panos.anavasi

Suzuki xf650 αδικαιολογητες βλαβες..

39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγουρα αλλα,τα περισσοτερα ΤTR,XT εχουν καλα υλικα στο σασμαν,καρτερ,φουρκετες,κεφαλες.Σε αυτα βεβαια πρεπει να εχεις το νου σου στο ξελασκαρισμα παξιμαδιου στροφαλου δεξια.Νομιζω πως τα παλια μονοκυλυνδρα θα επρεπε να βγαιναν  μεχρι 250cc.Παραπανω κυβικα χρειαζονται δυο κυλινδρους με ψυγειο για να γυριζει πιο ξεκουραστα ο κινητηρας μεσα στην πολη και στο ταξιδι.Ετσι αποφευγεις και τα σκορτσαρισματα στις χαμηλες..Παντως καποιος απο ενα Τ.Ε.Ι. μου ειπε πως μπορουν να εντοπισουν την συνθεση ενος γραναζιου π.χ.στο εγαστηριο αλλα δεν μπορουν να βρουν τα χημικα και τις κολλες που βαζουν στα μηχανουργεια και καμινια των εγοστασιων.Αν στειλεις επιστολη στο Πεκινο π.χ. και ρωτησεις τι συνθεση εχει ο στροφαλος που αγορασα θα σου απαντησουν.Δεν θα σου πουν τιποτα ομως για τις κολλες και τις προσμιξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν ηταν τα καλα υλικα το θεμα θα εβγαζε καμια 50αρια αλογα το xt 600, οπως τα αντιστοιχα lc4 και θα ηταν και αθανατο.
Επισης κατι μου λεεϊ οτι αν κανεις xt 600 να βγαζει τοσα αλογα, θα ξεχασεις τι θα πει αξιοπιστια και θα το πληρωσεις και χρυσο.
Αλλιως θα τα εβγαζε απο το εργοστασιο.

Δηλαδη αν θες "καλα υλικα" για να βγει αξιοπιστο ενα ψοφιο 600αρι μοτερ, τα 690 που εχουν φτασει πλεον 70+ αλογα απο το εργοστασιο και ειναι ασπαστα απο τι ειναι φτιαγμενα?
Α και μη ξεχναμε οτι το μοναδικο Ιαπωνικο μονοκυλινδρο της εποχης που εβγαζε οντως τοσα αλογα και ηταν αξιοπιστο ηταν το XR 650R το οποιο ομως ηθελε αλλαγες λαδιων καθε 1000 χιλιομετρα, την ιδια στιγμη που τα lc4 ηθελαν καθε 5000 και τα 690 θελουν σχεδον στα διπλασια.

Καλο χρυσο το xtακι αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και ειναι αστειο το πως εχει θεοποιηθει, επειδη ηταν απλα ενα αδυναμο μεγαλο μονοκυλινδρο με μοναδικο καλο οτι... δε χαλαγε χωρις λογο.. Εχει και δυο καρμπυρατερ με ο,τι αυτο συνεπαγεται αν χρειαστει/θελησεις να ασχοληθεις μαζι τους :puke:
Το xtx/r 660 απο την αλλη πολυ πιο αξιοπρεπες αλλα με περιφερειακα απο το περιπτερο και βαρος σχεδον δικυλινδρου... τι να πεις..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

34 μέχρι 37 άλογα τροχό, έβγαζαν τα XT600 έτσι για την ιστορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα lc4 ραγισαν κεφαλαρια κι αυτα παλιοτερα.(πριν το 2006)Βγαλαν καποια θεματα αλλα δεν θυμαμαι να σου πω.To xt600  τα βγαζει 45 αλογα.Το δικο μου 48.Πιο πολυ στις μεσαιες "δινει"Ενα μοτερ νομιζω πως δυο βασικες αρχες εχει:1.Γεωμετρια.2.υλικα.Απο κει και περα οι κατασκευαστες παιζουν με τα υπολοιπα πραγματα.Ακομα και με τι βαλβιδες θα φορανε οι σαμπρελες.Για ενα καλο xr 600cc αξιζει να μην ξαναπαρει καποιος αλλο μηχανακι στην ζωη του.Προσωπικα καλυτερα σασμαν απο της  kawasaki δεν νομιζω να βγαλανε ποτε οι Ιαπωνες.Χειροτερα καρμπυρατερ το ιδιο αντστοιχως..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Εγω ξερω ενα πιο ασπαστο απο το XT600 και το λενε FMX650.

Τα XR650R ειχαν περιπου 61 αλογα μοτερ, στον τροχο εφταναν καμια 50κατι αν θυμαμαι καλα, τα διαστηματα σερβις ειναι οπως σε ολα τα "R" μοντελα ανα 1000 μιλια (1600χλμ) που ειναι πολυ μικρο διαστημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ή πιο παλιά, Dominator NX650. Που ήταν και αντίστοιχο του XT.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Λογικο εδω που τα λεμε. Το μοτερ του Honda ειναι πιο αδυναμο και απο του ΧΤ ενω ειναι μεγαλυτερου κυβισμου. Λογος συμπιεσης 8.3:1. :shoot:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστα!Στα μεταλλα φαινονται τα μηχανακια.Να σπανε δυσκολοτερα.Τα dommy και xr εχουν βραβεια αξιοπιστιας επισημα και απο ανθρωπους της διπλανης πορτας.Τη δεκαετια του '80  πετουσαν και τα husvarna.Τωρα ομως με την καινουργια ταση των εφοπλιστων που κατεχουν τα εργοστασια και τις βενζινες τι θα λεγατε για τα 300αρια  on/off;Το καινουργιο kawasaki versus 300cc περιμενω να παλιωσει γιατι κατι λεει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ή πιο παλιά, Dominator NX650. Που ήταν και αντίστοιχο του XT.

Το Domi ειχε και 4-5 αλογα παραπανω απο το FMX, το καημενο το χαντάκωσαν και αυτο οι προδιαγραφες γιουρο, επρεπε να βαλουν το μοτερ του 650R να πυροβολαει..

Τα ΧR δεν τα λες μηχανακια με βραβειο αξιοπιστιας, απλα μπορουν και λειτουργουν με 1002 προβληματα, δεν σηκωνω κουβεντα πανω σε αυτο που λεω, εχω 3 παραδειγματα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν, αν δεν τα συντηρεις σωστα τοτε θα παραδωσουν και αυτα πνευμα, μαλιστα χωρις προειδοποιηση.

Κλασικο προβλημα στα 250 το ραγισμα κεφαλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιατι ομως τα xr 650 ηθελαν σεβις καθε 1600χιλ;Λες να ηταν λογω ισχυρης συμπιεσης και θερμοκρασιων;Οταν αγορασα το  suzuki xf ο προηγουμενος ειχε μεσα δυο μπουζι 8αρια αντι 9  η' 10 που ελεγε το   manual.Εγω εκανα τη βλακεια,αλλαζω λαδι και ξαναβαζω 8αρια καινουργια.Μιλαμε η κεφαλη εβραζε.Τωρα που εχω απογοητευτει δεν αλλαζω πλεον λαδια,μονο προσθετω και εχω ενα διχρονο με συνεχως ολοφρεσκα λαδια.Ζητω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Επισης το να βγαζεις 30κατι αλογα(ιπποδυναμη 250) με μοτερ 600 κυβικα και να χαιρεσαι που δε σπαει ειναι λιγο τραγικο.
Βαλε και στα αλλα ενα κοφτη καπου να βγαζουν τοσο λιγα αλογα και θα σου βγαλουν και αυτα 1 εκατομμυριο χιλιομετρα.

Συμφωνώ. Αλλά η ΚΤΜ βάζει άλογα στα μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας. Είναι μόνη της πάνω. Άρα η ΚΤΜ βγάζει ιπποδύναμη περισσότερων κυβικών με λιγότερα κυβικά. Αυτή είναι η σωστή σειρά καθώς όλοι είναι στα 'λίγα' και η ΚΤΜ μόνη της στα 'πολλά'. Χοντρικά χοντρικά.. πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ.

πριν 17 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τα XR650R ειχαν περιπου 61 αλογα μοτερ, στον τροχο εφταναν καμια 50κατι αν θυμαμαι καλα, τα διαστηματα σερβις ειναι οπως σε ολα τα "R" μοντελα ανα 1000 μιλια (1600χλμ) που ειναι πολυ μικρο διαστημα.

Λογικό αν είναι άσπαστο αλλά το fmx παραείναι αξιόπιστο. Θέλω να πω πως ένα τόσο αδύναμο μοτέρ δεν μπορεί να είναι και αναξιόπιστο.. 

Δε θα ήθελα να έχω ένα τόσο αξιόπιστο μηχανάκι είναι η αλήθεια. Εδώ έρχεται η ΚΤΜ που σου βάζει 15 20 άλογα πάνω στην κατηγορία και πάλι άσπαστα με τη σωστή συντήρηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 38 λεπτά, το μέλος panos.anavasi έγραψε:

Τα lc4 ραγισαν κεφαλαρια κι αυτα παλιοτερα.(πριν το 2006)

Ναι ρωτα τα ραγισμενα ποσους κοφτες βαρεσαν κρυα και βλεπουμε.
Για τα high-flow μιλαμε παντα. Αυτα με το μαυρο μοτερ ειχαν κατασκευαστικα λαθη οπως αποδειχτηκε γι' αυτο και αντικατασταθηκαν.

Δε ξερω γιατι διαβαζω ιπποδυναμεις για xt600 σχεδον ιδιες με του 660, ενω ξερουμε και ψαχνοντας και οδηγωντας και βαση λογικης οτι τροχο εχουν σημαντικη διαφορα. Επισης το fmx το εχουν ουτε 40 αλογα στροφαλο τα site ενω παει τα ιδια με το xt 600.
Περιεργα πραγματα.

πριν 19 λεπτά, το μέλος panos.anavasi έγραψε:

Σωστα!Στα μεταλλα φαινονται τα μηχανακια.Να σπανε δυσκολοτερα.Τα dommy και xr εχουν βραβεια αξιοπιστιας επισημα και απο ανθρωπους της διπλανης πορτας.

Επιμενεις για τα μεταλλα ενω συγκρινεις πιο αδυναμα με πιο δυνατα μηχανακια. Μαλλον τζαμπα γραφουμε.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 600 (600cc) Triumph Bonneville T120 (1200cc)

panos.anavasi, εγώ από τεχνικά δεν σκαμπάζω αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ένα λιωμένο και κουρελιασμένο ρούχο προσπαθείς να το σώσεις με μπαλώματα κι απαιτείς να ξαναγίνει καινούριο!

Τροποποιήθηκε από τον TKM
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki XF650 (644cc) Airoh Valor Moto Guzzi Stelvio (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου είμαστε σε παρόμοια φάση αλλά με μια τεράστια διαφορά. Εγώ το Fw το πήρα συνειδητά, ξερωντας ότι αγοράζω μεγάλο μονοκύλινδρο 20ετιας που έχει αλλάξει διπλάσιο αριθμό χεριών. Νομίζω είναι αστείο να μιλάμε για την αξιοπιστία της Suzuki. Τα διαπιστωμένα προβλήματα που έβγαζε ήταν αυτές οι ενοχλητικές στο μάτι και μόνο διαρροές (και την φλάντζα να αλλάξεις θα χάνει από αλλού, εγώ παραιτήθηκα πλέον) και ότι έκαιγε ανορθωτές. Εγώ το πήρα συνειδητά ψιλό χρέπι όπως και εσύ από ότι καταλαβαίνω ξέροντας ότι θα ρίξω κάποια χρήματα να το φέρω στα ίσια του. 

1) Καθάρισμα καρμπυρατέρ

2) Ρύθμιση βαλβίδες

3) Ανορθωτές

4) Διάφορες άλλες μικρό εργασίες

Μετά από αυτά το μηχανάκι δεν εμφάνισε τίποτα και είναι το μοναδικό μεταφορικό μου μέσο, σαν πάλι στην πόλη και σαν κουβαλητης στις εκδρομές. Μόνο την κατανάλωση δεν έχω καταφέρει να στρώσω που είναι σταθερά 7 στην πόλη και 6 σε επαρχιακούς - εθνική.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα