Akron

Naked 300-400cc για πρώτη μηχανή

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ 300αρι πήρα και μέχρι τώρα το έχω χαρεί όσο καμία άλλη μηχανή μέσα στην πόλη.

Αν ήθελα μεικτή χρήση (με Α2) θα πήγαινα σε δικύλινδρο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 25/4/2019 at 2:46 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

ΕΓΩ, θα ...

Την 26/4/2019 at 2:58 ΜΜ, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Να κάνω μια ερώτηση; Αν το παιδί δεν έχει ...

Δίνω μια συμβουλή ''κάνε όπως εγώ, αν είσαι σαν εγώ''. Αν είσαι, για λάμπα στο σαλόνι φωνάζω ηλεκτρολόγο, ε, μην κάνεις την συμβουλή μου.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X DCT (745cc) Caberg Droid

πριν 38 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αν είσαι, για λάμπα στο σαλόνι φωνάζω ηλεκτρολόγο, ε, μην κάνεις την συμβουλή μου.

Η απόσταση από τη λάμπα στο σαλόνι μέχρι το "αγοράζω μηχανή 20ετίας γιατί θέλω να βγάλει προβλήματα για να μάθω να τα φτιάχνω και μετακομίζω κιόλας για να βολεύει ο χώρος" είναι τόσο μεγάλη, που αν την έκανα με το CB1 θα μου έμενε στο χέρι 3-4 φορές μάστορα. Δεν αναφέρω καν το χρόνο που έχει ή δεν έχει ο καθένας. Anyway, ωραίος και μαγκιά σου που το γουστάρεις, αλλά νομίζω φεύγουμε πολύ μακριά από το αρχικό θέμα.

Επιστροφή στη συζήτηση και ερώτηση πριν επιστρέψω στη συμπρωτεύουσα από τις διακοπές και πάω να δω κι από κοντά...

Η CB500F στην αγγελία κάνει 4300 και έχει σχεδόν 35,000 χιλιόμετρα στην πλάτη. Η ίδια αντιπροσωπεία πουλάει καινούρια CB500F ABS σχεδίασης '17 στα 5800 με ενα ~500άρικο "δώρα" που υποθέτω είναι τίποτα μπότες, τζάκετ κλπ. Λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι αυτά θα τα αγοράσω έτσι κι αλλιώς, μιλάμε για τελική διαφορά στην τιμή γύρω στο χιλιάρικο. Αξίζουν τα 35,000 χιλιόμετρα ένα χιλιάρικο;

Νομίζω η λύση είναι να πάω να του ζητήσω να τα δοκιμάσω και τα δυο (να δω και τα "δώρα").

Τροποποιήθηκε από τον Akron
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 19 λεπτά, το μέλος Akron έγραψε:

Η απόσταση από τη λάμπα στο σαλόνι μέχρι το "αγοράζω μηχανή 20ετίας γιατί θέλω να βγάλει προβλήματα για να μάθω να τα φτιάχνω και μετακομίζω κιόλας για να βολεύει ο χώρος" είναι τόσο μεγάλη, που αν την έκανα με το CB1 θα μου έμενε στο χέρι 3-4 φορές μάστορα. Δεν αναφέρω καν το χρόνο που έχει ή δεν έχει ο καθένας. Anyway, ωραίος και μαγκιά σου που το γουστάρεις, αλλά νομίζω φεύγουμε πολύ μακριά από το αρχικό θέμα.

Επιστροφή στη συζήτηση και ερώτηση πριν επιστρέψω στη συμπρωτεύουσα από τις διακοπές και πάω να δω κι από κοντά...

Η CB500F στην αγγελία κάνει 4300 και έχει σχεδόν 35,000 χιλιόμετρα στην πλάτη. Η ίδια αντιπροσωπεία πουλάει καινούρια CB500F ABS σχεδίασης '17 στα 5800 με ενα ~500άρικο "δώρα" που υποθέτω είναι τίποτα μπότες, τζάκετ κλπ. Λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι αυτά θα τα αγοράσω έτσι κι αλλιώς, μιλάμε για τελική διαφορά στην τιμή γύρω στο χιλιάρικο. Αξίζουν τα 35,000 χιλιόμετρα ένα χιλιάρικο;

Νομίζω η λύση είναι να πάω να του ζητήσω να τα δοκιμάσω και τα δυο (να δω και τα "δώρα").

Όπως κι η απόσταση από το ''εφτιαξα ένα στελθ αεροπλάνο, με κινητήρα μοτοσυκλέτας, μόνος μου, και πηγαίνω για διακοπές στα νησιά του αιγαίου μέσα σε μισή ώρα, χωρίς να ρωτάω κανέναν''.

Όλα σχετικά είναι, και το εύρος προσαρμογής του καθενός διαφορετικό.

Εγώ μια φορά, φοιτητής, άφραγγος, εκτός έδρας, και σε νοικιασμένο διαμέρισμα στον 2ο όροφο ήμουν, και η μηχανή στο πεζοδρόμιο. Δεν είχα ποτέ θέμα ούτε να μετακομίσω, ούτε πήρα ένα μοντέλο γιατί ήθελα να χαλάει ,το πήρα γιατί ήταν ΚΑΙ φτηνό ΚΑΙ γαμάτο μοντέλο. Και δεν πολυχάλαγε κιόλλας, εκτός αν λέμε για βλάβες το κόψιμο μιας ντίζας συμπλέκτη, τίποτα καμένα λαμπάκια, και αλλαγές αναλωσίμων.

Το νόημα όντως απομακρύνεται, δεν ρώτησα εγώ όμως.

Για τα άλλα τώρα, το CB500X δεν ξέρω με ποιά λογική στο προτείνουν, αφού εσύ ζητάς και το δηλώνεις σαφώς, ότι θέλεις γυμνό. Προφανώς πας για CB500F, που είναι το ίδιο μοτέρ, χωρίς την χαρακτηριστική suv-τρακτέρ αισθητική του X. Από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις, και δεν βλέπω, αν στο ίδιο πεδίο χρημάτων, βρήσκεις 500 δικύλινδρο, γιατί να πάρεις 250, 300, 370 ή ότι άλλο, μονοκύλινδρο, που υστερεί σαν δομή.

Κι εγώ, αν είχα να διαλέξω ΜΟΝΟ σε καινούριο ή φρέσκο μεταχειρισμένο αυτήν την στιγμή, στο 500 θα πήγαινα, εγώ προσωπικά στο R, αλλά αυτό τέλος πάντων, είναι η καλύτερη επιλογή της αγοράς.

Για το ποιό από τα δυο, ε, δες από κοντά και κρίνε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

To Z300 ειναι δικυλινδρο. Σιγουρα πιο αδυναμο, αλλα και καμια εικοσαρια κιλα πιο ελαφρυ απο το Honda. Εκει που χανει πιο πολυ το 500 για μενα ειναι στην εμφανιση. Δε μου κανει για μηχανη που θα γυρισεις να τη χαζεψεις οταν απομακρυνεσαι απο αυτην. Υποκειμενικο αυτο βεβαια, σε αλλον μπορει να αρεσει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 32 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

δεν βλέπω, αν στο ίδιο πεδίο χρημάτων, βρήσκεις 500 δικύλινδρο, γιατί να πάρεις 250, 300, 370 ή ότι άλλο, μονοκύλινδρο, που υστερεί σαν δομή.

Fun factor. Στη μια περίπτωση έχεις κάτι ελαφρύ με νεύρο και στην άλλη κάτι που απλά.. πάει.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 ABS (689cc) Shark Ridill White Azur

Αν μιλάς για ένα μαύρο cb500f από μοναστήριου μου είπε πως το έδωσε ( μ@λ@κιες για να φανεί έλεγε) όταν είχα πάει προχθές για μια βόλτα.(off topic : πόσο τραγικό εχει γίνει το cb500x με τον 19αρι τροχό μπροστά? Πρώτη φορά που δεν ήθελα να ολοκληρώσω ένα test ride...τραχύτητα στα grips ψωφιο μοτέρ παρόλο τις πολύ κοντές ταχύτητες και γενικά ότι νανε στον δρόμο.Ισως υπηρχε θέμα με το συγκεκριμένο τι να πω.(sorry από τους κατοχους αλλά αυτά έχω αποκομίσει από την βόλτα μαζί του).Μόνο η σέλα μου άρεσε σαν άνεση.

Τροποποιήθηκε από τον Vault 13 Dweller

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

ΠΡΩΤΟΝ, να πάρεις καινούριο. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, το Honda CB 500 F είναι ιδανικό για την περίπτωσή σου, μακράν περισσότερο από κάθε άλλο. ΤΡΙΤΟΝ, αν το μπάτζετ δεν φτάνει γι' αυτό, τα 300άρια που ανέφερες στην αρχή είναι καλά, όχι όμως το ΚΤΜ διότι... είσαι πολύ ψηλός γι' αυτό, θα "κρέμεσαι". Δες και το Benelli 302 (το έχει φίλος και λέει τα καλύτερα για την αξιοπιστία του) και τη BMW R 310. Αλλά νομίζω ότι όλα αυτά σύντομα θα τα βαρεθείς. ΤΕΤΑΡΤΟΝ, άσε τα Bajaj και τα Daytona. ΠΕΜΠΤΟΝ... ρίξε μια ματιά και στο πολύ όμορφο Benelli Leoncino 500, το οποίο δεν ξεπερνά πολύ τα 6 χιλιάρικα που έχεις βάλει για όριο.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 41 λεπτά, το μέλος TKM έγραψε:

ΠΡΩΤΟΝ, να πάρεις καινούριο. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, το Honda CB 500 F είναι ιδανικό για την περίπτωσή σου, μακράν περισσότερο από κάθε άλλο. ΤΡΙΤΟΝ, αν το μπάτζετ δεν φτάνει γι' αυτό, τα 300άρια που ανέφερες στην αρχή είναι καλά, όχι όμως το ΚΤΜ διότι... είσαι πολύ ψηλός γι' αυτό, θα "κρέμεσαι". Δες και το Benelli 302 (το έχει φίλος και λέει τα καλύτερα για την αξιοπιστία του) και τη BMW R 310. Αλλά νομίζω ότι όλα αυτά σύντομα θα τα βαρεθείς. ΤΕΤΑΡΤΟΝ, άσε τα Bajaj και τα Daytona. ΠΕΜΠΤΟΝ... ρίξε μια ματιά και στο πολύ όμορφο Benelli Leoncino 500, το οποίο δεν ξεπερνά πολύ τα 6 χιλιάρικα που έχεις βάλει για όριο.

Χωρίς να έχω οδηγήσει κάποιο Benelli πιστεύω πως θα τα έβαζα προς το παρόν στο ίδιο σακί με τα Bajaj και Daytona ... Πιστεύω πως θα περάσουν μερικά χρονάκια για να δούμε τι γίνεται σε βάθος χρόνου γιατί είναι "καινούργια" μετά από τόσα χρόνια αποχής στον χώρο. Ο λόγος που το λέω, διότι τώρα είναι μια "Ιταλο"κινέζικη εταιρία που έχει αρκετά χρόνια αποχής από τον χώρο.

Ίσως να κάνουν μελλοντικά σωστά και πρακτικά βήματα για τα δικά μας δεδομένα.

Ένα TRK 502 που είδα παρκαρισμένο και το χάζεψα για λίγα δεύτερα ... οι σκέψεις ήταν οι ίδιες όπως έκανα όταν είδα καινούργιο daytona πρώτη φορά... στην αρχή λες μωρέ μπράβο... αρκετά πραγματικά για τα λεφτά τους και έχεις μια διαφορά στην τιμή με άλλους μεγάλους κατασκευαστές ... και μετά από 2.000 χιλιόμετρα καταλαβαίνεις το... ότι πληρώσεις παίρνεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X DCT (745cc) Caberg Droid

πριν 7 ώρες, το μέλος TKM έγραψε:

Φίλε μου νομίζω το CB500F δε λέω πως δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά διαβάζοντας το thread έχω αρχίσει να αναθεωρώ για το καινούριο. Μια μηχανή από δεύτερο χέρι ελεγμένη από έμπιστο μάστορα, τι κακό να έχει; Εδικά αφού μιλάμε για πρώτη μηχανή. Κανείς δε σχεδιάζει να τη ρίξει ή να κάνει λάθη στη μεταχείριση/συντήρηση, αλλά συμβαίνουν κι αυτά.

Για το Benelli που λες με μπερδεύεις λίγο. Κι αυτοί Κινέζοι που έχουν αγοράσει απλά το όνομα δεν είναι; Τι παραπάνω έχουν από Zontes και τους λοιπούς;

Τροποποιήθηκε από τον Akron
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 ώρες, το μέλος Akron έγραψε:

Κι αυτοί Κινέζοι που έχουν αγοράσει απλά το όνομα δεν είναι; Τι παραπάνω έχουν από Zontes και τους λοιπούς;

Ότι κατασκευάζονται ή αν το θες αλλιώς συναρμολογούνται στην Κίνα εμένα προσωπικά δεν μου λέει τόσα .

Και το δικό μου made in china γράφει. China με προδιαγραφές, ελέγχους και γενική επιτήρηση της Suzuki όμως!!! Ίσως το πιο βασικό.

Και για μερικούς που λένε ότι ανεξαρτήτου εταιρίας και τιμής αν είναι Made in China θα βγάλει έστω μικρομα***κιούλες ... Εμένα μετά από 20.000 χλμ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια κατάσταση όπως όταν βγήκε από την κούτα... Ούτε καν τριξιματάκια

Εννοείται πως θα προτιμούσα ένα ολοκληρωμένο made in japan.

Το μόνο που θα ήθελα να είχε ( και δεν βρίσκω στο ebay...Heat Shield )  ένα υλικό που μπαίνει κάτω από το ντεπόζιτο για να βγάζει την θερμοκρασία αριστερά - δεξιά και να μην εγκλωβίζεται εκεί ( έχω δει από ίδια μοντέλα που πήγα στην Αγγλία και το είχαν... ενώ στο ελλάντα τίποτα ) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 1 ώρα, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

...να βγάζει την θερμοκρασία θερμότητα αριστερά - δεξιά και να μην εγκλωβίζεται εκεί...

Πω πωωωω, μπερδεύουμε ακόμα θερμοκρασία και θερμότητα;

Η θερμοκρασία είναι η στάθμη της θερμότητας που έχει ένα μέσο. Θερμότητα είναι η κινητική ενέργεια των μορίων του μέσου. Φεύγει, έρχεται, βγαίνει, μπαίνει, εγκλωβίζεται η θερμότητα. Η θερμοκρασία μας δείχνει μια ένδειξη, πόση θερμότητα έχει το μέσο, και το μόνο που κάνει είναι ανεβαίνει ή κατεβαίνει. Η ίδια θερμότητα σε άλλο μέσο, είναι άλλη θερμοκρασία. Ίδια θερμοκρασία σε άλλο μέσο, είναι άλλη θερμότητα.

Φαντάσου σαν αλληγορία, σαν παρομοίωση, μια δεξαμενη με νερό. Το μέσο, είναι η δεξαμενή. Θερμότητα, είναι η ποσότητα του νερού που έχεις στην δεξαμενή. Και θερμοκρασία, είναι η στάθμη που έχει το νερό στην δεξαμενή. Κινείται, μπαίνει, βγαίνει, το νερό(η θερμότητα στην αλληγορία). Η στάθμη ανεβαίνει κατεβαίνει(η θερμοκρασία στην αλληγορία). Αν το ίδιο νερό το πας σε άλλη δεξαμενή με άλλο σχήμα(άλλο μέσο στην αλληγορία), ενώ το νερό δεν άλλαξε(θερμότητα), θα αλλάξει η στάθμη(θερμοκρασία). Αν δύο διαφορετικές δεξαμενές έχουν ίδια στάθμη(θερμοκρασία), το νερό που περιέχουν είναι διαφορετικό σε ποσότητα(θερμότητα). Και πάντα το νερό(θερμότητα) θα τρέξει από την δεξαμενή με την μεγαλύτερη στάθμη(θερμοκρασία), στην δεξαμενή με την μικρότερη στάθμη(θερμοκρασία).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Γνωρίζω την διαφορά μεταξύ θερμοκρασίας και θερμότητας.

Λάθος μου που δεν ξαναδιάβασα τι έγραψα  ακριβώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν πειράζει τότε, καλή ευκαιρία, να την μάθουν και άλλοι. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
now_PCX125 (125cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

RageFace.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli BN 251 (250cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 4/30/2019 at 0:16 ΠΜ, το μέλος Akron έγραψε:

Για το Benelli που λες με μπερδεύεις λίγο. Κι αυτοί Κινέζοι που έχουν αγοράσει απλά το όνομα δεν είναι; Τι παραπάνω έχουν από Zontes και τους λοιπούς;

Πιο προσεγμένη δουλειά, με ευρωπαϊκή επίβλεψη, όχι ατόφια κινεζιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Ενα μεταχειρο CB500 σε οποιοδηποτε ..."φορματ" σου αρεσει θα ελεγα πως ειναι η καλυτερη επιλογη.

Μετα θα εβαζα  τα 300αρια KAWA και μετα τα YAMAHA

Το DUKE με σκεψη ερευνα και συνεση πρωτα, για εμενα ειναι αγνωστη ποσοτητα οι βλαβες του και γενικα η χρηση του. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος. Εγω ειμαι 1,75 πραγματικο και μου ειχε φανει πολυ στεναχωρο.

Τις Κινεζο-Ινδικες ουτε καν σκεψη. Benneli οσο και να καλοεβλεπα,(σε βολτα πιστα τεστ ραιντ του ΜΟΤΟ, μου αρεσε αρκετα,οδηγικα και το 500 , αλλα και το 300) επισης δεν θα πλησιαζα.....ακομα

Τροποποιήθηκε από τον peterpan
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.