estebahn

Της Παναγίας της Τιρολιώτισσας

34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο να παίρνουν όλοι άδειες μέσα Αυγούστου. Έτσι και εδώ, από την περασμένη βδομάδα ένας-ένας (ή μάλλον πέντε – πέντε!) συνάδελφοι και παρέα σκόρπισαν. Βοήθησε το ότι και της Παναγίας (Maria Himmelfahrt στα ντόπια) έπεφτε Πέμπτη, οπότε κολλώντας από μια μέρα μέχρι δυο βδομάδες απομείναμε τρεις και ο κούκος.

Αυτό σήμαινε από την μία ότι οι εναπομείναντες τρεις στο γραφείο έπρεπε να βγάλουμε δουλειά για δώδεκα, αλλά ακόμη χειρότερα σήμαινε ότι και στο σχόλασμα δεν υπήρχε ψυχή για να κάνεις το παραμικρό. ‘Αν κάνει καλό καιρό το ΣΚ βουτάω το VFR και έφυγα για διήμερο’ σκέφτηκα την Τρίτη. Την Τετάρτη βαριόμουν τόσο που αφαίρεσα την προϋπόθεση του καιρού! Για πού όμως;

Ένα από τα μεγάλα καλά του να μένεις στην κεντρική Ευρώπη είναι το ότι μέρη που από την Ελλάδα αποτελούν προορισμούς διακοπών, εδώ βρίσκονται… ένα ντεπόζιτο μακριά. Νταξ, όχι ντεπόζιτο innova, αλλά ούτε και GS Adventure.

Μέρος λοιπόν που είχα σταμπάρει από καιρό ήταν η περιοχή Tyrol. Αυτή μοιράζεται μεταξύ Αυστρίας (βόρεια ή Nord Tyrol) και Ιταλίας (νότια ή Süd Tyrol).  Η βόρεια Tyrol λοιπόν βρίσκεται στο δυτικότερο κομμάτι της Αυστρίας, δηλαδή το πλησιέστερο στην Ελβετία. Βολικό.

Πακετάρω λοιπόν δυο αλλαξιές και αδιάβροχα στο σάκο και βουρ αρματωμένος στην δουλειά την Παρασκευή. Κατά τις τέσσερις χαιρέτησα (τον εαυτό μου, όλοι είχα εξαφανιστεί!) και vamos a la Austria. Πλάνο για την μισή μέρα που απέμενε να φτάσω κατά το δυνατόν κοντινότερα στα ενδιαφέροντα μέρη ώστε να έχω όλο το Σάββατο δικό μου για ενδιαφέρουσες διαδρομές.

tirol-friday-map.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το βράδι αν έχεις τρίποδα η σταθερό σημείο, κρατά χαμηλό το iso ( όχι πάνω από 200), άνοιξε το διάφραγμα στο μέγιστο  και ρύθμισε την ταχύτητα του κλείστρου σε όσα δλ χρειαστεί ώστε να έχεις φως στην εικόνα. Μπορεί να χρειαστεί 1 λεπτό ή και παραπάνω. Έτσι θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. 

Κοίτα που έφτασα να δίνω και συμβουλές για φωτό:laugh:!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Κοίτα που έφτασα να δίνω και συμβουλές για φωτό:laugh:!

To μπούσα σε έκανε καλλλιτέχνη!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχω αφήσει επίτηδες ανοικτά τα στόρια το προηγούμενο βράδυ και ο ήλιος με ξυπνά λίγο μετά τις έξι. Από τα αγαπημένα μου είδη εγερτηρίου, νέοι τόποι και μια γεμάτη μέρα στην σέλα μπροστά μου. Ο καιρός δεν πολυκάνει το χατίρι, αλλά αν μείνει στις συννεφιές και δεν βρέξει ευχαριστημένος θα είμαι. Φορτώνω τα πράγματα και παίρνω δρόμο. Το φιλόδοξο σχέδιο για σήμερα έχει πέρασμα των συνόρων ως την Ιταλία και σουλάτσο στα Δολομιτικά πάσα μέχρι να βραδιάσει. Ανυπομονώ!

Πρώτος στόχος της ημέρας ο παγετώνας του Kaunetral. Είχα διαβάσει στο internet ότι πρόκειται για την μικρότερη απόσταση που μπορεί να βρεθεί κανείς σε παγετώνα άνευ πεζοπορίας, αρκετά δελεαστική περιγραφή που δικαιολογεί το ότι η ανάβαση είναι αδιέξοδη και πρέπει να γυρίσει κανείς πίσω, όπως φαίνεται στον χάρτη της ημέρας.

map-sat.jpg

Πρωί – πρωί δεν υπάρχει ψυχή στον δρόμο, ο ήλιος δεν έχει ανέβει ακόμη αρκετά ψηλά για να περάσει το φως πάνω από τις κορυφές και έτσι η θερμοκρασία παλεύει να κρατηθεί σε διψήφια νούμερα. Πάλι καλά που δεν υπάρχουν οι μισητές γλιστερές υγρασίες στο δρόμο. Από την άλλη κινδυνεύεις από… τσουνάμι στα ποταμάκια.

DSC02552.jpg

Στην είσοδο του ‘πάρκου’ πρέπει κανείς να πληρώσει είσοδο, το είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα ότι κοστίζει 14€! Τα αυτοκολλητάκια που σου δίνουν για να διακοσμήσεις τις πλαϊνές βαλίτσες και να πουλάς μούρη δεν αντισταθμίζουν το κόστος, ελπίζω το μέρος καθ’ αυτό να αξίζει. Και οι πρώτες εικόνες είναι κάτι πάνω από ενθαρυντικές.

DSC02553.jpg

Σύμβολο του πάρκου είναι η … αλπική κατσίκα, εξ’ ου και το γλυπτό με τα κέρατα. Αυτό που μοιάζει με σχάρα υπονόμου είναι ουσιαστικά πύλη που εμποδίζει τα αιγοπρόβατα να περάσουν, καθώς τα πόδια τους μπλέκονται ανάμεσα στις δοκούς. Απλό κολπάκι, το είχα συναντήσει και στην Σκωτία.

DSC02554.jpg

Τέτοια ώρα είμαι μόνος στο δρόμο, οι μόνοι που συναντώ μια παρέα ορειβατών ντυμένη με παραδοσιακές αλπικές φορεσιές μάλιστα. Τα μονοπατάκια μες στο πράσινο μοιάζουν ιδανικά για την βόλτα τους.

DSC02556.jpg

Στη μέση της κοιλάδας υπάρχει φράγμα και αναμενόμενα πίσω του τεχνητή λίμνη.

DSC02555.jpg

Η ομορφιά της άλλο πράγμα. Καταρράκτες, λουλουδάκια και ένα σταθερά ασυνήθιστο για Ελλάδα χρώμα νερού, υπέροχο σκηνικό.

DSC02558.jpg

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

:wub: :wub: :wub: :worshippy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@Ravendark @Wolf1138 πάρτε λίγο Timmeljoch σε λίγο να ζεστένεστε. Στεφανάκο φοβερός!!

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πλέον κοντεύει δέκα και η κίνηση έχει πυκνώσει. Και γίνεται χα-μός από μοτοσυκλέτες, κυριολεκτικά εκατοντάδες συναντώ, ούτε οι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι τόση χαιρετούρα!

Ανηφόρα ξανά μετά το Sölden με τον δρόμο να περνά μέσα από ένα δάσος κωνοφόρων. Προσπαθώ να συνταξιδέψω με κάτι Βέλγους με Shiver, αλλά διάολε είναι η πρώτη φορά που νιώθω πιο σβέλτος από τους γύρω μου, αφήνω πίσω τα παιδιά για να τους δω να φτάνουν στον αυχένα κανένα τέταρτο μετά από ‘μένα.  Πότς γκένεν; :blink:

Τι υπάρχει στον αυχένα; Αρχικά ένα μπαλκόνι – παρατηρητήριο με όλη την κοιλάδα πιάτο.

