Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
iggy13

Είναι τα γνήσια και αν ναι πως το καταλαβαίνω?

24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Yamaha R6 YZF Yamaha Yamaha R6 YZF (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα με άσχημα νέα αφού με τράκαραν εν κινήσει από πίσω με αποτέλεσμα ζημιά στα πλαστικά περί τα 2000 ευρώ τα οποιο πόσο θα καλυφθεί από την ασφάλεια μετά από δήλωση που μου έκαναν....κ εδώ ξεκινάει το θέμα...πάνω στο στρες και τον πανικό που με έπιασε (μετά από μισή ώρα από την πτώση άρχισε να ανεβαίνει η αδρεναλίνη)φώναξα την οδική να πάει την μηχανή σε μάστορα που εμπιστευομουν αλλά τελικά είχε πουλήσει την επιχείρηση με αποτέλεσμα να μιλάω με άλλον που κ τον εμπιστευτικα να μου φτιάξει την ζημιά.μετα από ένα μήνα που η μηχανή ήταν στο μαγαζί του κ με δικαιολογία ότι δεν έχει πάρει κοστολογιο γιατί η γιαμαχα αλλάζει τους καταλόγους κ με μια περίεργη πρόταση αν την πουλάω την μηχανή και να κοιτάξει μήπως βρει προσφορά να την πουλήσω...φτάσαμε προχτές να μου βγάλει το κοστολογιο....κοντά 2100 .το θέμα είναι ότι μετά από όλα αυτά έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη κ αυτό που με τρώει είναι πως θα πιστοποιησω ότι θα βάλει τα γνήσια επάνω πλαστικά που μου είπε θα τα παραγγείλει από γνωστό αντιπρόσωπο στην Αθήνα και δεν θα κόψει απλά ένα τιμολόγιο θα πληρώσει τον ΦΠΑ κ θα μου βαλει ιμιτασιον η μεταχειρισμένα?περιμένω γνώμες η τυχόν ιδέες.τα λεφτά θα τα πληρώσω εγώ κ μετά θα τα πάρω από την ασφάλεια....η μηχανή είναι r6  του 11

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Περίμενε να το πάρουμε λίγο ανάποδα. Ο πραγματογνώμονας ενέκρινε το ποσό; 

Από τα πλαστικά ζητά τις συσκευασίες. Επίσης τα καινούργια δεν έχουν αυτοκόλλητα. Αν δεις σημάδια από αυτοκόλλητα είναι παλιά. 

Τα ιμιτασιον νομίζω, είναι αβαφα. Του ΤΤ που είχαν αγοραστεί γνήσια ήταν έτοιμα βαμμένα από το εργοστάσιο.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

να συγκρινεις τα παλια πλαστικα που θα βγαλεις με τα καινουρια αν εχουν τον ιδιο κωδικο ανταλλακτικου χτυπημενο και στο ιδιο σημειο

δεν ειμαι σιγουρος αλλα υποθετω τα ιμιτασιον δεν πρεπει να γραφουν ιδιο κωδικο και μαλιστα στο ιδιο σημειο

συνηθως ο κωδικος αυτος ειναι σε καποιο κρυφο σημειο του πλαστικου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να το κάνω αλλά μετα η ζημιά θα έχει γίνει κ άντε να βγάλω άκρη.

πριν 25 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Περίμενε να το πάρουμε λίγο ανάποδα. Ο πραγματογνώμονας ενέκρινε το ποσό; 

Από τα πλαστικά ζητά τις συσκευασίες. Επίσης τα καινούργια δεν έχουν αυτοκόλλητα. Αν δεις σημάδια από αυτοκόλλητα είναι παλιά. 

Τα ιμιτασιον νομίζω, είναι αβαφα. Του ΤΤ που είχαν αγοραστεί γνήσια ήταν έτοιμα βαμμένα από το εργοστάσιο.

Ας το πάρουμε ανάποδα ο πραγματογνώμονας ενέκρινε τα υλικά προς αντικατάσταση κ έδωσε το οκ στον μηχανικό να πάρει προσφορά.νομιζω το ποσό εγκρίθηκε αλλά οκ αυτό διαπιστώνεται με τηλ στην ασφαλιστική.εγω φοβάμαι για μεταχειρισμένα βαμμένα η ημητασιον άλλωστε όλα παραγγελία θα γίνουν από ολλανδια οπότε θα αργήσει η δουλειά κ μπορεί αυτός να βάψει στον χρόνο αυτό τα ημητασιον με την δικαιολογία αργεί η παραγγελία.κ τις συσκευασίες οκ να τις ζητήσω πάλι όμως δεν μπορεί να κάνει πουστια κ να κρατήσει αυτός τα γνήσια να τα πουλήσει?άλλωστε λεφτά εγώ θα του δίνω λέω εγώ τωρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που είσαι καχύποπτος με τον συγκεκριμένο; Αν ήθελε να σε εξαπατήσει, δεν θα αργούσε να δώσει προσφορά. Θα σου έβαζε αμέσως ιμιτασιον.

Ο λόγος που σε ρώτησα για πραγματογνώμονα είναι ότι το ποσό να μην εγκριθεί και να πας αναγκαστικά σε άλλες λύσεις ή να κινηθείς αλλιώς για να κάνεις τη δουλειά όπως θέλεις. 

Αν έχεις τηλέφωνα του παλιού μάστορα που εμπιστεύεσαι, δοκίμασε να μιλήσεις και μαζί του για τον νέο ιδιοκτήτη.

Καλά ξεμπερδεματα και από εδώ και πέρα απεφτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πήγαινε πάρε εσύ από την αντιπροσωπεία (ή όπου αλλού θα τα προμηθευτείς) τα πράγματα.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι αλλά δεν θα πάρει τιμή συνεργείου. Ίσως να του βγει πιο ακριβά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που είσαι καχύποπτος με τον συγκεκριμένο; Αν ήθελε να σε εξαπατήσει, δεν θα αργούσε να δώσει προσφορά. Θα σου έβαζε αμέσως ιμιτασιον.

Ο λόγος που σε ρώτησα για πραγματογνώμονα είναι ότι το ποσό να μην εγκριθεί και να πας αναγκαστικά σε άλλες λύσεις ή να κινηθείς αλλιώς για να κάνεις τη δουλειά όπως θέλεις. 

Αν έχεις τηλέφωνα του παλιού μάστορα που εμπιστεύεσαι, δοκίμασε να μιλήσεις και μαζί του για τον νέο ιδιοκτήτη.

Καλά ξεμπερδεματα και από εδώ και πέρα απεφτος.

Φίλε τον παλιό μάστορα θέλω κ εγώ να βρω να του μιλήσω το ποσό  λογικά έχει εγκριθεί ολόκληρο  από εκεί κ πέρα άργησε αρκετά να πάρει προσφορά  και συν της άλλοις κάτι θεωρίες να πάρεις ένα ποσό από την ασφαλιστική και ένα ποσό από εμένα για ανταλακτικα αν θες να την πουλήσεις η να δω μήπως βρω προσφορά να την πουλήσεις αν θες μου βρωμάει λιγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Ναι αλλά δεν θα πάρει τιμή συνεργείου. Ίσως να του βγει πιο ακριβά.

Ως μιλημένος απο το συνεργείο θα πάει. Την παραλαβή θα κάνει, στην λίστα των πραγμάτων και των προμηθευτών, της προσφοράς.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή μου προτείνετε να πάρω την προσφορά κ να πάω να τα πάρω μόνος μου?και πάλι παραγγελία θα γίνουν δεν παραλαμβάνω αμέσως και πρέπει να δώσω το 30 τοις εκατό προκαταβολα

Τροποποιήθηκε από τον iggy13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Αρχίζω να πιστεύω οτι είσαι υπερβολικός.θα σου δείξει τιμολόγια συσκευασιες ανταλλακτικων θα δεις κωδικούς ανταλλακτικών και φοβάσαι οτι μπορεί τα βράδια να κάθεται να βάφει τα ιμιτασιον πλαστικα....εεεε αγγίζει τα όρια της συνομοσιολογιας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος iggy13 έγραψε:

Δηλαδή μου προτείνετε να πάρω την προσφορά κ να πάω να τα πάρω μόνος μου?και πάλι παραγγελία θα γίνουν δεν παραλαμβάνω αμέσως και πρέπει να δώσω το 30 τοις εκατό προκαταβολα

Γιατί, τώρα την προκαταβολή, θα την βάλει το συνεργείο;

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tryin έγραψε:

Αρχίζω να πιστεύω οτι είσαι υπερβολικός.θα σου δείξει τιμολόγια συσκευασιες ανταλλακτικων θα δεις κωδικούς ανταλλακτικών και φοβάσαι οτι μπορεί τα βράδια να κάθεται να βάφει τα ιμιτασιον πλαστικα....εεεε αγγίζει τα όρια της συνομωσιολογιας

Το αυτό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την προκαταβολή πρέπει να την δώσω για να γίνει η παραγγελία από την αντιπροσωπεία.τις συσκευασίες θα τις ζητήσω όσο για την συνομοσιολογια κ την υπερβολή μιλάμε για  ένα ποσό αρκετά μεγάλο και δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα τα μάτια μου κάθε μέρα βλέπουν πολλά .άλλωστε την δουλειά μου θέλω να κάνω οπότε όλες οι γνώμες είναι χρήσιμες κ βοηθούν κ ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

αν εισαι λιγο εμπειρος και αν εχουν δει τα ματια σου πολλα, οπως λες, τα καταλαβαινεις με την μια τα ιμιτασιον πλαστικα απο τα οριτζιναλ...

οπως σου ειπαν, κοιτας κωδικους, εννοειται παιρνεις τα παλια/σπασμενα πισω (γιατι και αυτα κοστιζουν καθοσον κολλιουνται, βαφονται και ξαναμονταρονται) και κρατας και τιμολογια, αποδειξεις που λεει με σαφηνεια τα πραγματα και την εργασια που εκανε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε μου δεν ξέρω αν εσύ μπορείς κ έχεις τον χρόνο να είσαι πάνω από το κεφάλι του μάστορα εγώ προφανώς για να ψάχνω λύση δεν μπορώ να είμαι λόγω φόρτου εργασίας θα τα ζητήσω πίσω τα παλιά πλαστικά εννοείται απλά θα του πω να είμαι εκεί όταν θα ξεκινήσει την δουλειά να δω τις συσκευασίες κτλπ το κακο είναι ότι μπορεί να βρίσκομαι εκτός Ελλάδας οπότε γι'αυτό κ όλη αυτή η αναστατωση

Τροποποιήθηκε από τον iggy13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

μου φαινεται οτι φασκεις και αντιφασκεις...

αρχικα λες "δεν ξέρω αν εσύ μπορείς κ έχεις τον χρόνο να είσαι πάνω από το κεφάλι του μάστορα εγώ προφανώς για να ψάχνω λύση δεν μπορώ να είμαι λόγω φόρτου εργασίας"..

μετα λες "απλά θα του πω να είμαι εκεί όταν θα ξεκινήσει την δουλειά"

και στο ιδιο μηνυμα λες "μπορεί να βρίσκομαι εκτός Ελλάδας οπότε γι'αυτό κ όλη αυτή η αναστατωση"...

αρχικα κανενας δεν σου ειπε να εισαι πανω απο το κεφαλι του μαστορα...

αλλα οταν και εφοσον παραλαβεις το μηχανακι με τα καινουργια πλαστικα, τα παλια ΚΑΙ το τιμολογιο μπορεις να τα ελεγξεις επιτοπου και να το "κυνηγησεις" αν και εφοσον εχει παιξει πουστια...

αν εισαι εκτος Ελλαδας μπορεις να στειλεις εναν φιλο σου να τα δει...

αλλα κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να εισαι τοσο καταστροφολογος...5 πλαστικα ειναι...ουτε πιστονια ειναι, ουτε εγκεφαλος, ουτε αναρτησεις, ουτε πλαισιο, ουτε κατι πραγματικα σοβαρο και δομικο στοιχειο του μηχανακιου ειναι...

απο την στιγμη που τα πληρωνει και η ασφαλιστικη, ουτε εσυ χανεις, ουτε αυτος εχει να κερδισει ουσιαστικα κατι...δλδ σιγα τα λαχανα...

δεν μπορουμε να ειμαστε τοσο καχυποπτοι με ολους...και σημειωτεον στα λεει αυτα καποιος που θεωρει το 99% των συνεργειαδων κλεφτες και απατεωνες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι 2000 φίλε κ σου ξαναλέω γιατί μάλλον δεν κατάλαβες για σένα μπορεί να είναι μια τσίχλα στο περίπτερο για μένα είναι ένα μηνιατικο.τεσπα όταν πληρώνεις κάτι θες να είσαι σίγουρος 100 τοις εκατό και αν θεωρείς τους συνεργειαδες κλέφτες  τότε θα ξέρεις ότι αυτά τα περιστατικά είναι τα καλύτερα τους για να τσεπωσουν χρήμα.ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον κ την γνώμη σου όλα είναι χρήσιμα για μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

παραγγειλε  τα  πλαστικα εσυ   κατευθειαν  απο  την  αντιπροσωπια  ,  ετσι και αλλιως η  ασφαλεια θα  τα πληρωσει ,  αν  η ασφαλεια εχει  εγκρινει  αλλαγη πλαστικων  δε ν εχεις   να  φοβ ασαι  τιποτε  ,   αν  δεν   εχεις  το χρονο  πηγαινε το κατευθειαν   στην αντιπροσωπεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300 (300cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος nikolai έγραψε:

παραγγειλε  τα  πλαστικα εσυ   κατευθειαν  απο  την  αντιπροσωπια  ,  ετσι και αλλιως η  ασφαλεια θα  τα πληρωσει ,  αν  η ασφαλεια εχει  εγκρινει  αλλαγη πλαστικων  δε ν εχεις   να  φοβ ασαι  τιποτε  ,   αν  δεν   εχεις  το χρονο  πηγαινε το κατευθειαν   στην αντιπροσωπεια

Αυτό!

Δε νομίζω η ασφαλιστική να αποζημιώνει με τιμές συνεργείου!

Παίρνεις τις αποδείξεις απο την αντιπροσωπεία και τις καταθέτεις στην ασφαλιστική. Ρώτα τους κιόλας να είσαι σίγουρος.

Και ο μάστορας σου κόβει απόδειξη για την τοποθέτηση για να τα ζητήσεις και αυτά.

Πάντως αν δε νιώθεις άνετα με το συνεργείο πήγαινε αλλού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Πραγματογνωμονας απο την ασφαλιστικη σου περασε να κανει εκτιμηση της ζημιας?

Τα ανταλλακτικα δεν αποζημιωνονται στην πληρη αξια τους αν το μηχανακι ειναι 8 ετων , αλλα το 70% συνηθως της τιμης τους ή και λιγοτερο (αυτη ειναι πρακτικη που ακολουθειται στα αυτοκινητα, οπου σου λεει παρε λιγοτερα λεφτα γιατι ειναι παλιο και βαλε ιμιτασιον αλλιως βαλε τα εξτρα φραγκα για καινουρια-στα αυτοκινητα ομως υπαρχουν καλα ιμιτασιον και φτηνα, στα μηχανακια οχι)... Δυστυχως και τα δικαστηρια δεχονται αυτη την απομειωση της αξιας των ανταλλακτικων...

Η ασφαλιστικη θα σου αποζημιωσει οτι βγαλει ο πραγματογνωμονας.

Και τα χρηματα γυρευε ποτε θα τα παρεις.

Καλωσηρθες στη σκατιλα των ελληνικων ασφαλιστικων εταιρειων (παθων προσφατα και εγω)

Τροποποιήθηκε από τον furious99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Την 18/5/2019 at 0:48 ΜΜ, το μέλος furious99 έγραψε:

Καλωσηρθες στη σκατιλα των ελληνικων ασφαλιστικων εταιρειων (παθων προσφατα και εγω)

Συμφωνώ και επαυξάνω. Off topic μεν, χρήσιμο δε προς γνώση και συμμόρφωση. 

Φίλος με smart, πέφτει πίσω του μπάρμπας 75+ χρονών με αγροτικό και το smart πέφτει στον μπροστά. Ο μπάρμπας βγαίνει έξω "μάγκες χτυπήσατε? "

"όχι" λένε και οι 2 οδηγοί των άλλων οχημάτων και ο θεούλης-μπαρμπούλης λέει "επειδή είμαι ανασφάλιστος και αφού δε χτύπησε κανείς σας, φεύγω"

Βρε αμάν, βρε ζαμάν, φεύγει. Φωτογραφίες κι όλα τα σχετικά υπάρχουν, έρχεται η τροχαία, καταγράφει το συμβάν το ίδιο και οι ασφάλειες. Ο smart ενημερώνεται "προσωρινά και τηλεφωνικά" από τον ασφαλιστή του ότι δεν υπάρχει θέμα καθώς έχει την κάλυψη για αποζημίωση από ανασφάλιστο όχημα. 

2 ημέρες μετά του λένε ότι πρέπει να πλερώσει τα πάντα από την τσέπη του γιατί δεν έχουν υπογραφή από τον τύπο που τον χτύπησε για αποδοχή υπαιτιότητας. Τους εξηγεί ότι πήρε το αυτοκίνητο κι έφυγε κι η απάντηση ήταν "έπρεπε να τον κρατήσεις εκεί, να μη φύγει". Και φυσικά πληρώνει τον μπροστά του, έτσι?

Τέσπα, για το on topic θεωρώ ότι πρέπει να έχεις αποσαφηνίσει τα πάντα με την ασφαλιστική του υπαίτιου για να μη βρεθείς προς εκλπήξεων. Συχνά-πυκνά οι ασφαλιστικές πατάνε στα ψιλά γράμματα και μετά τρέχεις και δε φτάνεις. Πχ τα πλαστικά πρέπει σαφώς να λείπουν κομμάτια για σου πληρώσουν-δικαιολογήσουν καινούργια κι όχι επισκευή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος hayabusas έγραψε:

Πχ τα πλαστικά πρέπει σαφώς να λείπουν κομμάτια για σου πληρώσουν-δικαιολογήσουν καινούργια κι όχι επισκευή. 

Ούτε αυτό παίζει, παθών εγώ πριν ενάμιση μήνα.

Μου έλειπαν κομμάτια από το μπροστινό φτερό και η ασφαλιστική δικαιολογούσε:

1. επισκευή, που ήταν αδύνατον να γίνει

2. αγορά μεταχειρισμένου, δεν βρήκα.

3. ιμιτασιόν, όπως και έγινε.

Αν έπαιρνα καινούργιο φτερό θα είχε τσεκούρι 30%

ΥΓ μαμά φτερό 160€ και αναμονή 2 μήνες, τσιν-τσαν-τσον 18€ βαμμένο με τα μεταφορικά και αναμονή 1 μήνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντα μα παντα πληρωστε και νομικη προστασια με την ασφαλεια. Επειδη υπαρχουν πολλες τετοιες φασεις με ανασφαλιστα , αλλα και διαφοροι το παιζουν μαγκες και κανουν αρνητικη δηλωση. Οποτε τους κυνηγατε χωρις να επιβαρυνεστε με εξοδα δικηγορου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος klab έγραψε:

Ούτε αυτό παίζει, παθών εγώ πριν ενάμιση μήνα.

Μου έλειπαν κομμάτια από το μπροστινό φτερό και η ασφαλιστική δικαιολογούσε:

Οι ασφάλειες αυτό που κοιτάνε ΑΣΥΖΗΤΗΤΊ είναι η μείωση της δαπάνης και, έχοντας ως δεδομενο ότι οι εμπλεκόμενοι θέλουν να ξεμπερδεύουν, εννοείται ότι δε θα προτείνουν/αποδεχτούν τα καινούργια. Σε αυτήν την περίπτωση δικαστήρια κι έχει ο Θεός.....  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this