Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
warhol

Aprilia sr max 300

2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda cbr 954 (954cc) Kabuto FF-5V Honda VTR 1000 SP2 (998cccc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετά την κατάρρευση του beverly 200(όλα τα ηλεκτρονικά άρχισαν να βγάζουν ζημιές) έπρεπε να κοιτάξω για άλλο σκούτερ. Στην αρχή κοίταζα για το kymco xciting 300r το οποίο μου άρεσε πολύ. Δυστυχώς ενώ είχα βρει ένα μέσω της Kymco Αγίου Δημητρίου, τελικά ο πωλητής εξαφανίστηκε. Ένα ωραίο απογευματάκι λοιπόν περνάω από τον Αρμακολα για να πάρω επιστροφή από την ασφάλεια του beverly. Του λέω τι έγινε και μου απαντάει "έχω ένα sr max 300 πελάτη μου, όλα τα σέρβις σε εμένα και  με λιγα χμ, δες το". Το aprilia πάντα το γούσταρα, το βρίσκω πολύ όμορφο. Το σκούτερ λοιπόν είχε 39.000 χμ, συναγερμό, βαλίτσα και θα μου έβαζε καινούργια λάστιχα ο αρμακολας. Το κάνω βόλτα, μου άρεσε, το έκλεισα. 

Μετά από 3 μέρες πάω να το παραλάβω. Από Αμφιθεας πήγα Άνω Γλυφάδα μέσω παραλιακής πρώτες εντυπώσεις: Ψηλή απόσταση από το έδαφος, θέση οδήγησης όχι καναπεδατο, κάθεσαι όρθια και λίγο μπροστά, στις στροφές βουτάει το μπροστινό και σου δίνει καλή αίσθηση, τα φρενα δεν με ενθουσίασαν, γκαζι ικανοποιητικό, δεν είναι και το πιο γρήγορο 300ρι αλλά οκ, τελική 142 κοντερισια. Γενικά έχει σπορ οδηγική συμπεριφορά, από χώρους ότι και ο ανταγωνισμός (κάτω από την σέλα χωράει ένα full face ή ένα Jet κράνος). 

Άλλαξα λάδια με κόστος 18 ευρώ. Μεγάλο σέρβις δεν εχω κάνει ακόμα, όταν με το καλό επιστρέψω από τις διακοπές. 

Αυτό που δεν με ενθουσίασε είναι κάποιες μικρολεπτομερειες, όπως ότι σκάει το χρώμα σε μερικά σημεία, καποιες ενώσεις πλαστικών ανοίγουν με το πέρασμα του χρόνου. 

Γενικά όμως είμαι ευχαριστημένος, δε μου έχει βγάλει κάποια ζημιά, αν και εχω κάνει μόνο 7.000 χμ (1000 χμ το μήνα περίπου). 

Φωτογραφίες αργότερα, γράφω από κινητό τώρα. 

Τροποποιήθηκε από τον warhol
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Απεκτησα κουτα απο προσφορα στοκ, ενα SR Max 300 τον Ιουνιο του 2015 σε λευκο χρωμα.

Δεν το πιστευα οτι θα με βολεψει τοσο.

Στα 60000χλμ που το φορτωσα μου εβγαλε τα εξης προβληματα:

1) Ανορθωτης λογω βραχυκυκλωματος πλεξουδας. Ποντικος πεινασμενος, σε παλαιοτερο σπιτι που νοικιαζα και το γκαραζ ηταν τυπου αποθηκης.

2) Αντλια νερου στα 20000 περιπου (εκτιμω λογω ακινησιας και αμελειας μου σχετικα με το παραφλου, ειναι ευπαθη σε αυτο)

3) Βασεις κινητηρας (οδηγαω σαν κανιβαλος + ζουμε στη σεληνη)

4) Εξατμιση πριν μερικες μερες. Ξεκολλησε εσωτερικα ο καταλυτης. Εχει απειρα διαφραγματα. (Επισκευή και Decat σε εξατμισά με 20€)

5) 1 καμμενη πορειας εμπρος 1 καμμενη λαμπα στο κωλοφαναρο και μια ενδεικτικη στο τιμονι (η πρασινη ενδεικτικη για τα φωτα).

Με εχει ταξιδεψει δικαβαλο μεχρι και 1800χλμ σε 9 μερες. (μπαγαζιερα 33λ, μικρα σαμαρια εκατερωθεν, φουλ φορτωμα στον κουβα της σελας + 1 σακιδιο πλατης)

Στο δε δικαβαλο φορτωμενο, με 120 σταθερα επαρχιακο χωρις τρελες ανωφερειες, εγραψε 360χλμ και γεμισε με 14,2 λιτρα. (4λ/100)

Χωρις καποια προθεση για οικονομικη οδηγηση, μοναδικη μεριμνα μην εκκραγει το μοτερ :D

Στριβει με ιδιαιτερο τροπο αλλα ικανοποιητικα. Δοκιμαστηκε και σε καρτοπιστα... :laugh:

K2fREzq.jpg

VdHUyP7.jpg

mMc8LaC.jpg

IGLbViX.jpg

Το μοναδικο σκουτερ που μου αρεσε οπτικα με "καθαρες γραμμες" ... σχεδιασμενο το 2004 και ακομα δειχνει.

Δεν σκεφτομαι να το αντικαταστησω με κατι αλλο, δεν με κρεμασε ΠΟΤΕ!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα