Aramis

Jessie's diary

8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Vespa px200 Honda cbr600f4i

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Κατοχος μισο χρονο περιπου με 7κ χλμ αισιως.Τιμη αγορας 2000 ευρο για vfr fi πρωτη αδεια τελος του 2001. Το τελευταιο τριμηνο καθεται τις 29 μερες του μηνα γιατι εχω ανακαλυψει προβλημα με την φορτιση (κλασσικο προβλημα νομιζω) και δεν προλαβαινω να το κοιταξω καθολου με τα ωραρια της δουλειας. (Η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν εχω ορεξη να το ψαχνω μονος μου, με καταλαβαινετε χειμωνας ειναι κλτ, κτλ...) Οσο δηλαδη δουλευε χωρις προβλημα του εδινα και καταλαβαινε.

Η μεταβαση εγινε απο βεσπα σπορ τουριν 200αρα σε σπορ τουριν 800αρα και ηταν οπως το φανταζεται ο καθενας. Το ενα Σαββατο ομως δεν μπορουσα να την στησω στο διπλο, και το επομενο την εστηνα στα 4εεεε σορρι στο καραβι για κερκυρα. Οποτε θα την ελεγα ευκολοδηγητη. Αλλοι θα την λεγαν βαρετη- να τους κοπει η γλωσσα των βλασφημων.  Νομιζω πως δεν ειναι απαγορευτικη για καποιον νεο σε μηχανη (οχι νεο αναβατη) οπως εγω. Με 240 κιλα - δεν μπορω να την κανω πισω σε κατηφορα παρα τα 90 κιλα μου- ενας νεος αναβατης ισως εχε θεμα. Στατικα το βαρος παραφαινεται. Στα φρενα δεν με εχει τρομαξει ακομα. 2 φορες που τα χρειαστηκα για τα καλα δηλαδη, δεν ειχα προβλημα. Αλλα και παλι μετρο συγκρισης δεν εχω. Επισης δεν τρεχω οπως και οπου να ναι. Παμε παρακατω στα σημαντικα..

Τι ηχος ειναι αυτος μωρε! Πιανει τις 6 χιλιαδες και γελαει η φυσις ολη. Ωραια πραγματα... Στα πιο πρακτικα τωρα..

Πεζοδρομια βεβαια με αυτα τα κιλα δεν ανεβοκατεβαινει -ακομα- γιατι λυπαμαι τις αναρτησουλες της. Οποτε κυριλε χωρις καγκουριες. Σε κινηση θελει προβλεψη για να μην βρεθεις να στεκεσαι αναμεσα στα αμαξια. Η σελα της ειναι ακομα ανετη για τα δικα μου δεδομενα (εκ βεσπας ορμωμενος) αλλα θελει ενα φρεσκαρισματακι ελαχιστου κοστους. 

Στην καταναλωση εχω δει πολλα. Σε βολτες και ταξιδακια ειχα υπολογισει 350 χλμ αυτονομια. Αν ηταν 350 ή 320 ή 360 μην περιμενετε να σας πω γιατι λιγη σημασια εχει. Εχει βγαλει και 260 χλμ εχω γεμισει και μετα απο 360 παντως. Στην πολη η αυτονομια πεφτει πολυ- ακομα και 230 χλμ ντεποζιτο (22αρι ρεζερβουαρ νομιζω-συνηθως βαζω 19-20 λιτρα ανα γεμισμα).

Κοστος αναλωσιμων παει αναλογα. Για σερβις των 90κ που θελει λαδια, υγρα συμπλεκτη και φρενων και τα υπολοιπα ψιλα. Λαδια εβαλα ημισυνθετικα Liqui moli για τον χειμωνα με κοστος 35ευρο τα 4 λιτρα και το εξτρα μισολιτρο που περισσευει παει για σασμανολαδο στη βεσπα. Φιλτρο λαδιου κανα 10ευρο μπαινει βγαινει ευκολα (επαιξα μεγαλη μαγκια -και το χαρηκα- τυλιγοντας με αλουμινοχαρτο τους λαιμους για να μην σταξει πανω τους το λαδι και βρωμισει ο κοσμος μετα). Τακακια μπροστα θελει 2*47ευρο της χοντας-εχει και φθηνοτερα αλλα κολωσα για πρωτη φορα. Υγρα συμπλεκτη και φρενου δεν αλλαξα γιατι επισης ειχα αμφιβολιες, οποτε θα την παω σε μαστορα να δω τι κανει και πως. Εργασια ετσι δεν πληρωσα αφου τα εκανα μονος (παροτι στην βεσπα δεν ξερω ακομη να αλλαζω ντιζες). Πολυ ευκολο. Αυτοι οι πλαστικοι συνδεσμοι της χοντα να μην υπαρχαν μονο (2ευρο ο ΕΝΑΣ)... Με το ηλεκτρολογικο δεν ξερω τι θα κανω ακομα. Θα κανω ερωτηση εδω στο τεχνικο τοπικ και οποιος ξερει βοηθαει. Αν θελει πηνια ηπιαμε 200αρι για πλακα.

Μπαταρια αλλαξα νομιζοντας οτι εφταιγε η παλια για την αδυναμια στο ξεκινημα. Που να ηξερα ο δολιος.. Τελικα δεν εχω βρει τι ειναι αλλα υποψιαζομαι ανορθωτη. Κρυο το μηχανακι στο ρελαντι εχει 13V ταση στην μπαταρια. Με 5κ στροφες πεφτει στο 12.8-12.9. Με ζεστο κινητηρα και ανορθωτη να ζεματαει οι τιμες ειναι οι ιδιες ΑΛΛΑ μολις αναβω φωτα η τιμη ολων των μετρησεων ανεβαινει τουλαχιστον 0,5V. Πρεπει να βρω χρονο να το δω παντως αλλα Κυριακη δεν δουλευει κανενας. 

Οδηγικα τωρα νομιζω πως απεχω παρα πολυ για να χαρακτηριστω εστω μετριος οδηγος και αυτο καπως με μετριαζει οταν καβαλαω. Δεν το πιεζω και πολυ γιατι προτιμαω να παω μια  βολτα να ξελαμπικαρω χωρις να κυνηγαω κατι αλλα εχω ακομα αυτο το μαγκωμα που με αποτρεπει να ανοιξω γκαζι/πλαγιασω σε στροφη. Για λιμανακια δλδ δεν ειμαι ουτε μπουσουλωντας.

Τελικα οι βεσπακηδες ειμαστε και πολυ αλητες μαλλιαδες μηχανοβιοι.

Αυτα για την Jessie.  

Μια σημαντικη για εμενα σημειωση που θελω να αναφερω: Jessie την αποκαλουσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ο Παναγιωτης. Μολις εγινε η μεταφορα ο Παναγιωτης μου εδειχνε φωτογραφιες απο τον γαμο του που πηγε στην εκκλησια με την Jessie. Εκεινη την στιγμη συγκινηθηκαμε παντως και οι δυο. Οχι κατι παραπανω δεν εγινε μην χαιρεστε. Ηταν κοσμος μπροστα και μικρα παιδια...

Καλες βολτες!! 

Τροποποιήθηκε από τον Aramis
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βρες άλλο όνομα. Jessie το VFR το 800 το Fi μωρε;;;;;; Καλά σου κάνει και έκαψε ανορθωτή. Εγώ να ήμουν στην θέση του, θα σας εκτελούσα, όπως η Christine τον μαύρο που του πέφτει η κάφτρα από το τσιγάρο στο κάθισμα. 

christine34-1200x520.jpgΜπορείς απλά να το λες ''το Βιεφαρ'' και τέλος το ζήτημα.

Προσωρινή λύση μέχρι την τελική, πάρε ένα φορτιστή, και το βράδυ που κάθεται, φόρτιζε την μπαταρία του. Προυποθέτει να το έχεις σε χώρο με πρίζα ΔΕΗ βέβαια αυτό.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Μωρε ας το χα εγω κι ας το λεγανε Αφροξυλάνθη....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγα το δυσκολο, με λιγη υπομονη κ επιμονη, τα βρησκεις , ουσιαστικα αψογα, με 2000 ευρω. Δεν ειναι πια κ κανα ποσο που δεν μαζευεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW 1100 cafe Shoei Raid II r51 cafe

Δημοσιεύτηκε

Την 2/13/2019 at 1:18 ΠΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Βρες άλλο όνομα. Jessie το VFR το 800 το Fi μωρε;;;;;; Καλά σου κάνει και έκαψε ανορθωτή. Εγώ να ήμουν στην θέση του, θα σας εκτελούσα, όπως η Christine τον μαύρο που του πέφτει η κάφτρα από το τσιγάρο στο κάθισμα. 

christine34-1200x520.jpgΜπορείς απλά να το λες ''το Βιεφαρ'' και τέλος το ζήτημα.

Προσωρινή λύση μέχρι την τελική, πάρε ένα φορτιστή, και το βράδυ που κάθεται, φόρτιζε την μπαταρία του. Προυποθέτει να το έχεις σε χώρο με πρίζα ΔΕΗ βέβαια αυτό.

Καλησπέρα και καλορίζικη και καλόβολτη! 

Τη τελευταία συμβουλή θα την απέφευγα αφού υπο συγκεκριμένες συνθήκες η μοτο φορτίζει ή τραβάει ρεύμα απο τη μπαταρία (δε τραβάει ρεύμα μόνο στο ξεκίνημα), οπότε μπορεί να βρεθείς με ξελιγωμένη μπαταρία ανα πάσα στιγμή (ή ακόμα χειρότερα να τη "βράσεις" αν οι τάσεις ξεπεράσουν κάποια όρια)... θα πρότεινα να βρείς έντιμο συνεργείο άμεσα και να τη χαρείς τη Βέφα σου όπως της αξίζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α να μην την φορτίζει δλδ με φορτιστή, μέχρι να το φτιάξει. Να το αφήσει να πεθάνει.

Αμπε λαλε! Χάθηκε το λογικό νόημα. Την μέρα που εξαφανίσθηκε , κάποιος έγραφε σε φόρουμ. Οι συγγενείς του, η αδερφή του έρευνα και ο ξαδερφός του πείραμα.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW 1100 cafe Shoei Raid II r51 cafe

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου Flying δηλαδή εσύ θα φόρτιζες και θα έβγαινες βόλτα ή να πάς στη δουλειά με το κίνδυνο να σου σβήσει ή να αρχίσει τα περίεργα κάπου και να μείνεις εκεί? σαφώς και θα φόρτιζα αλλά δε θα έβγαινα έξω στη "ζούγκλα" με κίνδυνο να μου σβήσει νύχτα και να με μαζέψει "ο απο πίσω" που πηγαίνει σφεντόνα λόγω της μούρλιας που τους έχει πιάσει...  

Στο φόρουμ γράφουμε να βοηθήσουμε άλλους απο κακές εμπειρίες δικές μας, να ευχηθούμε (στα καλορίζικα εν προκειμένω), να γιορτάσουμε, να ειρωνευτούμε όπως κάνεις στη τελευταία γραμμή κ.α... Σαφώς ο καθένας τα ζυγίζει, πράττει ανάλογα και δέχεται τις συνέπειες (αν προκύψουν).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!