Ζαφείρα

Γνώμη για Daytona Must 125

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Supra KTM (125cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλημέρα, 

για να ξεκινήσω μου έκλεψαν το μηχανάκι πριν μέρες ένα παλιό honda supra έξω απ' το σπίτι μου. Τέσπα, πέρασα την πίκρα μου γιατί είναι δεύτερη φορά που μου κλέβουν μηχανάκι σε διαφορετικά μέρη, στην όμορφη πόλη μας τον Βόλο. Οπότε enough is enough και πλέον κοιτάζω για σκούτερ μεριά αλλά χαζεύοντας κάτι sym scooter έπεσε το μάτι μου στην υπέροχη κατά τ άλλα εμφάνιση της εν λόγω μηχανής Daytona Must 125.

Να διευκρινίσω, κοντοζυγώνουν τα 40 σε λίγες μέρες και αφού έκανε φτερά το παπάκι σκέφτομαι μήπως να κοιτούσα και για  μικρή μηχανή(όνειρο ετών) ;;;

Λοιπόν, έχω δίπλωμα απ το 1999 αλλά με κωδ.72, σημαίνει μέχρι 125cc. Πάντα ήμουν με παπάκια, σκούτερ δανεικά κλπ  αλλά όνειρο ήταν πάντα ένα στυλ scrambler μηχανής. Οπότε θέλω γνώμες για το συγκεκριμένο, ανέβηκα πάνω  και ήταν άνετο χωρίς να νιώθω την μηχανή βαριά και πατούσα κάτω κανονικά με ύψος 1.75, σούπερ δλδ. Την είδα σε κόκκινο χρώμα, αν και αγαπημένο χρώμα το κόκκινο, το μαύρο μου έκλεψε την καρδιά. Το θέμα μου είναι ποιο; Δεν έχω καβαλήσει ξανά μηχανή με συμπλέκτη, οδηγώ χρόνια αυτοκίνητο, οπότε δεν πιστεύω να με δυσκολέψει τόσο η μηχανή;  Την θέλω για την πόλη, βόλτες και για τις εξωτερικές εργασίες  στην δουλειά μου, να οδηγώ κάτι και να μ αρέσει βασικά. 

Τι γνώμη έχετε γενικά για Daytona και συγκεκριμένα εάν έχει κανείς το must, αν και καινούργια μηχανή, είπα μήπως την έχει κανείς. Την συγκεκριμένη μηχανή την διάλεξα γιατί θέλω να είναι οικονομική, θα πέσει δόσεις και να μην ξεπεράσω τα 2.5 χιλ με τίποτα. Αλλά εντάξει από εικόνα τα σπάει για μένα.

υ.γ. κοίταξα και το gemini scrambler 125 μου φάνηκε λίγο πιο μεγάλη μηχανή, πιο μακριά το τιμόνι και φοβήθηκα μήπως είναι κουραστική για καθημερινή χρήση.

υ.γ.2: μπορείς να την πάρεις για μικρές αποστάσεις τύπου Βόλος - Λάρισα; είναι safe ή θεωρείται ότι είναι μόνο μηχανή πόλης;

Τροποποιήθηκε από τον Ζαφείρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Πάπια Πεκίνου (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Το  θεμα του συμπλεκτη μην το σκεφτεσαι , δεν ειναι τίποτα .Αν σου αρέσει να το πάρεις , ένα απλό αερόψυκτο μηχανάκι ειναι . Απλά να έχεις υπόψην ότι στο γκάζι δεν θα καταλάβεις ιδιαίτερη διαφορά σς σχέση με το supra και επείσης (κατά τη γνώμη μου) μην παιρνεις τις τοις μετρητοίς τα περι συνεργασίας με την Suzuki.

Γενικα τα daytona ειναι κινεζικα , τα παπια ειναι της dayang και τα υπολοιπα απο αλλε εταιριες. 

Τα παπια για κινεζικα θεωρουνται οκ , τα υπολοιπα δε γνωριζω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Χαχα κοίτα που έκαναν copy-paste και το Scrambler.

Για τα ανταλλακτικά το μόνο σίγουρο είναι οτι το μοτεράκι αυτό της σουζουκι το φοράνε πολλά κινέζικα, ανταλλακτικα έχει παντου ή original κινέζικα ή και Suzuki, αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω. Τα υπόλοιπα γύρω-γύρω, ποιός ξέρει.

Και το βασικότερο. Αυτό το μηχανάκι κανένας κλέφτης που σέβεται τη δουλειά του δε θα ασχοληθεί μαζί του.

Σωστά λέει ο απο πάνω οτι πάει όσο περίπου ένα παπί. Τουλαχιστον έχει 5 ταχύτητες

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήπως φοράνε αντίγραφο του GN κινητήρα, όχι τον ίδιο. Αυτό κάνουν οι Κινέζοι συνήθως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To Must φοράει dr125 και το Gemini φοραει Honda CG125 με τα ωστήρια.. Ειναι licencced ,τουλάχιστον το Suzuki που το εχω ψάξει είναι ακριβώς ίδιο.

Τα περισσοτερα κινέζικα αυτύς τους 2 φορανε.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και ξαναλέω, φοράνε ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των κινητήρων αυτών, που φτιάχνουν οι κινέζοι μόνοι τους.

Δεν πάνε στην Suzuki και στην Honda και αγοράζουν τόσους κινητήρες από αυτούς.

Ειδικά η Honda (μοτό) φημίζεται ότι ΔΕΝ δίνει κινητήρες της σε άλλους κατασκευαστές. Μόνο μια φορά έδωσε σε άλλον κατασκευαστή, κι αυτό ήταν ''επιστροφή δανείου'' από εταιρία που την είχε βοηθήσει πολύ παλιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Licensed copy. Αυτό είπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν χρειάζεται license να αντιγράψεις κάτι που είναι τόσο παλιό που έχουν λήξει τα δικαιώματα των πατεντών του, και επιπλέον, είσαι στο κινέζικο δίκαιο, που δεν σέβεται και πολύ την πνευματική ιδιοκτησία.

Οι κινητήρες αυτοί είναι κινέζικα αντίγραφα. Αυτή είναι η σωστή φράση που αποδίδει το σωστό νόημα.

Οι φράσεις ''φοράει κινητήρα τάδε'' είναι ΨΕΥΔΕΙΣ σαν νόημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Την 18/5/2019 at 0:11 ΜΜ, το μέλος Ζαφείρα έγραψε:

Οπότε θέλω γνώμες για το συγκεκριμένο, ανέβηκα πάνω  και ήταν άνετο χωρίς να νιώθω την μηχανή βαριά και πατούσα κάτω κανονικά με ύψος 1.75, σούπερ δλδ.

υ.γ.2: μπορείς να την πάρεις για μικρές αποστάσεις τύπου Βόλος - Λάρισα; είναι safe ή θεωρείται ότι είναι μόνο μηχανή πόλης;

Ανεβηκες στατικά ή την οδηγησες ?

Υπάρχει χαοτικη διαφορά μεταξυ τους, ωστε να δεις αν κουμπώνεις πάνω της.

Βόλο-Λάρισα κι ακόμη παραπανω, δεν θα'χεις πρόβλημα. Πάει μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Supra KTM (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Ανεβηκες στατικά ή την οδηγησες ?

Υπάρχει χαοτικη διαφορά μεταξυ τους, ωστε να δεις αν κουμπώνεις πάνω της.

Βόλο-Λάρισα κι ακόμη παραπανω, δεν θα'χεις πρόβλημα. Πάει μια χαρά.

όχι, όχι απλά ανέβηκα πάνω της να νιώσω βάρος κλπ δεν την οδήγησα. Απλά μια ματιά έριξα. Μου άρεσε και την πρόσεξα.

Τώρα όσον αφορά για τους κλέφτες, δεν ξέρω τι επιλέγουν. Το δικό μου τελικά βρέθηκε χθες σε άθλια κατάσταση και σκέφτομαι εάν αξίζει να το φτιάξω ή να πάω κατευθείαν στο must που απ ότι διάβασα εδώ, δεν σας πολυ αρέσει. Ουσιαστικά ο πωλητής μου είπε παραμύθι, όταν μου αναφέρει  ότι φοράει μηχανή της suzuki;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πώς κατάλαβες οτι δε μας αρέσει. Για τα λεφτά του μια χαρά ειναι. Είναι κι όμορφο. Σίγουρα ξεχωρίζει απο τα παπάκια του σωρού, απο εμφάνιση. Το σχόλιο για τους κλέφτες είναι οτι δεν έχει τιμή μεταπώλησης, ως κινέζικο, αλλά τί σε νοιάζει αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Supra KTM (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα δω τελικά τι θα κάνω, ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Προφανώς κατάλαβα λάθος, νόμιζα ότι επειδή είναι κινέζικο δεν αξίζει. Αλλά ναι οκ η τιμή του είναι πολύ καλή. Έχω να πάω ένα συνεργείο πρώτα το supra μου να δω εάν αξίζει να το φτιάξω ή να πάω προς το must.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα