houx

Προτεινόμενες μηχανές για αρχάριο.

23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα σας.

Το forum μου το πρότεινε φίλος, όπου δυστυχώς για κάποιους λόγους δεν μπορώ να τον συμβουλευτώ άμεσα.

θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μηχανή, έχω στην κατοχή μου δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά, ωστόσο η εμπειρία μου είναι σχετικά ελλιπής.

Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, οι μηχανές όπου έχω οδηγήσει (και αυτές για μικρό χρονικό διάστημα) είναι XT660X,Aprilia Dorsoduro 750,Z750.

Με την Z750 είχα κάνει και ένα μικρό ταξίδι (150χιλ.) όπου μου φάνηκε σχετικά οκ σαν ταξίδι και είναι η μόνη μηχανή που έχω κάνει ταξίδι.

Θα ήθελα την μηχανή ώστε να πηγαίνω στην δουλειά μου, όπου είναι 6 χιλιόμετρα πάνε - έλα περίπου (μέσα στην πόλη με κίνηση ) έως τον χώρο εργασίας μου. Επίσης στην δουλειά μου συχνά γίνονται υποχρεωτικά σεμινάρια σε άλλες πόλεις (1 - 2 φορές το 6μήνο) οπότε θα ήθελα να μπορώ να μεταφέρομαι με άνεση και εκεί. Τα ταξίδια είναι πάντα εντός Ελλάδος, ωστόσο θα μπορούσε να είναι σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις π.χ. Αθήνα - Καβάλα.

Η αλήθεια είναι πως έχω μια κάποια αδυναμία στα super motard, ωστόσο καταλαβαίνω πως δεν είναι πολύ πιθανών να καλύπτουν τις ανάγκες μου.

Οπότε λέω να "θυσιάσω" την εμφάνιση (που φυσικά είναι κάτι υποκειμενικό)  και να εντείνω την προσοχή μου σε μηχανές που καλύπτουν τις προϋποθέσεις για τις ανάγκες μου.

Προσπάθησα να ψάξω και να βρω κάποια μοντέλα που ενδεχομένως να είναι καλά για κάτι τέτοιο.

1. Honda CB600F
  2. Z750
  3. Kawasaki Versys 650

Ενδεχόμενος η έρευνα μου να είναι πολύ κακή :biggrin:

Το budget είναι από 2.500 έως 3.500 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Διόρθωση τίτλου: προτηνόμενες--> προτεινόμενες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες!

Η καθημερινή μετακίνηση των 6 χλμ συνολικά και μάλιστα εντός αστικού ιστού θα μπορούσε άνετα να γίνει και με παπί ή scooter. Επομένως η όποια επιλογή θα γίνει γι'αυτά τα 2 έως 4 ταξίδια ετησίως.Προτείνω να πάρεις μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα εκεί κοντά στα 600cc.

Το versys είναι μια λύση όπως και το er-6f.Έχω την αίσθηση ότι με λίγο παζάρι μπορεί να βρεις και κάποιο αξιοπρεπές vstrom με abs. Και το Bandit 650 αν σου αρέσουν τα 4κύλινδρα.

Αν σ'ενδιαφέρουν τα scooters, δες για Maxsym, Xciting, Beverly 350.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Με ένα "on off" δρόμου πχ versys έχεις την στάση σώματος και τα λάστιχα ενός super motard για να απολαύσεις λίγο παραπάνω οδήγηση. Εγώ προς τα κει θα πήγαινα. Εκτός αν απλά σου αρέσει η εμφάνιση των sm,οπότε πάω πάσο, με sm ταξίδι δεν κάνεις χωρίς άπειρες υποχωρήσεις και κούραση πάντως. Για commuting και ταξίδια το on off είναι μονόδρομος κατά την γνώμη μου. Versys, vstrom, tdm κλπ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 5/12/2019 at 10:14 ΜΜ, το μέλος efkola έγραψε:

Καλωσόρισες!

Η καθημερινή μετακίνηση των 6 χλμ συνολικά και μάλιστα εντός αστικού ιστού θα μπορούσε άνετα να γίνει και με παπί ή scooter. Επομένως η όποια επιλογή θα γίνει γι'αυτά τα 2 έως 4 ταξίδια ετησίως.Προτείνω να πάρεις μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα εκεί κοντά στα 600cc.

Το versys είναι μια λύση όπως και το er-6f.Έχω την αίσθηση ότι με λίγο παζάρι μπορεί να βρεις και κάποιο αξιοπρεπές vstrom με abs. Και το Bandit 650 αν σου αρέσουν τα 4κύλινδρα.

Αν σ'ενδιαφέρουν τα scooters, δες για Maxsym, Xciting, Beverly 350.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Έψαξα τις μηχανές όπου μου έχεις προτείνει και μου άρεσε ιδιαίτερα το er-6f. Μου φάνηκε αρκετά καλό, και μου άρεσε και σαν εμφάνιση πολύ. Επίσης είδα σχετικές συζητήσεις για τις επιδόσεις της μηχανής στο forum και οι περισσότεροι αναφέρουν ότι είναι ευχαριστημένη.

Την 5/13/2019 at 8:21 ΠΜ, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Με ένα "on off" δρόμου πχ versys έχεις την στάση σώματος και τα λάστιχα ενός super motard για να απολαύσεις λίγο παραπάνω οδήγηση. Εγώ προς τα κει θα πήγαινα. Εκτός αν απλά σου αρέσει η εμφάνιση των sm,οπότε πάω πάσο, με sm ταξίδι δεν κάνεις χωρίς άπειρες υποχωρήσεις και κούραση πάντως. Για commuting και ταξίδια το on off είναι μονόδρομος κατά την γνώμη μου. Versys, vstrom, tdm κλπ

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω λίγους ενδοιασμούς για το εάν ένα on off λόγο του βάρους του, θα μπορούσε να είναι άνετο μέσα στην κίνηση. Ωστόσο ίσως αυτή η ανησυχία μου να είναι λάθος δεδομένου ότι δεν έχω δοκιμάσει να οδηγήσω με ένα on off σε κίνηση.

Επίσης, έχω καταλήξει πως η μηχανή που θα αγοράσω είναι η er-6f. Με έχουν συμβουλέψει στις πρώτες μηχανές να αποφεύγω της καινούριες και να προτιμάω μεταχειρισμένες.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο (er-6f) θα πρέπει να αποφύγω κάποια συγκεκριμένη χρονολογία?

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος houx έγραψε:

Επίσης, έχω καταλήξει πως η μηχανή που θα αγοράσω είναι η er-6f. Με έχουν συμβουλέψει στις πρώτες μηχανές να αποφεύγω της καινούριες και να προτιμάω μεταχειρισμένες.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο (er-6f) θα πρέπει να αποφύγω κάποια συγκεκριμένη χρονολογία?

Ευχαριστώ.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι βγάζει αρκετά ακριβό πρόβλημα στις βαλβίδες αυτό το μοτέρ.Κάποιος κάτοχος ή κάποιος που γνωρίζει να με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Το μόνο που ξέρω είναι ότι βγάζει αρκετά ακριβό πρόβλημα στις βαλβίδες αυτό το μοτέρ.Κάποιος κάτοχος ή κάποιος που γνωρίζει να με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Εδώ είναι η απάντησ'η μου σε ένα παλαιότερο thread όπου πόσταρα τα 2 σχετικά threads που βρήκα γι'αυτό ακριβώς το πρόβλημα που λες

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 6 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Εδώ είναι η απάντησ'η μου σε ένα παλαιότερο thread όπου πόσταρα τα 2 σχετικά threads που βρήκα γι'αυτό ακριβώς το πρόβλημα που λες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια συμβουλή που μου έδωσε ένας φίλος.

Να ενοικιάζω μηχανές για μικρά ταξίδια που κάνω (1 - 2 μέρες) με τις μηχανές που είχα σκοπό να πάρω, και μέχρι να καταλήξω για το ποια μηχανή θέλω. Nα έχω ένα μικρό scooter για μέσα στην πόλη που σίγουρα θα κάνει για τις δουλειές μου.
Θα το εφαρμόσω αφού δεν έχω αρκετή εμπειρία, ωστόσο σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν στα παραπάνω θέματα, λέω να αποφύγω το συγκεκριμένο μοντέλο ( er-6f ) όπως επίσης και την μάρκα γενικά.

Λέω να ξεκινήσω με την Honda CB600F. Μου άρεσε αρκετά.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Τροποποιήθηκε από τον houx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

xj6 abs

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αφού μηχανή θες ρε συ,άσε τα σκούτερ.Υπάρχουν πολλές μηχανές να διαλέξεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 5/15/2019 at 9:38 ΜΜ, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Αφού μηχανή θες ρε συ,άσε τα σκούτερ.Υπάρχουν πολλές μηχανές να διαλέξεις.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Και θέλω άμεσα μηχανή.

Εχθές δανείστηκα την μηχανή ενός φίλου για το ΣΚ (yamaha FZ6 Fazer). Ο ίδιος την πουλάει είναι μοντέλο του 2004. Οπότε την πήρα για να την δοκιμάσω και αν μου αρέσει να την αγοράσω. Είναι πολύ ωραία μηχανή, μου άρεσε και σκέφτομαι να την πάρω. Το μόνο θέλω να δω τώρα, είναι να κάνω ένα μικρό ταξίδι το ΣΚ.

Επίσης, στην κίνηση μέσα στην πόλη είναι λίγο δύσκολη (ίσως να είναι και συνήθεια αυτό).

Εάν κάποιος, έχει κάποια εμπειρία ή γνώμη για το συγκεκριμένο μοντέλο, θα ήθελα να ακούσω.

Ευχαριστώ πολύ !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Ναι, είναι άβολα στην πόλη αυτά. Για all around, ΜΙΑ μηχανή για όλα, από τις επιλογές σου καλύτερο είναι το Versys. Ισως μαλιστα το 300 να είναι καλύτερο για σενα απο το μεγάλο, λόγω βάρους.

Νοίκιασε μερικα και δες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Στο δρόμο, λέμε πως ισχύει το << κοίτα εκεί που θες να πας >>. Έτσι και στην αγορά της μοτοσυκλέτας θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θες να κάνεις με το δίτροχο, να κοιτάξεις εκεί που "θες να πας" ΕΣΥ οδηγικά, ως χαρακτήρας και ως ιδιοσυγκρασία και να μην παρασυρθείς από απόψεις που έχουν την τάση να μηδενίζουν τα πάντα. Το μόνο που χρειάζεται στην πραγματικότητα να κάνουμε προκειμένου να επιλέξουμε το σωστό για εμάς όχημα είναι το να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Αγοράζοντας ένα FZ6 , ένα xj6 ή ένα Panigale δεν σε κάνει καλύτερο ή γρηγορότερο οδηγό από αυτόν που θα διαλέξει ένα σκούτερ ή ένα μικρό μοτοσυκλετάκι, το αντίθετο θα έλεγα. Αν γουστάρεις πραγματικά μια μηχανή, την αγοράζεις, ζεις με τα μειονεκτήματά της και είσαι ο πρώτος μάγκας. Το να πρέπει να βαφτίσουμε το FZ6 και το όποιο 4κ 600άρι καλή επιλογή για 6 χλμ στην κίνηση της πόλης νομίζω πως δεν οδηγεί κάπου. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Ναι, είναι άβολα στην πόλη αυτά. Για all around, ΜΙΑ μηχανή για όλα, από τις επιλογές σου καλύτερο είναι το Versys. Ισως μαλιστα το 300 να είναι καλύτερο για σενα απο το μεγάλο, λόγω βάρους.

Νοίκιασε μερικα και δες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Ενδεχομένως να καταλήξω εκεί.

Σκέφτομαι πολύ κάτι παρόμοιο με αυτό που μου προτείνεις.
Θα ήταν όμως καλή επιλογή για τα ταξίδια που θέλω να κάνω?

πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Στο δρόμο, λέμε πως ισχύει το << κοίτα εκεί που θες να πας >>. Έτσι και στην αγορά της μοτοσυκλέτας θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θες να κάνεις με το δίτροχο, να κοιτάξεις εκεί που "θες να πας" ΕΣΥ οδηγικά, ως χαρακτήρας και ως ιδιοσυγκρασία και να μην παρασυρθείς από απόψεις που έχουν την τάση να μηδενίζουν τα πάντα. Το μόνο που χρειάζεται στην πραγματικότητα να κάνουμε προκειμένου να επιλέξουμε το σωστό για εμάς όχημα είναι το να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Αγοράζοντας ένα FZ6 , ένα xj6 ή ένα Panigale δεν σε κάνει καλύτερο ή γρηγορότερο οδηγό από αυτόν που θα διαλέξει ένα σκούτερ ή ένα μικρό μοτοσυκλετάκι, το αντίθετο θα έλεγα. Αν γουστάρεις πραγματικά μια μηχανή, την αγοράζεις, ζεις με τα μειονεκτήματά της και είσαι ο πρώτος μάγκας. Το να πρέπει να βαφτίσουμε το FZ6 και το όποιο 4κ 600άρι καλή επιλογή για 6 χλμ στην κίνηση της πόλης νομίζω πως δεν οδηγεί κάπου. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο λόγος που ρωτάω στο forum εδώ, είναι γιατί όλοι οι γνωστοί μου. Μου προτείνουν "γρήγορες" μηχανές από την στιγμή που ξέρουν ότι δεν είμαι άνθρωπος που θέλει την ταχύτητα, επίσης απευθύνομαι εδώ γιατί ακριβώς βλέπω λογικές απαντήσεις (που δεν είναι σαν αυτές που έχω ακούσει μέχρι τώρα) και μου το σύστησε το forum άτομο που εκτιμάω πολύ .
Δεν ξέρω εάν έχω δώσει λάθος εντύπωση σχετικά με αυτό.
Ενδεχομένως, να είμαι λίγο υπερβολικός και αναποφάσιστος. Ωστόσο αυτό είναι καθαρά γιατί τα ταξίδια που θέλω να κάνω είναι κυρίως επαγγελματικά.
Ειλικρινά, εάν ήταν ανάγκη θα προτιμούσα να είχα μηχανή καθαρά για τα ταξίδια, και να πήγαινα στην δουλειά μου, με λεωφορείο ή μετρό.

Ωστόσο αυτό που λες, είναι πραγματικά το ποιο σωστό κριτήριο για να επιλέξει κάποιος μηχανή, και όπως είπα και στην αρχή μου αρέσουν τα  super motard, εάν γινόταν θα είχα πάρει Dorsoduro  που είναι και η μηχανή που πραγματικά μου αρέσει πολύ, και όπως είπες μπορώ να την δεχθώ με τα όποια ελαττώματα  !
Από την στιγμή που είναι και η δουλειά μου στην μέση όμως, δεν ξέρω εάν θα ήταν η καλή ιδέα.

Τροποποιήθηκε από τον houx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Με ενα άτομο το 300 παει όπου θες, σε ταχύτητες που θα ακολουθείς ανετα τη ροή κυκλοφοριας στην εθνική. Δικύλινδρο ειναι. Για λίγο πιο μεγάλο δες και το CB500X . βασικά νοικιασε τα και δες μόνος σου, αλλιώς κάνουμε κύκλους χωρις αποτελεσμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος houx έγραψε:

Θα ήταν όμως καλή επιλογή για τα ταξίδια που θέλω να κάνω?

Λίγα πράγματα για τα ταξίδια που θες να κάνεις ή για να το θέσω καλύτερα για τις πολύωρες μεταφορές από το Α στο Β που έχεις στα πλάνα σου. Έχοντας γράψει πάνω από 100κ ταξιδιωτικά χιλιόμετρα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε προβληματίζει σε αυτά είναι ο κυβισμός και η ιπποδύναμη της μηχανής. Εξ ορισμού αυτό που θες να κάνεις ΔΕΝ είναι άνετο και δεν μπορεί να γίνει κιόλας όποιο μοντέλο κι αν διαλέξεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις να βελτιώσεις την κατάσταση αυτή όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς. Θεωρώντας λοιπόν δεδομένο πως η ταχύτητά σου στις Ε.Ο θα βρίσκεται κοντά στα 120-130 χλμ ( άρα ψάχνεις κάτι που σε αυτά τα χλμ θα δουλεύει σχετικά άνετα ) , αυτά που θα πρέπει να κοιτάξεις προκειμένου να κουραστείς λιγότερο και με τυχαία σειρά είναι :

1) Ήχος - Πάρε κάτι αθόρυβο, χωρίς εξατμίσεις και χωρίς φασαρία στο εύρος στροφών που θα το δουλεύεις.

2) Ανεμοκάλυψη - Αφενός μειώνει δραματικά την βαβούρα του αέρα κι αφετέρου σε κρατάει καθαρό το καλοκαίρι και ζεστό το χειμώνα

3) Πρακτικότητα - Να μπορείς με λίγα ή και καθόλου χρήματα να μεταφέρεις 2-3 πράγματα που χρειάζεσαι. 

4) Φώτα, αν ταξιδεύεις βράδυ. 

Την κατανάλωση δεν την βάζω επίτηδες στο παιχνίδι διότι σε αυτά τα χλμ που θα κινείσαι οι αποκλίσεις θα είναι μικρές ό,τι κι αν επιλέξεις στο τέλος.  Με 1λτ/100χλμ διαφορά κανείς δεν σώθηκε στην τσέπη του.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Να προτείνω κάτι που στα μάτια μου φαίνεται λογικό? Με βάση τις ανάγκες του ανθρώπου πάντα...

Μήπως να έπαιρνες ένα σκούτερ μικρό, μεταχείρω, 4χρονο 125αρι+ για την πόλη και ένα μικρό οικονομικό αυτοκινητάκι για αυτα τα λίγα ταξίδια? Το σκούτερ θα σε φέρει στον κόσμο των δικύκλων. Θα σε κάνει να μάθεις (δε χάρντ γουέι) τι σημαίνει οδήγηση με χιλιάδες ζωντόβολα γύρω γύρω και εν τέλει θα καταλάβεις αν γουστάρεις ή όχι τη ζωή με δίκυκλο (κ τις παραξενιές της).

Το να σε σπρώξω χαλαρός στο να κάνεις 500χλμ με μοτοσυκλέτα και μέσο ρυθμό 120χλμ/ω στην εθνική (λόγω φόβου) δίπλα σε νταλίκες και λεωφορεία δε μου ακούγεται λογικό (αν δεν υπάρχει πολλή διάθεση και αγάπη στα δίκυκλα). Και ταξίδι που θα δεσμεύσει το κορμί σου να χτυπιέται επί 5 ώρες πάνω στην σέλα υπό βροχή ή αέρα ή ζέστη (που δε θα είναι καν ανεκτές αν ο εξοπλισμός σου ως αναβάτης δεν είναι τουλάχιστον στην περιοχή του χιλιάρικου).

Τουλάχιστον με το μικρό αμαξάκι θα φθάσεις χαλαρός, θα πίνεις το καφεδάκι σου,  μετά μουσικής, θα πάρεις και την κοπέλα σου μαζί κλπ κλπ.

Εν τέλει.

Για να σου πω τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα έκανα εγώ στη θέση σου. Θα έπαιρνα ένα σκούτερ 200cc. Για τις καθημερινές μου μετακινήσεις. Εναλλακτικά παπί αν καιγόμουν να αλλάζω ταχύτητες για να συνηθίσω στην ιδέα αν πάω σε μηχανή.

Και για αυτά τα λίγα ταξίδια Κτελ/τρένο. Τελεία.

Ωραία είναι αυτά που βλέπουμε στα περιοδικά με τους "είμαι σκληρός καριόλης μηχανόβιος και μόλις σταμάτησα να καπνίσω ένα στριφτό, στην άκρη του βράχου με θέα την λίμνη που κοκκινίζει από τον ήλιο που δύει".

Ω ναι.....

Μη φάμε....Έχει γλαρόσουπα.

Δεν είναι τόσο απλά. Και αν ο φόβος του αγνώστου (φόβος διαχείρισης του 2κυκλου) υπερισχύει της κ@βλας της οδήγησης,  η κούραση πακέτο με την απογοήτευση, θα σου χτυπήσει την πόρτα. Σύντομα

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

και μέσο ρυθμό 120χλμ/ω στην εθνική (λόγω φόβου)

Εγώ τυροκαυτερέ διαχειριστά με 130 gpsάτα έχω καταλήξει και ταξιδεύω. Από εκεί και πάνω όλα συμβαίνουν δυσανάλογα με τον χρόνο που κερδίζω στην πράξη. Κουράζομαι περισσότερο λόγω αυξημένης συγκέντρωσης αλλά και στάση σώματος όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα , καίω παραπάνω ( βενζίνη + λάδι :cry: ) , ξεφτιλίζω το λάστιχο , γαμιέμαι στο θόρυβο και γενικότερα καταλαβαίνει κανείς γιατί το GS1200 θα είναι πάντα καλύτερο τουριστικό από ένα Μουλτιστράντα :laugh::laugh:. Χρονικά δεν κερδίζω κάτι ιδιαίτερο γιατί θα χρειαστώ σίγουρα μεγαλύτερο χρόνο ξεκούρασης σε μια στάση αλλά και έξτρα ανεφοδιασμό όταν μιλάμε για 600+χλμ. Για όλα τα παραπάνω λοιπόν αποφεύγω την Ε.Ο όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε φάση προτιμώ χίλιες φορές να κάνω το Αθήνα Θεσσαλονίκη με το Forza παρά με το Ντουκ. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 39 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Εν τέλει.

Για να σου πω τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα έκανα εγώ στη θέση σου. Θα έπαιρνα ένα σκούτερ 200cc. Για τις καθημερινές μου μετακινήσεις. Εναλλακτικά παπί αν καιγόμουν να αλλάζω ταχύτητες για να συνηθίσω στην ιδέα αν πάω σε μηχανή.

Και για αυτά τα λίγα ταξίδια Κτελ/τρένο. Τελεία.

^^^^ Aυτο! 

Παρε ενα μικρο σκουτερ η παπι να κανεις τις δουλειες σου, ξεκινα σιγα σιγα μεγαλυτερες βολτες μεχρι Βουλιαγμενη, Αναβυσσο, δες αν σου αρεσει η αισθηση και αργοτερα πας σε κατι μεγαλυτερο. Αν παλι δεν σου αρεσει το μικρο θα πουληθει ευκολα και στα λεφτα που το πηρες. 

Το ταξιδι με μηχανη ειναι πολυ ωραιο αλλα ΔΕΝ ειναι ανετο. Κανει ζεστη η κρυο ( ακομα και στην ιδια διαδρομη ) εχει μυγακια , ταλαιπωρια στα διοδια, κλπ.  Ο εξοπλισμος κοστιζει αρκετα και περισσοτερο οσο πιο καλος ειναι και μετα απο καθε ταξιδι θελει καθαρισμα απο ολη την πανιδα που σκοτωθηκε πανω του. 
Με αμαξι εισαι με βερμουδα και φανελακι, μιλας πινεις, τρως κλπ κλπ. 

ΥΓ. Κυριε διαχειριστΑ μηπως θα μπορουσατε να κανετε κατι με το "προτηνομενες" του τιτλου?  Ποναει ο ματις :tooth::tooth: 
       Μερσω σας!  :_hi:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ήθελα να βάλω ένα "πρωτυννώμαινες" να γίνει σφαγή ρε κιερατά....αλλά έχε χάρη :tooth::tooth:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εγώ τυροκαυτερέ διαχειριστά με 130 gpsάτα έχω καταλήξει και ταξιδεύω. Από εκεί και πάνω όλα συμβαίνουν δυσανάλογα με τον χρόνο που κερδίζω στην πράξη. Κουράζομαι περισσότερο λόγω αυξημένης συγκέντρωσης αλλά και στάση σώματος όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα , καίω παραπάνω ( βενζίνη + λάδι :cry: ) , ξεφτιλίζω το λάστιχο , γαμιέμαι στο θόρυβο και γενικότερα καταλαβαίνει κανείς γιατί το GS1200 θα είναι πάντα καλύτερο τουριστικό από ένα Μουλτιστράντα :laugh::laugh:. Χρονικά δεν κερδίζω κάτι ιδιαίτερο γιατί θα χρειαστώ σίγουρα μεγαλύτερο χρόνο ξεκούρασης σε μια στάση αλλά και έξτρα ανεφοδιασμό όταν μιλάμε για 600+χλμ. Για όλα τα παραπάνω λοιπόν αποφεύγω την Ε.Ο όπως ο διάολος το λιβάνι.

Σε φάση προτιμώ χίλιες φορές να κάνω το Αθήνα Θεσσαλονίκη με το Forza παρά με το Ντουκ. 

Μια ζωή την έχουμε κι αν δε τη γλεντήσουμε...

Το ότι προτιμάς forza από MTS, είναι απολύτως κατανοητή επιλογή!! :tooth:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ta misa na me elege.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

• Ψήνομαι πάρα πολύ να σπαμάρουμε με τους κυρίους πιο πάνω, αλλά θα μιλήσω σοβαρά. @houx, μπορείς να γράψεις λίγο περισσότερα σχετικά με αυτά τα επαγγελματικά ταξίδια; Είναι πολυήμερα (δηλαδή θα πρέπει να κουβαλάς μπόλικα ρούχα) ;
  • Πρέπει να κουβαλάς εξοπλισμό; (λάπτοπ ή κάποια εργαλεία)
  • Συναντάς πελάτες; (πρέπει να εμφανίζεσαι κουστουμάτος)
  • Οι προορισμοι είναι σε πόλεις (οπότε μπορείς να κινηθείς με ΚΤΕΛ κλπ) ή σε κάθε ταξίδι πρέπει να γυρνάς από κατάστημα σε κατάστημα / χωριό σε χωριό;

Ακούγονται... κουτσομπολίστικες ερωτήσεις, αλλά μπορούν σε ένα βαθμό να κρίνουν κατά πόσο θα σε βολέψει μια μοτοσυκλέτα.

Επίσης έχουν αλλάξει τόσο τα πράγματα που είναι εφικτό να νοικιάζεις 'όποια' μοτοσυκλέτα θες πλέον;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα