hraklis

Fz1 '07 ή mt-07

61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ντάξει σε τέτοιο θέμα, δεν περιμένεις και πολύ λογική, αλλά ακόμα κι έτσι, συγκρίνουμε τώρα,

1-δικύλινδρο 650+ 700- με πες 67 άλογα τροχό

με

2-τετρακύλινδρο 1000 με 135 άλογα τροχό.

:blink:

Ρε σεις, στα αλήθεια τώρα;

πόσο ποιο κατανοητά και απλά να το πώ για να το καταλάβεις? διάβασες το πρώτο μου μήνυμα στο θρεντ? Εγώ λέω άν γίνεται με κοντήτερο γρανάζομα το φζ να ροπιάζει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ δέν λέω ποιό είναι ποιό γρήγορο ... σαφώς και το φζ είναι ποιό γρήγορο απο το μτ07..... απλά λέμε το φζ ροποιάζει και σηκώνετε απο τις 7κ σαλ και μετα ενώ το μτ απο πολύ χαμηλότερα πράμα που διευκολίνει τις σούζες με λιγότερα χλμ......απλό.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το fz1 με μαμά γρανάζια από τις 4.000 σηκώνεται και πάει όρθιο μέχρι τετάρτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Το fz1 με μαμά γρανάζια από τις 4.000 σηκώνεται και πάει όρθιο μέχρι τετάρτη.

μιλάς για συμπλεκταρησμα η απο σκέτο γκάζι λόγο ροπής 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Με συμπλέκτη η άνοιξε-κλεισε το γκάζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 30 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

πόσο ποιο κατανοητά και απλά να το πώ για να το καταλάβεις? διάβασες το πρώτο μου μήνυμα στο θρεντ? Εγώ λέω άν γίνεται με κοντήτερο γρανάζομα το φζ να ροπιάζει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ δέν λέω ποιό είναι ποιό γρήγορο ... σαφώς και το φζ είναι ποιό γρήγορο απο το μτ07..... απλά λέμε το φζ ροποιάζει και σηκώνετε απο τις 7κ σαλ και μετα ενώ το μτ απο πολύ χαμηλότερα πράμα που διευκολίνει τις σούζες με λιγότερα χλμ......απλό.....

Άντε να το πούμε τελείως μασημενο να το πιάσεις τι εννοούμε.

παρε δες τα δυο διαγράμματα ροπής και των 2 και σύγκρινε τα. Θα σου λυθούν κάποιες απορίες ελπίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν πήγα και οδήγησα απο κοντά μία μτ-07 του 2016 στα χρώματα που μαρέσει κιόλας ναιτ φλούο.... ένα έχω να πώ... την ερωτέυτηκα ..... με το που έκατσα πάνω ήταν λές και κούμποσα.... ένιωσα πάρα πολύ οικία..... η μηχανή έχει τρομερό ήχο είναι πανέμορφη και έκανα προσπάθεια να κρατήσω το μπροστηνό κάτω.... νομήζω ότι πλέον αποφάσησα 100% ότι θα πάρω ένα μτ07..... το μόνο που έχω σπαστεί μιάς και την θέλω να την πάρω κούτα, του 2019 πλέον δέν βγαίνει στον χρωματισμό ναιτ φλούο που πραγματικά μου αρέσει τρελά.... πλέον βγαίνει σε αις φλούο... πήγα είδα απο κοντά τα χρώματα στην γιαμάχα και μπορό να πώ ότι είιναι πολύ ποιό όμορφη απο ίτι φένεται στο ίντερρνετ... δέν μαρέσει τόσο όσο το ναιτ φλούο όμος όκ με κανα δύο αξεσουάρ θα γίνει ακόμα ποιό ωραία.....

δέν έχει τόσο γκάζι όσο η φζ1 αλλα είναι πραγματικά αρκετά δυνατή με ροπλη εκεί που το θέλω... με πολύ καλή κατανάλωση... πραγματικά είναι πανέμορφη 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αφού το ζητούμενο είναι τα όρθια με λίγα χλμ γιατί δεν κοιτάς πάλι SM πχ SMC; Αν δε θες SM γιατί δεν κοιτάς καλύτερα MT09; Μετά το 640 θεωρώ είναι καλύτερη επιλογή σε σχέση με το 07.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 λεπτά, το μέλος telephoner έγραψε:

Αφού το ζητούμενο είναι τα όρθια με λίγα χλμ γιατί δεν κοιτάς πάλι SM πχ SMC; Αν δε θες SM γιατί δεν κοιτάς καλύτερα MT09; Μετά το 640 θεωρώ είναι καλύτερη επιλογή σε σχέση με το 07.

Δέν ξαναπάω σε μηχανάκι πρίν το 2015... πόσο μάλλον κάποιο κτμ σμ ι σμσ και ειδηκά καρμπιλατέρ..... μτ09 με τα μπούνια έμπανα.... αλλα δέν εχω τα λευτά με τπτ... τα 9400 είναι πολλά για εμένα..... τα 6800 που κάνει το 07 οκ θα την παλέψω .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να λες για τρομερό ήχο αυτό που οδήγησες είχε εξάτμιση. Υπολόγιζε στο μπάτζετ σου και αυτά τα λεφτά γιατί με τη μαμά ακούγεται σαν σκούτερ. Κατά τ'άλλα ωραίο μηχανάκι, ιδανικό για πιο μικροκαμωμένους αναβάτες. Με το καλό. :spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος hraklis έγραψε:

πήγα και οδήγησα απο κοντά 

Θεος

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

δηλαδη για να καταλαβω, εχεις τα $$ για καινουριο mt07 και δεν εχεις για μετεχειρο mt09? πως γινεται αυτο??? 

το mt07 σαρεσε γιατι δεν ειχες ξαναοδηγησει η γιατι δε το εχεις λιγο καιρο (αριστο μηχανακι γενικα, εκτος απο εμφανιση αλλα υστερει του 09, αρκετα).

θα κανεις μεγαλη μλκια αν το παρεις κουτα. τη στιγμη που θα οδηγησεις εστω για λιγο ενα mt09 θα μετανιωσεις ασχημα...

κανε λιγο υπομονη, μαζεψε λιγα $$ ακομα και παρε mt09 μεταχειρισμενο :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος hraklis έγραψε:

Δέν ξαναπάω σε μηχανάκι πρίν το 2015... πόσο μάλλον κάποιο κτμ σμ ι σμσ και ειδηκά καρμπιλατέρ..... μτ09 με τα μπούνια έμπανα.... αλλα δέν εχω τα λευτά με τπτ... τα 9400 είναι πολλά για εμένα..... τα 6800 που κάνει το 07 οκ θα την παλέψω .....

Οκ παω πάσο τότε. Εγώ για SMC 690 μιλούσα, επειδή είπες ότι θες να σουζάρεις με λίγα κλπ. Τέσπα.

Το σενάριο αναζήτησης K8 -> FZ1 -> MT07 σε συνδυασμό με το ότι είχες 640 πριν, εμένα με οδηγεί στο MT09. Δηλαδή κάτι όχι σκυφτό, πιο ροπάτο χαμηλά από το FZ1 και να είναι καινούριο μοντέλο. Δες τα βίντεΑ με τον τούρκο στο youtube που τις αλλάζει όλες στον αέρα να ψηθείς και ξεκίνα να ψάχνεις στο car. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Για να λες για τρομερό ήχο αυτό που οδήγησες είχε εξάτμιση. Υπολόγιζε στο μπάτζετ σου και αυτά τα λεφτά γιατί με τη μαμά ακούγεται σαν σκούτερ. Κατά τ'άλλα ωραίο μηχανάκι, ιδανικό για πιο μικροκαμωμένους αναβάτες. Με το καλό. :spiteful:

Είχε.... μ'αρέσει να το πάρω κούτα και σιγά σιγά να του βάζω πραγματάκια.... Είναι μαγιά να έχεις να περιμένεις κάτι για το μηχανάκι σου . Δεν είμαι καθόλου μικροκαμωμένος αλλά με.βολεψε

πριν 14 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

δηλαδη για να καταλαβω, εχεις τα $$ για καινουριο mt07 και δεν εχεις για μετεχειρο mt09? πως γινεται αυτο??? 

το mt07 σαρεσε γιατι δεν ειχες ξαναοδηγησει η γιατι δε το εχεις λιγο καιρο (αριστο μηχανακι γενικα, εκτος απο εμφανιση αλλα υστερει του 09, αρκετα).

θα κανεις μεγαλη μλκια αν το παρεις κουτα. τη στιγμη που θα οδηγησεις εστω για λιγο ενα mt09 θα μετανιωσεις ασχημα...

κανε λιγο υπομονη, μαζεψε λιγα $$ ακομα και παρε mt09 μεταχειρισμενο :winking:

Ναι για να καταλάβεις.... Δεν θα έπαιρνα μετχ μτ09.  Θέλω να πάρω καινούργιο μηχανάκι αυτήν την φορά . Μόνο το fz1 θα έπαιρνα μεταχ Γιατί δεν βγαίνει ποια καινούργιο. Οπότε Ναι άλλο τα 6800 άλλο τα 9450... όσον αφορά την υπομονή αμα είναι να πάρω μηχανάκι σε 2 χρόνια χαιρετίσματα είδη από το 17 είμαι χωρίς.... Εγώ το 09 καινούργιο θέλω άλλα τα λεφτά πολλά. Επίσης θέλω ΜΟΝΟ ΤΟ χρώμα night fluo. Σε ψακτικη στο οσα μετχ ειδα απο 07 ολα εχουν εστο πτωση απο σταντ.  Εγώ θα περνά μτχ 07 Μόνο αν έβρισκα ένα ΤΈΛΕΙΟ μτ. 

πριν 13 ώρες, το μέλος telephoner έγραψε:

Οκ παω πάσο τότε. Εγώ για SMC 690 μιλούσα, επειδή είπες ότι θες να σουζάρεις με λίγα κλπ. Τέσπα.

Το σενάριο αναζήτησης K8 -> FZ1 -> MT07 σε συνδυασμό με το ότι είχες 640 πριν, εμένα με οδηγεί στο MT09. Δηλαδή κάτι όχι σκυφτό, πιο ροπάτο χαμηλά από το FZ1 και να είναι καινούριο μοντέλο. Δες τα βίντεΑ με τον τούρκο στο youtube που τις αλλάζει όλες στον αέρα να ψηθείς και ξεκίνα να ψάχνεις στο car. 

Έχω δει πολλά βίντεο με μτ09 και έχω αρρωστήσει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη θα παρεις ενα μηχανακι που θα σου προσφερει λιγοτερα και θα το ευχαριστηθεις λιγοτερο, ενω υπαρχει το τελειο μηχανακι για 'σενα και ΜΠΟΡΕΙΣ να το εχεις, απλα και μονο για να πεις οτι πηρες καινουργιο και οχι μεταχειρισμενο..
Απο την αλλη το FZ1 που προφανως δε σου κανει τοσο οσο το 09 εισαι διατεθημενος να το παρεις μεταχειρισμενο.

wtf..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 28/7/2019 at 1:57 ΜΜ, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δηλαδη θα παρεις ενα μηχανακι που θα σου προσφερει λιγοτερα και θα το ευχαριστηθεις λιγοτερο, ενω υπαρχει το τελειο μηχανακι για 'σενα και ΜΠΟΡΕΙΣ να το εχεις, απλα και μονο για να πεις οτι πηρες καινουργιο και οχι μεταχειρισμενο..
Απο την αλλη το FZ1 που προφανως δε σου κανει τοσο οσο το 09 εισαι διατεθημενος να το παρεις μεταχειρισμενο.

wtf..

Δεν έχεις καταλάβει ορθός την σκέψη μου . Το φζ Θα Το έπαιρνα μτχ Γιατί έτσι και αλλιώς δεν βγαίνει ποια να το πάρω καινούργιο συν του ότι το βρίσκεις σε βιώσιμη τιμή . Έπειτα έψαξα και έμαθα ότι χαμηλά είναι ψωφιο. Γι'αυτό και έψαξα για μτ07 μτχ. Όμως όσα είδα έχουν έστω ένα πέσιμο από σταντ. Γι'αυτό και είπα για μτ07 καινούργιο . Όσων αφορά για μτ09 ότι και καλά δεν το αγοράζω μτχ παρόλο που μπορώ και προτιμώ καινούργιο απλά για να λέω ότι είναι καινούργιο είναι άκυρο και καθαρά δικό σου σκεπτικό. Δεν ξέρω αν Εσύ πέρνεις καινούργια πράγματα απλά για να το λες εγώ το κάνω όμως για να ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι από την πρώτη μέρα που δούλεψε και για πολλούς άλλους  όπως να το χαρώ με 0 γρατζουνιές με 0χλμ και γενικά κάτι που είναι καινούργιο που δεν έχει δουλευτει από άλλον... όλη αυτή η μαγεία του καινούργιου..... αποφάσισα να κάνω υπομονή και να τσιμπήσω το 09 καινούργιο... Εκτός αν βρω κάποια ιδιαίτερη περίπτωση ΑΡΙΣΤΟΤΑΤΟΥ μτχ ΜΤ09 του 18 (με το νέο φανάρι λέντ μπροστά) αποκλειστικά και μόνο με τον χρωματισμό ναιτ φλουο. Αλλιώς καινούργιο και δυστυχώς με τα χρώματα αις φλουο τα οποία χρώματα δεν μου κάνουν αυτό το τρομερό κλικ του ναιτ φλουο άλλα οκ καλά είναι....

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Προσπερνώντας όόόόλα τα υπόλοιπα: Ακόμη και αν καταργήθηκε το χρώμα που σου αρέσει, έχεις ψάξει αν ξεμείνει στοκ σε κάποια αντιπροσωπεία night fluo; Αν υπάρχει πιθανώς να το βρεις και με κάποια  μικρή έκπτωση. Αξίζει να κάνεις μερικά τηλέφωνα, ακόμη και πριν συγκεντρώσεις τα χρήματα, έτσι να σου φύγει ο καημός.

(Εδώ ο Σαρακάκης πουλούσε κάτι CBF πενταετίας αν θυμαμαι καλά...:_unsure:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος estebahn έγραψε:

Προσπερνώντας όόόόλα τα υπόλοιπα: Ακόμη και αν καταργήθηκε το χρώμα που σου αρέσει, έχεις ψάξει αν ξεμείνει στοκ σε κάποια αντιπροσωπεία night fluo; Αν υπάρχει πιθανώς να το βρεις και με κάποια  μικρή έκπτωση. Αξίζει να κάνεις μερικά τηλέφωνα, ακόμη και πριν συγκεντρώσεις τα χρήματα, έτσι να σου φύγει ο καημός.

(Εδώ ο Σαρακάκης πουλούσε κάτι CBF πενταετίας αν θυμαμαι καλά...:_unsure:)

Πήγα στην γιαμαχα του Παπαγεωργίου να δω για το μτ07 και με διαβεβαίωσε πως το 07 έχει καταργηθεί από όλη την Ευρώπη ποιά... Και ήταν βέβαιος για αυτό.  Άρα υπολογίζω πως και το 09 κάπως έτσι .... δυστυχώς....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@hraklis δεν ξερω πως ακριβως σκεφτεσαι, αλλα προσωπικα αν ειχα 9-10κ για μοτο με ζελατινα, θα επερνα 701 και δε θα το μετανιωνα ουτε στιγμη :laugh:

εχω οδηγησει πολλα μηχανακια διαφορων κατηγοριων, αυτο το κατι διαφορετικο που ενιωσα με το 701 δεν το εχω νιωσει με αλλο, ουτε καν με το δικο μου gixxer. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 6/8/2019 at 5:03 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

@hraklis δεν ξερω πως ακριβως σκεφτεσαι, αλλα προσωπικα αν ειχα 9-10κ για μοτο με ζελατινα, θα επερνα 701 και δε θα το μετανιωνα ουτε στιγμη :laugh:

εχω οδηγησει πολλα μηχανακια διαφορων κατηγοριων, αυτο το κατι διαφορετικο που ενιωσα με το 701 δεν το εχω νιωσει με αλλο, ουτε καν με το δικο μου gixxer. 

701? Τι είναι αυτό? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

701? Τι είναι αυτό? 

11089726_0_b.jpg

Από τα καλύτερα για κανίιιιιιιιιβαλλους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 900 gt (847cc) Schuberth S2 sport

Δημοσιεύτηκε

'Η απλά ένα duke 690 αρκετά πιο ακριβό χωρίς λόγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 56 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

11089726_0_b.jpg

Από τα καλύτερα για κανίιιιιιιιιβαλλους

Χριστός και απόστολος..... και εγω που νόμιζα οτι η Σαπφώ Νοταρά είναι άσχημη....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

Χριστός και απόστολος..... και εγω που νόμιζα οτι η Σαπφώ Νοταρά είναι άσχημη....

ΠΑΡ'ΤΟ ΠΙΣΩ :2guns:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 45 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

ΠΑΡ'ΤΟ ΠΙΣΩ :2guns:

Πίσω πρέπει να πάρω την υγεία μου που την κατέστρεψε αυτή η φωτο από το πανασχημο μηχανάκι..... κάνοντας λοβοτομή στον εαυτό μου ..... και άλλη μια πανάκριβη γουαναμπι μοτοσακο 80's....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος hraklis έγραψε:

Για να σας σκανδαλίσω 

δε θα στείλω Ταϋγέτη

θα στείλω τη Μαργέτη

που μ' έχει για ηγέτη. :_devil:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!