Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
warez

Προστασία Στήθους/Προστασία μέσης: Αξίζουν;

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT-03 (321cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας!
είμαι καινούργιος και στο forum και στο δίτροχο κόσμο.
Έχω το  μπουφάν Avro D2 Tex της Dainese και προστασία πλάτης. Θα ήθελα να ρωτήσω σε ένα μπουφάν πόσο σημαντική είναι η προστασία στήθους και η ζώνη μέσης.  Μιλάω για street οδήγηση, όχι τρελαμένη (σε γενικές γραμμές :Ρ), κυρίως μέσα στην πόλη, με μια naked mt-03.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραιο το μηχανακι σου φιλε, καλοταξιδος!

Αν και γενικα λενε οσο παραπανω τοσο καλυτερα, για μενα ειναι overkill για απλη οδηγηση. Επισης εχε υποψιν σου πως η ζωνη μεσης φοριεται περισσοτερο για στηριξη της μεσης σε μεγαλο ταξιδι (για λογους ανεσης δηλαδη) και οχι τοσο ως προστατευτικο / παθητικη ασφαλεια. Προφανως μπορει να εχει και αυτο το ρολο, αλλα οι πιθανοτητες να σε προστατεψει απο τραυματισμο δεν ειναι και μεγαλες.

Ενα παντελονι με προστατευτικα ή ενα καλο ζευγαρι μποτες θα ειναι πολυ πιο χρησιμα, μιας και τα ποδια ειναι πολυ πιο συνηθης τραυματισμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

Απ' τις πρώτες αιτίες θανάτου είναι τ σπάσιμο θώρακα κ τ επακόλουθα αυτού..Αν μπορείς καλό κ μόνο καλό κανει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

Για ζωνη δεν ξερω γιατι δεν εβαλα ποτε.Οι προστασιες του στηθους:
1) κανουν ογκωδες το μπουγαν
2) Μπλοκαρουν τους αεραγωγους (συνηθως)
3) προστατεθουν μονο το θωρακα .
Αλλα
αν μου ελεγες οτι θα χτυπησω ασφαλτο με 50 χιλιοεμτρα την ωρα και με ρωταγες αν τις θελω η οχι, θα εβαζα και στα αυτια.
Γενικα θα σε κουρασουν λιγο αλλα dress for the slide, not for the ride!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-03 (321cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπάρχουν προστατευτικά στήθους που είναι και διάτρητα όποτε δεν μπλοκάρουν (τόσο) την ροή του άερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Αφού σε ενδιαφέρει η παραπάνω προστασία -και μπράβο σου- πάρε ένα armour (πανοπλία να το πω?).Φοριέται από πάνω σε 1 δευτερόλεπτο,είναι ελαφρύ και κυρίως προστατεύει τα παρισσότερα κόκκαλα του κορμού.

Icon-Stryker-Armored-Vest.jpg

ΥΓ Η πρώτη μου αγορά μόλις γίνω καλά και ξανακαβαλήσω!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-03 (321cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα πέσει τις προάλλες σε αυτό το βίντεο που έκανε review το το armour που λες και κατέληγε ότι τα προστατευτικά δεν είναι και τόσο καλά. Σίγουρα όμως still better than nothing

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

Λίγο που το είδα τα τεστ που κάνει είναι άκυρα...Φυσικά πάλι δεν προστατεύεται 100% εξαρτάτε από τ χιλιομετρα της πτώσης το πώς θα πέσεις αν βρεις σε σταθερό εμπόδιο κλπ κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλά ας φόραγα κάτι τέτοιο στην σούπα που έφαγα το 2011 και δεν θα πόναγε το στήθος μου για 40-50 ημέρες.

Κατά την πτώση βρήκα με το στήθος στο τιμόνι και δεν ήταν σε εντουράδα, αλλά φρενάρισμα μέσα την πόλη.

Μιλάω για θλαστικό τραύμα που δεν μπορεί να σου κάνουν τίποτα, απλά περιμένεις να επουλωθεί μόνο του.

Δεν μπορούσα να πάρω μια απλή αναπνοή χωρίς να ουρλιάζω από τους πόνους για 2 εβδομάδες.

Ναι είναι μπελάς οι θώρακες και τότε το είχα ψάξει αλλά με τον χρόνο το παράτησα γιατί δεν έβρισκα νουμεράκι XXXXXXXXXL.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 2/7/2019 at 11:09 ΠΜ, το μέλος karellen έγραψε:

Αφού σε ενδιαφέρει η παραπάνω προστασία -και μπράβο σου- πάρε ένα armour (πανοπλία να το πω?).Φοριέται από πάνω σε 1 δευτερόλεπτο,είναι ελαφρύ και κυρίως προστατεύει τα παρισσότερα κόκκαλα του κορμού.

Icon-Stryker-Armored-Vest.jpg

ΥΓ Η πρώτη μου αγορά μόλις γίνω καλά και ξανακαβαλήσω!

νικολα κοιτα της alpine stars τα προιοντα,εχω ενα απο το 2011 και ειναι μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει...εννοω στηθος-πλατη

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

νικολα κοιτα της alpine stars τα προιοντα,εχω ενα απο το 2011 και ειναι μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει...εννοω στηθος-πλατη

Επισης για οποιον προχωρησει σε αγορα, αξιζει να κοιταξει και καμια αγγελια πριν παει αμεσως σε καινουριο.

Επειδη αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη, ειναι κλασικα ειδη που κανεις τα αγοραζει, τα φοραει για μια-δυο φορες και μετα τα αφηνει στην ακρη. Το επαθα κι εγω με κροκοδειλο. Οποτε πολλα απ'όσα θα βρειτε σε αγγελιες θα ειναι σε κατασταση καινουριου.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ολα αξιζουν μεχρι του σημειου που σταματας να τα νοιωθεις ανετα και αρχιζεις να κανεις οδηγικα λαθη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

Εγω σε προσφατο τροχαιο ραγισα 2 πλευρακια

Αν ειχα τετοια ισως και να τα γλυτωνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω αυτο εχω

Όνομα: alpine stars.gif Προβολές: 86 Μέγεθος:  29,2 KB

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση