giorgos.boun

aprilia rs 125 ή κατι αλλο?

56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Φωτογραφία θα δούμε ή αποτελεί οκτασφράγιστο μυστικό;

Τέτοιο είναι;

19686736_3_b.jpg

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Φωτογραφία θα δούμε ή αποτελεί οκτασφράγιστο μυστικό;

Τέτοιο είναι;

19686736_3_b.jpg

Αυτό είναι παιδιά! Θα έβαζα φωτό αύριο από πίστα αλλά με πρόλαβε!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίο είναι.

Μια κοπελιά που έτρεξε πριν μερικά χρόνια στο πανελληνιο πρωτάθλημα στα 300ρια, είχε ένα τέτοιο ίδιο 125 προσωπικο της όχημα. Μας το έφερνε στο συνεργείο, γιατί δεν δούλευε.

Αφού ψάξαμε τον μισό κινητήρα, γιατί δεν πάει σωστά, γιατί δεν βγάζει δύναμη ψηλά, τελικά, βρήκαμε ότι με την βρωμιά, κόλλαγε το power valve.

Το power valve, στο μοντέλο αυτό, είναι ένα συρτό πορτάκι, που κινείται μέσα σε ένα αυλό στην έξοδο από τον κύλινδρο. Σαν επιπεδο slide από καρμπυρατερ κάπως.

Ε αυτό, με τον καιρό βρωμίζει, και δεν κινείται ελεύθερα όπως πρέπει. Το λύνεις, το καθαρίζεις, φτιάχνεις αν χρειάζεται και ένα φλαντζάκι στο καπάκι του, και έτοιμο.

Κι όλως τυχαίως, ψηλά ξυρίζει και πάλι.

Το συμπέρασμα, αν ποτέ, σου κάνει μπερδέματα, ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, πριν λύσεις το μισό σύμπαν.

Καλογύριστο (στην πίστα)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε συ flying, σοβαρα τωρα εκατσες και εψαξες το car για να προλαβεις να ποσταρεις φωτογραφια απο το μηχανακι του αλλου; Γιατι προφανως ηξερες οτι ειναι αυτο, μιας και αναφερθηκαν ηδη λεπτομερειες (Polini 154cc, καρμπυρατέρ keihin 40, εξατμιση arrow). Το μηχανακι δεν το εχει παραλαβει ακομα ο χριστιανος, αυριο ερχεται απο Αθηνα.

Τι να σου πω ρε ανθρωπε, πραγματικα απορω. Ακομα και απο σενα, που σε θεματα τροπων εχω πολυ χαμηλες προσδοκιες, δεν περιμενα τετοια χοντραδα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

68370_111313002362317_1732028572_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Για χρήση στην πίστα εγώ θα πρότεινα να καταργήσεις την τρόμπα και να κάνεις τη μίξη μόνος σε 33:1 αναλογία (30ml ανά λίτρο). Στην πίστα δουλεύει συνέχεια ψηλά και ειδικά το Polini έχει βαρύ πιστόνι και είναι πολύ ευαίσθητο να σου φρακάρει από αυξημένη θερμοκρασία και να κλαίει το πορτοφόλι σου μετά. Castrol Power 1 Racing 2T είναι καλό full synthetic λαδάκι και το βρίσκεις σε πολύ κομπλέ τιμή (8-9 ευρώ το λίτρο)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

68370_111313002362317_1732028572_n.jpg

Ο,τι να ναι; Η συμπεριφορα κατινας;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 36 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Για χρήση στην πίστα εγώ θα πρότεινα να καταργήσεις την τρόμπα και να κάνεις τη μίξη μόνος σε 33:1 αναλογία (30ml ανά λίτρο). Στην πίστα δουλεύει συνέχεια ψηλά και ειδικά το Polini έχει βαρύ πιστόνι και είναι πολύ ευαίσθητο να σου φρακάρει από αυξημένη θερμοκρασία και να κλαίει το πορτοφόλι σου μετά. Castrol Power 1 Racing 2T είναι καλό full synthetic λαδάκι και το βρίσκεις σε πολύ κομπλέ τιμή (8-9 ευρώ το λίτρο)

Δεν σου κρύβω ότι με προβληματισες. Οι εδώ «σχετικοί» μου πρότειναν αν δουλεύει καλα η αντλία να την αφήσω ως έχει. Δηλαδή ο κινητήρας να παίρνει λάδι όσο χρειάζεται. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

δηλαδη χαμηλά ας πούμε τυχαία τα νούμερα να παίρνει 1% και ψηλά 4%. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβα.

το κατινίστικο συμβάν δεν θα το σχολιάσω καν. Δεν με ενδιαφέρει. Κακός το έκανε και ο Πέτρος....

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εννοείται αφήνεις την αντλία.

Όταν το λάδι είναι στο καύσιμο και όχι με αντλία, διασκορπίζεται για να λιπάνει, ανάλογα και του καυσίμου που στέλνει το καρμπυρατέρ. Οπότε αν έχεις πολλές στροφές στο μοτέρ και ΚΛΕΙΣΕΙΣ το γκάζι, ενώ ο κινητήρας λόγω φόρας συνεχίζει να έχει πολλές στροφές άρα και θέλει λάδι για πολλές στροφές, εσύ του το στραγγαλίζεις γιατί με κλειστό γκάζι, κλείνει και το καρμπυρατέρ, κλείνει η βενζίνη, κλείνει μαζί και το λάδι. Όχι άμεσα, σιγά σιγά η φθορά αυτή προστίθεται σε κάθε κλείσιμο του γκαζιού, και κάποια στιγμή... Εσύ που το θέλεις για πίστα, που σε κάθε είσοδο στροφής θα κλείνεις το γκάζι από τέρμα στροφές, ε σκέψου το μόνος σου.

Αν όμως το λάδι έρχεται από την δική του αντλία, αυτή παίρνει κίνηση από τις στροφές του κινητήρα, και άρα πάντα ο κινητήρας έχει το λάδι που πρέπει.

Το μόνο αρνητικό είναι αν χαλάσει η αντλία , αλλά για αυτό ελέγχουμε συχνά την λειτουργία της.

Για το άλλο θέμα, δεν ξέρω τι να πω. Σας αρέσει μερικούς να βρίσκετε ανύπαρκτα θέματα και δεισιδαιμονίες, ξέρω γω; Δεν μπορώ να απαντάω σε ότι ασυναρτησία σκέφτεται ο καθένας, για όποιον λόγο ή και χωρίς λόγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Εννοείται αφήνεις την αντλία.

Όταν το λάδι είναι στο καύσιμο και όχι με αντλία, διασκορπίζεται για να λιπάνει, ανάλογα και του καυσίμου που στέλνει το καρμπυρατέρ. Οπότε αν έχεις πολλές στροφές στο μοτέρ και ΚΛΕΙΣΕΙΣ το γκάζι, ενώ ο κινητήρας λόγω φόρας συνεχίζει να έχει πολλές στροφές άρα και θέλει λάδι για πολλές στροφές, εσύ του το στραγγαλίζεις γιατί με κλειστό γκάζι, κλείνει και το καρμπυρατέρ, κλείνει η βενζίνη, κλείνει μαζί και το λάδι. Όχι άμεσα, σιγά σιγά η φθορά αυτή προστίθεται σε κάθε κλείσιμο του γκαζιού, και κάποια στιγμή... Εσύ που το θέλεις για πίστα, που σε κάθε είσοδο στροφής θα κλείνεις το γκάζι από τέρμα στροφές, ε σκέψου το μόνος σου.

Αν όμως το λάδι έρχεται από την δική του αντλία, αυτή παίρνει κίνηση από τις στροφές του κινητήρα, και άρα πάντα ο κινητήρας έχει το λάδι που πρέπει.

Το μόνο αρνητικό είναι αν χαλάσει η αντλία , αλλά για αυτό ελέγχουμε συχνά την λειτουργία της.

Για το άλλο θέμα, δεν ξέρω τι να πω. Σας αρέσει μερικούς να βρίσκετε ανύπαρκτα θέματα και δεισιδαιμονίες, ξέρω γω; Δεν μπορώ να απαντάω σε ότι ασυναρτησία σκέφτεται ο καθένας, για όποιον λόγο ή και χωρίς λόγο.

Μόνο που αυτό ΔΕΝ ισχύει για την αντλία που φοράει ο Rotax 122 (τον οποίο φοράει και το RS αλλά και το δικό μου), η οποία είναι της Mikuni, στην οποία καταλήγει η ίδια ντίζα που καταλήγει και στο slide του καρμπυρατέρ και στέλνει από 1 έως 3% λάδι με σωληνάκι το οποίο καταλήγει πάνω στο καρμπυρατέρ (λόγος που αμφιβάλλω ότι το μηχανάκι έχει καν αντλία, δεδομένου ότι αναφέρεται ότι φοράει Keihin 40, εκτός αν έχει παιχτεί πατέντα στην εισαγωγή), ανάλογα με το πόσο ανοιχτό είναι το γκάζι. Όταν κάνεις μίξη με αναλογία 33:1 (δηλαδή 3%) η βενζίνη έχει πάντα την μάξιμουμ ποσότητα λαδιού που μπορεί να στείλει η αντλία. Όταν λοιπόν από εκεί που το καρύδωνες στις 11000 σαλ κλείνεις τελείως το γκάζι, η λίγη βενζίνη που καταλήγει στο μοτέρ έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε λάδι απ'ότι αν χρησιμοποιούσες την τρόμπα, η οποία στην ίδια περίσταση θα έστελνε 1% λάδι, δεδομένου ότι το γκάζι θα ήταν κλειστό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Όταν κάνεις μίξη με αναλογία 33:1 (δηλαδή 3%) η βενζίνη έχει πάντα την μάξιμουμ ποσότητα λαδιού που μπορεί να στείλει η αντλία. Όταν λοιπόν από εκεί που το καρύδωνες στις 11000 σαλ κλείνεις τελείως το γκάζι, η λίγη βενζίνη που καταλήγει στο μοτέρ έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε λάδι απ'ότι αν χρησιμοποιούσες την τρόμπα, η οποία στην ίδια περίσταση θα έστελνε 1% λάδι, δεδομένου ότι το γκάζι θα ήταν κλειστό.

Οταν κανεις μειξη λαδιου, εχεις την ιδια αναλογια λαδιου/βενζινης, ειτε με τερμα ανοιχτο γκαζι, ειτε με μισο, είτε με ρελαντι.

Η τρομπα λαδιου σε αυτο το μοτερ, ειναι σταθερης παροχης ανα περιστροφη. Θα δωσει τοσο λαδι, οσο χρειαζεται σε χαμηλες στροφες, ενω σε υψηλες, παλι, οσο χρειαζεται.

Μαλιστα, εφοσον ειναι συνδεδεμενη με τη ντιζα της γκαζιερας, αλλαζει την παροχη ΚΑΙ σε συναρτηση με το ποσο καυσιμο χρησιμοποιεις, ωστε η αναλογια να ειναι η βελτιστη δυνατη. Διαφορετικη ποσοτητα λαδιου χρειαζεσαι οταν ο κινητηρας στροφαρει ψηλα με κλειστο γκαζι, απ'οτι τερμα γκαζι και χαμηλες rpm ας πουμε.

Με premix, εχεις την ιδια αναλογια λαδιου/βενζινης ειτε σε χαμηλες στροφες, ειτε στο τερμα του φασματος. Σε καποιο φασμα λοιπον, η λιπανση δεν θα ειναι η απαιτουμενη.

ΣΙΓΟΥΡΑ, με premix, προσπαθεις να παιξεις οσο πιο κοντα γινεται στο ωφελιμο του κινητηρα, αφου εκει θα λειτουργει για μια χρηση και μονο. Την πιστα.

Ουτε ρελαντι, ουτε μεσαιες στροφες.

Αποψη μου, εαν το μηχανακι οδηγιεται στο τερμα των δυνατοτητων, ας παει σε premix.

Το top end rebuild θα γινεται ετσι κι αλλιως σε αυτη την περιπτωση με τις ωρες χρησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 45 λεπτά, το μέλος Morx έγραψε:

Οταν κανεις μειξη λαδιου, εχεις την ιδια αναλογια λαδιου/βενζινης, ειτε με τερμα ανοιχτο γκαζι, ειτε με μισο, είτε με ρελαντι.

Η τρομπα λαδιου σε αυτο το μοτερ, ειναι σταθερης παροχης ανα περιστροφη. Θα δωσει τοσο λαδι, οσο χρειαζεται σε χαμηλες στροφες, ενω σε υψηλες, παλι, οσο χρειαζεται.

Μαλιστα, εφοσον ειναι συνδεδεμενη με τη ντιζα της γκαζιερας, αλλαζει την παροχη ΚΑΙ σε συναρτηση με το ποσο καυσιμο χρησιμοποιεις, ωστε η αναλογια να ειναι η βελτιστη δυνατη. Διαφορετικη ποσοτητα λαδιου χρειαζεσαι οταν ο κινητηρας στροφαρει ψηλα με κλειστο γκαζι, απ'οτι τερμα γκαζι και χαμηλες rpm ας πουμε.

Με premix, εχεις την ιδια αναλογια λαδιου/βενζινης ειτε σε χαμηλες στροφες, ειτε στο τερμα του φασματος. Σε καποιο φασμα λοιπον, η λιπανση δεν θα ειναι η απαιτουμενη.

ΣΙΓΟΥΡΑ, με premix, προσπαθεις να παιξεις οσο πιο κοντα γινεται στο ωφελιμο του κινητηρα, αφου εκει θα λειτουργει για μια χρηση και μονο. Την πιστα.

Ουτε ρελαντι, ουτε μεσαιες στροφες.

Αποψη μου, εαν το μηχανακι οδηγιεται στο τερμα των δυνατοτητων, ας παει σε premix.

Το top end rebuild θα γινεται ετσι κι αλλιως σε αυτη την περιπτωση με τις ωρες χρησης.

Στα λόγια μου έρχεσαι. Η μάξιμουμ αναλογία που μπορεί να δώσει η τρόμπα είναι 3%. Αν κάνεις premix με αναλογία 3%, έχεις την ίδια αναλογία λαδιού με την τρόμπα σε τέρμα ανοιχτό γκάζι, αλλά και την ίδια αναλογία (3%) με κλειστό ή μερικώς ανοιχτό γκάζι, εκεί που η τρόμπα θα στέλνει 1-2% περίπου, το οποίο για την πίστα το θεωρώ χρήσιμο. Στο premix επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιο ποιοτικά λάδια τα οποία δεν προορίζονται για χρήση σε τρόμπα.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για την πιστα ναι, ειναι χρησιμο... για το κλεισιμο γκαζιου ομως, οχι. Το να παιζεις με σταθερη αναλογια σε ολο το φασμα, προυποθετει πολυ μικρο ευρος αυτου.

Αλλες αναγκες εχει στις 5000 και διαφορετικες στα κοκκινα.

Εαν ο φιλος μας, θα το χρησιμοποιει μονο στην πιστα και εχει σκοπο να το χρησιμοποιει ΜΟΝΟ εκει, ναι αξιζει να την καταργησει εαν δεν εχει ηδη καταργηθει.

Χαριν αξιοπιστιας και μονο, weight reduction επισης...

Ωστοσο η μειξη πρεπει να ειναι τυπικοτατη και κατα προτιμηση σε καθε αδειασμα τεποζιτου. Αλλιως γεμιζμα βενζινης απο το μπιτονι προαναμεμειγμενη με λαδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TZR 3MA (250cc) Premier Touran Honda CBR

αφηνεις αντιλα.+- τα περισσοτερα λαδια ειναι σχεδιασμενα για εκει και αυτο που λενε καποιοι οτι με κλειστο γκαζι η αντλια συνεχιζει στελνει

δε ξερω για πιο λογο εχει γινει αυτος ο μυθος με την αντλια ειδικα σε πολιτικα μηχανακια σαν και αυτο

τα 300 -500 γραμμαρια αντλιας και δοχειου δεν παιζουν ρολο

Τροποποιήθηκε από τον theophilos13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αντλία έχει φύγει ήδη. Θα γίνετε μίξη καυσίμου-λαδιού 3%. 

