pavlospao13

Πως μπορεις να ασχοληθεις επαγγελματικα;

50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Ninja (250rcc) AGV K3-SV BULEGA Suzuki Gsx-r (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα ομαδα..ενα post λιγο διαφορετικο απο τα αλλα και επισης πολυ μεγαλη απορια..Ειχα μια συζητηση με ενα φιλαρακι για το τι θα κανω σαν επαγγελμα γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ενθουσιαστει με κατι απο αυτα που εχω κανει..και το μονο που πραγματικα ασχολουμαι με ευχαριστηση ειναι οι μοτοσυκλετες..παπια,σκουτερ,street,naked,enduro,τσοπερ τα παντα ολα..η ερωτηση λοιπον ειναι..Εκτος απο μηχανικος πως αλλιως μπορεις να ασχοληθεις στο χωρο στα 22 σου;ειναι ερωτηση που ισως με βοηθησει να βρω αυτο που μου ταιριαζει..

Ευχαριστως οσους απαντησουν ειτε θετικα ειτε αρνητικα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτή τη στιγμή πως ακριβώς ασχολείσαι με τις μοτοσυκλέτες; 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Εσενα  με τι θα σου αρεσε να ασχοληθεις γυρω απο την μοτοσυκλέτα; 

Πχ 

Οδηγικα;  τεχνικες οδηγισης  κλπ;

με τα μηχανικα; 

Με τα ηλεκτρολογικα; 

Με την κατασκευή  εξαρτηματων; 

Σπουδάζεις κατι;  και ναι τι; 

Εισαι 22. 

Εισαι σε περίεργη  φαση. 

Σ αρεσουν ολα και ταυτόχρονα  τιποτα. 

Και οπως ειπε ο Γιώργος ΤΤ. 

Οταν λες ασχολείσαι  τωρα,  τι ακριβως κανεις; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Σίγουρα ντελιβερι

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Μόλις έπεσα πάνω σ'αυτο. Αν όχι για σένα, για όποιον τυχόν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος pavlospao13 έγραψε:

Καλησπερα ομαδα..ενα post λιγο διαφορετικο απο τα αλλα και επισης πολυ μεγαλη απορια..Ειχα μια συζητηση με ενα φιλαρακι για το τι θα κανω σαν επαγγελμα γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ενθουσιαστει με κατι απο αυτα που εχω κανει..και το μονο που πραγματικα ασχολουμαι με ευχαριστηση ειναι οι μοτοσυκλετες..παπια,σκουτερ,street,naked,enduro,τσοπερ τα παντα ολα..η ερωτηση λοιπον ειναι..Εκτος απο μηχανικος πως αλλιως μπορεις να ασχοληθεις στο χωρο στα 22 σου;ειναι ερωτηση που ισως με βοηθησει να βρω αυτο που μου ταιριαζει..

Ευχαριστως οσους απαντησουν ειτε θετικα ειτε αρνητικα!!

φίλε μου με ότι και να ασχοληθείς σαν επάγγελμα θα είναι κάποιες φορές που δεν θα σ' αρέσει. Δηλαδή και οι μηχανικοί που μπορεί να γουστάρουν έχουν κάθε μέρα όρεξη να πηγαίνουν για δουλειά;

Άποψη μου βρες κάτι το οποίο δεν σε τρώει τη σάρκα σου, και με τα λεφτά που βγάζεις επενδύεις στα πράγματα που σου αρέσουν.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Αυτή τη στιγμή πως ακριβώς ασχολείσαι με τις μοτοσυκλέτες; 

Μαρεσει να ενημερωνομαι συνεχεια για καινουργιο μοντελα για χαρακτηριστικα για συγκρισεις βελτιωσεις κτλπ!

πριν 19 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Εσενα  με τι θα σου αρεσε να ασχοληθεις γυρω απο την μοτοσυκλέτα; 

Πχ 

Οδηγικα;  τεχνικες οδηγισης  κλπ;

με τα μηχανικα; 

Με τα ηλεκτρολογικα; 

Με την κατασκευή  εξαρτηματων; 

Σπουδάζεις κατι;  και ναι τι; 

Εισαι 22. 

Εισαι σε περίεργη  φαση. 

Σ αρεσουν ολα και ταυτόχρονα  τιποτα. 

Και οπως ειπε ο Γιώργος ΤΤ. 

Οταν λες ασχολείσαι  τωρα,  τι ακριβως κανεις; 

Mαρεσει και μηχανικα αλλα οπως ειπα πιο πανω συγκρισεις νεα μοντελα κτλπ!Εκανα το λαθος να παω μαγειρικη και σιχαινομουν την ζωη μου καθε φορα που εμπαινα σε κουζινα και αυτο που με κανει χαρουμενο ειναι η μοτοσυκλετα σε οποιαδιποτε ασχολια με αυτην..

πριν 6 ώρες, το μέλος MitsakisSan έγραψε:

φίλε μου με ότι και να ασχοληθείς σαν επάγγελμα θα είναι κάποιες φορές που δεν θα σ' αρέσει. Δηλαδή και οι μηχανικοί που μπορεί να γουστάρουν έχουν κάθε μέρα όρεξη να πηγαίνουν για δουλειά;

Άποψη μου βρες κάτι το οποίο δεν σε τρώει τη σάρκα σου, και με τα λεφτά που βγάζεις επενδύεις στα πράγματα που σου αρέσουν.

ναι σωστο αλλα μεχρι τωρα δεν νιωθω ωραια με αυτα που εχω κανει κατι γιατι οτι και να κανω δεν με ικανοποιει..εννοω εχω δουλεψει σερβιτορος,ντελιβερι,βοηθος μαγειρα,και τωρα μπουφετζης αλλα θελω να περιφερομαι απο μηχανες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος pavlospao13 έγραψε:

Μαρεσει να ενημερωνομαι συνεχεια για καινουργιο μοντελα για χαρακτηριστικα για συγκρισεις βελτιωσεις κτλπ!

Προσλαμβάνεσαι...από τον @efkola :wub:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gouky7 έγραψε:

χαχαχα γιατι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά κάνεις, αλλά αυτό δεν είναι κάτι χειροπιαστό ώστε να σου εξασφαλίσει τα προς το ζην. Ειδικά το 2019!

Πριν 15 χρόνια για παράδειγμα θα σου πρότεινα να βγάλεις μια σχολή δημοσιογραφίας και να ασχοληθείς με τον έντυπο τύπο. Δυστυχώς σήμερα αυτό το επάγγελμα έχει εξαφανιστεί.

Ηλικιακά είσαι νέος και έχεις όλο το μέλλον μπροστά σου. Σπούδασε κάτι σε μια σχολή, που να σε ενδιαφέρει. Ακόμα και μηχανικός. Αφού αυτό που κάνεις δεν σε καλύπτει άλλαξε επαγγελματικό προσανατολισμό. 

Αν δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις ή γενικά κάτι που να σε κρατάει εδώ, μπορείς να ασχοληθείς με ένα τεχνικό επάγγελμα στο εξωτερικό. Ακόμα και οδηγός φορτηγού ή λεωφορείου είναι περιζήτητα επαγγέλματα έξω. Ψάξε τις επιλογές σου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Καλά κάνεις, αλλά αυτό δεν είναι κάτι χειροπιαστό ώστε να σου εξασφαλίσει τα προς το ζην. Ειδικά το 2019!

Πριν 15 χρόνια για παράδειγμα θα σου πρότεινα να βγάλεις μια σχολή δημοσιογραφίας και να ασχοληθείς με τον έντυπο τύπο. Δυστυχώς σήμερα αυτό το επάγγελμα έχει εξαφανιστεί.

Ηλικιακά είσαι νέος και έχεις όλο το μέλλον μπροστά σου. Σπούδασε κάτι σε μια σχολή, που να σε ενδιαφέρει. Ακόμα και μηχανικός. Αφού αυτό που κάνεις δεν σε καλύπτει άλλαξε επαγγελματικό προσανατολισμό. 

Αν δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις ή γενικά κάτι που να σε κρατάει εδώ, μπορείς να ασχοληθείς με ένα τεχνικό επάγγελμα στο εξωτερικό. Ακόμα και οδηγός φορτηγού ή λεωφορείου είναι περιζήτητα επαγγέλματα έξω. Ψάξε τις επιλογές σου. 

για εξωτερικο δεν..εχω πολλα πραγματα εδω για να τα αφησω ...για μηχανικος το σκεφτομαι αλλα ποσες ευκσιριες και πιθαβιτητες θα χω να ασχοληθω καπου και να εχω μισθο αν οχι τωρ στο μελλον που θα μπορει να συντηρει οικογενεια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό δεν ξέρω να στο απαντήσω. Μπορεί να γίνεις ο καλύτερος μηχανικός, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ούτε αυτό. Δεν το ξέρεις. 

Απλά στην Ελλάδα το να ανοίξεις ένα μαγαζί από το μηδέν δεν είναι και το πιο εύκολο. 

Για να καταλάβεις ο πατέρας μου μετά το Γυμνάσιο (έξι τάξεις), έβγαλε Ευκλείδη, πήρε δίπλωμά από την Bosch και έκανε και 4 χρόνια στα καράβια μηχανικός μέχρι να ανοίξει δικό του μαγαζί. Όλα αυτά την δεκαετία του 70 και του 80 που και τότε τα πράγματα δεν ήταν εύκολα από άποψη χρηματοδότησης, αλλά ήταν πιο εύκολα από φορολογικής άποψης. Εν ολίγοις μέχρι να πει έχω δικιά μου δουλειά έγινε 32. 

Αλλά τότε είναι που αρχίζουν τα πιο δύσκολα. Το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει άδειες αργίες και ωράρια. 

Αυτά από εμένα. Πάρε και γνώμες από άλλους και κάνε αυτό που πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 44 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Αυτό δεν ξέρω να στο απαντήσω. Μπορεί να γίνεις ο καλύτερος μηχανικός, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ούτε αυτό. Δεν το ξέρεις. 

Απλά στην Ελλάδα το να ανοίξεις ένα μαγαζί από το μηδέν δεν είναι και το πιο εύκολο. 

Για να καταλάβεις ο πατέρας μου μετά το Γυμνάσιο (έξι τάξεις), έβγαλε Ευκλείδη, πήρε δίπλωμά από την Bosch και έκανε και 4 χρόνια στα καράβια μηχανικός μέχρι να ανοίξει δικό του μαγαζί. Όλα αυτά την δεκαετία του 70 και του 80 που και τότε τα πράγματα δεν ήταν εύκολα από άποψη χρηματοδότησης, αλλά ήταν πιο εύκολα από φορολογικής άποψης. Εν ολίγοις μέχρι να πει έχω δικιά μου δουλειά έγινε 32. 

Αλλά τότε είναι που αρχίζουν τα πιο δύσκολα. Το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει άδειες αργίες και ωράρια. 

Αυτά από εμένα. Πάρε και γνώμες από άλλους και κάνε αυτό που πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει. 

σε ευχαριατω για τις απαντησεις σου..επειδη με τον μηχανικο μου εχουμε αψογη σχεση μου λεει αν σαρεσει καντο αλλα δεν ειναι δουλεια που θα βγαλεις τρελο χρημα..ακομα και δικο σου να κανεις παλι δυσκολο θα ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

πριν 3 ώρες, το μέλος pavlospao13 έγραψε:

χαχαχα γιατι?

:laugh:

Είσαι και Παναθηναϊκάρα οπότε προσλαμβάνεσαι και παίρνεις και προαγωγή :thumbsup:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

:laugh:

Είσαι και Παναθηναϊκάρα οπότε προσλαμβάνεσαι και παίρνεις και προαγωγή :thumbsup:

το δεχομαι ευχαριστως :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος pavlospao13 έγραψε:

το δεχομαι ευχαριστως :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Εμείς οι βαζελοι δεν θέλουμε χαρές! Περηφάνια! :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγώ πάντως ξέρω ότι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μισήσεις κάτι που αγαπάς είναι να το κάνεις επάγγελμα. 

Ρώτα και κάνα γυναικολόγο να σου πει κι αυτός...

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Εγώ πάντως ξέρω ότι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μισήσεις κάτι που αγαπάς είναι να το κάνεις επάγγελμα. 

Ρώτα και κάνα γυναικολόγο να σου πει κι αυτός...

η αληθεια ειναι οτι συνηθως το αντιθετο ακουω αλλα καθε γνωμη ειναι δεκτη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα φιλε, για να ανοιξεις ενα μαγαζι στην Ελλαδα του σημερα χρειαζεσαι ενα βαρβατο κεφαλαιο και για φτασεις στο σημειο να κανεις αποσβεση θα χρειαστεις μεγαλο πελατολογιο και καμποσα χρονακια. Στην επαρχια αυτο το αθλημα ειναι νεκρο, για αθηνα-θεσσαλονικη δεν ξερω. Ο πατερας μου μετα απο χρονια που ειχε συνεργειο ποτε δεν καταφερε να παρει μαματο εξοπλισμο, διαγνωστικα και ακριβα εργαλεια και ενω ηταν καλος κατεληξε να εχει μεγαλυτερα εξοδα απο οτι εσοδα οποτε το εκλεισε. Καλυτερα να δουλεψεις σε ενα συνεργειο για να δεις πως κινειται επαγγελματικα η αγορα ωστε να εχεις μια πιο ολοκληρομενη αποψη και να πραξεις αναλογως.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

Πέρα από το κλασικό γίνε μηχανικός σε συνεργείο, μπορείς να τη δεις και διαφορετικά τη φάση.
1. Ψάξε δουλειά σε ταξιδιωτικό που προσφέρει εμπειρίες σχετικές με μοτο
2. Μάθε καλό CAD. Χωρίς προσπάθεια τιποτα δεν γίνεται. Ακόμα πιο έξυπνο, εξειδικεύσου σε ένα υποσύστημα (πχ εξάτμιση). Πάντα ζητάνε σχεδιαστές και με ένα μαστερ και καλο CAD η ευρώπη είναι δική σου.
3. Κανε καλο καναλι youtube και ήλπιζε να πιάσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος elmacho έγραψε:

Πέρα από το κλασικό γίνε μηχανικός σε συνεργείο, μπορείς να τη δεις και διαφορετικά τη φάση.
1. Ψάξε δουλειά σε ταξιδιωτικό που προσφέρει εμπειρίες σχετικές με μοτο
2. Μάθε καλό CAD. Χωρίς προσπάθεια τιποτα δεν γίνεται. Ακόμα πιο έξυπνο, εξειδικεύσου σε ένα υποσύστημα (πχ εξάτμιση). Πάντα ζητάνε σχεδιαστές και με ένα μαστερ και καλο CAD η ευρώπη είναι δική σου.
3. Κανε καλο καναλι youtube και ήλπιζε να πιάσει

α δεν του ζητας να κανει και τιποτα ιδιαιτερο, op ασε τα corn flakes και ξεκινα 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Γιατί, ελληνικό κανάλι στο γιουτούμπ είναι εύκολο να πιάσει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος ktm power έγραψε:

α δεν του ζητας να κανει και τιποτα ιδιαιτερο, op ασε τα corn flakes και ξεκινα 

Ζητησε ιδεες και προσφερα ιδεές:laugh:
Μπρεινστορμινγκ που λενε και στο χωριο μου 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Χανεις το χρονο σου.

Ο μονος τροπος να ασχοληθεις ειναι να δουλεψεις σε κανα συνεργειο.
Τα υπολοιπα ειναι για ανθρωπους με μεγαλο κεφαλαιο και λεφτα απο πισω τους που και αυτοι συνηθως μεσα μπαινουν.
Ειδικα στην Ελλαδα.

Η ενασχοληση με τη μηχανοκινηση και ολα τα γυρω γυρω στο 99% των περιπτωσεων αρχιζουν απο το σπιτι απο γονεις που εχουν και τη λοξα και τα λεφτα και τα περνανε στο παιδι.
Απο το 0 να αρχισεις και να καταφερεις κατι ειναι πραγματικα απιστευτα δυσκολο και δεν υπαρχει στανταρ διαδικασια.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ελλαδα και οτιδηποτε εχει σχεση με κινητηρες εν ετη 2019? χαχαχα

κανενα καφε-γυραδικο-τυροπιταδικο με λιγο σχεδιασμο θα εχει περισσοτερη επιτυχια :laugh:

ασχολησου με τουριστικα επαγγελματα η κατι τεχνολογικο (προγραμματισμο, και με πισι, κινητο τηλεφωνο κτλ)

οδηγηση η επισκευη 2κυκλων καντο σα χομπυ :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα