Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
TheReaper

Επανέκδοση βιβλίου service

6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και πάλι. Ώρα να ξεκινήσω με τις ερωτήσεις μου.

Όπως είχα αναφέρει όταν συστήθηκα στο φόρουμ, θα αγοράσω μια μηχανή CBF 125 για να μπορώ να πηγαινοέρχομαι στο κέντρο. Έχοντας δει και από κοντά την μηχανή και κρίνοντας με τις λίγες γνώσεις που έχω ότι είναι σε καλή κατάσταση, το μόνο μου θέμα είναι η έλλειψη βιβλίου service. Επομένως, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι γίνεται με επανέκδοση του βιβλίου. Γίνεται; Δεν γίνεται; Αν γίνεται, πόσο κοστίζει; Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ; Κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω;

Θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο βέβαιος για το θέμα αυτό, ειδικά σε περίπτωση που αργότερα κι εγώ ο ίδιος πουλήσω τη μηχανή, να έχω ένα αποδεικτικό ότι η μηχανή είναι προσεγμένη, ότι όλα γίνονταν στην ώρα τους και να μπορώ κι εγώ να έχω ένα μπούσουλα, γιατί να σημειώνω κάθε φορά, θα το βαρεθώ και θα το εγκαταλείψω.

Ο μόνος λόγος που ρωτάω εδώ, είναι επειδή με αναζήτηση στο google έλαβα κάτι αποτελέσματα για βιβλία ταμειακών μηχανών. Δεν είναι κάτι που ψάχνω προς το παρόν :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 27 λεπτά, το μέλος TheReaper έγραψε:

Θα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο βέβαιος για το θέμα αυτό, ειδικά σε περίπτωση που αργότερα κι εγώ ο ίδιος πουλήσω τη μηχανή, να έχω ένα αποδεικτικό ότι η μηχανή είναι προσεγμένη, ότι όλα γίνονταν στην ώρα τους και να μπορώ κι εγώ να έχω ένα μπούσουλα, γιατί να σημειώνω κάθε φορά, θα το βαρεθώ και θα το εγκαταλείψω.

Κακώς. Δεν υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο στα δικά μου μάτια. Εγώ δεν έχω βιβλίο σέρβις. Το θεωρώ μια βλακεία και μισή που στην πράξη δεν σημαίνει και απολύτως τίποτα. Εγώ κρατάω ένα εξελάκι όπου σημειώνω τα πάντα που αφορούν την μοτοσυκλέτα μου. Από το τι λάδι μπήκε και πότε μπήκε μέχρι την βίδα που κόπηκε κατά την αλλαγή ζελατίνας. Τι να κλάσεις το book service πραγματικά. Καλές αγορές να έχεις κι αν θες να με ακούσεις, γράφε αναλυτικά εσύ ο ίδιος ό,τι γίνεται στην μηχανή σου. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάθε αριθμό πλαισίου, και τράβα σε ένα εξουσιοδοτημένο Honda. Αν τους εξηγήσεις γιατί ρωτάς τις πληροφορίες αυτές, μπορούν να σου βρουν, ότι έχει περαστεί, όσο αναφορά τα σέρβις, τις ανακλήσεις και τις επισκευές που έχουν γίνει ΕΝΤΟΣ του δικτύου εξουσιοδοτημέων.

Ότι εργασία έχει γίνει εκτός, προφανώς, δεν θα την ξέρουν.

Πληροφορίες ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μπορεί να σου δώσει κάποιος ασφαλιστής-ασφαλίστρια που σε έχει πελάτη. Αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα, τι αποζημείωση ζημειών έχει πάρει κ.ο.κ.

Με αυτά, μπορεί να μην έχει βιβλίο σέρβις, αλλά θα πάρεις μια καλή εικόνα.

ΕΓΩ, δεν θα το έψαχνα τόσο, καθώς μπορώ να εκτιμήσω κάπως καλύτερα την κατάσταση της μοτοσυκλέτας. ΕΣΥ που δεν έχεις ακόμα τις γνώσεις για αυτό, μπορείς να απαιτήσεις από τον πωλητή, να κάνει τα παραπάνω για εσένα, αλλοιώς δεν προχωράς σε αγορά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα έχω υπόψιν τις συμβουλές σας και θα κινηθώ αναλόγως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πληροφορίες ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μπορεί να σου δώσει κάποιος ασφαλιστής-ασφαλίστρια που σε έχει πελάτη. Αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα, τι αποζημείωση ζημειών έχει πάρει κ.ο.κ.

Προσφατα ζητησα απο τον ασφαλιστη μου τα παραπανω για αυτοκινητο και μου ειπε πως εδω και μερικους μηνες δεν εχουν προσβαση σε αυτη τη πληροφορια,  καθως αλλαξε κατι στη νομοθεσια περι προσωπικων δεδομενων. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR250R (250cc) BMW S1000XR

Δημοσιεύτηκε

Την 2/28/2019 at 6:54 ΠΜ, το μέλος mike_4 έγραψε:

Προσφατα ζητησα απο τον ασφαλιστη μου τα παραπανω για αυτοκινητο και μου ειπε πως εδω και μερικους μηνες δεν εχουν προσβαση σε αυτη τη πληροφορια,  καθως αλλαξε κατι στη νομοθεσια περι προσωπικων δεδομενων. 

Ο ασφαλιστής δεν εχει συνήθως πρόσβαση σε αυτο. Αυτο μπορει να το κανει μια ασφαλιστική εταιρεια απο μια κοινή βαση που έχουν και καταχωρούν τα πάντα που αφορούν ενα όχημα ασφαλιστικά (απο τις συνεργαζόμενες με αυτή τη βαση ασφαλιστικές). Η καλή σχέση ασφαλιστή & υπαλλήλου ασφαλιστικής μπορει να δωσει off the record πληροφορίες. Αντιλαμβάνεσαι ομως οτι η βαση αυτή ειναι ενα εργαλείο για πληροφόρηση μεταξύ των ασφαλιστικών που βοηθά στην τιμολόγηση οχημάτων και οποιαδήποτε διαρροή ειναι παράνομη. Πάντα ηταν παράνομη απλά τωρα η νομοθεσία εχει γίνει πιο αυστηρή.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα