OliverMagnum

Νέο μέλος/οδηγός

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας παιδιά,

Ηλίας 30 ετών. Εν δυνάμει νέος οδηγός!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να με διαφωτίσετε/συμβουλέψετε πάνω σε κάποια θέματα. Κοίταξα το forum και βρήκα κάποιες απαντήσεις απλά ως νέος θα ήθελα μια καθοδήγηση παραπάνω!

Κατ' αρχάς, τώρα ξεκινάω μαθήματα οδήγησης για μηχανή (έχω αυτοκινήτου εδώ και 11 χρόνια). Η μοναδική σχέση που έχω μέχρι σήμερα με 2 τροχούς είναι ένα Leadάκι 50άρι στα 15 μου :Ρ Πάντα ήθελα μηχανή, αλλά παρ'όλο που είχα την οικονομική δυνατότητα παλαιότερα, δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, λόγω ηλικίας, μην παρασυρθώ και κάνω απερίσκεπτα πράγματα σε 2 τροχούς κι έτσι δεν το τόλμησα. Τώρα λοιπόν στα 31 μου πλέον, λόγω δουλειάς - παρκάρισμα, βενζίνη, κλπ (είμαι όλη μέρα πάνω κάτω σε ραντεβού), για τις εξορμήσεις του Σαββατοκύριακου εκτός πόλης και τέλος έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, όσον αφορά την οδική συμπεριφορά, μετά από 11 χρόνια οδήγησης στο αυτοκίνητο, έκρινα πως είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω το βήμα και να αποκτήσω δίπλωμα και μηχανή.

Πήγα λοιπόν σήμερα στην σχολή οδηγών και συζητήσαμε για τους τύπους διπλώματος και λοιπά και μου πρότεινε το εξής: Να ξεκινήσω κάποια μαθήματα με την μηχανή 400-500cc και αν δούμε οτι τα καταφέρνω να μεταπηδήσω σε μεγαλύτερη (για το δίπλωμα της κατηγορίας "απεριόριστου κυβισμού"). Η ερώτηση λοιπόν που έχω να κάνω εγώ έπειτα από όσο διάβασα είναι οτι δεν συνιστάται να ξεκινήσει κάποιος σε μια μεγάλη μηχανή εάν δεν αποκτήσει την τεχνική που απαιτείται για να την χειριστεί σωστά και να μην αποτελεί κίνδυνο γι αυτόν και τους γύρω του. Έχω δει και αρκετές γνώμες για  συγκεκριμένα μοντέλα/κυβισμό/κλπ. και θα ήθελα να σας ρωτήσω άσχετα από το αν το δίπλωμά μου θα είναι "απεριόριστο" (υποθέτω δεν είναι αναγκαστικό να πάρεις 1000cc μηχανή επειδή έχεις αυτό το δίπλωμα :Ρ), ποιά είναι η γνώμη σας, να μου υποδείξετε 4-5 μοντέλα που θα μπορούσα να κοιτάξω ως αρχάριος, όπου για κάποια χρόνια θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου και ταυτόχρονα να γίνω καλύτερος ούτως ώστε να προχωρήσω σε μια άλλη αγορά όταν θα είμαι έτοιμος γι αυτό. Όσον αφορά το υποκειμένικο-εμφανισιακό κομμάτι της υπόθεσης, δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει, μου άρεσουν και οι street και οι enduro (γνωρίζω οτι δεν είναι για χρήση εντός δρόμου, αλλά νομίζω πως υπάρχουν και κάποια κατηγορία που μπορούν) μηχανές. Τέλος, τα χρήματα που θέλω να διαθέσω γι αρχή είναι γύρω στα 1500€ (για μεταχειρισμένη μηχανή φυσικά) ούτως ώστε να μην με πάρει από κάτω αν εν τέλη δε μου αρέσει η επιλογή μου :P

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα, προσπάθησα να γίνω όσο πιο ξεκάθαρος γίνεται ώς προς το τι θέλω, καθώς δεν έχω γνώσεις πάνω στο κομμάτι για να σας κατατοπίσω "τεχνικά".

TL;DR - Νέος οδηγός, μηχανή για χρήση στην πόλη αλλά και εκτός πόλης για τα Σ/Κ.

Υ.Γ. Αν χρειάζεται να γράψω το θέμα σε κάποια άλλη κατηγορία παρακαλώ ενημερώστε με να το διευθετήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

γεια σου φιλε.

βγαλε διπλωμα Α2 για αρχη, κανε οσα μαθηματα πληρωσεις.

τη κατηγοριας μηχανη θελεις? ξεκαθαρισε αυτο.

βαλε ανωτατη τιμη στο car.gr και δες τι σου βγαζει. 

λογικο budget τα 1500, αλλα να υπολογιζεις αλλα 1000ε για τον εξοπλισμο και τυχων μαζεματα-σερβις που ισως χρειαστει.

τα 250αρια τυπου cbf, ybr, inazuma ειναι καλες επιλογες, οπως και το xt600.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

η θα πας σε 250 cbf αξιπιστο ακι οικονομικο η αν πας σε suxuki freewind οδγηγειτε και εμ α2 δοιπλωμα επισης θα σε καλυψει σε all around χρηση..Για μενα βγαλε απεριοριστο διπλωμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες...ευγενέστατος, metalhead και Ηρακλειώτης!

Ως προς αυτά που σε απασχολούν...βγάλε εξαρχής απεριόριστο δίπλωμα, δεν υπάρχει δίλημμα γι'αυτό, κατά την άποψή μου.

Ως προς την επιλογή μοτοσυκλέτας, μπορείς να πάρεις ένα μηχάνημα από 300 μέχρι 600cc για να κάνεις άνετα όλα όσα θέλεις.Το budget είναι χαμηλό γι'αυτό και υπάρχει ρίσκο το οποίο μετριάζεται κάπως αν το τσεκάρει καλά ένας αξιόπιστος μάστορας.

Αν έπρεπε να προτείνω κάτι, τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι ER6, XT, Pegaso, F650, KLE αλλά αφού δεν υπάρχει έρωτας με κάποιο μοντέλο ή με κάποια κατηγορία, δίνεις τη μεγαλύτερη προσοχή σου στην καλή κατάσταση του οχήματος :)

Και μία ερώτηση: θα βολτάρεις μόνος ή με συνεπιβάτη;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταρχήν γεια σου,με το καλό να αποκτήσεις μοτοσυκλέτα.

Άποψη μου,αν μπορείς να βγάλεις το ΄΄μεγάλο'' δίπλωμα με την μία να το κάνεις.Ας υπάρχει και ας καταλήξεις σε 250cc.

Να υπολογίσεις και το κόστος του προστατευτικού εξοπλισμού .Kατά τα άλλα βρίσκεις σε καλή τιμή αρχαιολογίες σαν αυτές που πρότειναν οι συντροχοι ,δοκιμασμένες όμως από πολύ κόσμο ,φιλικές και με αίσθηση μεγάλης μοτοσυκλέτας.Οι enduro όπως λες είναι μια χαρά για αστική χρήση,ελαφριές σχετικά,προφανώς δεν εννοείς καθαρά αγωνιστικά μηχανάκια αλλά σε αυτό το στυλ(πχ ΧΤ).Σε ανοιχτό δρόμο και ταχύτητες 110-120+ χάνουν βέβαια ,όχι πως δεν πας όπου θέλεις αλλά παλεύεις με τον αέρα.

Άποψη μου,βρες κάτι όσο πιο μαζεμένο γίνεται  και να υπολογίζεις ότι κάποια στιγμή όλο και κάτι θα βγάλει αργά ή γρήγορα λόγο παλαιότητας,όχι απαραίτητα ζημιά,έτσι και αλλιώς η μοτοσυκλέτα είναι τρύπιος κουμπαράς που λένε,μια τσιμούχες,μια λάστιχα,μια ρουλεμάν,μια αλυσίδα,θέλει χρήμα η σωστή συντήρηση της σε σχέση με το αυτοκίνητο.

Επίσης μια μοτοσυκλέτα 500-600 κυβικά με τέτοιο τρόπο λειτουργίας σαν τις παραπάνω νομίζω δεν θεωρείτε τόσο ''μεγάλη'',τώρα αν έγραφες ότι θέλω ένα παλιό γκαζιάρικο με αυτά τα χρήματα, υπάρχουν πχ zxr,gsxr,cbr κτλ, θα σου έλεγα καλύτερα όχι μια μότο με 100 άλογα για πρώτη εμπειρία.Ας είναι η επόμενη σου μια τέτοια :yes:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε. Για τα μηχανάκια δεν ξέρω να σου πω, αλλά συμφωνώ 100% με τους 2 από πάνω για το δίπλωμα. Βγάλε το απεριόριστο (δεν έχει ΚΑΜΙΑ παραπάνω δυσκολία από το Α2, ίσα ίσα, πιθανότατα θα εξεταστείς και με καλύτερη μοτοσυκλέτα -abs, καλύτερο "ζύγισμα") και ας το αξιοποιήσεις παρά πολύ αργότερα, όταν εσύ νιώσεις σίγουρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Ό,τι λένε τα παιδιά,δεν έχει καμία λογική να βγάλεις α1 ή α2.Απεριόριστο και για να πάρεις μια γεύση μεγάλης μηχανής και για να μην ξαναπληρώνεις για να αναβαθμίσεις αργότερα(άσε που μπορεί να σου αρέσει το hornet και να πας να τσιμπήσεις κανά τέτοιο).Όσον αφορά τις μηχανές xt600e ή fmx θα κοιτούσα εγώ.Δεν έχουν τρελή δύναμη για να σε τρομάξουν,αλλά το νεύρο τους το έχουν,παραέξω βγαίνεις πανεύκολα και σχετικά άνετα,οδηγική συμπεριφορά εννοείται με κάποιους συμβιβασμούς,στάση σώματος ιδανική,βάζεις και 17άρηδες τροχούς(στο xt,το fmx έχει) και παίζεις και λίγο παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Στη θεση σου θα εκανα μια γυρα ολες τις αντιπροσωπειες και θα ανεβαινα (στατικα) σε οσες μοτο μου γυαλισουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 ABS (689cc) Shark Ridill White Azur

Δημοσιεύτηκε

welcome !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος KeewayTarget250 (50cccc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Την 18/3/2019 at 10:54 ΜΜ, το μέλος OliverMagnum έγραψε:

Καλησπέρα σας παιδιά,

Ηλίας 30 ετών. Εν δυνάμει νέος οδηγός!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να με διαφωτίσετε/συμβουλέψετε πάνω σε κάποια θέματα. Κοίταξα το forum και βρήκα κάποιες απαντήσεις απλά ως νέος θα ήθελα μια καθοδήγηση παραπάνω!

Κατ' αρχάς, τώρα ξεκινάω μαθήματα οδήγησης για μηχανή (έχω αυτοκινήτου εδώ και 11 χρόνια). Η μοναδική σχέση που έχω μέχρι σήμερα με 2 τροχούς είναι ένα Leadάκι 50άρι στα 15 μου :Ρ Πάντα ήθελα μηχανή, αλλά παρ'όλο που είχα την οικονομική δυνατότητα παλαιότερα, δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, λόγω ηλικίας, μην παρασυρθώ και κάνω απερίσκεπτα πράγματα σε 2 τροχούς κι έτσι δεν το τόλμησα. Τώρα λοιπόν στα 31 μου πλέον, λόγω δουλειάς - παρκάρισμα, βενζίνη, κλπ (είμαι όλη μέρα πάνω κάτω σε ραντεβού), για τις εξορμήσεις του Σαββατοκύριακου εκτός πόλης και τέλος έχοντας εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, όσον αφορά την οδική συμπεριφορά, μετά από 11 χρόνια οδήγησης στο αυτοκίνητο, έκρινα πως είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω το βήμα και να αποκτήσω δίπλωμα και μηχανή.

Πήγα λοιπόν σήμερα στην σχολή οδηγών και συζητήσαμε για τους τύπους διπλώματος και λοιπά και μου πρότεινε το εξής: Να ξεκινήσω κάποια μαθήματα με την μηχανή 400-500cc και αν δούμε οτι τα καταφέρνω να μεταπηδήσω σε μεγαλύτερη (για το δίπλωμα της κατηγορίας "απεριόριστου κυβισμού"). Η ερώτηση λοιπόν που έχω να κάνω εγώ έπειτα από όσο διάβασα είναι οτι δεν συνιστάται να ξεκινήσει κάποιος σε μια μεγάλη μηχανή εάν δεν αποκτήσει την τεχνική που απαιτείται για να την χειριστεί σωστά και να μην αποτελεί κίνδυνο γι αυτόν και τους γύρω του. Έχω δει και αρκετές γνώμες για  συγκεκριμένα μοντέλα/κυβισμό/κλπ. και θα ήθελα να σας ρωτήσω άσχετα από το αν το δίπλωμά μου θα είναι "απεριόριστο" (υποθέτω δεν είναι αναγκαστικό να πάρεις 1000cc μηχανή επειδή έχεις αυτό το δίπλωμα :Ρ), ποιά είναι η γνώμη σας, να μου υποδείξετε 4-5 μοντέλα που θα μπορούσα να κοιτάξω ως αρχάριος, όπου για κάποια χρόνια θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου και ταυτόχρονα να γίνω καλύτερος ούτως ώστε να προχωρήσω σε μια άλλη αγορά όταν θα είμαι έτοιμος γι αυτό. Όσον αφορά το υποκειμένικο-εμφανισιακό κομμάτι της υπόθεσης, δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει, μου άρεσουν και οι street και οι enduro (γνωρίζω οτι δεν είναι για χρήση εντός δρόμου, αλλά νομίζω πως υπάρχουν και κάποια κατηγορία που μπορούν) μηχανές. Τέλος, τα χρήματα που θέλω να διαθέσω γι αρχή είναι γύρω στα 1500€ (για μεταχειρισμένη μηχανή φυσικά) ούτως ώστε να μην με πάρει από κάτω αν εν τέλη δε μου αρέσει η επιλογή μου :P

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα, προσπάθησα να γίνω όσο πιο ξεκάθαρος γίνεται ώς προς το τι θέλω, καθώς δεν έχω γνώσεις πάνω στο κομμάτι για να σας κατατοπίσω "τεχνικά".

TL;DR - Νέος οδηγός, μηχανή για χρήση στην πόλη αλλά και εκτός πόλης για τα Σ/Κ.

Υ.Γ. Αν χρειάζεται να γράψω το θέμα σε κάποια άλλη κατηγορία παρακαλώ ενημερώστε με να το διευθετήσω.

Παιδια ηθελα να ρωτησω αμα (επειδη τωρα δινω για διπλωμα) πετυχεις τις εξετασεις για μηχανακι αλλα κοπεις στου αυτοκινητου θα παρεις ακομα διπλωμα για μηχανακι ή οχι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Dragstar

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Angelo Manta έγραψε:

Παιδια ηθελα να ρωτησω αμα (επειδη τωρα δινω για διπλωμα) πετυχεις τις εξετασεις για μηχανακι αλλα κοπεις στου αυτοκινητου θα παρεις ακομα διπλωμα για μηχανακι ή οχι?

Όχι, πρέπει πρώτα να επιτύχεις στο αυτοκίνητο και μετά πρέπει να ξαναεξεταστείς από την αρχή για μηχανάκι απ' όσο ξέρω, μπορεί να μην το θυμάμαι σωστά βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

ναι θα παρεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Για να γίνει η έκδοση της κάρτας θα πρέπει να επιτυχείς σε όλες τις εξετάσεις, αν κοπεις σε κάποια τότε ξαναδινεις μονο αυτήν που κοπηκες, όχι όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα