Katerina tzavara

Off/on και γυναίκα

61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας ειμαι νέο μέλος και σκέφτομαι να πάρω δίπλωμα μηχανής λόγο ηλικίας που ειμαι 25 ετων και μπορώ να πάρω ότι κυβικά θέλω και επειδή δεν με τρελάνουν scooter η παπάκια 

Και λόγο τρέλας θέλω off/on το πρόβλημα μου είναι ότι έχω υψος 1.66 και βάρος 66 κιλά??? Τι μηχανή ταιριάζει στο ύψος μου χωρίς να πατάω στις μύτες των ποδιών μου??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Καινούργιο; Παλιό; Παμπάλαιο; (90s)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχες προηγουμενη εμπειρια με μοτοσυκλετα? Για τι ακριβως χρηση προοριζεται η μηχανη? Γιατι τα On/off ειναι αρκετα ψηλα μηχανακια οποτε θα χρειαστει χαμηλωμα και τετοια και παλι νομιζω αρκετα ψηλο θα ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες Κατερίνα, θα ήταν καλό να μας πείς για το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις όπως και για την χρήση που θέλεις να κάνεις πχ. πόλη, ταξιδάκια η και χώμα αν έχεις όρεξει. Σαν πρώτη σκέψη που ταιριάζει για τα πάντα και το ύψος σου είναι το Honda cb 500x.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

lrv-strom_250_yellow_front34_facing_righ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος propapias έγραψε:

Ειχες προηγουμενη εμπειρια με μοτοσυκλετα? Για τι ακριβως χρηση προοριζεται η μηχανη? Γιατι τα On/off ειναι αρκετα ψηλα μηχανακια οποτε θα χρειαστει χαμηλωμα και τετοια και παλι νομιζω αρκετα ψηλο θα ειναι.

Όχι δεν έχω εμπειρία 

Για χρήση μέσα στην πολη την θέλω 

πριν 4 ώρες, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Καλώς ήρθες Κατερίνα, θα ήταν καλό να μας πείς για το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις όπως και για την χρήση που θέλεις να κάνεις πχ. πόλη, ταξιδάκια η και χώμα αν έχεις όρεξει. Σαν πρώτη σκέψη που ταιριάζει για τα πάντα και το ύψος σου είναι το Honda cb 500x.

Για χρήματα δεν μπορώ να υπολογίσω ακόμα αλλά κύριος φρέσκο Μεταχειρισμένη τείνω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα σου πρότεινα να περιοριστείς για αρχή στα 250 κυβικά που θα σε πάνε όπου θέλεις και θα σου είναι πολύ εύκολα διαχειρίσημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

καλησπερα για ον οφ στο υψος σου θα ζοριστεις ειδικα μεσα στη πολη στα λιγα κυβικα 250-300 εχει versus,bmw,vstrom τα μικρα μοντελα τους..Δες ανεβα οδηγησε και αν σου κανουν οκ..Αν οχι  και αν η χρηση σου θα ναι πιο πολυ πολη με ενα cbf 125-250 θα σαι οκ και θα σου μεινουν και φραγκα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Δημοσιεύτηκε

πριν 51 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

καλησπερα για ον οφ στο υψος σου θα ζοριστεις ειδικα μεσα στη πολη στα λιγα κυβικα 250-300 εχει versus,bmw,vstrom τα μικρα μοντελα τους..Δες ανεβα οδηγησε και αν σου κανουν οκ..Αν οχι  και αν η χρηση σου θα ναι πιο πολυ πολη με ενα cbf 125-250 θα σαι οκ και θα σου μεινουν και φραγκα

Να σε ρωτήσω συνήθως η off/on για πάνω από 1.75 ύψος η 1.80

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Οn/off και τα τοιάυτα χωρίς να πατάς στις μύτες των ποδιών όπως αναφέρεις, με ύψος 1.66 δεν νομίζω οτι θα παίξει :P
Παρ'ολα αυτά το να πατάς στις μύτες των ποδιών δεν είναι απαραίτητα απαγορευτικό. Πολλοί οδηγούν μηχανές χωρίς να πατάνε κανονικά κάτω και με τα δύο πόδια. Σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο για νέο οδηγό γιατί δεν θα σου δίνει την ίδια σιγουριά, αλλά απαγορευτικό δεν ειναι σε καμία περίπτωση.
Θα έλεγα οτι μπορείς να το χτίσεις ανάλογα με την εμπειρία σου. Αν δεν έχεις μια τέτοια μηχανή απο κάποιον θείο, μπάρμπα κλπ που να μπορείς να εξοικιωθείς μαζί της, μπορείς απλά να ξεκινήσεις με κάτι γυμνό, να εξοικιωθείς κάπως με τις μηχανές γενικά και μετά αν παραμένει το όνειρο σου κάτι πιο ψηλό, πηγαίνεις σε αυτό.
Δεν θα έχεις ψηλώσει, αλλά θα μπορείς να την διαχειριστείς αλλιώς.
Ρίξε μια ματιά πόσοι σταματάνε στα φανάρια και δεν πατάνε και τα δύο τους πόδια κάτω και θα δεις οτι ειναι αρκετά κοινό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Να σε ρωτήσω συνήθως η off/on για πάνω από 1.75 ύψος η 1.80

Κατερινα δεν εχει μονο σχεση με το υψος εχει και με την εμπειρια..η Αθηνα ειναι δυσκολη πολη για να πατας τσιμα τσιμα αν ησουν επαρχια θα σου λεγα δοκιμασε και οποια ον οφφ σου κανει παρτη στην αρχη σιγα σιγα και προχωρας..Σκεψου Αθηνα να πατησεις φρενο αποτομα επειδη σταματησε ο μπροστινος σου να μη μπορεσεις να κρατησεις τη μηχανη επειδη δε πατας καλα κατα το σταματημα και να πεσεις δεξια η αριστερα σε αυτκινητα εν κινησει....Για να μη σε απογοητευσω τελειως το δικο μου το freewind το πουλησα σε μια κοπελα πρεπει να ταν γυρω στο 1.7 και πατουσε ικανοποιητικα

Αν δε σου αρεσουν τα γυμνα μηχανακια να σου προτεινω κατι αλλο υπαρχουν τετραχρονα σουπερμοταρντ με λιγα κυβικα 125 οικονομικα σε καυσιμο που ειναι καλο σχολειο μιας και ειναι ολοκληρωμενες μοτοσυκλετες ειναι ελαφρια ευελικτα καβαλας και κανα πεζοδρομιακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Αν όντως θέλεις on off και έχεις τα χρήματα θα πρότεινα versys 300. Εναλλακτικά, ένα xt600 με motard ζάντες είναι όσο κοντό και ταυτόχρονα όσο on off χρειάζεται. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις να πατάς στις μύτες όντας νέα οδηγός. Οι στατικές χαζοπτώσεις είναι πιο συνηθισμένες σε νέους οδηγούς που δεν έχουν ακόμη συνηθίσει να δουλεύουν το σύστημα "σώμα-εδαφος-βαρος μηχανής". Ως εκ τούτου, το να μην έχεις καλή σχέση σώματος-εδάφους, δημιουργεί επιπλέον δυσκολία.

Αυτό λοιπόν μπορεί να επιτευχθεί πηγαίνοντας σε ένα πιο χαμηλό street μηχανάκι, στα οποία και πολλές επιλογές υπάρχουν, και οικονομικές επιλογές υπάρχουν και γενικότερα υπάρχουν εξαιρετικά "σχολεία". Αυτός που θα δώσει τη λύση είσαι εσυ και πιο συγκεκριμένα, στο πόσο "off" είναι η χρήση που θα κάνεις. Διότι αν είναι καθαρά και μόνο θέμα γούστου και όρεξης για τα on-off (που νομίζω είναι πολύς κόσμος, κι εγώ μαζί, δεν είναι δηλαδή κάποια μομφή από μέρους μου) τότε νομίζω μπορείς να πας το γούστο λίγο παραπίσω χρονικά και να αγοράσεις κάτι που θα σου δώσει μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά, τα οποία αργότερα θα μεταφραστούν σε ευκολία χειρισμού ακόμη και μιας ψηλότερης μοτοσυκλέτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Κατερίνα, το vstrom 250 είναι ίδιο με το inazuma μου. Η κοπέλα μου έκατσε μια φορά στην θέση του οδηγού ( 1.70 στα 62 κιλά ) και το πάταγε κανονικά και ελαφρός σπαστό το πόδι ( οπότε το 1.65 θα το πατάει ). Επειδή όμως αλλάζει λίγο ο τρόπος οδήγησης και στο στωματάκι είναι πιο όρθια ( είναι και η κλίση της σέλας είναι πιο όρθια, άμα το δεις σε φωτογραφία από τα πλάγια θα το καταλάβεις ) θα είσαι οριακά στο να το πατάς με τις μύτες.

Το Vstrom έχει 800mm ύψος σέλας ( ψηλό για την κατηγορία του ).

Καλύτερα να πας σε on/off διότι σαν νέος οδηγός είναι αναμενόμενο να έχεις μια χαζοπτώση σε κανα φανάρι...

Όπως λέει και ο @A-nik-i υπάρχουν μερικά γυμνά τα οποία είναι εξαιρετικά σχολεία !!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kawasaki D-tracker 150 από εμένα. Είναι ποδηλατάκι. Το έχε μια κοπέλα που ξέρω.  Στα νοικιαστικά έχω δει και KLX 110 ? 115? Πολύ χαμηλό, απλό και αερόψυκτο.

Με αυτό το site μπορεις να δεις τί σου ταιριάζει από υψος

Τροποποιήθηκε από τον costikos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Δημοσιεύτηκε

Αλλά γενικά ως εμπειρα άτομα στις μοτο off/on περίπου τι υψος έχετε 

Αλλά σκέφτομαι και για ss για αρχή που έχω βρει κάποιες??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ποσα κυβικα ss ρε συ κατερινα για οδηγο χωρις πειρα???παρε ενα μικρο 250 κυβικα το πολυ κ βλεπεις μετα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Αλλά γενικά ως εμπειρα άτομα στις μοτο off/on περίπου τι υψος έχετε 

Αλλά σκέφτομαι και για ss για αρχή που έχω βρει κάποιες??

Αν ss εννοείς Kawasaki Ninja 300, Honda CBR 250, μια χαρα σου ταιριαζουν.

Εχω ύψος 1.82 και ταιριάζω σε όλα τα on/off. Πολλα μου πεφτουν χαμηλα κιόλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Αν ss εννοείς Kawasaki Ninja 300, Honda CBR 250, μια χαρα σου ταιριαζουν.

Εχω ύψος 1.82 και ταιριάζω σε όλα τα on/off. Πολλα μου πεφτουν χαμηλα κιόλας.

1.82 και πατάς καλά σε όλα η σε μερικά πατάς στις μύτες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

To Van-Van και το tricker είναι χαμηλά και πολύ εύκολα αλλά είναι σπάνια

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 44 λεπτά, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

1.82 και πατάς καλά σε όλα η σε μερικά πατάς στις μύτες 

Σε όλα καλά, γιατί τα περισσότερα είναι σχεδιασμένα για 1.75-1.78 ύψος. Αν δεις κανένα τέτοιο στο δρόμο, πρόσεξε πόσο πολύ χαμηλώνει στη σέλα.

πριν 16 λεπτά, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

To Van-Van και το tricker είναι χαμηλά και πολύ εύκολα αλλά είναι σπάνια

Van-van, σωστά! πως δε το σκέφτηκα. ολα τα ενοικιαστικά το έχουν. Να το δεις. Σαν μηχανάκι είναι έως και πρωτόγονο, μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Δημοσιεύτηκε

πριν 47 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Σε όλα καλά, γιατί τα περισσότερα είναι σχεδιασμένα για 1.75-1.78 ύψος. Αν δεις κανένα τέτοιο στο δρόμο, πρόσεξε πόσο πολύ χαμηλώνει στη σέλα.

Van-van, σωστά! πως δε το σκέφτηκα. ολα τα ενοικιαστικά το έχουν. Να το δεις. Σαν μηχανάκι είναι έως και πρωτόγονο, μια χαρά.

Δηλαδή είναι ελάχιστες off/on που είναι για 1.85 και ανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Δηλαδή είναι ελάχιστες off/on που είναι για 1.85 και ανω

Αν δεν βρίσκει το κεφάλι σου δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόλις βρει δεν κάνει η μηχανή για το ύψος σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Την 15/4/2019 at 0:15 ΠΜ, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Γεια σας ειμαι νέο μέλος και σκέφτομαι να πάρω δίπλωμα μηχανής

Μολις τελειωσεις με τα μαθήματα, θα εχεις παρει μια καλη γευση σχετικα με τα ύψη μοτό + την απαραιτητη ισορροπία.

Πόσταρε μας κάποια μοτό που σου αρέσουν οπτικά απο το car.gr (ασχετως ύψους σέλας), ωστε να κατανοήσουμε ''που'' κινείσαι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW

Γενικά από μοντέλα που μ'αρέσουν είναι η v-strom African twind G310 και η μεγαλύτερες της bmw η  tdm twin 900 από Off/on αυτά ελπίζω να σας κάλυψα 

Και μια χαζή απορία μπορεί να λέω ότι θέλω off/on αλλα εξηγήστε μου τι εννοούμε off/on moto?? Σόρρυ αν ακούγετε χαζή ερώτηση 

Τροποποιήθηκε από τον Katerina tzavara

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα