Thesoundmakergr

Πρόβλημα με Kawasaki 636

7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki 636 Ducati Panigalle

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.

Πριν απο λίγες μέρες αγόρασα το πρώτο μου 600αρι και λόγω της αρρώστιας μου με αυτήν την μάρκα (αλλα και της τσέπης μου φυσικά :thumbsdown:) επέλεξα να προχωρήσω στην αγορά ενός 636 του 06'.

Το πρόβλημα ειναι οτι παρατήρησα οτι στις χαμηλές στροφές του κινητήρα σαν να κομπιάζει το μηχανάκι αλλά μόνο στην 1η και στην 2α ταχύτητα.Δεν νομίζω οτι μπερδεύει αλλα σαν να κάνει διακοπές περισσότερο.

Για να προλάβω κάποιους, πρίν το αγοράσω το έλεγξα σε μηχανικό εξουσιοδοτημένο απο Kawasaki και γνωστό μου χωρίς να βρεί ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός των αναλώσιμων φυσικά.Παρόλα αυτα λόγω της απουσίας μου απο την Αθήνα και λόγω δουλειάς δεν ήμουν παρών κατα τον έλεγχο οπότε δεν ειχα και μια συνολική εικόνα για το πως πάει το μηχανάκι.

Το δίλλημα μου ειναι εαν αξίζει να το επισκευάσω (με κάποιο λογικό κοστος) ή αν πρέπει να το μεταπωλήσω.

Εαν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία σε κάτι τετοιο και γνωρίζει πάνω κάτω τι μπορεί να ειναι,ειμαι κάτι παραπάνω απο διαθετιμένος να το ακούσω!!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Επόμενο στάδιο της ίδιας λογικής: Παιδιά πήρα ένα τάδε και ακούστε εδώ να δείτε, ΕΠΙΑΣΕ ΣΚΟΝΗ. Να το σκουπίσω ή να το μεταπωλήσω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Επόμενο στάδιο της ίδιας λογικής: Παιδιά πήρα ένα τάδε και ακούστε εδώ να δείτε, ΕΠΙΑΣΕ ΣΚΟΝΗ. Να το σκουπίσω ή να το μεταπωλήσω;

Εαν ηταν τοσο απλό όσο το κάνεις να ακούγεται δεν θα εμπαινα στην διαδικασία να ρωτήσω καν..ΘΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ;)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για την ώρα, κάντου ένα πλήρες σέρβις, να ξέρεις τι και πως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZXR 400 RPHA 11 My next Bike

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα φίλε, λόγω παρόμοιας εμπειρίας, σου γράφω τα δεδομένα και βγάλε τα συμπεράσματά σου. 

Σε zx-10 του 08, ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα σε πολύ χαμηλές στροφές (μέχρι 3000-3500), με 1η, 2α, κάποιες φορές και 3η. Μετά από έλεγχο βαλβίδων, ανάφλεξης (χωρίς φορτίο όμως), καθαρισμό και των 8 μπεκ, έλεγχο αντλίας βενζίνης και τσεκάρισμα διάφορα ηλεκτρικά- ηλεκτρονικά, το πρόβλημα λύθηκε με αντικατάσταση ενός εκ των πολλαπλασιαστών-μπουζόπιπας, συγκεκριμένα του κυλίνδρου 4 (τέρμα δεξιά), με ίδιο μεταχειρισμένο (40ευρώ).

Επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ: 1, 2

Είναι σχετικά κωλοδουλειά να φτάσεις ως τις μπουζόπιπες, αλλά άποψή μου είναι να βρείς μία μετέχειρο, και να τη δοκιμάσεις σε κάθε κύλινδρο χωριστά, ελπίζοντας οτι και η μεταχειρισμένη λειτουργεί κανονικά.

Καλή τύχη!

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 3/8/2019 at 8:56 ΜΜ, το μέλος Nihil004 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, λόγω παρόμοιας εμπειρίας, σου γράφω τα δεδομένα και βγάλε τα συμπεράσματά σου. 

Σε zx-10 του 08, ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα σε πολύ χαμηλές στροφές (μέχρι 3000-3500), με 1η, 2α, κάποιες φορές και 3η. Μετά από έλεγχο βαλβίδων, ανάφλεξης (χωρίς φορτίο όμως), καθαρισμό και των 8 μπεκ, έλεγχο αντλίας βενζίνης και τσεκάρισμα διάφορα ηλεκτρικά- ηλεκτρονικά, το πρόβλημα λύθηκε με αντικατάσταση ενός εκ των πολλαπλασιαστών-μπουζόπιπας, συγκεκριμένα του κυλίνδρου 4 (τέρμα δεξιά), με ίδιο μεταχειρισμένο (40ευρώ).

Επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ: 1, 2

Είναι σχετικά κωλοδουλειά να φτάσεις ως τις μπουζόπιπες, αλλά άποψή μου είναι να βρείς μία μετέχειρο, και να τη δοκιμάσεις σε κάθε κύλινδρο χωριστά, ελπίζοντας οτι και η μεταχειρισμένη λειτουργεί κανονικά.

Καλή τύχη!

Λόγω έλλειψης χρόνου καθυστέρησα να απαντήσω...

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το κοιτάξω αν και σκέφτηκα με ακριβώς την ίδια σειρά να το πάω αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιος Μαστορας εκεί έξω με την υπομονή του δικού σου (εκτός εάν το βρήκες μόνος σου).

θα μπορούσες να μου πεις σε ποιον μάστορα πηγές το zx σου μήπως μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZXR 400 RPHA 11 My next Bike

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς στην αναζήτηση μάστορα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς τα περισσότερα τα έκανα μόνος μου, εκτός απ τα του ψεκασμού κλπ.

Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να κάνεις όλους τους ελέγχους που έγραψα, εκτός αν θα τους έκανες έτσι και αλλιώς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και πάλι όμως δύσκολο να γίνουν όλα αυθημερόν, και σε ένα μόνο συνεργείο.

Αν είσαι  Αθήνα πάντως, σίγουρα θα βρεις και τον πολλαπλασιαστή, και ένα αξιοπρεπές συνεργείο να κάνει τη δοκιμή (ίσως και σε επίσημο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα