noodles

επιτελους μονοκυλινδρο

52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Τάσο το για κλάματα τις κολακεύει...

Βάλε μια racetech ή raceguns. Αν τυχόν πάθει κάτι, την στέλνεις και στην φτιάχνουν. 

Τωρα φοραω μια νικελ motosport απο CB400SF, και εχει σκουριασει - λακουβιασει ταυτοχρονα, ελεγα να την βγαλω φθηνα, αν ειναι τοσο χάλια θα κανω υπομονη να μαζεψω κανενα ψιλο και να παρω κατι αξιοπρεπες, θα την παρω οταν κανω ενα μινι restore που εχω στο μυαλο μου σε πλαισιο και γενικοτερα στην εμφανηση της μοτο μιας και τα βουνα τα εχουμε χαιρετισει εδω και πολυ καιρο, τουλαχιστον να την περπαταμε στην ασφαλτο (υπαρχει σετ μοταρν).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που λες. Το καλό με τις racetech-raceguns είναι ότι του λες πόσο μήκος θέλεις να έχει το τελικό σου, τί σχήμα, τί μπούκα, χρώμα διατομή κλπ. Κάνεις δηλαδή κάτι ακριβώς στα μέτρα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικα θα δω πως θα παιξω μπαλα, αφου χαιρεταμε το βουνο μπορει να ψαξω για ολοσωμη FMF μεταχειριςμενη που υπαρχει για XR400 και παραλληλα αλλαγη καρμπυρατερ με ενα που θα εχει αντλια επιταχυνσης, λογικα μικουνι ΤΜ36 flatslide που παλι εχει κιτ για το 400, το μαμα εχει ενα προβλημα που για να φτιαχτει θα πρεπει να πληρωσω αρκετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω ρε παιδια, εχω ξαναδιαβασει εδω μεσα να τις κατηγορειτε τις ebay replicas, αλλα σε gixxer που εχω δει την κλασικη μουφα "ακλανοβιτς" μια χαρα μου ακουστηκε. Και ειναι φορεμενη στη μηχανη για χρονια χωρις καποιο θεμα. Θελει να μου εξηγησει καποιος σε τι ακριβως δηλαδη υστερουν; Γιατι ενα τελικο ειναι, δε μιλαμε για λαστιχα ή φρενα. Δε δουλευει σωστα η μηχανη; Διαλυονται; Αντι για πρα-πρα κανει νιαου-νιαου; Ποιο ακριβως ειναι το μειονεκτημα τους; 

Αν κανω οικονομια σε μηχανη και αντι για Yamaha παρω Chiaoli-chonchin καταλαβαινω πως στο τελος θα το πληρωσω ακριβα. Εδω ποιο ακριβως ειναι το ρισκο;

Ειλικρινης απορια, εγω δεν εχω καποια εμπεριστατωμενη γνωμη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πέτρο τα υλικά τους είναι ευτελή με αποτέλεσμα να βγαίνουν τα πριτσίνια και να ξεφυσάει από εκεί, να ψωριάζουν κυριολεκτικά στην πρώτη βροχή και ο πετροβάμβακας να καίγεται σαν τα φυτίλια στις τούρτες. 

Επίσης για θέμα απόδοσης δεν το συζητώ, μιας και βγαίνουν σε 2 ή 3 μεγέθη ώστε να ταιριάζουν στις περισσότερες σωλήνες με καμιά πρόβλεψη για διατομή, μήκος και διαδρομή ανάλογα με το μοντέλο.

Γενικά δίνουν μια εικόνα δευτεράντζας που εμένα προσωπικά με χαλάει πολύ. Προτιμώ το μαμά ή ένα αξιοπρεπές χειροποίητο Ελληνικό ή εισαγωγής παρά αυτό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει στο συγκεκριμένο θέμα με τις ελληνικές εξατμίσεις. Αυτή που έβαλα από ιμπέι είναι ιταλική λεοβιντσε μαζί με τον σωλήνα της και έχει και δυναμομέτρηση πάνω στο Χόντα, "μελετημένη". Από τις λίγες ευρωπαϊκές που  κατασκευάζουν ιν χάους τα καρμπον  κομμάτια και με τεχνογνωσία από  μοτό gp. Όλα αυτά με 160 ευρώ. Τι να συζητήσουμε από κι και πέρα...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 2/3/2019 at 9:04 ΜΜ, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Πέτρο τα υλικά τους είναι ευτελή με αποτέλεσμα να βγαίνουν τα πριτσίνια και να ξεφυσάει από εκεί, να ψωριάζουν κυριολεκτικά στην πρώτη βροχή και ο πετροβάμβακας να καίγεται σαν τα φυτίλια στις τούρτες. 

Επίσης για θέμα απόδοσης δεν το συζητώ, μιας και βγαίνουν σε 2 ή 3 μεγέθη ώστε να ταιριάζουν στις περισσότερες σωλήνες με καμιά πρόβλεψη για διατομή, μήκος και διαδρομή ανάλογα με το μοντέλο.

Γενικά δίνουν μια εικόνα δευτεράντζας που εμένα προσωπικά με χαλάει πολύ. Προτιμώ το μαμά ή ένα αξιοπρεπές χειροποίητο Ελληνικό ή εισαγωγής παρά αυτό. 

Έπρεπε να βγάλω μια sc project και μια μούφα δίπλα δίπλα που είχα την ευκαιρία. Και αν καταλάβαινες πια είναι η κινεζική θα σε παραδεχόμουν.

Σιγα την τεχνολογια τις ΝΑΣΑ που έχει ένα τελικό. (Μιλάμε πάντα για τελικό, δεν θα το συζητούσα για τπτ άλλο). Μην ακούω όμως ότι φεύγουν τα πιρτσινια και ο πετρομβαμβακας καίγεται. Έλα να σου δείξω ένα κάψιμο που έχει διατομής ευρώ σε εξάτμιση arrow των 500€ (τελικό) Διαφορετικο πιρτσινι φοράει η racetech? Άσε που ανωξειδωτο είναι το ένα όπως και το άλλο.( μην πει κανένας ότι υπάρχουν διαφορα ήδη χαιρω πολύ!) Πόσα παιρνεις με 250€ τελικά από Κίνα; 250/40=~6.

Ειμαι ο πρώτος που θα βάλει clip ons με 150 και όχι με 30 ή rearsets των 400€ και όχι με 100 (Πραγματικά γεγονότα) αλλά άνετα θα έβαζα τελικό από Κίνα.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιώργο από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την διαφορά τουλάχιστον στην ποιότητα των υλικών δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να πούμε. Δεν παίρνω ποσοστά ούτε από τον κινέζο, ούτε τον Πολωνό ούτε τον Έλληνα αλλά μπορώ με σιγουριά να πω πως η κάθε sc, dominator, Leo Vince, Akrapovic κλπ αξίζουν το κάθε ευρώ παραπάνω από τους κινέζους φασονατζήδες.

Ο καθένας πράττει ανάλογα με το γούστο του και την τσέπη του. Τα παραδείγματα που αναφέρω τα έχω δει live μιας και στην περιοχή πολλά ''παιδιά'' έχουν βάλει τέτοιες σαπιοκατασκευές. Για να καταλάβεις, κινέζικη εξάτμιση μπορείς να την πριτσινώσεις με το χέρι. Αν δοκιμάσεις μια εργοστασιακή ΧΤ660 για παράδειγμα, μπορεί να σπάσεις τον πριτσιναδόρο ή το χέρι σου αλλά χωρίς αεροπριτσιναδόρο δουλειά δεν πρόκειται να κάνεις.

Δεν κατακρίνω καμιά επιλογή, απλά εγώ δεν θα την έκανα. Αν με ρωτούσες να δώσεις 50 ευρώ για κινεζιά θα σου έλεγα να τα φας στο chaturbate. Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν!

Κάποτε αγόρασα το Samsung Galaxy S6 με 380 euros. Ένας γνωστός από κοινή παρέα αγόρασε έναν κλώνο από τα κινεζοσαιτ 2toc ή pandawill με 120. 

Τί πήρα: Exynos επεξεργαστη, amoled οθονη, γυαλί και αλουμίνιο κλπ. 

Τί πήρε; Εναν ΜΤΚ της κακιάς ώρας, μια οθόνη που δεν έβλεπες ούτε στο φως ούτε στο σκοτάδι, πλαστικό κλπ. Ο τύπος λοιπόν προσπαθούσε να με πείσει πόσο έξυπνος είναι αυτός και πόσο χαζός εγώ που έδωσα τα τριπλάσια για το ''ίδιο'' κινητό. Ε κάποια στιγμή αγανάκτησα και του λέω αφού είναι ίδια παίξε αυτό το βίντεο με ανάλυση 4Κ. Αποτέλεσμα: Η μούφα του κόλλησε και έκανε επανεκκίνηση ενώ εμένα το έπαιξε κανονικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι. Απλά διαφωνώ. Είναι μερικά που φαίνονται προχειροδουλειά. Κάποια όμως όχι. Και τα έχω δει με τα μάτια μου μην έχοντας ούτε μια διαφορά τουλάχιστον με το γυμνό μάτι.

Αυτό με τα πιρτσινια και ότι θα φας το χέρι σου δεν το καταλαβα. Με την arrow που ανοίχτηκε και ξαναπιρτσινοθηκε δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Τελος παντων όπως είπες ο καθένας ότι θελει κάνει. Εσυ δώστα στην racetech ή σε οποία άλλη αυτού του επιπέδου. Ξεχωρίζω akrapovic, arrow κτλ αν τα έχει κάποιος για αυτές μαζί του.

το παράδειγμα με τα κινητά για μένα είναι τελείως άκυρο. Τι σχέση έχει δυνατότητες ηλεκτρονικών με φύλλα ανοξείδωτου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλα, παιδια τωρα μπαινουμε σε υποκειμενικα θεματα αξιας που δινει ο καθενας σε αντικειμενα και δε θα βγει ποτε ακρη. Δεν υπαρχει αντικειμενικα σωστο και λαθος σε αυτο. 

Εγω ρωτησα συγκεκριμενα αν υπαρχει καποιο ρισκο. Παιζει να μου χαλασει πχ το μοτερ; Απο ενα τελικο μαλλον δυσκολο φανταζομαι. Οποιος παει για βελτιωση δε θα βαλει μονο τελικο ετσι κι αλλιως, γιατι και το γνησιο να βαλει αρχιδια βελτιωση θα δει.

Οτι θα υπαρχει διαφορα ποιοτητας δε θελει πολλη φαντασια, αλλα υπαρχει και τεραστια διαφορα στην τιμη που πιθανοτατα το αντισταθμιζει. Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθενος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

Την 2/3/2019 at 7:22 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τωρα φοραω μια νικελ motosport απο CB400SF, και εχει σκουριασει - λακουβιασει ταυτοχρονα, ελεγα να την βγαλω φθηνα, αν ειναι τοσο χάλια θα κανω υπομονη να μαζεψω κανενα ψιλο και να παρω κατι αξιοπρεπες, θα την παρω οταν κανω ενα μινι restore που εχω στο μυαλο μου σε πλαισιο και γενικοτερα στην εμφανηση της μοτο μιας και τα βουνα τα εχουμε χαιρετισει εδω και πολυ καιρο, τουλαχιστον να την περπαταμε στην ασφαλτο (υπαρχει σετ μοταρν).

αν θες,μπορεις να παρεις απο ebay μονο το μανικι,σε οτι υλικο θες.

μετρας διατομη,μηκος και σου ρχετε σε ανθρακονημα,τιτανιο,αλουμινιο,οτι θες.

φτιαξαμε ετσι μια καρμπον γιοσομουρα που ειχε ανοιξει,παλι με καρμπον τριοβαλ,πριτσινομα και τελος.

ουτε που το καταλαβαινεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

chaturbate

Μερακλής 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

αν θες,μπορεις να παρεις απο ebay μονο το μανικι,σε οτι υλικο θες.

μετρας διατομη,μηκος και σου ρχετε σε ανθρακονημα,τιτανιο,αλουμινιο,οτι θες.

φτιαξαμε ετσι μια καρμπον γιοσομουρα που ειχε ανοιξει,παλι με καρμπον τριοβαλ,πριτσινομα και τελος.

ουτε που το καταλαβαινεις.

Πολυ καλη ιδεα, θα με εψηνε το αλουμινιο... Δωσε μια λεξη κλειδι για να κανω την αναζητηση γιατι δεν βρηκα κατι με τις λεξεις που εβαλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Πολυ καλη ιδεα, θα με εψηνε το αλουμινιο... Δωσε μια λεξη κλειδι για να κανω την αναζητηση γιατι δεν βρηκα κατι με τις λεξεις που εβαλα.

πχ εδω

http://www.pjengineering.co.uk/

αλλα κατσε να μ απαντησει ο ξαδερφος που το χε ξετρυπωσει και παραγγηλει και επανερχομαι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το εχω λατρεψει το μηχανακι αυτο πραγματικα κανει τα παντα και παει παντου, οικονομικα :biggrin:

IMG-4998.jpg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

εχω ξεπερασει τα 4κ χλμ και συνεχεια ψαχνω να βελτιωσω κατι, μοτερ αναρτηση, φρενα? :biggrin:

σηκωνεται πολυ το μπροστινο στο apex και γενικα στην εξοδο στροφης οταν ανοιγω γκαζι (που να χε και δυναμη το μοτερ). 

εσφιξα 2 κλικ την πισω αναρτηση, διορθωθηκε αλλα οχι καλα. παλι αισθανομαι πως θα χασει προσφυση ο μπροστα τροχος.

στο cbr250.net λενε πως διορθωνεται κατεβαζωντας λιγο την τιμονοπλακα πραγμα το οποιο εκανα (αμερικανακι την ειχε κατεβασει 3ποντους και σε δυνατο φρεναρισμα τερματισε και το ξαπλωσε). 2 ποντους την κατεβασα και φενεται να δουλευει μεχρι στιγμης. θα το δω αν οντως κανει σιγουρα δουλεια οταν επισκευτω την καρτοπιστα τις επομενες μερες. 

η ohlins πισω λενε πως θα διορθωσει τα 9/10 θεματα, αλλα πολλα τα λεφτα ΑΡΗ (βεβαια τιποτα δεν αποκλειεται):laugh:

IMG-20190430-151105.jpg

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

αργησε λιγο αλλα εγινε ανασταση :laugh:

το μηχανακι ειναι σχεδων τελειο, εγινε σωστη δουλεια με την αναρτηση :thumbsup:

IMG-20190502-164642.jpg

IMG-20190502-164801.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Βαγγέλη, καλά χιλιόμετρα και ασφαλή! Τώρα πήρα χαμπάρι για το μηχανάκι!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

καλοριζικο, καλοταξιδο και καλοστριφτο το μικρο...

η γνωμη μου ειναι να μην ριξεις λεφτα σε κατι τοσο μικρο και μετριο..

απο την στιγμη που εχεις το gixxer στο γκαραζ ειναι αδικος κοπος...αυτα τα μηχανακια εχουν βγει μετρια για πολλους και διαφορους λογους...αλλα ο βασικοτερος ειναι οτι αν το βαρεθεις και θες να το δωσεις δεν θα παρεις ποτε πισω τα λεφτα σου...

καλες βολτες..

:cheers:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@devil's animal ευχαριστω!!!

συμφωνω! τα παντα να βελτιωσω πανω του, τελειο δε θα γινει. εχει σχεδιαστει για καποιους λογους, σιγουρα οχι για να γραφεις χρονο στην πιστα. 

@achilleasv ευχαριστω!!! οταν ξεμπερδεψεις θα κανονισουμε βολτα Πηλιο με τον Τασο :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πλεων ειμαστε καπου εδω. ενα κακο lowside θα με παει 1.5 μηνα πισω, αλλα δε πειραζει.

σημασια εχει που σηκωθηκα χωρις γρατσουνια στο δερμα (ολες πηγαν στον εξοπλισμο:biggrin:.

λιγο υπομονη, θα επιστρεψει ανανεωμενο :laugh:

IMG-20190526-170719.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Τι είχες κάνει με την ανάρτηση; μπράβο στον εξοπλισμό, μακάρι να τρώει μόνο αυτός γρατζουνιές 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Την 4/5/2019 at 5:20 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

τι είναι αυτό το λαστιχάκι στην μπουκάλα ? 

IMG-20190502-164801.jpg

Μακάρι να μόνο γρατσουνιές . Πάντα όρθιος !!! 

Το έχεις καταχαρεί βλέπω το cbr :2guns: Πιστεύω πως μπορείς να μάθεις πολύ καλύτερα να στρίβεις να φρενάρεις να μπαίνεις με ένα 250αρι / 300 πάρα με μεγάλο κατευθείαν ..... Εφόσον το suzuki είναι το γκαράζ σημαίνει ότι έχει και τον χαλαβέ του ( εκτός από κατανάλωση ) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YamahaTracer900 (847cc) Agv Horizon Honda CBR1000 RR-R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραιο χρωματακι το HONDAKI καλορίζικο και καλοταξιδο με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!!πάντα όρθιος να το χαρείς!!

Κράτησε το όσο περισσότερο μαμα μπορείς....σε κάνα δυο χρόνια τα λεφτά σου θα είναι πεταμένα!Εκτός και αν βάλεις λίγα πραγματάκια που γουστάρεις αλλά με μικρό κόστος συμβουλη μου...:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Ωπ τι έχουμε;

Καλοταξιδο και αγρατσουνιστο...από εδώ και πέρα.

Όμορφο το άτιμο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.