Το μηχανακι ακόμη δεν το έχω χαρεί γιατί θελει κάποια μαζεματακια για την χρήση που θα το κάνω:

καινουργιο αμορτισέρ πίσω 

μπροστα σέρβις

και το περίεργο είναι ότι ο προηγούμενος είχε κατάργηση την power valve, το “μαχαίρι” αν το λεω καλα. Θα μπει και αυτό καινούργιο μαζί με καινούργια φιτροχοανη.

+ είχε σχίσματα η μεμβράνη που ενώνει κύλινδρο με καρμπ. Εννοείτε θα μπει καινούργια.

ελπίζω την Τρίτη να είναι έτοιμο:_devil::_devil::_devil:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RS125 (125cc) AGV K3-SV Aprilia RS125 (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλαράκι καλορίζικο, πριν περίπου δύο μήνες αγόρασα και γω το δικό μου, το ποίο προορίζεται επίσης για πίστα. Εύχομαι να το χαρείς όσο το χαίρομαι και γω μέχρι στιγμής, είναι τρομερό μηχανάκι. Καλόστριφτο και άπεφτος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος PapiR έγραψε:

Φιλαράκι καλορίζικο, πριν περίπου δύο μήνες αγόρασα και γω το δικό μου, το ποίο προορίζεται επίσης για πίστα. Εύχομαι να το χαρείς όσο το χαίρομαι και γω μέχρι στιγμής, είναι τρομερό μηχανάκι. Καλόστριφτο και άπεφτος. 

Έλα ρε φίλε!!! Και εσυ δίχρονος; Για πες εντυπώσεις.

βασικα για πια πίστα θα το έχεις; 

Εκανες τπτ με το πίσω αμορτισέρ; 

Γενικά παιδιά λέτε να αξίζει το yss? γιατί το μαμά είναι ψιλό-χοντρο απλό. Βρήκα ένα αμορτισέρ που δουλεύει καλα αλλά σιγά σιγά θα ήθελα να βάλω κάτι καλύτερο χωρίς βέβαια να δώσω μια περιουσία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το YSS είναι τίμια και φθηνή λύση για να αντικαταστήσεις το μαμά, αλλά είναι ένα βασικό με μόνο ρύθμιση preload. Αν το κυνηγάς και θες διάφορες ρυθμίσεις κ.λπ., τότε είναι μονόδρομος τα ακριβότερα Mupo/Bitubo/Maxton κ.λπ. (ψάξε για μεταχειρισμένα από πρώην trackbikes που τα σπαν σε κομμάτια γιατί καινούρια είναι στο θεό) ή αν καταφέρεις να πετύχεις κανένα από τα SP μοντέλα και να το στείλεις για ανακατασκευή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Το YSS είναι τίμια και φθηνή λύση για να αντικαταστήσεις το μαμά, αλλά είναι ένα βασικό με μόνο ρύθμιση preload. Αν το κυνηγάς και θες διάφορες ρυθμίσεις κ.λπ., τότε είναι μονόδρομος τα ακριβότερα Mupo/Bitubo/Maxton κ.λπ. (ψάξε για μεταχειρισμένα από πρώην trackbikes που τα σπαν σε κομμάτια γιατί καινούρια είναι στο θεό) ή αν καταφέρεις να πετύχεις κανένα από τα SP μοντέλα και να το στείλεις για ανακατασκευή.

εγω μιλουσα για κατι τετοιο

https://www.ebay.com/itm/AMMORTIZZATORE-REGOLABILE-YSS-APRILIA-RS-125-EXTREMA-92-98-MZ366-330TRL-07/401710478491?epid=2039316685&hash=item5d87cf749b:g:cHcAAOSwpsBcasj2

οχι το απλο με προφορτιση μονο.

η διαφορα τους βεβαια ειναι οτι το μαμα ή το απλο yss ειναι 280mm ενω αυτο 330mm.

Τον δινει παντως αυτον τον κωδικο για το rs125 sp που πρακτικα ειναι ιδιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RS125 (125cc) AGV K3-SV Aprilia RS125 (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Έλα ρε φίλε!!! Και εσυ δίχρονος; Για πες εντυπώσεις.

βασικα για πια πίστα θα το έχεις; 

Εκανες τπτ με το πίσω αμορτισέρ; 

Γενικά παιδιά λέτε να αξίζει το yss? γιατί το μαμά είναι ψιλό-χοντρο απλό. Βρήκα ένα αμορτισέρ που δουλεύει καλα αλλά σιγά σιγά θα ήθελα να βάλω κάτι καλύτερο χωρίς βέβαια να δώσω μια περιουσία. 

Δε ξέρω σίγουρα το δικό σου πιο φοράει, πάντως αν φοράει το ίδιο με το δικό μου (sachs) και δεν εχει πρόβλημα μη το αλλάξεις. Νομίζω ότι το απλό yss δεν έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω, τις ίδιες ρυθμίσεις έχουν έτσι κιαλλιώς και μου φαίνεται και λίγο πιο "φθηνιάρικο". Βέβαια αν το δικό σου είναι προβληματικό το yss είναι μονόδρομος γιατι είναι η πιο φθηνή-σίγουρη επιλογή.

Όσον αφορά τη πίστα δεν έχω πολλές επιλογές δυστυχώς. Η μόνη πίστα κοντά μου είναι καρτόπιστα και κατα κύριο λόγο εκεί θα μπαίνει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 19 λεπτά, το μέλος PapiR έγραψε:

Δε ξέρω σίγουρα το δικό σου πιο φοράει, πάντως αν φοράει το ίδιο με το δικό μου (sachs) και δεν εχει πρόβλημα μη το αλλάξεις. Νομίζω ότι το απλό yss δεν έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω, τις ίδιες ρυθμίσεις έχουν έτσι κιαλλιώς και μου φαίνεται και λίγο πιο "φθηνιάρικο". Βέβαια αν το δικό σου είναι προβληματικό το yss είναι μονόδρομος γιατι είναι η πιο φθηνή-σίγουρη επιλογή.

Όσον αφορά τη πίστα δεν έχω πολλές επιλογές δυστυχώς. Η μόνη πίστα κοντά μου είναι καρτόπιστα και κατα κύριο λόγο εκεί θα μπαίνει. 

Αυτό που φορούσε πάνω ήταν χάλια. Το άλλαξα με ένα ίδιο σε παρά πολύ καλή κατάσταση. Της Sachs είναι όλα. Εγώ πάντως δεν μιλούσα για το απλό yss. Μιλάω για αυτό που έχει ρυθμίσεις. Γιατί για να δώσω πολλα δεν υπάρχει περίπτωση αλλά και να βρεις από sp είναι πολύ δύσκολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λίγο που το έψαξα οι RSακηδες φίλοι λένε ότι είναι σαφώς καλύτερο από το στοκ, και δεδομένου ότι παίζει στα ~200 φαίνεται να αξίζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Λίγο που το έψαξα οι RSακηδες φίλοι λένε ότι είναι σαφώς καλύτερο από το στοκ, και δεδομένου ότι παίζει στα ~200 φαίνεται να αξίζει.

Σε ευχαριστώ αγαπητέ!!!

θα το έχω στα υπόψην κάποια στιγμή για αλλαγή. Προς το παρόν θα ξεκινησω να την μαθαίνω έτσι και μέχρι το καλοκαίρι πιστεύω αν όλα πάνε καλα θα το πάρω!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παλικάρια έχει κανένας άποψη για μια σύγκριση μεταξύ Dunlop TT και rs10?

τα πρώτα τα βρίσκω ετοιμοπαράδοτα και τα αλλά με παραγγελία. 

Ρωτάω γιατί ποτέ δεν συμπάθησα την Dunlop και η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τα βάλω. + διαβάζω ότι είναι για δρόμο-track day. Ένα κλικ κάτω από τις γόμες...

μηπως έχει καμία ιδέα κάποιος που να έχει δοκιμάσει κάποιο άλλο racing ελαστικό σε διαστάσεις 110/70 κ 150/60;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

αυτο ακριβως που διαβασες ισχυει. 

καλο λαστιχο το TT (δεν το εβαλα μεχρι στιγμης, οτι εχω ακουσει) για δρομο και πιστα.

τι διαφορες εχουν στην τιμη?

το rs10 θα ειναι καλυτερο για πιστα, αλλα δε θα βγαλει πολλα χλμ σε δρομο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα