικρή προφανώς. Αδικαιολόγητη

επιλογή της Toyota για 130+άλογα με 5τάχυτο αλλά τι να πεις. Τα ηλεκτρονικά του (VSC ως ESP) δεν θα σου επιτρέψουν και πολλά απο περίεργα

στο δρόμο. Είναι καλοκατασκευασμένο και έχει νεύρο όμως.

Mazda MX-5 1.6 ή 1.8  : οι συμβιβασμοί που λέγαμε. Κατα τα άλλα, ευχάριστο, αξιόπιστο, παιχνίδι κανονικό. 

Swift 1.3 ή 1.6 Sport : Το 1.3 έχει καλή οδηγική συμπεριφορά αλλά μακριές σχέσεις. Τα Μαγυάρικα βγάζουν λίγα χαζοθεματάκια. Το 1.6 είναι φοβερό παιχνίδι 

αλλά οι χώροι του είναι μικροί, με τις 17άρες κοπανάει αρκετά και στα 120km/h είσαι 4000rpm , άρα καίει.

VW Group : άμα θες αξιοπιστία σοβαρή, ξέχνα τα. Τα 1.2 TSI ήταν θρυλικά για σβήσιμο με 2α στο σταμάτημα και μερικά ακόμη. Αν βρεις κάτι καλό

που να έχει περάσει παιδικές ασθένειες και ανακλήσεις , απλά ετοιμάσου για συντήρηση τουρμπίνας και μερικές χαζοφθορές.

Fiat Panda 1.4 100hp : καλοστημένο , παχνιδιάρικο. Παραπάνω σφιχτό απο όσο πρέπει , θα κάψει λάδι το μοτέρ του, βγάζει χαζοβλάβες.

Κάτι 106 / Saxo κλπα, , πολύ ενδιαφέροντα στο δρόμο , πολλές βλάβες μα το κυριότερο

citro%C3%ABn-saxo_2000_front.jpg

:(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

Την 15/9/2019 at 7:30 ΜΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Απ'οσο ξερω ειδικες εκδοσεις δεν υπαρχουν,οποτε μαλλον 75 ειναι αλλα λογω μικρου βαρους και ροπης απο τον 1400αρη κινητηρα σου φαινεται πυραυλος σε σχεση με τα αλλα που περιγραφεις,την ιδια αισθηση σου δινει και το saxo .

Δες και colt czt  γιατι ξεκινησαμε απο 13αρια ατμοσφαιρικα 90 ιππων  και οσο παμε ανεβαινουμε ,μιας και αναφερεις καγκουραμαξο......

Cz3 είναι το ατμοσφαιρικό czt είναι το τουρμπο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

Cz3 είναι το ατμοσφαιρικό czt είναι το τουρμπο

Το γνωριζω,γι αυτο και το ανεφερα μιας και ηθελε κατι καγκουρικο με γκαζι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 15/9/2019 at 5:15 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Grande Punto Tjet (1.4 Turbo χωρίς multiair), 120hp.

Πολύ όμορφο, σωστό πάτημα, λογικές τιμές, οικονομικό σε χρήση/συντήρηση, πωλείται κ εύκολα αργότερα.

Το κύριο θέμα που ίσως βγάλει είναι ηλεκτρομοτέρ στο σύστημα διεύθυνσης που διορθώνεται με νορμάλ κόστος (από 150 ως 250)

Στο δε μέλλον, οταν θέλετε παραπάνω γκάζι, ένα 1ο στάδιο θα σας δώσει το απαραίτητο γκάζι για ανανέωση της σχέσης, εύκολα και αξιόπιστα!!

μας την εκανε ο ξαδερφος οπότε πάλι στο ψάξιμο. Μπορεις να εμβαθυνεις λίγο παραπάνω για το tjet 1.4 120hp? 

αξιοπιστία; κατανάλωση πραγματική; (Για μαμα πάντα)

σε σύγκριση με το Panda sport 1.4 100hp που είπαν τα παιδιά πάνω ποιές οι πραγματικές διαφορές σε επιδόσεις και κατανάλωση; 

(έψαξα και στο γιουτουμπ αλλα θα ήθελα και πιο χειροπιαστές εντυπώσεις από άτομα που τα είχαν)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

μας την εκανε ο ξαδερφος οπότε πάλι στο ψάξιμο. Μπορεις να εμβαθυνεις λίγο παραπάνω για το tjet 1.4 120hp? 

αξιοπιστία; κατανάλωση πραγματική; (Για μαμα πάντα)

σε σύγκριση με το Panda sport 1.4 100hp που είπαν τα παιδιά πάνω ποιές οι πραγματικές διαφορές σε επιδόσεις και κατανάλωση; 

(έψαξα και στο γιουτουμπ αλλα θα ήθελα και πιο χειροπιαστές εντυπώσεις από άτομα που τα είχαν)

Το μοτέρ είναι άσπαστο με όλη τη σημασία της λέξης. Υπάρχει γνωστό μου Punto Tjet που κάνει πατήματα διαρκώς και δεν έχει βγάλει τίποτα, ~300hp στοκ μοτέρ (εκτός από κεφαλή). 

Κατανάλωση αποφεύγω να πω νούμερο γιατί είναι ανάλογα το πόδι. Πχ στα πόδια του @ksino1100 που έχει τούβλο στο δεξί, κάτω από 10 δεν θα έγραφε ποτέ :laugh:.

Το Panda λόγω έλλειψης Turbo θεωρητικά θα καίει λιγότερο, το Punto είναι πιο γρήγορο(όχι κάτι τρελό). Με ένα πρόγραμμα με κόστος κανά 400άρι χοντρικά το Punto γίνεται αισθητά πιο γρήγορο ενώ στο Panda δεν ασχολείσαι καν. 

Ανάμεσα στα 2 εγώ θα πήγαινα στο Punto. Το Panda πολύ σκληρό χωρίς λόγο, θα στα πει καλύτερα ο τρικαγκουρας1100 που έχει οδηγήσει το Sport γιατί εγώ είχα το 1.2. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πουλαει κουμπαρος μου ενα Swift 1.3 του '09 στα 3800 ευρω, δεν εχει μηχανικά προβληματα, θελει ομως εξωτερικα συμμαζεμα καθως διαμενει στη Θεσσαλονικη και δεν μπορω να πω οτι προσεχουν ιδιεταιρα οι οδηγοι, κυριως στο παρκαρισμα.

Υ.Γ. Βρηκα και την αγγελια του

https://www.car.gr/24048823-suzuki-swift#

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 16/9/2019 at 9:59 ΜΜ, το μέλος doctoras9 έγραψε:

σορυ, επηρεασμένος απο το 206 της γυναίκας μου το οποίο στα 1,4 φορούσε τα παρακάτω μοτέρ 

• 1.4 L (1360 cc) TU3JP 8v I4, 75 PS (55 kW; 74 hp)
  • 1.4 L (1360 cc) ET3J4 16v I4, 88 PS (65 kW; 87 hp)

Όμως βλέπω οτι το 106 φοράει μονο 8v

1.4 TU3JP (KFX) 1997–2001 Magneti Marelli 1AP 75 hp (56 kW) at 5,500 rpm    
1.4 TU3JP/IFI4 (KFX) 1998–2001 Motronic MP7.3 75 hp (56 kW) at 5,500 rpm

κάπου στα 12,5" θα πρέπει να τα πιάνει όπως περιγράφουν και είναι καλο νούμερο σε σχέση με το 206 με το ίδιο μοτερ που τα έπιανε στα 15" 

Μήπως ο "Ξα" το πείραξε το εργαλείο? Καλού κακού δες τα νουμερά του μοτερ και την άδεια  

εχεις δίκιο το παλιότερης γενιάς XSI είχε μοτέρ που στροφάριζε περισσότερο και έβγαζε 94

1.4 TU3FJ2 (KFZ)  1991–1996  Motronic MP3.1  95 hp (71 kW) at 6,600 rpm XSi 1.4

Το 206 τι καταναλωση παιζει? Ειδα ενα κουικσιλβερ 206 1.4 95αλ. Με 2400 φαινεται προσεγμενο. Εχουμε γνωμη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ειμαι ακριβως στην ιδια φαση και ψαχνω, ψαχνω, ψαχνω. οι ιδιοκτητες οταν γνωριζουν πως το αυτοκινητο ειναι καλο ζητανε τρελα λεφτα και εχουν υφακι "αυτο ειναι σε αυτη την τιμη, δε συζηταω τπτ". 

εχω καταληξει σε swift sport, fiesta sport mk 7, punto tjet 120.

το καλυτερο σα συνολο μετα λιγοτερα μειωνεκτηματα ειναι το fiesta, αλλα με 60-130κ χλμ ζητανε 7-8χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο που κοστιζε 17κ καινουριο το 2009 και εχουν βγει αλλα 2 απο τοτε (mk7 fl, και mk8). οχι δε παιζει να δωσω τοσα λεφτα οσο πενα και να ειναι.

με 11κ παιρνω κουτα hyundai i10, ναι αλλη κατηγορια, αλλα κουτα ρε σεις του 2018-19, οχι μεταχειρισμενο 10ετιας...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Ημουν σε παρομοια φαση πριν δυο χρονια κ τελικα επελεξα την κουρτινα 2....καλυτερα κατι καινουργιο με 5 χρονια εγγυηση κτλ ,κι ας ειναι μια κατηγορια κατω  παρα ενα μεταχειρισμενο "τουμπανο" που δεν ξερεις τι θα σου ξεφυτρωσει,ειδικα σε τετοια σπορ αυτοκινητα που πιθανον να τα ειχαν πιτσιρικαδες η γενικως "ανησυχοι" κατοχοι.

Ζυγιζεις τι θες και προχωρας....εγω ηθελα ενα αυτοκινητο καθημερινης μετακινησης για την δουλεια και οχι ενα οχημα σαββατοκυριακου η κ@υλας...οποτε..κουρτινα 2.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 ώρες, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

Το 206 τι καταναλωση παιζει? Ειδα ενα κουικσιλβερ 206 1.4 95αλ. Με 2400 φαινεται προσεγμενο. Εχουμε γνωμη?

το 8v που έχουμε 6.5-7 με κυρίως αστική μετακίνηση 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ειμαι ακριβως στην ιδια φαση και ψαχνω, ψαχνω, ψαχνω. οι ιδιοκτητες οταν γνωριζουν πως το αυτοκινητο ειναι καλο ζητανε τρελα λεφτα και εχουν υφακι "αυτο ειναι σε αυτη την τιμη, δε συζηταω τπτ". 

εχω καταληξει σε swift sport, fiesta sport mk 7, punto tjet 120.

το καλυτερο σα συνολο μετα λιγοτερα μειωνεκτηματα ειναι το fiesta, αλλα με 60-130κ χλμ ζητανε 7-8χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο που κοστιζε 17κ καινουριο το 2009 και εχουν βγει αλλα 2 απο τοτε (mk7 fl, και mk8). οχι δε παιζει να δωσω τοσα λεφτα οσο πενα και να ειναι.

με 11κ παιρνω κουτα hyundai i10, ναι αλλη κατηγορια, αλλα κουτα ρε σεις του 2018-19, οχι μεταχειρισμενο 10ετιας...

νομιζω το ττζετ 120 ακουγεται πολυ καλο. εχει αρκετες αγγελιες στα 5-6 χιλιαρικα. το τουρμπο του ομως απ ότι άκουσα στο youtube δεν κανει αυτό το βββββββ "ΤΣΣΣ" που θέλουμε ολοι ;'(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
now_PCX125 (125cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

\αυτό φτιάχνεται εύκολα , βάλε μια βαλβίδα ανακούφισης (σκάστρα) απο Σκάνια ή ΜΑΝ και θα είσαι ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ ΣΑΡΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΟ 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

νομιζω το ττζετ 120 ακουγεται πολυ καλο. εχει αρκετες αγγελιες στα 5-6 χιλιαρικα. το τουρμπο του ομως απ ότι άκουσα στο youtube δεν κανει αυτό το βββββββ "ΤΣΣΣ" που θέλουμε ολοι ;'(

• off topic
  • πάρε ένα βιντεάκι για αρχή να μάθεις τα βασικά και να καταλάβεις τι κάνει το βββββββββββββ τσσσσσ  που λες:laugh: 
  •  
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

αυτο γινεται να το κανεις να ακουγεται.

το μοτερ του fiat ειναι αξιοπιστο, το θεμα ειναι να βρεις καλο και σωστα συντηρημενο απο μη καφτη. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γνωριζουμε κατανάλωση πραγματική σε swift sport 1.6?

και σε audi a3 1.6 1ης γενιας; (2002)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ήμουν κι εγώ προ διμήνου σε αυτό το δίλημα, μόνο που ήθελα και ένα τσάκ παραπάνω χώρους για όταν ταξιδεύω.

Κατέληξα σε ένα Fiat Bravo t-jet του 2008 (150hp, 1.4)

Τίμιο αμάξι και θα βρείς εντός του budget που διαθέτεις. Το μοτεράκι αν το προσέχεις, θα σε προσέχει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

πριν 15 ώρες, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

γνωριζουμε κατανάλωση πραγματική σε swift sport 1.6?

και σε audi a3 1.6 1ης γενιας; (2002)

το δευτερο ξεχνα το καλυτερα κ απο αξιοπιστια και απο καταναλωση θα σε σκισει αστο.Swift ειναι οκ η colt που σου ξαναειπα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Αρχικά δες τα πόσα λεφτά θες να δώσεις και μετά δες και για μοντέλα, αν και απο ότι κατάλαβα δεν ψάχνεσαι για συγκεκριμένα οπότε δες λίγο περισσότερο πόσα θες να δώσεις, άλλα τα 2000 για ένα 206 και άλλα τα 5-6Κ για το πούντο ή το σουιφτ ή το α3. Έχει διαφορά να πάρεις ένα και να σου μείνουν 3-4 στο χέρι για να το σουλουπώσεις λίγο ή για το αν θέλει τίποτα απο αναλώσιμα και άλλο να πάρεις κάτι πιο ακριβό και αν χρειαστεί κάτι να περιμένεις για να φτιαχτεί.

Όσο αφορά τα μοτεράκια tjet +1 και απο μένα. Έψαχνα για μίτο αλλα επειδή τελικά κατάλαβα οτι δεν θα την παλέψω με 3θυρο πήγα στο bravo 120. Η τουρμπίνα δεν κάνει το σφύριγμα που θες αλλα για μένα είναι πολύ καλό γιατί τι νιώθεις σαν ατμόσφαιρα και όχι τούρμπο.Συν οτι με σχετικά λίγα χρήματα υπάρχουν αρκετοί τρόποι να το ανεβάσεις κρατώντας την αξιοπιστία του. 

Κατανάλωση εμένα στην Αθήνα είναι στα 7,5 με 9. Κάπου στα 9-10 μου καίει με το αέριο. σε Ταξίδι φυσικά ακόμα λιγότερα. . Άτος χιλιάρι που είχα πριν στα 5,5 με 6,5 ήταν, το κορσάκι το opc που έχει η δικιά μου που είναι +60-70 άλογα και αυτό στα 8-9 είναι οπότε μην κολλάς ιδιαίτερα σε καταναλώσεις, σε νορμάλ χρήση όλα το ίδιο θα κάψουν πάνω κάτω με κάνα λίτρο διαφορά, αν το πατάς συνέχεια θα κάψουν όλα ανάλογα.

Ότι και να πάρεις καλό έλεγχο αρχικά και στα μεταχειρισμένα δες να βρεις κάτι που να είναι σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται και προσεγμένο γίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ευχαριστω τον καθενα υπερτατα για τις συμβουλες. Το νεο τουτου αγοράστηκε χθες. Τυχαια πηγα στον μηχανικο οπου μου προτεινε ενα Suzuki Swift Sport 1.6 125hp του 07, 132.000χλμ 1ο χερι στα 5000€. αστερι οπως μου ειπε και οπως εκοψα τον πρωην ιδιοκτητη (φτου φτου). Το ειδα το ερωτευτηκα τα υπολοιπα ειναι ιστορια.

Και επειδη ειναι πολυ σπαστικο να μην υπαρχει οπτικο υλικο. Οι φωτος:

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/72256655_398724204154947_2766001540404609024_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_oc=AQn-J1TMkno41Dq30TaVQAWzWKjmY97tPyQfCBDn3ECQMfTlAnaMkL7i59W4vInsFwl0fVCMg3QleXbic63D4N2d&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=07766c812e5f1af65737c6527f30b64a&oe=5E395574

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/72249807_463480474268155_1359524133217501184_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_oc=AQl_3ougGEb4_2LtFlTJssmLD_NMalH3spnoA8lhKoqe0lmuMWzKdbNVSg-qawc0fkq9eZecGyEEaoRp8bpsF2mH&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=1fbec630de264499be71c0582d62aec1&oe=5E227896

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/72571989_390466515174260_1652289677006209024_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_oc=AQkHkkK4R0L6lU2K01VrJwi0RiuY8X99X8PvNGAerOAFSNm9paOwWEMbkToRSwPaTxnkUFbdnli8MpEBo_rw62vu&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=42fd48306ba2dd4768d1a99736a7449e&oe=5E24AC8F

Χαιρομαι που πηρα 1.6 γιατι εχει πραγματικα διασκεδαστικο γκαζι και κινηση για τα κυβικα μου παντα. Αν επαιρνα τα υπολοιπα που γραφτηκαν με 90 αλογα κλπ θα ελειπε κατι θεωρω. Ισως και ενα τσικ παραπανω θα μ αρεσε. Βλεπουμε στο μελλον για προγραμμα κλπ. Καλα χιλιομετρα σε ολους.

Τροποποιήθηκε από τον tasos polymeneas
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Καλοταξιδο να ειναι και να το ευχαριστηθεις, αυτα τα πραγματα δε χρειαζονται πολυ ψαξιμο, ειναι ερωτας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα