CRX

Θόρυβος από το μοτέρ (κάτι μας είπες, τώρα...)

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Όπως λέει και ο τίτλος, το μοτεράκι του κινέζου μου βήχει...!

Για την ακρίβεια, κάνει ένα τσιιι-τσιιι που όσο ανεβαίνουν οι στροφές τόσο ανεβαίνει η συχνότητα που γίνεται αυτό το τσιιι-τσιιι. Επίσης, όσο πιο δυνατά ανοίγω το γκάζι (αυξανω το φορτίο του μοτέρ) τόσο πιο δυνατά ακούγεται ανεξάρτητα από τις στροφές. Όταν κλείνω τελείως το γκάζι, εξαφανίζεται τελείως ο θόρυβος ανεξάρτητα από τις στροφές. Με ταχύτητα και σταματημένος πατώντας φρένα και ανοίγοντας το γκάζι, ακούγεται. Συμπεραίνω ότι είναι κάτι που φτάνει μέχρι το στρόφαλο (κάτι σε κεφαλή ή στρόφαλο ή καμπάνα). 

Καταλαβαίνω ότι τηλεδιάγνωση με το "ακούω ένα τσιιι" είναι έως... αδύνατο να γίνει αλλά αν, αν υπάρχει κάποιος που έχει καμία ιδέα ή του έχει συμβεί κάτι τέτοιο ας το πει. Αλλιώς, με βλέπω όταν βρω χρόνο να κατεβάζω το μοτέρ και να αλλάζω τα πάντα μέσα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

εμενα κατι σε ρουλεμαν μου κανει το συμπτωμα οπως το περιγραφεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρουλεμάν στροφάλου;;; Χμμμμ, αυτό είναι το πρώτο που σκέφτηκα. Η συχνότητα του θορύβου είναι ανάλογη της συχνότητας περιστροφής του στροφάλου αλλά πολύ πιο αργή. Αν ήταν από την κεφαλή, τα περιστροφικά μέρη στρέφονται με τη μισή ταχύτητα του στροφάλου. Οπότε θα ήταν πολύ υψήσυχνος ο θόρυβος για να τον καταλάβω και σίγουρα θα ακουγόταν και στο άσε του γκαζιού. Αν ήταν οτιδήποτε πάνω στο στρόφαλο που περιστρεφεται μαζί του ο θόρυβος θα ήταν τρομερά υψήσυχνος για να είναι διακεκομμένος και θα ακουγόταν μάλλον σαν ένα συνεχόμενο βουητό, ειδικά στις ψηλές στροφές. Το μόνο, με βάση τις γνώσεις μου, που είναι πάνω στο στρόφαλο, περιστρεφεται μαζί του αλλά σε πολύ μικρότερη συχνότητα είναι οι μπίλιες των ρουλεμάν του. Συν ότι στο δώσε γκάζι, το φορτίο στα ρουλεμάν αλλάζει... 

Γμτ, πολύ κουραστικό αυτό το "κάτι ακούγεται από το μοτέρ". Γιατί δεν φωνάζει: "Ε, ψιτ... Εγώ το Χ εξάρτημα θέλω αλλαγή"!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χάνει αέριο η εξάτμιση, στο δέσιμο με την κεφαλή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι πολύ αργή η συχνότητα του θορύβου. Δεν ακολουθεί τους χρόνους καύσης. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Στο κανει ειτε ζεστο ειτε κρυο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, Τάσο! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ας πιασουμε μερικα σεναρια, το να θελουν ρυθμηση οι βαλβιδες ή να ακουγεται η καδενα το βγαζουμε στην ακρη, επισης και τα ρουλεμαν στροφαλου δεν παιζει να ειναι, εμενα μου κανει πιο πολυ για ρουλεμαν μπιελας, συνηθως σε αυτη την περιπτωση ο ηχος ειναι πιο εντονος με ζεστο μοτερ, θελει ομως μεγαλη προσοχη γιατι αν εχει αρκετο κενο ενδεχεται να κοπαναει το πιστονι στην κεφαλη.

Εγω προτεινω να ξεκινησεις με ξεμονταρισμα κεφαλης - κυλινδρου για ελεγχο μπιελας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν θα έκανε συνεχόμενο θόρυβο η μπιέλα, ακολουθώντας το πάνω κάτω του πιστονιού; 

Εννοώ, συνεχόμενο τακ-τακ-τακ. 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οταν ανοιγεις το γκαζι ή οταν εχει φορτω το μοτερ χτυπαει αν πας ρολαριστος κοβει ο θορυβος.

Λες να παιζει τιποτα απο φυγοκεντρικο ή καμπανα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φυγοκεντρικο δεν έχει. Η καμπάνα ανοίχτηκε πριν 4k  χλμ. για αλλαγή δίσκων. Οπότε είναι σφιγμένη /ελεγμένη. 

Για να σου εξηγήσω τι θόρυβο κάνει και πώς, για παράδειγμα σε στροφές λίγο πιο πάνω από το ρελαντί με φορτίο κάνει ένα τσιιι σαν τρίξιμο που επαναλαμβανεται 2-3 φορές το δευτερόλεπτο. Τόσο αργά, σαν συντονισμός. Ανεβάζοντας στροφές ας πούμε σε πορεία με 4η και 80χαω επαναλαμβανεται 7-8 φορές το δευτερόλεπτο (χοντρικά). Με το που αφήσω το γκάζι εξαφανίζεται. Και νομίζω ότι φέρνει και κραδασμούς στο πλαίσιο την ώρα του τριξιματος, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι δεν είναι η ιδέα μου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρουλεμάν, τελικά... Έβγαλα το καπάκι των πηνιων και ο στρόφαλος έχει τζόγο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Ρουλεμάν, τελικά... Έβγαλα το καπάκι των πηνιων και ο στρόφαλος έχει τζόγο... 

Πόσο τζογο,χιλιοστά ή δέκατα;

Σιγουρέψου κι αλλο ότι είναι ρουλεμάν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειλικρινά το άκουσα και αυτό (διάβασα συγκεκριμένα), στα 20+ χρόνια κακομεταχείρισης παπακίων ποτέ δεν μου έτυχε πρόβλημα σε ρουλεμάν στροφάλου, το κακό είναι ότι θέλει κόψιμο το μοτέρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 12 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Πόσο τζογο,χιλιοστά ή δέκατα;

Σιγουρέψου κι αλλο ότι είναι ρουλεμάν.

Δέκατα. Πιστεύω αν ήταν χιλιοστό θα βαραγε σκεπαρνιές αν δεν είχε κολλήσει... 

πριν 12 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ειλικρινά το άκουσα και αυτό (διάβασα συγκεκριμένα), στα 20+ χρόνια κακομεταχείρισης παπακίων ποτέ δεν μου έτυχε πρόβλημα σε ρουλεμάν στροφάλου, το κακό είναι ότι θέλει κόψιμο το μοτέρ.

Μάλλον δεν ασχολήθηκες με κινέζικα... Η εργασία δεν είναι πρόβλημα για την επισκευή. Άλλα με προβληματιζουν. 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακόμα αμφιβάλλω άν φταίει το ρουλεμάν γιατί πιο πάνω έγραφες ότι όταν αφήνεις το γκάζι ο θόρυβος σταματαει.Ο στρόφαλος όμως εξακολουθεί να περιστρέφεται, άσχετα αν εχει 'φορτιο' ή όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κατ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την προσπάθεια να βοηθήσετε σε κάτι που δεν μπορεί εύκολα να περάσει στο πληκτρολόγιο...

@karellenΥποθέτω ότι στο άνοιγμα του γκαζιού, ο στρόφαλος πιέζεται κάθετα στην έδρασή του με αποτέλεσμα το τμήμα του ρουλεμάν που την έχει ακούσει να κάνει έντονο θόρυβο. Όταν κλείνει το γκάζι, πιστεύω ότι ο στρόφαλος γυρίζει πιο ελεύθερα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά δεν ισχυει.Μία είναι η κίνηση (περιστροφή) και δεν έχει να κάνει με άνοιγμα γκαζιού.

Αυτό που λες θα ίσχυε αν ΟΝΤΩΣ το ρουλεμάν είχε κλωτσήσει 1-2 χιλιοστά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι άλλο θα μπορούσε να είναι, τότε; Εσύ προσανατολίζεσαι κάπου; 

Παρεμπιπτόντως, 1-2 χιλιοστά δεν είναι πολύ; Με τέτοιους τζόγους νόμιζα ότι θα σκορπούσε ένα ρουλεμάν... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το 1-2 χιλιοστά το έγραψα χάριν υπερβολής για να δείξω ότι τον ίδιο θόρυβο θα έκανε και στο άνοιγμα αλλά και στο κλείσιμο του γκαζιού,αφού το κάνει όμως μονομερώς τότε ΙΜΟ κάτι άλλο παίζει.Το χαλασμένο ρουλεμαν δεν συρίζει αλλά κοπανάει.

Δεν δύναμαι να εκφέρω γνώμη γιατί δεν μπορώ καν να ακούσω τι είναι αυτό το τσιι,ένας μηχανικός πιστεύω θα το βρει ευκολότερα από μια τηλεδιάγνωση.

Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα που μίλησες για τζόγο μου ήρθε στο μυαλό κάτι άλλο, μπορεί το ρουλεμάν να είναι οκ και να έχει θέμα η φωλιά, όλο ακραία σενάρια είμαι ρε γμτ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

μια χαρα θα μπορουσε να σφυριζει ενα ρουλεμαν,συνηθως σφυριζουν πριν διαλυσουν και επισης ενδεχεται χωρις φορτιο να μην σφυριζουν ακομα και να περιστρεφονται και να σφυριζουν μονο υπο φορτιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@karellenΕννοείται ότι δεν περίμενα από ένα τσιιι που έγραψα να περιμένω διάγνωση!!! Πιο πολύ ήθελα να ακούσω υποθέσεις μήπως και ειπωθεί κάτι που μου διαφεύγει. Οπότε και μόνο που μπήκατε στον κόπο να προβληματιστείτε και να βοηθήσετε, σας ευχαριστώ!

@Tasos MeliΤάσο, όλες οι ζημιές είναι στο πρόγραμμα και πιθανές.

Όπως και να έχει, είχα σκοπό να το πάω σε μηχανικό να το κοιτάξει. Αλλά δεν ξέρω κάποιον και για μένα το "άστο εδώ να το δω" δεν είναι λύση.

Επειδή ο τζόγος που είδα με ανησύχησε, το έχω ήδη πάρει απόφαση να το λύσω. Οπότε, βλέποντας και κάνοντας. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 45 λεπτά, το μέλος CRX έγραψε:

Επειδή ο τζόγος που είδα με ανησύχησε, το έχω ήδη πάρει απόφαση να το λύσω. Οπότε, βλέποντας και κάνοντας. 

Ευκαιρία να το κάνεις καινούριο πάλι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

με φορτιο το μονο που αλλαζει ειναι η παραπλευρη ταση του στροφαλου επειδη τραβει την καδενα να γυρισει τον εκκετροφορο.

θα επρεπε βεβαια να εχεις τρελο τζογο για τετοια διαφοροποιηση.

τεντωτηρας γλισττρα ειναι ενταξει?

ασχετο με το που διαβασα την αρχη το μθνημα σου το μυαλο μου πηγε σε λασκα μπουζι , εξατμιση , κεφαλη 

δηλαδη να χανεις συμπιεση απο καπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα