Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
hraklis

Αμήχανος από το 2017, Τώρα ήρθε η ώρα να ξαναζήσω...

15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω να γράψω καιρό, και γιαυτό θα αφήσω τα τυπικά ώστε να μπω στο ζουμί.

Πλέων μετά από σκληρή οικονομία έχω μαζέψει σχεδόν το ποσό που χρειάζομαι για να πάρω ξανά μηχανή.... Για όσους δέν ξέρουν είχα ένα πολύ όμορφο κατεμακι που αγόρασα απο παιδί εδώ στο mybike. Δεν πρόλαβα να το χαρώ ούτε χρόνο μέχρι που ένας ασυνείδητος οδηγός παραβίασε την προτεραιότητα μου με αποτέλεσμα να με τρακάρει μετωπικά και εγώ να χαροπαλεύω νοσοκομείο με κακώσεις παντού και το κατεμακι μου να έχει γίνει χάντρες.... Δέν πρόλαβα να χαρώ το μηχανάκι, ούτε κατά διάνοια .... 

Όντας καβάλα πάνω σε δύο ρόδες από τα 11 σχεδόν δεν πίστευα ότι θα ερχόταν περίοδος που θα έμενα αμήχανος.... Αδέρφια έυχομαι να μήν συμβεί σε κανέναν σας... ότι και να πώ είναι λίγο αν αρχίσω να σας μιλάω για την μιζέρια που με δέρνει απο τότε.... Πλέων δέν θέλω να έρχεται καλοκαίρι να βλέπω μηχανές να βολτάρουν... τρελαίνομαι.... δέν βγαίνω απο το σπίτι πλέον έχω σαπίσει..... μόνο δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά..... Κατάθλιψη απο τότε που βγήκα απο το νοσοκομείο και έκανα την μαλακία με τα λευτά της αποζημίωσης να πάρω αμάξι ο μαλάκας καθώς με ζάλησαν όλοι και με έπεισαν που μαύρη η στιγμή που τους ακουσα.... Έχω γεράσει με το κολοάμαξο.... 26 χρονόν 60χρονος νιώθω.... μαζί με το κτμ έφυγε και η νιότη μου..... 

Τέλος πάντων.... οι περισσότεροι θα μου πούνε ότι πρέπει να νιώθω και ευγνώμων που δέν πέθανα... αλλα δέν θα πώ αλλα για αυτό καθώς θα γράφω μέχρι άυριο....

Εν τέλη στο θέμα μας.... Σύντομα ευελπιστώ πως θα προβώ σε αγορά ενός gsxr 1000. Σκεύτομαι ή κ8 ή κ9.... του 2008 ή του 2009... Θέλω οι σύντροχοι με τέτοια μηχανάκια και μόνο να μου πούνε τι ακριβώς να αγοράσω τί να προσέξω και τί διαφορές έχουν μεταξύ τους του '7 του '8 και του '9 τα Κ.... Θέλω γνώμες τί να αγοράσω καθώς βρήσκω απο 6000 μέχρι και 9000.... θέλω μία κατατόπιση στο θέμα της αγοράς γιατί δέν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκει έξω με τέτοια μηχανάκια. Παρακαλώ ας μήνουμε στο θέμα της βοήθειας στην αγορά και όχι εξυπνάδες για το πόσο επικινδυνα είναι τα 1000ρια και όλα αυτά τα λαικίστηκα... Ψάχνω το κλασικό μπλέ Κ με εξατμίσεις και μάλλον πρόγραμμ απο έξτρα και τίποτα άλλο.... με λίγα χιλιόμετρα και ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΙΤΡΊΝΑΣ.... λοιπόν τους έμπειρους της συγκεκριμένης μοτο περιμένω συμβουλές 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Μην στενοχωριέσαι και όλα θα πάνε όπως τα θες. Δες το σαν ένα τέστ αν πραγματικά θέλεις μηχανή ή όχι. Αν δεν ήσουν κανονικός μηχανόβιος δεν θ αρρώσταινες που δεν έχεις μηχανή. Επίσης, ένα αυτοκίνητο πάντα χρειάζεται. Τώρα που θα πάρεις τη μηχανή που θέλεις θα είσαι 100 φορές πιο χαρούμενος. Καλές εντομπαντοσούζες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Σιδερένιος Ηρακλή και ποτέ ξανά 

Δεν ξέρω να σου πω για Κ8 κλπ αλλά να  ξέρεις η σούζα στα Στρητ είναι διαφορετική από του ΚΤΜ,πιστεύω να θυμάσαι τα βασικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν θελω να ακουστω σαν τον μ@λ@κ@ της παρεας...αλλα...απο το 250αρι wolf πηγες στο ΚΤΜ το οποιο σε μικρο χρονικο διαστημα εγινε ηχος και φως (οχι απο φτιαξιμο δικο σου) και εσυ χτυπημενος αρκετα να παλευεις για τη ζωη σου,τωρα μετα απο δυο χρονια συσωρευμενης κ@υλας μας λες θες 180 αλογα μηχανακι....

Δεν θελω να προσπαθησω να σε αποτρεψω για κατι γιατι πολυ απλα δεν θα τα καταφερω και δεν το θες κιολας μιας και εχεις ηδη αποφασισει...θα σου πω μονο εντελως φιλικα και αδελφικα να προσεχεις φιλε μου.

Αυτα δεν στα λεω με τον ΚΟΚ παραμασχαλα...εχω κανει,κανω και πιθανων να κανω αρκετες ακομα μλκιες αλλα πλεον μεσα μου ειναι πιο εντονη η φωνη του "φρενου" απο αυτην της κ@υλας.

Με το καλο οτι κι αν επιλεξεις και καλους δρομους.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat
Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ηρακλή με το καλό να ξαναπάρεις μηχανή και να είσαι σιδερένιος! 

Το θέμα ψυχολογία ψάξε το λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να είναι κάτι παραπάνω από την απλή επιθυμία σου για μηχανή. 

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου που πήρες αυτοκίνητο, όσο μηχανοβιος και να είσαι αργά ή γρήγορα χρειάζεται....Πίστεψέ με τους τελευταίους 8 μήνες το έχω νιώσει καλά στο πετσί μου:laugh:

Τώρα για τα μοντέλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου αναλύσω τις διαφορές. Πάντως έχουν αντέξει στο πέρασμα των χρόνων. Δυστυχώς τα  Κ8 είναι σχετικά λίγα σε σχέση με τα παλαιότερα στην αγορά μεταχειρισμένου. Τα Κ9 ακόμα χειρότερα... Ψάξε αγγελίες στο car, ποσταρε εδώ καμία και βλέπουμε!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Μην στενοχωριέσαι και όλα θα πάνε όπως τα θες. Δες το σαν ένα τέστ αν πραγματικά θέλεις μηχανή ή όχι. Αν δεν ήσουν κανονικός μηχανόβιος δεν θ αρρώσταινες που δεν έχεις μηχανή. Επίσης, ένα αυτοκίνητο πάντα χρειάζεται. Τώρα που θα πάρεις τη μηχανή που θέλεις θα είσαι 100 φορές πιο χαρούμενος. Καλές εντομπαντοσούζες.

φίλε μου.... ποιο μηχανόβιος πεθαίνεις.... 

πριν 1 ώρα, το μέλος karellen έγραψε:

Σιδερένιος Ηρακλή και ποτέ ξανά 

Δεν ξέρω να σου πω για Κ8 κλπ αλλά να  ξέρεις η σούζα στα Στρητ είναι διαφορετική από του ΚΤΜ,πιστεύω να θυμάσαι τα βασικά!

να είσαι καλά φίλε. Ξέρω... έκανα εξάσκιση με ένα κ8 ενώς φίλου 5 μέρες και το κατάλαβα... ευτυχώς ακόμα τόχω 

πριν 1 ώρα, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Δεν θελω να ακουστω σαν τον μ@λ@κ@ της παρεας...αλλα...απο το 250αρι wolf πηγες στο ΚΤΜ το οποιο σε μικρο χρονικο διαστημα εγινε ηχος και φως (οχι απο φτιαξιμο δικο σου) και εσυ χτυπημενος αρκετα να παλευεις για τη ζωη σου,τωρα μετα απο δυο χρονια συσωρευμενης κ@υλας μας λες θες 180 αλογα μηχανακι....

Δεν θελω να προσπαθησω να σε αποτρεψω για κατι γιατι πολυ απλα δεν θα τα καταφερω και δεν το θες κιολας μιας και εχεις ηδη αποφασισει...θα σου πω μονο εντελως φιλικα και αδελφικα να προσεχεις φιλε μου.

Αυτα δεν στα λεω με τον ΚΟΚ παραμασχαλα...εχω κανει,κανω και πιθανων να κανω αρκετες ακομα μλκιες αλλα πλεον μεσα μου ειναι πιο εντονη η φωνη του "φρενου" απο αυτην της κ@υλας.

Με το καλο οτι κι αν επιλεξεις και καλους δρομους.

φίλε μου ειλικρινά δέν θέλω να απαντήσω μόνο και μόνο επειδή δέν θέλω να γράψω κατεβατά.... αλλα σε ευχαριστώ πολύ σεβαστά αυτά που λές...

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Ηρακλή με το καλό να ξαναπάρεις μηχανή και να είσαι σιδερένιος! 

Το θέμα ψυχολογία ψάξε το λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να είναι κάτι παραπάνω από την απλή επιθυμία σου για μηχανή. 

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου που πήρες αυτοκίνητο, όσο μηχανοβιος και να είσαι αργά ή γρήγορα χρειάζεται....Πίστεψέ με τους τελευταίους 8 μήνες το έχω νιώσει καλά στο πετσί μου:laugh:

Τώρα για τα μοντέλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου αναλύσω τις διαφορές. Πάντως έχουν αντέξει στο πέρασμα των χρόνων. Δυστυχώς τα  Κ8 είναι σχετικά λίγα σε σχέση με τα παλαιότερα στην αγορά μεταχειρισμένου. Τα Κ9 ακόμα χειρότερα... Ψάξε αγγελίες στο car, ποσταρε εδώ καμία και βλέπουμε!

όχι φίλε μου όλα καλά... το ότι δέν έχω μηχανή με κατέστρεψε ψυχολογικά καθαρά..... δέν νομήζω νάμε μονο εγώ που έμηνα αμήχανος και κοντέυω να φουντάρω... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω από gsxr, αλλά ξέρω αυτήν την περίπτωση που είναι γνωστό μηχανάκι.

https://www.car.gr/20832919-suzuki-gsx-r-1000-k9-9

Ας μας πει κι ο @devil's animal που τα ξέρει καλύτερα αυτά τα εργαλεία.

Με το καλό ξανά σε δύο ρόδες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

τα κ7 και κ8 ειναι ιδια μεταξυ τους...

το κ9 αλλαζει εντελως σαν μοντελο...αρχης γενομενης απο τα BPF (Big Piston Fork) της Showa που φοραει....

αλλο μοτερ, αλλο πλαισιο...κλπ...κλπ...γενικα αλλο μηχανακι...

τα επομενα μοντελα μεχρι το L6 ειναι ιδια με πολυ λιγες διαφορες ...δλδ μια εξατμιση αντι δυο, αλλα χρωματα και αλλαγη δαγκανων (brembo αντι tokico)..

δεν θα μπω σε πολλες λεπτομερειες, αλλα αν σε παιρνει οικονομικα να προτιμησεις απο Κ9 και μετα...και ναι, ειναι σαφως καλυτερα τα πιο νεα μοντελα απο τα παλιοτερα...

το κ9 που εβαλε ο Πετρος (pitapola) ειναι δικο μου και ειναι σε πραγματικα αριστη κατασταση...

14400 πραγματικα χλμ, αριστα συντηρημενο και οτι λεει στην αγγελια και ακομα περισσοτερα...

αν ενδιαφερεσαι με ρωτας οτι θες, ειτε εδω, ειτε σε π.μ.

Τροποποιήθηκε από τον devil's animal
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

φιλε το κ 9 ειναι πολυ πιο ομορφο..Επισης φιλε μιας και την εχεις παθει καλο κρανος καλο μπουφαν για αρχη ..Οτι και αν παρεις καλοταξιδο και παντα ορθιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

+999 στον devils animal.

αν εχει τα $$ πηγαινε για κ9+ το οποιο ειναι διαφορετικο και καλυτερο μηχανακι. 

κ7-8 ιδιο μονο διαφορες στο χρωμα. τουρισταδικη θεση οδηγησης και ολιγων "βαρκα" σα στριψιμο. 

το θετικο ειναι οτι θα βρεις πολλα σε διαφορες καταστασεις και αρκετα εξτρα και σε λογικες τιμες.

κ9+ ωραια γεωμετρια για στρηψιμο, θυμιζει κ5. τα περισσοτερα τα πουλανε ακριβα γιατι πολλοι λιγοι εχουν αγορασει L7, οποτε κρατανε τιμη.

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 18/6/2019 at 7:05 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

+999 στον devils animal.

αν εχει τα $$ πηγαινε για κ9+ το οποιο ειναι διαφορετικο και καλυτερο μηχανακι. 

κ7-8 ιδιο μονο διαφορες στο χρωμα. τουρισταδικη θεση οδηγησης και ολιγων "βαρκα" σα στριψιμο. 

το θετικο ειναι οτι θα βρεις πολλα σε διαφορες καταστασεις και αρκετα εξτρα και σε λογικες τιμες.

κ9+ ωραια γεωμετρια για στρηψιμο, θυμιζει κ5. τα περισσοτερα τα πουλανε ακριβα γιατι πολλοι λιγοι εχουν αγορασει L7, οποτε κρατανε τιμη.

Έχω την εντύπωση ότι το κ9 είναι μικρότερο σε όγκο από το κ8.... και δεν θα το ήθελα αυτό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

πριν 46 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι το κ9 είναι μικρότερο σε όγκο από το κ8.... και δεν θα το ήθελα αυτό...

define λίγο οταν λες "ογκο" και το συζηταμε...

για να σου απαντησω ομως με στοιχεια, τα μηχανακια εκτος απο 1 ποντο διαφορα στο μεταξονιο ειναι ολοϊδια...

gsxr 1000 K8 https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxr1000 08.htm

gsxr 1000 K9 https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxr1000 09.htm

πηγαινε εκει που λεει για τις διαστασεις τους και θα το δεις...

το L7 ειναι αυτο που εχουν κανει σαφως μικροτερο και σου δινει την αισθηση για 600 και οχι για 1000...και αυτο ειναι σε αισθηση γιατι σε απολυτα νουμερα παλι ελαχιστα ξεφευγει απο τα υπολοιπα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 23/6/2019 at 10:53 ΠΜ, το μέλος devil's animal έγραψε:

define λίγο οταν λες "ογκο" και το συζηταμε...

για να σου απαντησω ομως με στοιχεια, τα μηχανακια εκτος απο 1 ποντο διαφορα στο μεταξονιο ειναι ολοϊδια...

gsxr 1000 K8 https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxr1000 08.htm

gsxr 1000 K9 https://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsxr1000 09.htm

πηγαινε εκει που λεει για τις διαστασεις τους και θα το δεις...

το L7 ειναι αυτο που εχουν κανει σαφως μικροτερο και σου δινει την αισθηση για 600 και οχι για 1000...και αυτο ειναι σε αισθηση γιατι σε απολυτα νουμερα παλι ελαχιστα ξεφευγει απο τα υπολοιπα...

όταν λέω όγκο ενοώ το πάχος. Την 1000ρα την θέλω να φαίνετε 1000. Για μένα ποιό πολύ που είμαι αρκετά ογκόδης.....

παιδιά μετά απο ψάξημο και μετά απο κανα 4ρι κ που είδα απο κοντά μάλλν θα πάρω fz1 naked του 7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μιλας για ss και καταληγεις στο fz? τι φαση ρε σι?

θα σε βρουμε ss, μεχρι ποσα λεφτα θες να δωσεις και τι θες να εχει πανω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 2/7/2019 at 11:04 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

μιλας για ss και καταληγεις στο fz? τι φαση ρε σι?

θα σε βρουμε ss, μεχρι ποσα λεφτα θες να δωσεις και τι θες να εχει πανω?

πήγα οδήγησα 4 gsxr απο κοντά.... και η αλήθεια είναι πως δέν με βόλεψαν.... η θέση οδήγησης καθόλου..... ενώ στο fz1 σε ένα μόνο ανέβηκα πάνω και αμέσως κούμποσα..... ένιωσα όπως παλιά που με το σιμ γουλφ που έιχα κυριολεκτηκά κούμπονα πάνω. απλα τώρα είχα και 150 άλογα.... ένιωθα τέρμα οικία πάνω στο fz αντιθέτος με τα κ που ένιωθα τέρμα άβολα.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα