karellen

Ηρθε και η σειρά μου.

58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 43 λεπτά, το μέλος elmacho έγραψε:

Αν εχεις χρονο και ορεξη μπορεις ειτε να στειλεις λινκ στο αντιστοιχο θεμα ειτε να να γραψεις ενα δυο λογια για το τι εγινε και ποιες κινησεις ηταν ακαρπες κτλ

Εκφράσεις του στυλ "να τον σκίσεις ως εκεί που δεν πάει", "να του κάνεις", "να της ράνεις" είναι τελείως άνευ σημασίας ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο/Η ΥΠΑΤΙΟΣ/Α ΕΙΝΑΙ ΚΑΘ'ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΟΣ/Η. Αυτό είναι που με "εκνευρίζει" να διαβάζω πλέον, λες και βασιλεύει η άνοια και άγνοια. 

Συγκεκριμένα: ο θύτης ό,τι διεκδικεί και αξιώνει είναι από την ασφάλεια του θύτη ΚΙ ΟΧΙ από τον ίδιο προσωπικά, απ''την τσέπη του. Ακόμα και σε περίπτωση ακρωτηριασμού (αναπηρία) ή θάνατο, ο θύτης διώκεται για σωματικές βλάβες εξ αμελείας. (πλημμέλημα) Ακόμα και κακούργημα που λέει ο λόγος να ήταν, το θύμα πέρα της όποιας ηθικής ικανοποίησης (ή και "εκδίκησης" ) δεν μπορεί να πετύχει/εισπράξει οτιδήποτε άλλο. Δεν το ξέρετε αυτό? 

Οι ασφαλιστικές έχουν δικηγόρους που χειρίζονται δεκάδες υποθέσεις τέτοιες και τις παίζουν στα δάχτυλά τους. Ό,τι κι αν ισχυριστεί το θύμα, το έχουν ήδη ακούσει και ξέρουν ακριβώς τι προβλέπεται. Φυσικά οι δικαστές το ίδιο, δεν πιπιλάνε δάχτυλο. 

Ακόμα όμως και στην περίπτωση που ο θύτης δεν είναι νόμιμος (πχ πιωμένος με χαρτί επίσημο της τροχαίας), ο νόμος προβλέπει πλέον ότι η ασφαλιστική του (ή σου) σε αποζημειώνει και μετά διεκδικεί τα χρήματα από τον θύτη. Και πάλι όμως το θύμα δεν έχει "πάρε-δώσε" με το θύτη. 

Καλώς ή κακώς λοιπόν, το θύμα ΔΕΝ μπορεί να αξιώσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ απο το θύτη. 

Στην ερώτησή σου, οι κινήσεις μου ήταν: με τρακάρει, χτυπάω, πάω νοσοκομείο. Μετά από λίγες μέρες και πιο "νηφάλιος", μιλάω με ασφάλειες κλπ κλπ κλπ και μου λένε: για να προχωρήσει το αστικό μέρος της υπόθεσής σου (αποζημείωση) πρέπει να κλείσει το ποινικό (να δικαστεί ο υπαίτιος) το οποίο είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο. (υπενθυμίζω ότι σε τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό η μήνυση γίνεται αυτόματα από την τροχαία)  Εσύ δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα από το ποινικό και μάλλον δε θα του κάνουν απολύτως τίποτα. (το πολύ-πολύ κάποια ποινή με αναστολή) Σε συμβουλεύουμε λοιπόν, να μην προχωρήσεις σε ποινική δίωξη για να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα. (δήλωσε ότι δεν τραυματίστηκες τελικά)

Υπέγραψα τα κατάλληλα χαρτιά λοιπόν, έβγαλε ένα κοστούμι η ασφάλεια, τα βρήκαμε κάπου στη μέση και τέλος. Αν έχεις κέφι χρόνο και χρήμα,  αυτό μπορείς να το τραβήξεις και να πάρεις αρκετά περισσότερα σε σχέση με το τι δίνει η ασφάλεια άμεσα. Θέλω να πω πχ ότι αποζημειώνουν το μηχανάκι στην τρέχουσα αξία του χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τυχόν έξτρα εξοπλισμό κλπ. Έτσι πχ σου λένε 10Κ αποζημείωση, λες όχι πάμε δικαστικά (+2 χρόνια με το καλημέρα) και ΣΥΝΗΘΩΣ στη χειρότερη περίπτωση τα 10Κ εύκολα θα γίνουν 12Κ ή και παραπάνω. Φυσικά -18 με 20% αμοιβή δικηγόρου. :winking: 

Στο μεταξύ βέβαια εσύ αν δεν έχεις το μπαγιόκο να φτιάξεις το μηχανάκι ή να αγοράσεις άλλο (ανάλογα την τσέπη και τη διάθεση) μένεις με το πουλί στο χέρι για όσο διάστημα περιμένεις.

Εγώ, επειδή ήθελα να τελειώνω και να κλείσει το κεφάλαιο, επέλεξα το plan A (δώστε ότι είναι να δώσετε να τελειώνουμε) και φυσικά ήταν ό,τι λιγότερο γινόταν. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Φιλε, προσωπικη εμπειρία επισης, μας εμβολισε οικογενειακώς μεθυσμενος με 1.20 (δικογραφία τροχαιας) και ενω με επαιρνε πιπες την μερα του συμβάντος παραδέχοντας τα πάντα, ο ελληναρας την επομενη μερα εκανε αρνητικη δηλωση. Αποζημιωθηκαμε σε εξι μηνες πληρως και για την ποινική διωξη αρχικα αξιωθηκε 8μηνες αναστολή και 2k ευρω, αναμενόμενα ο δικηγόρος του ζήτησε εφεση περιμενω να μας ξανακαλεσουν αλλα δεν θα του χαριστω

Και επίσης κανεις λαθος σε 2 τραυματισμούς μου οι τροχαίοι και τις δυο φορες με ρώτησαν  αν θελω ποινικη διωξη, αυτεπαγγέλτως δεν εγινε τίποτα 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Νικόλα Περαστικά. 

Αφου είσαι όρθιος όλα τα άλλα έρχονται δευτερα. 

Ποτε ξανά 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gas Gas ECe 2013 (250cc) Airoh Aviator 2.2 GeminiScrambler (250!cc)

Δημοσιεύτηκε

Πωωω.........:angry::angry:

Καλή και γρήγορη ανάρρωση αδερφέ!

Δεν τον μπορώ πια τον δρόμο με μηχανή για αυτούς τους λόγους ακριβώς!
Σας βρίσκω καθημερινούς ήρωες που ζουν στην τσίτα ζωή-θάνατο σε κάθε διασταύρωση!
Το Εxtreme enduro δεν είναι τίποτα μπορστά στον Έλληνα οδηγό μηχανής δρόμου!

Δεν φτάνουν οι δρόμοι Ουγκάντας, δεν φτάνει η παιδεία μας στο θέμα,
ήρθαν και τα κινητά και έδεσε το γλυκό!

Γράφε μας εξελίξεις στην ανάρρωση και σε τρίτη μοίρα τι έπαθε η μπέμπα σου.

Έχω πολύ καλό Θεραπευτή/Αθλίατρο/Χειρούργο στην Αθήνα που μιλάμε στον ενικό και καταλαβαίνει τον μηχανόβιο!
Θαύματα έχω δει να κάνει και στα πιο δύσκολα προβλήματα!

Να τα αφήσουν τα "έφταιγε η ταχύτητα" και να ετοιμάζονται να σου πληρώσουν όλα τα έξοδα να μάθουν να καθόντουσαν κουζίνα!

%$^##$$#%#%&

Γράφε εξελίξεις να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς!

:knuppel2:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή ανάρρωση!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Νικόλα ήξερα πως σιγοβράζει μέσα σου η επιθυμία να πάρεις κι εσύ καμιά Πόρδα αλλά δε σε είχα για τόσο hard rock και βίαιο. 

Ευτυχώς η πομόνα είναι μπλε και εύκολα την "κρύβεις" στο βυθό του μπικίνι παρέα με τον Μπομπ!!!

:tooth:

Βέβαια παίζει κ το σενάριο να ήταν ωραίο το πιπινάκι στο Corsa και σκέφτηκες να...εισχωρήσεις, αλλα θα σου πρότεινα να αλλαξεις τακτική γιατί η δική σου....πονάει.

Την επόμενη φορά κέρνα κανένα ποτάκι, πιάσε το πίτσι πιτσι κλπ κλπ :grin:

Αγόρι τρελό, το παρόν μήνυμα το γράφω για κάτι τσογλάνια που μπορεί να ψιθυρίζουν πως έχουμε μαλώσει κ να μας τρώνε με τα λόγια τους. Είμαστε κ ομορφόπαιδα, δεν είναι καλό να μας γλωσσοτρώνε :tooth:

Υ.Γ.: τα φιλιά μας για ταχεία ανάρρωση φιλαράκι. Με τους ελάχιστους πόνους και τις γρήγορες συνεννοήσεις με την ασφαλιστική της κιουρίας. :wub:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχυει..  Μου ειχε πει ότι  θελει να το χτυπήσει  το γκομενακι...  

Αλλα δεν ειχα καταλαβει τι εννοουσε ο μ@λακας.

Bmwδακηδες ρε φιλε..  Τι περιμενεις

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Φιλε, προσωπικη εμπειρία επισης, μας εμβολισε οικογενειακώς μεθυσμενος με 1.20 (δικογραφία τροχαιας) και ενω με επαιρνε πιπες την μερα του συμβάντος παραδέχοντας τα πάντα, ο ελληναρας την επομενη μερα εκανε αρνητικη δηλωση. Αποζημιωθηκαμε σε εξι μηνες πληρως και για την ποινική διωξη αρχικα αξιωθηκε 8μηνες αναστολή και 2k ευρω, αναμενόμενα ο δικηγόρος του ζήτησε εφεση περιμενω να μας ξανακαλεσουν αλλα δεν θα του χαριστω

Προφανώς δεν είναι αρκετά σαφές αυτό 

πριν 11 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο/Η ΥΠΑΤΙΟΣ/Α ΕΙΝΑΙ ΚΑΘ'ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΟΣ/Η.

Και πάλι βέβαια δεν βλέπω το πού αναιρείται αυτό:

πριν 11 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Καλώς ή κακώς λοιπόν, το θύμα ΔΕΝ μπορεί να αξιώσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ απο το θύτη. 

Σχετικά δε με την τελευταία πρότασή σου, προφανώς κίνησε "εκδικητικά" (δεν το κρίνω, ούτε φυσικά το κατακρίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων) γιατί σε ενδιαφέρει "να τον βλάψεις" κι όχι να έχεις προσωπικό όφελος. Ίσως και καλά κάνεις.

πριν 10 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Και επίσης κανεις λαθος σε 2 τραυματισμούς μου οι τροχαίοι και τις δυο φορες με ρώτησαν  αν θελω ποινικη διωξη, αυτεπαγγέλτως δεν εγινε τίποτα 

Δεν κάνω λάθος, εσύ δεν κατάλαβες ότι σημείωσαν απλώς στο έντυπο του ατυχήματος την ύπαρξη τραυματισμού. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά Νικολά , τελευταίο να είναι , εύχομαι ταχεία ανάρρωση! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και γρήγορα τιτανιένιος!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το ποινικο, η μηνυση δηλαδη, γινεται αυτεπαγγελτα εφοσον υπαρχει τραυματισμος.
Το αστικο, η αγωγη αποζημιωσης δηλαδη, γινεται απο το θυμα οταν ειναι ετοιμο για αυτο και εφοσον εχει αναρρωσει ( ωστε να υπολογιστουν ολες οι δαπανες του )

Σε δικη μου περιπτωση δικηγορος μου ειπε οτι αντε να μου δωσουν κανα χιλιαρικο πανω απο την αξια της μηχανης, η οποια βγηκε ολικη.
Τελικα μεσω αλλου δικηγορου πηρα εξωδικαστικα 3 φορες την αξια της μηχανης σαν αποζημιωση για την ταλαιπωρια μου. 
Η διαφορα ηταν οτι ο δευτερος ηξερε απο τετοια και μου το ειχε πει οτι ετσι θα συμβει και οτι επισης ειναι στο χερι μου αν θα ηθελα "τα 10 στο χερι παρα τα 13 και καρτερι" :winking:

Τροποποιήθηκε από τον PaNick

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νίκο περαστικά κι αγύριστα :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος PaNick έγραψε:

Το ποινικο, η μηνυση δηλαδη, γινεται αυτεπαγγελτα εφοσον υπαρχει τραυματισμος.

Στην δικιά μου περίπτωση (με τραυματισμό και εγκατάλειψη) μου ζητήθηκε ΑΝ ΘΕΛΩ να ασκηθεί ποινική δίωξη.

Επισημαίνω δεν την εγκατάλειψη γιατί απ ότι έχω καταλάβει μόνο αν χαθεί ζωή ή κοπεί κανένα πόδι ενεργοποιείται το αυτεπάγγελτο της διαδικασίας.

Με αυτά που είδα και άκουσα πιθανολογώ ότι πάει στον αρμόδιο εισαγγελέα το συμβάν και αποφασίζει αυτός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Στην δικιά μου περίπτωση (με τραυματισμό και εγκατάλειψη) μου ζητήθηκε ΑΝ ΘΕΛΩ να ασκηθεί ποινική δίωξη.

Μήπως είχε ξεκινήσει η κυνηγητική περίοδος; :wub:

Νικόλα ,εμείς τα είπαμε τηλεφωνικώς. Περαστικά κι αγύριστα από όλους μας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας παιδια!!

Κανα δυο μερουλες ακομα στο νοσοκομειο και Σάββατο πρωι πάω σπιτι μου!

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

γρηγορα περαστικα να ειναι και τιτανιος αφτερ δατ....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και καλή ανάρρωση.. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά σου φιλαράκο.

Από ότι μας γράφεις, συμπεραίνω ότι είσαι πλήρως επισκευάσιμος. Άρα σε λίγο καιρό θα αποτελεί απλά, μία ακόμα ανάμνηση και εμπειρία της ζωής σου. Τώρα που έχεις διαθέσιμο χρόνο, ευκαιρία να σκεφτείς, να διαλέξεις και να αποφασίσεις για το επόμενο μηχανάκι σου! Αλήθεια μπουφάν φόραγες;

Όσον αφορά τη νομική πλευρά της υπόθεσης, καλά ξεμπερδέματα. Εγώ ακόμα περιμένω την τελεσίδικη απόφαση τέσσερα χρόνια μετά. Ίσως θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με μία GoPro μονίμως ενεργοποιημένη όπως στη Ρωσία...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και αγύριστα Νικόλα, σιδερένιος!  Τα σίδερα φτιάχνονται ή/και αντικαθίστανται, εσύ να 'σαι καλά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και με υπομονή όλα γίνονται!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Πωπω ΝΙκόλα από την περιγραφή ακούγεται τρομακτικό! Για να γράφεις περί εξιτηρίου, είσαι καλύτερα απ' ότι κατάλαβα στο πρώτο μήνυμα.
Καλή ανάρρωση και ας το δούμε θετικά, το έταιρο χόμπι του skywatching θα πάρει τα πάνω του με το καθισιό. :laugh:

Περαστικά και σύντομα καβάλα στο KLR εύχομαι!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

περαστικα και ποτε ξανα!!!

γρηγορη αναρρωση ευχομαι!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

Την 27/6/2019 at 0:59 ΜΜ, το μέλος klab έγραψε:

Επισημαίνω δεν την εγκατάλειψη γιατί απ ότι έχω καταλάβει μόνο αν χαθεί ζωή ή κοπεί κανένα πόδι ενεργοποιείται το αυτεπάγγελτο της διαδικασίας.

Με αυτά που είδα και άκουσα πιθανολογώ ότι πάει στον αρμόδιο εισαγγελέα το συμβάν και αποφασίζει αυτός.

Η ποινικη διαδικασια ξεκινα αυτεπαγγελτα 

Συντασσονται ολα τα νομικα εγγραφα καταθεσεις,σχεδιαγραμματα χαρτια νοσοκομειου κτλ

Απλα ερωταται κατοπιν το θυμα αν επιθυμει την ποινικη διωξη του υπαιτιου οδηγου που ειναι της πουτσας γενικα οπως ειπε ο @hayabusas

Δεν εχεις καποιο κερδος απο αυτο ουτε αυτος θα παθει κατι περαν μιας μικρης ποινης με αναστολη

Αν λοιπον εσυ πεις οτι δεν επιθυμεις ποινικη διωξη υπαρχει η πιθανοτητα η υποθεση να παει στο δικαστηριο οπου θα δει ο προεδρος οτι δεν εχει νοημα να εκδικαστει και θα σας στειλει κ τους δυο στο καλο ειτε θα τεθει απο πριν στο αρχειο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άνθρωποι.

Ποινικό, σημαίνει ότι παραβίασε τον τάδε νόμο, άρα να τιμωρηθεί για την παραβίαση αυτή. Π.χ. πέρασε στοπ χωρίς να σταματήσει και έπεσε πάνω μου, άρα να τιμωρηθεί από τον νόμο για αυτό.

Αστικό, σημαίνει, εξαιτίας του, εγώ έπαθα την τάδε ζημειά, και απαιτώ αποζημίωση. Αυτό καλύπτει ΠΟΛΛΑ διαφορετικά πράγματα. π.χ. απαιτώ την επισκευή της μοτοσυκλέτας μου, απαιτώ το κόστος της επιδιόρθωσης της υγείας μου, απαιτώ αποζημίωση για τις μέρες εργασίας που έχασα και που απολύθηκα τελικά, μέχρι απαιτώ αποζημίωση που έκτοτε πονάει η μέση μου και δεν μπορώ να εργαστώ ή μου δημιούργησε ψυχολογικά προβλήματα. ΟΛΑ αυτά , είναι δυνατόν να παίξουν στο αστικό κομμάτι. Κάποια από αυτά, προφανώς τα καλύπτει η ασφαλιστική, κάποια άλλα όχι. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική επίσης, και σε άλλες είναι απλά τα πράγματα, σε άλλες όχι.

Στον απλό τραυματισμό, ο υπάλληλος της προανάκρισης, ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ αν επιθυμείς την ΠΟΙΝΙΚΗ δίωξη του θύτη. Αν υπάρχει Θάνατος, ορίζεται δικάσιμος έτσι κι αλλοιώς.

Αυτά, συνεχίστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή ανάρρωση σου εύχομαι, όλα τα άλλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα