Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
nastoss

Νέος οδηγός/αγορά μοτο

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους,

Για την ακρίβεια υποψήφιος αγοραστής,πριν όμως ζητήσω την γνώμη σας θα σας παραθέσω κάποια στοιχεία.

Ετών 28,μένω Αθήνα,Κατέχω διπλωμα μηχανής απεριόριστο,εμπειρία μοτοσυκλέτας δεν υπάρχει πλην ελαχίστων περιπτώσεων, ήμουν κάτοχος ιχ.κοινως λοιπόν θέλω μια μοτοσυκλέτα που θα ναι το βασικό μέσον μετακίνησης στη πόλη.

Ψάχνω λοιπόν κάτι new entry level και λόγω έλλειψης εμπειρίας και λόγω συνθηκών

Αυτά που ξεχώρισα ήταν το daytona x310 και Τ310

Πριν αρχίσουμε το κράξιμο λόγω ότι είναι κινεζικής προέλευσης θα σας πω γιατί τείνω προς σε αυτά :Τα θεωρώ εμφανίσιμα,νορμάλ αναλογία κυβικων/ίπποι,ιδανικό βάρος,λογικό κόστος απόκτησης αλλά και μετέπειτα συντήρησης και atter market,οικονομικα σε καταναλωση,ότι πρέπει για πόλη αλλά κ για μια κοντινή εξορμιση,πανελλαδική υποστήριξη εξουσιοδοτημένου αντιπροσωπου κτλ.

Σίγουρα εκτιμώ ότι κάποιοι θα θέλετε να μου προτείνετε κάτι αλλο και ευχαριστώ εκ των προτέρων για αυτό,αλλά κυρίως ο σκοπός μου είναι μήπως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να ναι κάτοχος των προαναφερθέντων μοντέλων η να έχει γνώση σχετικά με τα συγκεκριμένα μοντελα να μας πει οτιδήποτε καθότι θεωρώ έχουν προσελκύσει το ενδιαφέρον αρκετών αλλά ελέω της προέλευσης τους αλλά και ότι είναι εντελώς καινούργια μοντέλα είμεθα κάπως διστακτικοί σε ότι αφορά την αξιοπιστία τους.

Ευχαριστώ,για την οποιαδήποτε απάντηση η συμβουλή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν έχω οποιαδήποτε εμπειρία ή ακούσει κάτι για τα μοτό που ανέφερες, διαβάζοντας τις 2 πρώτες παραγράφους στο μυαλό μου χτύπησε το CB500Χ, επειδή όμως είσαι πολύ συνηδητοποιημενος και ξέρεις τι αγοράζεις δεν θα ήμουν αρνητικός , επίσης το αγοράζεις, αποκτάς εμπειρία και αν δεις ότι σου αρέσει και θέλεις το κάτι παραπάνω, το πουλάς και πας σε κάτι άλλο.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ μαζί για τα μηχανάκια που ανέφερες είναι όμορφα δελεαστικά κτλ το δικό μου Αλλά χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία μαζί τους (δεν τα έχω δει καν από κοντά) είναι το εξής. Επειδή είναι νέα μοντέλα δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν η όχι παιδικές ασθένειες που θα σε ξενερωσουν με το σπορ... Επίσης όπως λέγαν και σε μένα πριν πάρω την πρώτη μου μότο θα σου πω και γω σχεδόν σίγουρα θα πέσεις οπότε ζύγισε στο μυαλό σου με τι προτιμάς να πέσεις και τι θα σε ξενερώσει λιγότερο μια στατική πτώση με καινούργια μότο που τα πλαστικά έχουν ένα Χ κόστος η μία στατική με ένα μτχ γυμνό πχ που θα χει ήδη τα γδαρσιματακια του;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,αν είχα λίγο εμπειρία θα κοίταζα η το honda cb500x που λέει κι ο φίλος ο τασος Η το benelli trk502 αλλά δε το τολμήσω λόγω των κιλων.το χοντα είναι σίγουρα 200κιλα ενώ το μπενελι 220+plus ενώ τα ζοντες είναι στα 160κιλα

Ξέρω πολλοί θα πείτε δεν έχουν σχέση θα κιλά αλλά η τεχνική αλλά όταν είσαι νέος σε κάτι καλύτερα κάτι να το σέβεσαι μέχρι να το μάθεις καλά

Κι φίλε Σταύρο συνεχώς αυτό με προβληματίζει με το καινούργιο ότι πιθανότατα θα κάνω κάποια λαλακια και θα έχουμε καποιο πέσιμο και πέρα από την σωματική μας ακεραιότητα θα ναι κρίμα να έχει χαζά χτυπήματα μια καινούργια μοτοσυκλετα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα κιλά μιας μότο σαν απόλυτο νούμερο δεν λένε και πολλά εγώ με αυτά που περιγράφεις αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταγα για το παλιό cb500 τίμιο ασπαστο φτηνό και αν πέσει δεν θα πάθει και πολλά πολλά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος nastoss έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,

Για την ακρίβεια υποψήφιος αγοραστής,πριν όμως ζητήσω την γνώμη σας θα σας παραθέσω κάποια στοιχεία.

Ετών 28,μένω Αθήνα,Κατέχω διπλωμα μηχανής απεριόριστο,εμπειρία μοτοσυκλέτας δεν υπάρχει πλην ελαχίστων περιπτώσεων, ήμουν κάτοχος ιχ.κοινως λοιπόν θέλω μια μοτοσυκλέτα που θα ναι το βασικό μέσον μετακίνησης στη πόλη.

Ψάχνω λοιπόν κάτι new entry level και λόγω έλλειψης εμπειρίας και λόγω συνθηκών

Αυτά που ξεχώρισα ήταν το daytona x310 και Τ310

Πριν αρχίσουμε το κράξιμο λόγω ότι είναι κινεζικής προέλευσης θα σας πω γιατί τείνω προς σε αυτά :Τα θεωρώ εμφανίσιμα,νορμάλ αναλογία κυβικων/ίπποι,ιδανικό βάρος,λογικό κόστος απόκτησης αλλά και μετέπειτα συντήρησης και atter market,οικονομικα σε καταναλωση,ότι πρέπει για πόλη αλλά κ για μια κοντινή εξορμιση,πανελλαδική υποστήριξη εξουσιοδοτημένου αντιπροσωπου κτλ.

Σίγουρα εκτιμώ ότι κάποιοι θα θέλετε να μου προτείνετε κάτι αλλο και ευχαριστώ εκ των προτέρων για αυτό,αλλά κυρίως ο σκοπός μου είναι μήπως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να ναι κάτοχος των προαναφερθέντων μοντέλων η να έχει γνώση σχετικά με τα συγκεκριμένα μοντελα να μας πει οτιδήποτε καθότι θεωρώ έχουν προσελκύσει το ενδιαφέρον αρκετών αλλά ελέω της προέλευσης τους αλλά και ότι είναι εντελώς καινούργια μοντέλα είμεθα κάπως διστακτικοί σε ότι αφορά την αξιοπιστία τους.

Ευχαριστώ,για την οποιαδήποτε απάντηση η συμβουλή

Έχω κάνει test ride το Χ310, μπορείς και συ να πας να το κάνεις βόλτα από την αντιπροσωπεία και να έχεις άποψη. Κάτοχος τέτοιου μοτο δεν υπάρχει εδώ.

Α και  μην ψάξεις στο γιουτούμπ το ελληνικό τεστ είναι λίγο άκυρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Έχω κάνει test ride το Χ310, μπορείς και συ να πας να το κάνεις βόλτα από την αντιπροσωπεία και να έχεις άποψη. Κάτοχος τέτοιου μοτο δεν υπάρχει εδώ.

Α και  μην ψάξεις στο γιουτούμπ το ελληνικό τεστ είναι λίγο άκυρο.

Ωραίος φίλε Κώστα.το έκανες πρόσφατα την βολτουλα;κι αν στο γκοργκολη;

Ρωτάω γιατί μέχρι πριν λίγες βδομάδες εντός Αθηνών τουλάχιστον δε υπήρχε κάποιο διαθέσιμο χ310 για δοκιμή.

Θες επίσης να πεις κάτι σχετικά με το δοκιμαστικό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξέρω πως σπαταλάω τον χρόνο μου,γιατί ούτε εσύ ο ίδιος δεν έχεις σκεφτεί τι θέλεις,αλλά βάσει των λεγομένων σου,θεωρώ πως ένα cbf250 θα ήταν κουτί.Παρ'το,σχολείο είναι,σπασ'το και πάρε κάτι άλλο μετά.Όλα τα υπόλοιπα περί zontes τα ακούω βερεσέ εγώ,δικά σου είναι τα χρήματα όμως,δικές σου και οι επιλογές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Ξέρω πως σπαταλάω τον χρόνο μου,γιατί ούτε εσύ ο ίδιος δεν έχεις σκεφτεί τι θέλεις,αλλά βάσει των λεγομένων σου,θεωρώ πως ένα cbf250 θα ήταν κουτί.Παρ'το,σχολείο είναι,σπασ'το και πάρε κάτι άλλο μετά.Όλα τα υπόλοιπα περί zontes τα ακούω βερεσέ εγώ,δικά σου είναι τα χρήματα όμως,δικές σου και οι επιλογές.

Νομίζω φίλε Τάκη έχω πει εξ αρχής έχω πει τι θέλω

Παρέθεσα και κάποια στοιχεία όπως αν έχω εμπειρία η τι περίπου ψάχνω,τι χρήση το θέλω κτλ

Δε καταλαβαίνω γιατί σε μπερδευω τόσο πολυ,απλά είπα να ποσταρω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος κάτοχος να πει δυο πραγματακια για δύο ολοκαίνουργια μοντέλα.σαν νέος οδηγός δεν νομίζω να ναι υπερβολή να πω ότι δε θέλω βαριά μηχανή η μηχανή αξίας 7000ε

Όπως και να χει σε ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 28 λεπτά, το μέλος nastoss έγραψε:

Δε καταλαβαίνω γιατί σε μπερδευω τόσο πολυ

Εεεε, δεν είναι αυτός ο μπερδεμένος.... :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος nastoss έγραψε:

Νομίζω φίλε Τάκη έχω πει εξ αρχής έχω πει τι θέλω

Παρέθεσα και κάποια στοιχεία όπως αν έχω εμπειρία η τι περίπου ψάχνω,τι χρήση το θέλω κτλ

Δε καταλαβαίνω γιατί σε μπερδευω τόσο πολυ,απλά είπα να ποσταρω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος κάτοχος να πει δυο πραγματακια για δύο ολοκαίνουργια μοντέλα.σαν νέος οδηγός δεν νομίζω να ναι υπερβολή να πω ότι δε θέλω βαριά μηχανή η μηχανή αξίας 7000ε

Όπως και να χει σε ευχαριστώ

Είπες παραπάνω "Κι φίλε Σταύρο συνεχώς αυτό με προβληματίζει με το καινούργιο ότι πιθανότατα θα κάνω κάποια λαλακια και θα έχουμε καποιο πέσιμο και πέρα από την σωματική μας ακεραιότητα θα ναι κρίμα να έχει χαζά χτυπήματα μια καινούργια μοτοσυκλετα".Καταλαβαίνω πως εννοείς μια ακριβή καινούργια μοτοσυκλέτα γιατί και το Zontes καινούργιο θα το πάρεις.Για να μην σε κουράζω,εννοείται δεν σχολίασα κακοπροαίρετα,απλά δεν νοείται στο μυαλό μου ένας νέος οδηγός να επιλέξει το zontes,δεν το θεωρώ καν επιλογή βασικά,για κανέναν.Υπάρχουν φθηνές μηχανές,πάμπολες οι επιλογές ευτυχώς,ειδικά αν έχεις και κάποια χρήματα παραπάνω,οπότε θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φθηνό μεταχειρισμένο και όταν με το καλό το βαρεθείς/σπάσεις(όποιο έρθει πρώτο) το αλλάζεις με κάτι καλύτερο ή/και ακριβότερο ή/και δυνατότερο.

Συγνώμη για το off topic.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Διαφωνώ με την επιλογή λέξεων από τον @ΤάκηςΜπ αλλά συμφωνώ για το CBF. Αφού λες κιόλας για μετακίνηση μέσα στην πόλη και λες για "μα μου σου του, είμαι ολόφρεσκος φοβάμαι κάτι βαρύ ή ακριβό" τότε πραγματικά can't go wrong με το CBF.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος nastoss έγραψε:

Ωραίος φίλε Κώστα.το έκανες πρόσφατα την βολτουλα;κι αν στο γκοργκολη;

Ρωτάω γιατί μέχρι πριν λίγες βδομάδες εντός Αθηνών τουλάχιστον δε υπήρχε κάποιο διαθέσιμο χ310 για δοκιμή.

Θες επίσης να πεις κάτι σχετικά με το δοκιμαστικό;

Είναι κανα τρίμηνο τώρα. Είχα πάει στον τοπικό αντιπρόσωπο.

Οδηγικά είναι μια χαρά, ωραία θέση οδήγησης, καλή αίσθηση σαζμάν. Η σέλα είναι σκληρή και έχει λίγο άβολο σχήμα οχι τιποτα τραγικό πάντως.

Το θαλασσί είναι απαίσιο, το άσπρο του πάει καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) HJC Rpha 11 Honda Africa (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Να εχεις στο μυαλο σου οτι σε κανα 2 χρονια οταν δηλαδη το βαρεθεις ή θα θελεις κατι αλλο με πιο πολυ δυναμη θα δυσκολευτεις πολυ να διωξεις το zontes! Αντιθετα αν επιλεξεις αρχικα καποιο αλλο "εμπορικο μεταχειρισμενο μηχανακι" θα εχεις τις λιγοτερες χρηματικες απωλειες!

Τροποποιήθηκε από τον venzinas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν ο λόγος μου συνεισφέρει σε οτιδήποτε, κι εγώ είχα τέτοιο δίλημμα για πολύ καιρό. Βέβαια, εγώ είχα κι άλλα προβλήματα με τους δικούς μου που δεν ήθελαν να πάρω καν μηχανή από τότε που είχα βγάλει το δίπλωμα. Οπότε είχα μείνει για αρκετά χρόνια στην αδράνεια (καλή ώρα) και όταν άρχισα να ψάχνω εντατικά για μηχανή, αγνοώντας τα πάντα και τους πάντες γύρω μου, έφτασα σε ένα τρομακτικό συμπέρασμα: δεν ήμουν πλέον σίγουρος για τις οδηγικές μου ικανότητες.

Έτσι, μετά από πολύμηνη αναζήτηση, κατέληξα σε απόφαση να πάρω μεταχειρισμένο για αρχή τουλάχιστον. Τώρα δεν λέω τι έχει περάσει από το μυαλό μου για το μέλλον, γιατί μπορεί να με πάρουν με τις ντομάτες, αλλά το θέμα είναι ότι κατέληξα σε ένα 125 CBF και κάνω τη δουλειά μου. Ωραία φάση είναι, μου έσπασε και μια γλάστρα όταν το πήρα (μου έπεσε, αλλά ευτυχώς δε φαίνονται οι γρατσουνιές στα πλαστικά) αλλά είναι βολικό. Πότε και αν θα το αλλάξω και με τι, αυτό μένει να του πει ο χρόνος.

Δε σου λέω να μην πάρεις αυτό που βλέπεις επειδή είναι κινέζικο, εγώ κοίταζα σε ευρωπαϊκό μεταξύ άλλων. Αλλά ήταν έξω από το μπάτζετ μου. Απλά, αν πας για πρώτη μηχανή όπως εγώ, καλύτερα να το δεις για μεταχειρισμένο αρχικά. Πίστεψε με, μιλάω από εμπειρία. Την ίδια κατάσταση πέρασα κι εγώ. Είχα το δίπλωμα να με κοιτάζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και με λογικά επιχειρήματα.

Θα κάνω κι μερικά τεστ ντραιβ,κι θα αποφασίσω.

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δες και το Bajaj Dominar. Εχει μια μυρωδιά από τεχνολογία ΚΤΜ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this