DSC02585.jpg

DSC02587.jpg

Fun fact: Στις γύρω πλαγιές κατέπεσε το ’31 αερόστατο του οποίου την καμπίνα οι ντόπιοι πέρασαν για… UFO!

DSC02586.jpg

Έπειτα, ένα μουσείο μοτοσυκλέτας!

DSC02589.jpg

DSC02592.jpg

Πηγαίνω μόνο στην καντίνα του για να πιω κάτι, ο διάκοσμος εκπληκτικός.

DSC02590.jpg

Μα τι τελεφερικ υπό κλίμακα!

DSC02591.jpg

Έξω από το μουσείο αράζουν ό,τι μοτοσυκλέτες μπορεί να διανοηθεί κανείς, ως ρετρολάγνος ξεχώρισα ένα σπάνιο πια Kawasaki Tomcat.

Μια παρέα από σβέλτες 911 είναι παρκαρισμένες δίπλα στα διόδια, με λιγότερη κίνηση πρέπει να είναι φανταστικές σ’ αυτή την ανάβαση.

DSC02588.jpg

Ναι διόδια είπα, απ’ ότι φαίνεται τα 14€ είναι ταρίφα στα Αυστριακά πάσα. Ώσπου να επιστρέψω στο μηχανάκι για να πάρω σειρά για τα διόδια εμφανίζονται ίσως 30 911 cabrio, όλες με ασορτί μεσήλικες οδηγούς με τζόκει. Τρεις τύποι με αγωνιστικές φόρμες (!) τρέχουν στις προαναφερθείσες 911 λες και έχουμε εκκίνηση του Le Mans για να ξεπαρκάρουν σπινιάροντας. Ήθελαν απλά να είναι πρώτοι από το γκρουπάκι στο πέρασμα των διοδίων!

Χαμογελάω, πλάκα θα έχει μια κατάβαση με τόσες Porsche τριγύρω! Δυστυχώς οι τύποι απλά πάρκαραν σε παράταξη και φωτογράφιζαν το γκρουπ. Α ρε γαμώτο, όσο εντυπωσιακά ικανές και να γίνουν οι 911 είναι καταδικασμένες να κουβαλάνε τη ρετσινιά ‘οδοντίατρος με κρίση μέσης ηλικίας’!

@Gouky7 υποθέτω περάσατε πέρσυ από τα μέρη αυτά; Το Passo Giovo να σου πω την αλήθεια με εντυπωσίαση οδηγικά πολύ περισσότερο. Γράψε ντε κάάάποια στιγμή εντυπώσεις:yes:

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η κατάβαση είναι το κάτι άλλο, φοβερή ροή στη χάραξη, μηδέν λακούβες, θέα από αλλό ανέκδοτο.

DSC02603.jpg

DSC02604.jpg

Είναι ώρα για μεσημεριανό και μάλλον οι περισσότεροι τιμούν τα ντόπια πιάτα, οπότε ο SS44 αδειάζει. Όπου SS μην βάλετε ούτε Panigale και την ομήγυρη, ούτε τα ντόπια ΟΥΚ, αλλά Strada Stratale (στράτα στρατούλα; ), δηλαδή τις ιταλικές επαρχιακές οδούς.

Εξαιρετικό κομμάτι η ανάβαση για το passo Giovo που προανέφερα. Παίζουμε με ένα  Triple 675 (τι μοτοσυκλέτα!) σε όλη την διαδρομή. Έχοντας τον ως λαγό ευχαριστιέμαι πραγματικά οδήγηση. Ο τύπος πηγαίνει χωρίς πολλά πολλά φρένα, προσπερνάει σαν Έλληνας και όχι Ευρωπαίος, το γλεντάμε μια χαρά:baby:  Προκειμένου να αποκτήσω την φωτό – σουβενιρ στην κορυφή δυστυχώς χωρίζουμε.

DSC02607.jpg

DSC02608.jpg

Η κατάβαση ουδεμία σχέση δυστυχώς. Μπαλώματα και κακοτεχνίες παντού, την δεύτερη φορά που χάνω το μπροστινό από αναπήδηση σε λακούβα στην έξοδο συνειδητοποιώ ότι ώρα είναι να κόψω λιγάκι.

Την στάση την έκανα γιατί με εντυπωσίασε το ξύλινο ‘καμπαναριό’, αλλά συμπτωματικά διακρίνονται τα μπαλώματα στον δρόμο.  

DSC02611.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Πρωινή απορία : τι θερμοκρασίες έχει εκεί; υποθέτω ψυχρά; 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η cortina ειναι και james bond place, απο την ταινια for your eyes only, σκηνη με την ενεδρα στην πλατεια που καταληγει στο λουλουδαδικο.

Ωραίος, συνέχισε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

Ολίγη από φλαταδούρα ακολουθεί, αλλά σιγά-σιγά εμφανίζονται οι πινακίδες για Δολομίτες και οι κορυφές κάνουν την εμφάνισή τους στον ορίζοντα. Πω ρε φίλε, είμαι εδώ!

DSC02612-2.jpg

DSC02615.jpg

Τι σχήματα!

Η λίμνη της Misurina είναι το κάτι άλλο. Μάλλον κοστίζει πολύ, αλλά κάποια στιγμή μια βραδιά θα ‘θελα πολύ να την περάσω εδώ πάνω.

LRM-EXPORT-313120029740810-20190820-2244

Δεν μου αρεσει γενικα σε τοσο ωραια  ταξιδιωτικα θεματα να ποσταρω,προτιμω να απολαμβανω και να ταξιδευω κι εγω νοητα στα μερη αυτα.

Οταν ομως εχεις περασει πολυ προσφατα απο καποια σημεια και τα εχεις φρεσκα μεσα σου,στην συνεχεια βλεπεις οτι και καποιος αλλος λεει τα ιδια.... λες απο μεσα σου "δεν μπορει ρε φιλε...ολοι τα ιδια σκεφτομαστε αντικριζοντας τετοια μερη"

FB-IMG-1566382627018.jpg

20190806-140736-edited.jpg

:wub::worshippy:

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

το να πετυχαινεις τα πασα χωρις πουσι,ειναι το κατι αλλο..

αναμενουμε τη συνεχεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Πρωινή απορία : τι θερμοκρασίες έχει εκεί; υποθέτω ψυχρά; 

Γαβρηίλ, το πρωί σε μεγάλα υψόμετρα είχε 7-8 βαθμούς. Μεσημεριάζοντας μιας και πέτυχα λιακάδα στα πεδινά έπαιζε κοντά στους 25. Αυτά με το θερμόμετρο του VFR, οπότε μην τα παίρνεις απόλυτα τις μετρητοίς. Στη λιακάδα καθόσουν με κοντομάνικο, στην μηχανή με το χειμερινό μπουφάν δεν έβραζες. Ε θα πάς με το Versys να δεις:thumbsup:

πριν 11 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Η cortina ειναι και james bond place, απο την ταινια for your eyes only, σκηνη με την ενεδρα στην πλατεια που καταληγει στο λουλουδαδικο.

Ωραίος, συνέχισε.

Ακόμη χρωστάω την Furka να γυρέψω τον χρυσοδάκτυλο :laugh:

πριν 7 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Δεν μου αρεσει γενικα σε τοσο ωραια  ταξιδιωτικα θεματα να ποσταρω,προτιμω να απολαμβανω και να ταξιδευω κι εγω νοητα στα μερη αυτα.

Οταν ομως εχεις περασει πολυ προσφατα απο καποια σημεια και τα εχεις φρεσκα μεσα σου,στην συνεχεια βλεπεις οτι και καποιος αλλος λεει τα ιδια.... λες απο μεσα σου "δεν μπορει ρε φιλε...ολοι τα ιδια σκεφτομαστε αντικριζοντας τετοια μερη"

:wub::worshippy:

Ωραίος, έπιασες πολύ καλά στην πρώτη φωτογραφία και αυτό το χαρακτηριστικό χρώμα που έχουν οι λίμνες τους. Άχτι το είχα να πετύχω μοτοσυκλέτα με ελληνικές πινακίδες όλο του ΣΚ, δυστυχώς δεν συνάντησα κανέναν!

πριν 2 ώρες, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

το να πετυχαινεις τα πασα χωρις πουσι,ειναι το κατι αλλο..

αναμενουμε τη συνεχεια

Το βραδάκι πέτυχα λίγη αντάρα, αλλά να σου πω νομίζω ομορφότερα τα έκανε όλα. Ήμουν κωλόφαρδος όντως, από το βράδυ της Κυριακής βρέχει ανελέητα!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συνέχεια προς Passo di Giau, καταλαβαίνεις την φήμη του από τον ‘στολισμό’ με αυτοκόλλητα που έχει η πινακίδα, μόνο το υψόμετρο έχει επίτηδες αφεθεί ακάλυπτο.

DSC02640.jpg

Το πάσο αυτό έχει μια χαρακτηριστική πυραμιδοειδή κορυφή, υπάρχει μονοπατάκι για να την δει κανείς από πιο κοντά.

DSC02636.jpg

Τα παραπάνω ελάχιστα συγκινούν βέβαια τις αγελάδες που γυρνούν πλάτη και αγναντεύουν τον ορίζοντα.

DSC02637-2.jpg

Σχεδόν… POV τους πανοραμικό τραβηγμένο από το εκκλησάκι της κορ’φής.

DSC02651.jpg

Καταλαβαίνω την ανάγκη πολλών να υπάρχουν εκκλησάκια σ’ αυτά τα μέρη, νιώθεις τόσο μικρός μπροστά σ’ αυτά τα μεγαθήρια της φύσης.

DSC02646.jpg

Αν ο πίσω βράχος φαίνεται ξεπλυμένος, δεν είναι από λάθος έκθεση στην φωτογραφία, ΕΤΣΙ τον έβλεπε και το γυμνό μάτι, γι’ αυτό και καδράρισα προς τα εκεί.

DSC02655.jpg

Ο βολικότερος δρόμος για να συνεχίσω προς Passo di Falzarego είναι να γυρίσω από εκεί που ήρθα. Όμως ο βραχόκηπος αυτός προς την άλλη κατεύθυνση είναι ενδιαφέρων, αλλαγή στο GPS και πράγματι ήταν τυχαία καλή επιλογή, το χωριουδάκι Colle Santa Lucia αξίζει.

DSC02654.jpg

DSC02656.jpg

Πετυχαίνω και την εξής καντίνα, ευκαιρία για μια στάση, είναι πέντε και έχω να φάω από το περασμένο βράδυ.

DSC02660.jpg

Ωραία θέα για να απολαύσεις κάτι γρήγορο!

DSC02657.jpg

DSC02658.jpg

Ιταλικό φαγητό ρε φίλε, πώς το καταφέρνουν αυτοί οι άνθρωποι να σου πετάνε τα πιο απλά υλικά σ’ ένα πιάτο και να ‘ναι τόσο γευστικά! Στην Ελβετία δυο μπουκάλια νερό αγοράζεις με τα ίδια χρήματα.

DSC02659.jpg

Ψηλά κρατάει αυγουστιάτικα χιόνι, πώς να μην υπάρχουν παντού λίμνες μετά;

DSC02661.jpg

Στον συγκεκριμένο τόπο πέτυχα κάτι παράξενο, πλαγιές ολόκληρες έστεκαν με τα δέντρα πεσμένα ξερά στο έδαφος, μιλάμε για στρέμματα. Δεν κατάλαβα τον λόγο, τα δέντρα έχασκαν με τις ρίζες στο έδαφος. Δεν ήταν ούτε ανθρώπινο πριόνι ούτε ο αέρας που το προκάλεσαν αυτό. Δεν μπόρεσα να βρω αιτία, άσχημο θέαμα όμως. Από την άλλη, χειρότερα δεν είναι τα καμένα εντός και εκτός Ελλάδας;

DSC02662.jpg

Στην ανάβαση για Falzaregο πέφτω σε άπειρους ποδηλάτες και αυτοκινούμενα, αν ήμουν με αμάξι θα είχα απηυδήσει να ανεβαίνω με 3 χιλιόμετρα την ώρα έχοντας ένα λευκό κουτί 3x3 ως μοναδική θέα μπροστά μου. Στα πεταχτά για να μην με προλάβουν όσοι προσπέρασα έβγαλα την παρακάτω φωτογραφία, τούνελ αλα Γαλαξίδι (ένας πολιτικός μηχανικός να με διαφώτιζε για το όνομα τους!), αψιδωτή πετρόχτιστη υποστήριξη του δρόμου και ναι στην δεξιά γωνία τούνελ – φουρκέτα λαξευμένο στον βράχο. Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!

DSC02664.jpg

Η κορυφή ήταν λιγότερο εντυπωσιακή από άλλες, δεν με τράβηξε ιδιαίτερα.

DSC02665.jpg

Πιο ενδιαφέρουσα η αρχιτεκτονική με το χτιστό κατώι και τον ξύλινο πάνω όροφο. Ειδικά με φόντο την μάχη καιρού – γης.

DSC02666.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πω τι είναι τα κοινά ενδιαφέροντα και οι κοινές αγάπες. Μου θύμισες αυτό πριν απο 2 χρόνια. Θα ήθελα σαν τρελός να ήμουν εκει επάνω τουλάχιστον 2 φορές κάθε χρόνο.

IMG-20170625-172518.jpg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άσφαλτος ξανά αψεγάδιαστη, ευκαιρία να πάει λίγο κάτω το σαντουιτσάκι!

DSC02670.jpg

Χαμένο μες στους υλοτόμους το VFR.

LRM-EXPORT-348006851881935-20190821-2113

Η ανάβαση ως εδώ πάνω, δεν πα’ να λέει ο Keith Code look where you are going cause youre going where youre looking’, η ματιά ξεφεύγει τριγύρω.

DSC02679.jpg

Βράχια- πριόνια, sierra Nevada σου λέει μετά!

DSC02676.jpg

DSC02678.jpg

DSC02680.jpg
DSC02681.jpg

Και να ‘μαι στο Passo di Gardena. Κάθισαν όλα υπέροχα εκεί, η πολυκοσμία που έπαψε, το φως που χαμήλωσε, όλα άψογα στο αγαπημένο μου πέρασμα όλης της ημέρας. Επιτρέψτε μου να σπαμάρω μαζεμένες μπόλικες εικόνες, ειλικρινά δεν μπορώ να διαλέξω μία ή δύο.

LRM-EXPORT-348813465167983-20190821-2131

DSC02674.jpg

DSC02675.jpg

DSC02677.jpg

Το τρέχον μου wallpaper.

LRM-EXPORT-348941345185144-20190821-2133

Τριχρωμία αποχρώσεων.

LRM-EXPORT-349076982999076-20190821-2135

Παρεάκια χαίρονται το τοπίο.

DSC02688-2.jpg

Μου έλειψε η Ελλάδα και η θάλασσα φέτος το καλοκαίρι, αλλά από βουνά άλλο τίποτα!

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το Passo di Sella είναι μια παράκαμψη σκάρτων δέκα χιλιομέτρων, αμαρτία να μην ανέβω, όχι τίποτε άλλο, να δω και συγκριτικά με τα πατρινά Σελλά πώς συγκρίνεται!

DSC02695.jpg

DSC02696.jpg

Ντάξ, καλά τα πάει. Και είμαι ακόμη στη βάση του χιονοδρομικού. Κορυφή;

DSC02703.jpg

DSC02704.jpg

DSC02698.jpg

Η θέα σταθερά για χάζεμα. Τρια άτομα είμαστε όλα κι όλα, κουμπώνομαι ως πάνω για το κρυο που ‘χει βάλει και πιάνω ένα παγκάκι. Τα σύννεφα παλεύουν να περάσουν από τα βουνά, είναι τόσο χαλαρωτικό να τα βλέπεις να τυλίγονται τριγύρω.

DSC02707.jpg

DSC02708.jpg

DSC02710.jpg

Κατακόρυφος, λείος βράχος που στη χαράδρα γινόταν μαύρος σε ένα χάσμα ίσως εκατό μέτρων. Η εικόνα από το τελεφερίκ που διακρίνεται πρέπει να κόβει την ανάσα είσαι δεν είσαι υψοφοβικός.

DSC02700-2.jpg

Τόσο έχει γεμίσει το μυαλό μου εικόνες μες στην ημέρα που καβαλώντας χαμένος στις σκέψεις μου ούτε που κατάλαβαίνω πως κατεβαίνω από την λάθος μεριά του πάσου αντί να γυρίσω πίσω. Ωρύεται το tomtom στα ακουστικά και εγώ εκεί χαμένος να προσπαθώ να χωνέψω πού είμαι αγνοώντας το για πολλά χιλιόμετρα. Πριν πάνω από πενταετία ο Tranten (χρόνια έχω να τον δω να γράφει) παραμιλούσε για την ομορφιά των Δολομιτών. Άδικο δεν του δίνω του ανθρώπου.

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το Sella ήταν το τελευταίο πάσο αυτής της γεμάτης μέρας. Είμαι ήδη γεμάτο δωδεκάωρο στη σέλα, ώρα να κατευθυνθώ προς το κατάλυμα καθώς σουρουπώνει. Διαρκής κατηφόρα και πραγματικά νιώθεις την διαφορά στη θερμοκρασία κατεβαίνοντας. Ευτυχώς δηλαδή, γιατί με μόλις ένα κοντομάνικο μέσα από το μπουφάν αρχίζω να μην την παλεύω πάνω από τα 2.000 υψόμετρο.

Ο ξενώνας που έχω κλείσει είναι πάνω από την πόλη του Bolzano, η περιοχή δεν δείχνει τουριστική, μικρά δρομάκια που χωρά ένα αυτοκίνητο να περάσει, φάρμες και γραφικά χωριουδάκια.

Είναι από αυτά τα κτίσματα με την έντονη σκεπή και τα λουλουδάκια σε ξύλινα μπαλκόνια, πανέμορφος.

LRM-EXPORT-350953512485418-20190821-2234

Δυστυχώς την ώρα που φτάνω η κουζίνα έχει κλείσει, οπότε το βραδινό είναι τοπική μπύρα και παγωτάκι. Οι υπόλοιποι θαμώνες είναι ζευγάρια στα εβδομήντα που παίζουν ένα παιχνίδι με ζάρια σ’ ένα ποτήρι, σασπένς μιλάμε. Βαρέθηκα να πάω με το μηχανάκι ως το επόμενο χωριό απ’ όπου αντηχούσε μέταλ, οπότε μικρή βόλτα ποδαράτη (με φούτερ!) τριγύρω για φωτογραφίες.

LRM-EXPORT-351093719516734-20190821-2236

Έχουν σφηνώσει ένα φανάρι μέσα σ’ αυτή τη ρίζα φτιάχνοντας ένα ιδιαίτερο φωτιστικό.

LRM-EXPORT-351208905528433-20190821-2238

@ΓιωργοςΤΤ, αυτή είναι με τρίποδα, ISO80 και 30’’ ανοικτό διάφραγμα. Με γυμνό μάτι ήταν απόλυτο σκοτάδι πέραν του φράχτη.

LRM-EXPORT-351455179367371-20190821-2242

Παραέβαλε ψύχρα, πάω για βουνίσιο ύπνο με πάπλωμα, καληνύχτα!

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Βάλε διάφραγμα 1' ή κ παραπάνω

Με το συγκεκριμένο f

Αλλιώς μείνε στα 30" κ βάλε μικρότερο f

Ευχαριστούμε Στf4i για όλα όσο μοιράζεσαι μαζί μας :wub:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

@estebahn Πολύ όμορφα τοπία!

Ωραία φωτογραφία έβγαλες! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού