Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
cineboy

Ποιό από τα πέντε;....Λάστιχα Hayabusa

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki HAYABUSA Suzuki HAYABUSA TURBO (1300 cc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας παιδιά....αυτές τις ημέρες είμαι σε αναζήτηση νέων ελαστικών Sport Turing γιά την μηχανή μου (Hayabusa) και μετά απο αρκετό ψάξιμο σκέφτομαι γιά τα εξής παρακάτω, με βασικό κριτήριο την ασφάλεια και όχι το πόσα χιλιόμετρα θα βγάλουν, αφού προτιμώ να αλλάζω πιό συχνά λάστιχα, απο το να αλλάζω μηχανή!!

Οι προτάσεις σας χρήσιμες γιά εμένα ανάμεσα στις πέντε σκέψεις μου, και φυσικά εαν έχετε και κάτι άλλο να μου προτείνετε,θα είναι καλοδεχούμενο.

Εχουμε και λέμε λοιπόν με τυχαία σειρά γραφής:

1) DUNLOP GP RACER D212

2) MICHELIN PILOT POWER 3

3) METZELER SPORTEC M7 RR

4) PIRELLI DIABLO CORSO III

5) BRIGESTONE S21

Σας ευχαριστώ πολύ BRIDGESTONE S21ETZALERMETZELER SPORTEC M7 RR 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!

1) Παντελώς ακατάλληλο λάστιχο για χρήση δρόμου σε Hayabusa κατά την γνώμη μου. Δεν θα δουλέψει σωστά γιατί είναι γόμα που προορίζεται για χρήση πίστας. Δεν είναι

2) Άθλιο λάστιχο. Ιδανικό για στίβο εμποδίων σε κατασκήνωση μαθητών.

3) και 5) Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά από ανθρώπους που ξέρουν να οδηγούν ακούω τα καλύτερα.

4) Τα φοράω ένα χρόνο. Παρόλο που ταξιδεύω πολύ σε εθνικές με μεγάλες ταχύτητες δεν έχουν γίνει τετράγωνα. Καλή απόδοση είχαν και στην πίστα, όταν πίεσα λίγο παραπάνω. Στο βρεγμένο δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και από την στιγμή που ζεσταθούν έχουν πολύ καλή πρόσφυση, όχι βέβαια σε δρόμο πόλης που είναι γυαλί αλλά σε μια αξιοπρεπή για τα ελληνικά δεδομένα άσφαλτο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 55 λεπτά, το μέλος cineboy έγραψε:

Γειά σας παιδιά....αυτές τις ημέρες είμαι σε αναζήτηση νέων ελαστικών Sport Turing γιά την μηχανή μου (Hayabusa) και μετά απο αρκετό ψάξιμο σκέφτομαι γιά τα εξής παρακάτω, με βασικό κριτήριο την ασφάλεια και όχι το πόσα χιλιόμετρα θα βγάλουν, αφού προτιμώ να αλλάζω πιό συχνά λάστιχα, απο το να αλλάζω μηχανή!!

Νομίζω είσαι λίίίίίίγο υπερβολικός. Αν εσύ φορέσεις γόμα και βγεις στην βροχή ή ξεκινήσεις τα φρένα μέσα στην στροφή στην πόλη και έχεις μια πτώση δεν θα φταίει το λάστιχο αλλά εσύ. Εδώ τα d212 λένε πως θέλουν αποκλειστικά κουβέρτες για να δουλέψουν σωστά, τι συζητάμε τώρα; Τα rosso3 λένε πως έχουν αρκετά σκληρό σκελετό οπότε ίσως ταιριάξουν καλύτερα στο ύφος του Μπούσα. Γενικότερα πιστεύω πως όλα τα πολιτικά λάστιχα είναι παραπάνω από καλά για εμάς τις κουλομαρίες και το μόνο που έχουμε να κάνουμε ως αγοραστές είναι την σωστή επιλογή για την χρήση που πραγματικά θα κάνουμε στο τέλος της ημέρας. Αν θες να μπαίνεις πατημένος στις ανοιχτές στροφές μια Ε.Ο, δεν βρίσκω πως δεν θα σε καλύψει ένα τουριστικό ελαστικό. Άρα ένα Angel GT είναι σαφέστατα καλύτερο από ένα D212 για την συγκεκριμένη χρήση. Δεν υπάρχει λάστιχο που θα είναι παντού και πάντα καλό. Στο ερώτημά σου τώρα, απάντηση δεν μπορεί να δοθεί. Σίγουρα θα έλεγα όχι D212 όχι επειδή δεν είναι λαστιχάρα αλλά επειδή είναι ακατάλληλο για εσένα, ή εσύ γι αυτό ή και τα δύο μαζί. Όλα τα άλλα θα είναι καλά λάστιχα με την μετρήσιμη διαφορά ανάμεσά τους να έχει να κάνει με την αίσθηση που αφήνουν στον καθένα μας ξεχωριστά και όχι με πραγματικούς αριθμούς. Για μένα δύο επιλογές έχεις. Α) Ξεκινάς με την σειρά και τα δοκιμάζεις ένα-ένα. Δυστυχώς δύσκολα να μάθεις χωρίς να πληρώσεις. Β) Βρίσκεις ένα άτομο που να είστε κοντά σε οδηγικό επίπεδο καθώς και σε στυλ οδήγησης και εμπιστεύεσαι τυφλά την επιλογή του. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Νομίζω ...τυφλά την επιλογή του. 

Amen brother! :cheers:

Οπως υπαρχουν καρφιτσωμενα θεματα στο φορουμ, αυτο θα επρεπε να ειναι καρφιτσωμενο σχολιο σε ολα τα λαστιχο-θεματα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

1 κ 2 θα τα εβγαζα απ τις επιλογες για τους λογους που αναφερθηκαν.

Το 3 νομιζω ειναι καλη επιλογη,το φορανε γνωστοι μου σε zx-12 κ busa και δεν εχω ακουσει παραπονα.

4 Δεν εχω εμπειρια,φιλος το φοραει σε mt-07 και του αρεσει αλλα δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει σε τοσο μεγαλο κ βαρυ μηχανακι οπως το δικο σου.

5 Το εχω δοκιμασει με πολυ καλες εντυπωσεις και ηταν ο λογος που εμπιστευθηκα το s22  (και η γνωμη ενος φιλου που τον εμπιστευομαι οδηγικα :whistling:)

Επισης πολλοι με τετοιου ειδους μηχανακια (busa,zx-12-14) φορανε τα s20 evo και δηλωνουν ευχαριστημενοι.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά γιά τα λόγια σας...το d212 απο λάθος copy paste  μπήκε...άλλο ήθελα να βάλω και άλλο έβαλα!!

Το Continetal Sport Atack 3  ήθελα να βάλω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το michelin pp3 προσωπικα μ'αρεσει (εχω αλλαξει 2-3 ζευγαρια σε ss). ιδιας κατηγοριας με το s21 και παρομοιο σε συμπεριφορα-αποδοση-χιλιομετρικη διαρκεια.

τα metzeler ειναι τουβλα. ταιριαζουν σε busa και λογικα θα σε καλυψουν αν δε στριβεις. αν στριβεις εστω και λιγο πας σε hypersport (s21-22, pp3).

conti attack 3=hypesport τα λεει η εταιρια. δεν εχω εικονα ομως...

rosso iii=hypersport επισης (ισως λιγο καλυτερο). pirelli=λαστιχαρας αλλα πολλα $$. το busa θα τα ξευτυλισει αμεσως, ιδιαιτερα αν βγαινεις εθνικη.

d212 τα ξεχνας, δε σου κανουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 26 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

το michelin pp3 προσωπικα μ'αρεσει (εχω αλλαξει 2-3 ζευγαρια σε ss). ιδιας κατηγοριας με το s21 και παρομοιο σε συμπεριφορα-αποδοση-χιλιομετρικη διαρκεια.

τα metzeler ειναι τουβλα. ταιριαζουν σε busa και λογικα θα σε καλυψουν αν δε στριβεις. αν στριβεις εστω και λιγο πας σε hypersport (s21-22, pp3).

conti attack 3=hypesport τα λεει η εταιρια. δεν εχω εικονα ομως...

rosso iii=hypersport επισης (ισως λιγο καλυτερο). pirelli=λαστιχαρας αλλα πολλα $$. το busa θα τα ξευτυλισει αμεσως, ιδιαιτερα αν βγαινεις εθνικη.

d212 τα ξεχνας, δε σου κανουν.

Σε ευχαριστώ φίλε μου...και στρίβω και εθνική πατάω.......άρα απο τις προτάσεις σου θα κοιτάξω το s22 & pp3 

Τροποποιήθηκε από τον cineboy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

αν τα περισσοτερα χλμ που γραφει η μηχανη ειναι οτιδηποτε ΕΚΤΟΣ απο πολη, που ετσι ειναι και το λογικο για ενα Busa, γιατι οχι ενα ζευγαρι sport touring?!

Ενα Ζευγαρι Angel οπως αναφερθηκε ή ενα ζευγαρι Roadsmart δεν θα εκανε?

Το λεω γιατι ειναι προς το βαρυ και πολυ δυνατο, οποτε πιστευω δεν θα εχει προβλημα με αυτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 1 ώρα, το μέλος peterpan έγραψε:

αν τα περισσοτερα χλμ που γραφει η μηχανη ειναι οτιδηποτε ΕΚΤΟΣ απο πολη, που ετσι ειναι και το λογικο για ενα Busa, γιατι οχι ενα ζευγαρι sport touring?!

Ενα Ζευγαρι Angel οπως αναφερθηκε ή ενα ζευγαρι Roadsmart δεν θα εκανε?

Το λεω γιατι ειναι προς το βαρυ και πολυ δυνατο, οποτε πιστευω δεν θα εχει προβλημα με αυτα

Τα Angel δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, αν και όπως έχω διαβάσει και ακούσει στέκονται σε βαριές μηχανές,με κύριο προορισμό τους μεγάλους δρόμους και αργούν κάπως να ζεσταθούν.Σκληρά στο κέντρο, και μαλακά στα πλάγια.Νομίζω ότι βγαίνουν και σε ST και GT 

Τροποποιήθηκε από τον cineboy
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Αν κινηθεις προς angel gt εχε το νου σου γιατι καπου πηρε το ματι μου οτι εχουν βγει τα 2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Αν κινηθεις προς angel gt εχε το νου σου γιατι καπου πηρε το ματι μου οτι εχουν βγει τα 2.

Πράγματι...ισχύει...https://gr.mynetmoto.com/shop.cfm/pirelli/angel gt ii/μοτοσυκλέτα-λάστιχα.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this