Attreidis

MV Agusta Turismo Veloce ή μακριά και αγαπημένοι;

86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Μιχαλιώ καιρό παρακολουθώ το θρεντ ωστόσο δεν είχα γράψει. Καλορίζικη η κούκλα, πανέμορφη. :wub:

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχετε!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικη και από μένα Μιχάλη με πολλά και καλά χιλιόμετρα!

Πανέμορφο! :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Ρε Μιχαλη....Ρε Μιχαλη...

τι πηγες και εκανες ρε αγορι μου;;;;

που πηγες και εμπλεξες ρε ανθρωπε;;;;

τι ζημια πηγες και μας εκανες;;;;;

το ειχα παρει χαμπαρι απο δω και απο κει οτι ειχες παρει το εργαλειο, αλλα τωρα επιβεβαιωθηκα...

Αγορινα μου καλοριζικο , καλοβολτο και καλοταξιδο

Πηρες μακραν το ομορφοτερο μηχανακι για μενα, ανετα το επαιρνα και ας ειναι ρισκο η αξιοπιστια του και...και...και...

Ευχομαι και παλι ολα καλα και να το χαρεις πραγματικα, αν καποια στιγμη αξιωθω να το δω απο κοντα κρυψε τα κλειδια βαθια στην πιο δυσπροσιτη τσεπη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Μεσα στο μποξερακι....  

Αν σου βασταει,  βαλε χερακι μεσα να παρεις βολτα το mv

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

black-nitrile-gloves.jpg

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Είναι κόσμημα η πουτάνα..........

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

φωτογραφιες για ποστερ....καυλα ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Attreidis έγραψε:

πώσεις...ξεκίνησα να χρησιμποιώ το quickshifter. Για την ομολογουμένως μικρή μοτοσυκλετιστική ζωή μου, είναι ότι πιο κ@υλωτικό έχω ζήσει επάνω σε μηχανή. Ήθελα να μου πείτε και εσείς γνώμη, εάν είναι νωρίς να το χρησιμοποιώ όταν ακόμα είμαι σε φάση στρωσίματος. Το εγχειρίδιο δεν αναφέρει τίποτα, το όριο στροφών που έχω είναι πλέον οι 11κ μέχρι τα 2500 χλμ.

Μιχαλη η χρηση του quickshifter ειναι λιγο παγιδα, το οτι καποιο μηχανακι εχει quickshifter δεν σημαινει οτι το χρησιμοποιουμε παντου και παντα και ξεχναμε τον συμπλεκτη...

Το quickshifter αυτο που κανει ειναι να κοβει την αναφλεξη στιγμιαια ας κρατας εσυ ανοιχτο το γκαζι, οποτε εκεινη την ωρα χαλαρωνει απο φορτιο ο συμπλεκτης και γινεται η αλλαγη ομαλα, ειναι σαν να κανεις αλλαγες χωρις συμπλεκτη κλεινοντας αστραπιαια το γκαζι.

Καλο ειναι λοιπον το quickshifter να το χρησιμοποιουμε μονο οταν το γκαζι ειναι τερμα (η εστω πολυ ανοιχτο) και με αρκετες στροφες στο μοτερ, οταν με το καλο αρχισεις να το σκιζεις το μηχανακι θα δεις ποσο πιο ομαλα αλλαζει οταν εχεις πολλες στροφες και τερμα γκαζι σε σχεση με το να πηγαινεις με 4000 στροφες π.χ. και το γκαζι ελαχιστα ανοιχτο

Εγω κοντα 2 χρονια που εχω το tuono το quickshifter το χρησιμοποιω μονο σε συνθηκες δυνατης επιταχυνσης. Αν δεις την διαφορα που σου λεω θα καταλαβεις αυτη την ελαχιστα "βιαιη" αλλαγη οταν το μοτερ εχει μικρο φορτιο, απο την στιγμη λοιπον που υπαρχει μια "βια" στην αλλαγη, αυτην την παιρνει ολη το σασμαν, ευχαριστω αλλα εγω δεν θελω κατι τετοιο, ας κουρασω λιγο το χερι μου να παταω τον συμπλεκτη

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 ABS HJC RPHA 10+ Oria Yamaha MT-09 Tracer

Δημοσιεύτηκε

Γιώργο κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου και το είδα και στην πράξη αφού όταν κάνεις αλλαγή με το shifter στις 5-6 χιλιάδες στροφές ακόμα και με ανοιχτό γκάζι την νιώθεις να γίνεται δύσκολα..σε αντίθεση με την αλλαγή στις 10 πχ που νομίζεις ότι απλά ακουμπώντας με το πόδι το λεβιέ την τραβάει την ταχύτητα μόνο του..

Όσον αφορά το στρώσιμο, όταν σου δίνει ένα όριο στροφών, σε περιορίζει κάτι και στο πόσο έντονα ανοίγεις το γκάζι; Θέλει προοδευτικό άνοιγμα ας πούμε μέχρι κάποια χλμ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιχαλη ναι, δεν ειναι μονο οι στροφες ειναι και το φορτιο που δεχεται  ο κινητηρας κατα το στρωσιμο που πρεπει να προσεχεις.

Οποτε ναι δεν θελει μεγαλη περιστροφη του γκριπ. Δεν χρειαζονται υπερβολες, απλα εχει στο μυαλο σου να οδηγεις σαν να το ζεσταινεις, παντου χαλαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα