teo95

Καινουργιος οδηγος, ευρεση μηχανης

67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημερα παιδια, ξεκινησα πριν λιγο καιρο για διπλωμα Α2 και ταυτοχρονα ψαχνω για να αγορασω καποιο δικυκλο. Ειμαι 23 χρονων υψος 1.70, οδηγαω απο τα 18 μου αυτοκινητο καθημερινα, παρολαυτα εμπειρια με μηχανη εχω 0. Σε δικυκλο μονο ποδηλατο εχω οδηγησει! Εμπειρια εχω μονο σαν συνοδηγος στο πατερα ο οποιος δυστυχως, δε μπορει να με βοηθησει σε αυτο πλεον. Μενω αθηνα και με ενδιαφερει να μπορω να παω στη δουλεια μου (κεντρο) χωρις προβλημα αλλα θα θελα να μπορω να παω και μια βολτα αξιοπρεπως καθως και ισως κανα ταξιδακι αν γινεται. Αρχικα ξεκινησα το διπλωμα με το σκεπτικο να αγορασω ενα μικρο σκουτερακι 150 - 300 cc παρολαυτα η υψηλη τιμη τους με εκανε να το σκεφτομαι. Πλεον κοιταω και για κανονικο μηχανακι με το Duke να μαρεσει αρκετα. Εχω διαβασει για τα προβληματα του εχω ψαξει αρκετα. Αρχικα σκεφτομουν για το 200 (ισως αναλογα με την περιοδο και αν εβρισκα και καποια προσφορα να πηγαινα στα 250) αλλα διαβαζα εδω σε ενα αλλο καινουργιο οδηγο που του προτειναν αντι αυτου το 390 κατευθειαν. Διαφορα στη τιμη δεν ειναι μεγαλη αλλα παρολαυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι διαχειρισιμο για πρωτη επαφη με μηχανη. Bugdet λεω να παιξω μεχρι 3000-3500 αναλογα αλλα ειμαι ανοιχτος και μεχρι λιγο πιο πανω αν αξιζει. Πιστευετε αξιζει να παρω μηχανακι η να ξεκινησω με κανα βεσπακι ο οποιος ηταν και ο αρχικος μου στοχος γυρω στα 1500 ευρω και μετα βλεπω?

Σιγουρα με αγορα σκουτερ το ταξιδι το αποκλειω.

Δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα, δε κανω καγκουριες, απο 200 σε 390 το σκεφτομαι μονο απο την αποψη η μηχανη "να αντεχει" σε ενα ταξιδι.

Τι θα λεγατε σαν πιο εμπειροι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Καλά κάνεις και κοιτάς για κανονικά μοτο. Λίγο σκυφτό μου φαίνεται για πόλη το 390. Να πας σε μια έκθεση να ανέβεις πάνω να δεις πως σου έρχεται.

Για πιο όρθιο και βολικό στην πόλη δες το  Versys X300.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Αναλόγως τι χρήση, τον τρόπο που οδηγείς και το τι απαιτήσεις έχεις.

Πριν λίγες μέρες έκανα σύντομο test ride στην Πρέβεζα ένα duke 250. Εννοείται πως έκανα σύγκριση με το δικό μου καθώς ήταν "κοντά" στα λεφτά .

Ωραίο στήσιμο , καλά φρένα , κινητήρας με ψυχή όταν θελήσεις και ΠΟΛΥ βολικό τιμόνι για πολή . Όμορφο? Γούστα είναι αυτά.

Εννοείται πως μπορείς να πας καμιά βόλτα παραπέρα από την πόλη. Εγώ με 1.81 στα 77 κιλά κούμπωσα σχετικά καλά... οπότε για εσένα θα είναι κουφέτο ! 

Πράγματα που με χαλάνε.

Πρώτον: Έχω συνηθίσει το δούλεμα από δικύλινδρο και μου φάνηκε κάπως "άσχημο" λόγο κραδασμών / ήχου.

Δεύτερων: Κάθε Τρίτη Μάστορα. ΈΡΧΕΤΑΙ ΜΠΌΡΑΑΑΑΑ από κράξιμο :beee:!! Ίσως και να είμαι κάπως "περίεργος" αλλά είναι μια ρετσινιά που ακόμη και τώρα ισχύει σε έναν βαθμό . Ιδίως όταν ακούω / διαβάζω για αρκετά περίεργα προβλήματα από ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μηχανάκια της εταιρίας.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο Z300 .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 29 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Καλά κάνεις και κοιτάς για κανονικά μοτο. Λίγο σκυφτό μου φαίνεται για πόλη το 390. Να πας σε μια έκθεση να ανέβεις πάνω να δεις πως σου έρχεται.

Για πιο όρθιο και βολικό στην πόλη δες το  Versys X300.

ωραιο το Versys X300 αλλα ανεβαινει και ειναι καινουργιο για να βρω μεταχειρισμενο δυστυχως. Αν επιτρεπεται γιατι καλα κανω και κοιταω για μηχανη? Απο αποψη οτι θα βολεψει καλυτερα η κατι αλλο? 

πριν 26 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Αναλόγως τι χρήση, τον τρόπο που οδηγείς και το τι απαιτήσεις έχεις.

Πριν λίγες μέρες έκανα σύντομο test ride στην Πρέβεζα ένα duke 250. Εννοείται πως έκανα σύγκριση με το δικό μου καθώς ήταν "κοντά" στα λεφτά .

Ωραίο στήσιμο , καλά φρένα , κινητήρας με ψυχή όταν θελήσεις και ΠΟΛΥ βολικό τιμόνι για πολή . Όμορφο? Γούστα είναι αυτά.

Εννοείται πως μπορείς να πας καμιά βόλτα παραπέρα από την πόλη. Εγώ με 1.81 στα 77 κιλά κούμπωσα σχετικά καλά... οπότε για εσένα θα είναι κουφέτο ! 

Πράγματα που με χαλάνε.

Πρώτον: Έχω συνηθίσει το δούλεμα από δικύλινδρο και μου φάνηκε κάπως "άσχημο" λόγο κραδασμών / ήχου.

Δεύτερων: Κάθε Τρίτη Μάστορα. ΈΡΧΕΤΑΙ ΜΠΌΡΑΑΑΑΑ από κράξιμο :beee:!! Ίσως και να είμαι κάπως "περίεργος" αλλά είναι μια ρετσινιά που ακόμη και τώρα ισχύει σε έναν βαθμό . Ιδίως όταν ακούω / διαβάζω για αρκετά περίεργα προβλήματα από ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μηχανάκια της εταιρίας.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο Z300 .

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ε δε νομιζω να εχω θεμα γιατι ειμαι ο πρωτος στη παρεα με μηχανη δεν θα υπαρχει γνωστης :p Το εχω δει και το Ζ300 πολυ ωραιο και αυτο.

Τροποποιήθηκε από τον teo95

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 λεπτά, το μέλος teo95 έγραψε:

ωραιο το Versys X300 αλλα ανεβαινει και ειναι καινουργιο για να βρω μεταχειρισμενο δυστυχως. Αν επιτρεπεται γιατι καλα κανω και κοιταω για μηχανη? Απο αποψη οτι θα βολεψει καλυτερα η κατι αλλο? 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ε δε νομιζω να εχω θεμα γιατι ειμαι ο πρωτος στη παρεα με μηχανη δεν θα υπαρχει γνωστης :p Το εχω δει και το Ζ300 πολυ ωραιο και αυτο.

Είναι περίπου 500€ παραπάνω και μακράν πιο όμορφο για τα γούστα μου . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Είναι περίπου 500€ παραπάνω και μακράν πιο όμορφο για τα γούστα μου . 

μαζι σου, αλλα μιλαμε για τιμες καινουργιων δεν υπαρχει κατι αλλο σε αυτο. Ξεφευγει πολυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα σε ανεβάσω αρκετά στο μπάτζετ αλλά θα προτείνω κάτι τέτοιο.

https://www.car.gr/18399847-honda-cb-500-cb500x-abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Θα σε ανεβάσω αρκετά στο μπάτζετ αλλά θα προτείνω κάτι τέτοιο.

https://www.car.gr/18399847-honda-cb-500-cb500x-abs

Περαν του οτι παμε σε διπλη σχεδον τιμη, προτεινεις σε οδηγο με μηδενικη εμπειρια 500cc μηχανη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι μια πολύ ήπια και εύκολη μηχανή, που δε θα βαρεθείς το γκάζι της σε 6 μήνες. Αν το βρεις στα λεφτά που διαθέτεις, μη το φοβάσαι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος teo95 έγραψε:

Περαν του οτι παμε σε διπλη σχεδον τιμη, προτεινεις σε οδηγο με μηδενικη εμπειρια 500cc μηχανη?

Την μηχανή αυτή την αγόρασαν πολλοί φίλοι με καθόλου εμπειρία, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Βέβαια και 50 κυβικά παπάκι να πάρεις αν δεν έχεις μάθει να ελέγχεις τον εαυτό σου θα έχεις πρόβλημα. Η μηχανή αυτή θα πάει χρόνια και θα την ευχαριστηθείς στα πάντα, ούτε προβλήματα ούτε ανησυχίες και απο κατανάλωση παπάκι.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Την μηχανή αυτή την αγόρασαν πολλοί φίλοι με καθόλου εμπειρία, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Βέβαια και 50 κυβικά παπάκι να πάρεις αν δεν έχεις μάθει να ελέγχεις τον εαυτό σου θα έχεις πρόβλημα. Η μηχανή αυτή θα πάει χρόνια και θα την ευχαριστηθείς στα πάντα, ούτε προβλήματα ούτε ανησυχίες και απο κατανάλωση παπάκι.

Να σαι καλα! Θα την τσεκαρω καλυτερα μπας και πετυχω καμια καλη τιμουλα, γενικα μαρεσει αρκετα ειναι πιο σοβαρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Πληροφοριακα το cb εχει τα ιδια αλογα με το 390 και 50kg παραπανω βαρος. Και μονοκυλινδρο... οποτε....καταλαβαινεις οτι τα κυβικα μονο δεν ειναι το θεμα. Στο μπατζετ σου δυσκολα να βρεις, αλλα ειναι σαφως πιο ταξιδιαρικο και σαφως λιγοτερο διασκεδαστικο. Ηταν και ειναι η πρωτη μηχανη για παρα πολυ κοσμο. Καλες αγορες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Κανένα KLE500; Λέω βλακεία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος teo95 έγραψε:

Αν επιτρεπεται γιατι καλα κανω και κοιταω για μηχανη? Απο αποψη οτι θα βολεψει καλυτερα η κατι αλλο? 

Όχι βρε, ούτε καν. Απλά υπάρχει αυτή η παραφιλολογία ανάμεσα στους ντεμέκ κατά την γνώμη μου χαρκόρ  μηχανόβιους πως τα σκούτερ δεν κάνουν για τίποτα. Και για να μην παρεξηγηθώ, άλλο πράγμα το << δεν μου αρέσουν τα σκούτερ για χ,ψ λόγους>> και άλλο πράγμα το << καλύτερα μηχανή παρά σκούτερ>>. Για μένα μην δίνεις σημασία. Ιεράρχησε τις ανάγκες σου και πράξε αναλόγως. Αν τελικά καταλήξεις σε κατηγορία duke, τσέκαρε και το g310r. Θα σου έλεγα και το καλύτερο απ όλα για μένα cb300r αλλά ξεφεύγει σε χρήμα. Γενικότερα είναι μια κατηγορία μηχανών που προσωπικά μου αρέσει πολύ αλλά επί του πρακτέου τα θεωρώ τέρμα μονοδιάστατα όσον αφορά την χρήση τους. Προσφέρουν ευκολία μέσα στην πόλη και αρκετά καλό σχολείο για πρώτη επαφή με την πίστα καθώς μπαίνουν τόσο στα Μέγαρα όσο και σε μικρότερα - ο Θεός να τα κάνει - πιστάκια εντός Αττικής και τέρμα, thats it. Τα σκούτερ λοιπόν είναι εξίσου πρακτικά εντός πόλης αλλά ακατάλληλα για πίστα ενώ παράλληλα υπερτερούν κατά κράτος σε άλλους τομείς σε σχέση με τα γυμνούλια. Όπως σε κόβω λοιπόν, αν θες ντε και καλά μηχανή, πας για cb500x αλλιώς για κάποιο σκούτερ. Α

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 40 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Κανένα KLE500; Λέω βλακεία;

Το cb500x των 90'ς. Εβγαινε για καμμια 20ρια χρόνια. Αν δε σε παιρνει για κάτι πιό σύγχρονο, και βρεις σε καλή κατάσταση γιατί όχι.

Είπα μηχανή κι όχι σκούτερ σε περίπτωση που α) ανακαλύψεις οτι σου αρέσουν οι μηχανές και β) καλύτερη συμπεριφορά σε καταστάσεις emergency λόγω καλύτερου στησίματος. 23 χρονών είσαι ας ξεβολευτείς και λίγο. Υπάρχουν κι οι μπαγακζιέρες τελοσπάντων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπαγκαζιέρα σε 390 δεν βάζεις στα 23 σου πάντως:lipssealed:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μπαγκαζιέρα σε 390 δεν βάζεις στα 23 σου πάντως:lipssealed:

Ελπίζω όχι,αλλά ξέρεις σε τί κόσμο ζούμε; Εγώ πάντως δεν έχω βάλει σε κανένα μηχανάκι ποτές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Γενικα σκεφτομουν κατι ιδανικα γυρω στα 2000-3000 αναλογα τα κυβικα μοντελο παλαιοτητα και ισως αν αξιζε πραγματικα να εδινα κατι παραπανω. Γενικα βασικα η ερωτηση μου ειναι αν θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω με καποιο σκουτερακι μιας και δεν εχω εμπειρια ετσι ωστε να μαθω να κινουμε να φρεναρω και στη συνεχεια να παω σε κατι μη αυτοματο. Ενδεικτικα εχω βρει κατι βεσπακια piaggio στα 150 cc και τιμη γυρω στα 1500 ευρω αλλα δε ξερω αν γενικα αξιζει να το κανω ετσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν αξίζει.Εξηγούμαι.

Σαν όχημα είναι μια χαρά,με τα + και τα - του.

Σαν σκέψη,να το πάρεις για να μάθεις να οδηγάς και να φρενάρεις και μετά κάποια στιγμή να πάρεις μοτοσυκλέτα την βρίσκω λάθος.

Κοντά στο 1.5 και σε αυτά τα κυβικά θα κοιτούσα κάτι τέτοιο https://www.car.gr/20956803-honda-cbf-125-efi

Κοντά στο 2χίλιαρο και πιο πολλά κυβικά , https://www.car.gr/used-bikes/kawasaki/ninja_250_r.html?sort=pra   https://www.car.gr/used-bikes/honda/cbf_250.html

https://www.car.gr/used-bikes/honda/cbr_250.html   κάποια παραδείγματα.

Νομίζω είναι πολύ καλύτερα για να μάθεις κάποια πράγματα για συμπεριφορά και φρενάρισμα π.χ σε σχέση με ένα beverly .

Φυσικά και ένα σκούτερ είναι καλή επιλογή αλλά κάνε το συνειδητά,όχι σαν λύση ανάγκης.

Τροποποιήθηκε από τον ugrakarma
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Προφανώς πάρε το 390.Θα το χαρείς πάρα πολύ.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 ABS (689cc) Shark Ridill White Azur

Δες και ΥΑΜΑΗΑ ΜΤ 03(οχι το πρωτο!!!!) , ειναι δικυλνδρο αρκετα δυνατο για να μην το βαρεθεις γρηγορα και ειναι safe επιλογη γενικα σε θεμα εργονομιας και ανεσης.

Τροποποιήθηκε από τον Vault 13 Dweller
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Dragstar

Δημοσιεύτηκε

@teo95 πριν ένα χρόνο περίπου ήμουνα στη θέση σου. Παραδέχομαι ότι έκανα λάθος που πήρα scooter, το Symphony ST 200 με ABS. Πολύ πρακτικό αλλά δε με βόλεψε στην οδήγηση όσο μια μηχανή. Ό,τι και να πάρεις κοίτα να έχει ABS, για νέο οδηγό είναι must, και ας πούνε ό,τι θέλουν οι "παλιοί" που μόνο χωρίς ABS έμαθαν αν φρενάρουν (μετά το τρίτο πέσιμο).

Το 390 αν το πάρεις, να το φοβάσαι. Από κάποιες στροφές και πάνω σου φεύγει το μηχανάκι από τα χέρια. Καλύτερα το 200 για πρώτη μηχανή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 27 λεπτά, το μέλος mavroe έγραψε:

@teo95 πριν ένα χρόνο περίπου ήμουνα στη θέση σου. Παραδέχομαι ότι έκανα λάθος που πήρα scooter, το Symphony ST 200 με ABS. Πολύ πρακτικό αλλά δε με βόλεψε στην οδήγηση όσο μια μηχανή. Ό,τι και να πάρεις κοίτα να έχει ABS, για νέο οδηγό είναι must, και ας πούνε ό,τι θέλουν οι "παλιοί" που μόνο χωρίς ABS έμαθαν αν φρενάρουν (μετά το τρίτο πέσιμο).

Το 390 αν το πάρεις, να το φοβάσαι. Από κάποιες στροφές και πάνω σου φεύγει το μηχανάκι από τα χέρια. Καλύτερα το 200 για πρώτη μηχανή.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Και γω αυτο πιστευω οτι η 200 ειναι πιο safe ( ενα μηχανακι γενικα μεχρι 300cc ). Ειμαι σε διλημμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 1 ώρα, το μέλος mavroe έγραψε:

και ας πούνε ό,τι θέλουν οι "παλιοί" που μόνο χωρίς ABS έμαθαν αν φρενάρουν (μετά το τρίτο πέσιμο).Το 390 αν το πάρεις, να το φοβάσαι. Από κάποιες στροφές και πάνω σου φεύγει το μηχανάκι από τα χέρια. Καλύτερα το 200 για πρώτη μηχανή.

Γράφεις την προσωπική σου εμπειρία υποθέτω;Έχεις ένα δίκιο για τα abs,τα σχόλια περί ''παλιών'' μόνο flame post είναι.

Τροποποιήθηκε από τον ugrakarma

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος mavroe έγραψε:

:wub::wub::wub:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.