Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Stratos 650

Άτσαλη τοποθέτηση αλυσίδας (?)

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στο λαό και καλό μήνα να έχουμε. Επιστροφή μ' ένα πολύ χαζό ερώτημα γιατί πρώτη φορά αλυσίδα μου έβγαλε τόσο μικρό χρόνο ζωής.

Τοποθέτησα πριν λίγους μήνες σετ αλυσίδα γρανάζια tsubaki / sunstar τα οποία σε γενικές γραμμές θεωρούνται αξιόπιστα. Στη πράξη όμως έβγαλαν μόνο 14.000 χλμ, τη στιγμή που με afam και did έβγαλα το λιγότερο από 25.000 μέχρι 40.000 (!). Υπάρχει λοιπόν περίπτωση "το μαστόρι" να έκανα άτσαλι τοποθέτηση και γι' αυτό να αυξήθηκε η φθορά ? Στην αρχή της τοποθέτησης είχα παρατηρήσει ότι ο πίσω άξονας δεν είχε σωστές αποστάσεις - αν για παράδειγμα η ένδειξη της δεξιάς πλευράς ήταν στο 6 η αριστερή ήταν στο 5 με 5.5. Τελικά διορθώθηκε αλλά 14.000χλπ. δεν είναι πολύ λίγα ή απλά είναι η ιδέα μου και οι tsubaki δεν είναι για εμάς τους κασκαντέρ ?:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Οταν λες φθορα εννοεις οτι μεσα σε 14Κ η αλυσιδα εγινε σωβρακο? εφτασε στο τερμα που μπορει να τεντωσει? τα γραναζια πως τα βλεπεις απο φθορα στα δοντια?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Οταν λες φθορα εννοεις οτι μεσα σε 14Κ η αλυσιδα εγινε σωβρακο? εφτασε στο τερμα που μπορει να τεντωσει? τα γραναζια πως τα βλεπεις απο φθορα στα δοντια?

Έτσι ακριβώς. Τα γρανάζια έχουν και αυτά φθορά αλλά νομίζω πως αντέχουν ακόμα λίγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Για να φτασει η αλυσιδα σε τετοιο σημειο φθοράς ή ειναι θεμα λιπανσης ή θεμα ποιοτητας, γενικότερα εχει μια ¨ελαστικότητα¨  στο οτι δεν ηταν ακριβως κεντραρισμενη και δε νομιζω να ηταν απο αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Στράτο είχες αλλάξει κ τα γρανάζια όταν άλλαξες αλυσίδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 53 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Στράτο είχες αλλάξει κ τα γρανάζια όταν άλλαξες αλυσίδα?

Απ οτι λεει στο αρχικο ποστ,ναι.

Αν εκανες αρκετα χλμ με στραβο τον αξονα δικαιολογειται.Ακομη και μαπα να ειναι η αλυσιδα μονο 14000 χλμ δεν σε βγαζει εκτος αν της κανεις τον βιο αβιωτο.Της εριξες κανα μυστηριο σπρευ καθαρισμου η κατι τετοιο?Φυσικα παιζει να ηταν προβληματικη απο την αρχη. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Απ οτι λεει στο αρχικο ποστ,ναι.

Αν εκανες αρκετα χλμ με στραβο τον αξονα δικαιολογειται.Ακομη και μαπα να ειναι η αλυσιδα μονο 14000 χλμ δεν σε βγαζει εκτος αν της κανεις τον βιο αβιωτο.Της εριξες κανα μυστηριο σπρευ καθαρισμου η κατι τετοιο?Φυσικα παιζει να ηταν προβληματικη απο την αρχη. 

Ωωωχχχ....Ναι...Μου ξέφυγε το «σετ»

Και να, θα συμφωνήσω και στο θέμα φθοράς λόγω λάθους ρύθμισης στον άξονα.

Μπορεί τα μονοκύλινδρα να ζορίζουν την αλυσίδα αλλά τα 14Κχλμ είναι λίγα για την ιπποδύναμη, ακόμα και σε χέρια κάφρου

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Τη συγκεκριμένη η αλήθεια είναι ότι δεν την συντήρησα τόσο λεπτομερώς όσο τις άλλες, αλλά και εγώ θεωρώ ότι 14.000 είναι πολύ λίγα. Αναγκαστικά θα γίνει αλλαγή και θα πάω πάλι πίσω σε did. Απλά ήθελα να μου φύγει από το κεφάλι το σενάριο ότι δεν γίνεται να συμβεί κάτι τέτοιο από "λάθος" τοποθέτηση. Στην τελική τι λάθος να γίνει σε μια τόσο απλή εργασία (λέω εγώ τώρα :biggrin:). Ίσως είναι και ο νόμος του Μέρφι που έλεγα μέσα μου ότι μόλις δοκιμάσω κάτι άλλο εκτός από did και αφαμ θα φάω φόλα...(είχα βρει το σετ σε πολύ καλή τιμή τότε)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

η tsubaki ειναι μια χαρα αξιοπιστη εταιρια. ιδια ποιοτητα και τιμη ανα κατηγορια αλυσιδας σε σχεση με τις αλλες. 

τα sunstar γραναζια απο την αλλη, ειναι απλα καλα για τα λεφτα τους, τπτ περισσοτερο. 

f650gs να σου φαει τοσο γρηγορα αλυσιδα ειναι πολυ δυσκολο, ακομα και να μη τη λαδωσες ποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το οτι ειχε 0,5mm - 1.0mm διαφορα η μια πλευρα του αξονα απο την αλλη,ειναι ικανο για να σου :shoot:την αλυσιδα.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

το οτι ειχε 0,5mm - 1.0mm διαφορα η μια πλευρα του αξονα απο την αλλη,ειναι ικανο για να σου :shoot:την αλυσιδα.

άρα αν είναι έτσι ο μηχανικός είναι για πέταμα. ΓΙατί θυμάμαι δεν ήταν κεντραρισμένοι σωστά οι άξονες. Αυτές οι λεπτομέρειες με τρελαίνουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this